Продуктивність праці є рухливим і динамічним показником результативності праці та ефективності виробництва, який коригується низкою факторів, має визначальне значення в розвитку окремого підприємства в країні в цілому. Тому власники, наймані працівники та керівники повинні постійно шукати шляхи й результати підвищення продуктивності праці.
Резервами зростання продуктивності праці є використані можливості економії затрат праці, які виникають внаслідок дій тих чи інших факторів. Значну роль відіграє науково-технічний прогрес: застосування нової техніки, удосконалення системи машин, впровадження комплексної механізації, інженерних комунікацій, необхідних для виконання процесів, а також передових технологій та наукових розробок сприяють підвищенню продуктивності праці, модернізація діючого обладнання. Адже оновлюється матеріально-технічна база, скорочуються витрати ручної праці.
Суттєвий вплив має організація процесу виробництва. Вона дає змогу знаходити найбільш досконале управління виробництвом, раціональні прийоми виконання операцій та виявлення інших важливих чинників. Наукова організація праці охоплює значні потенційні резерви підвищення ефективності праці з мінімальними додатковими матеріальними витратами. Значний вплив має максимальне використання діючих потужностей, диверсифікація виробництва, скорочення втрат робочого часу ін.
Підвищення продуктивності праці залежить і від соціально-економічних показників, які пов’язані із кваліфікацією і освітою виконавців, рівнем відносин власності на підприємстві, умовами праці, застосуванням оптимальних режимів праці і відпочинку, психологічним кліматом у колективі, його згуртованістю і внутрішньоколективними стосунками, поліпшення умов праці, підвищення творчої активності працівників. Адже кожен керівник чи власник прагне отримати максимальну користь за допомогою най раціонального використання праці робітників, найменшими затратами і з оптимальною чисельністю персоналу, мінімальними витратами робочого часу.
Стимулом підвищення продуктивності праці також є удосконалення форм систем оплати праці, відтворення робочої сили та розв’язання соціальних проблем суспільства. Підвищення продуктивності праці створює умови для зростання заробітної плати, і навпаки, збільшення заробітної плати стимулює її продуктивність.
Контрольні запитання
1. Назвіть показник, що характеризує продуктивність праці по господарству в цілому та порядок його розрахунку.
2. Які фактори впливають на продуктивність праці?
3. Розкрийте методику факторного аналізу продуктивності праці.
4. Який показник характеризує трудомісткість виробництва? Яка наслідки має зменшення цього показника?
5. Назвіть фактори, що впливають на трудомісткість продукції рослинництва. Поясність методику визначення впливу цих факторів на зміну трудомісткості.
6. Назвіть фактори, що впливають на трудомісткість продукції тваринництва. Поясність методику визначення впливу цих факторів на зміну трудомісткості.
7. Що таке продуктивність праці?
8. Назвіть та охарактеризуйте шляхи підвищення продуктивності праці на підприємстві.
Тема 7
Аналіз залучення та використання іноземних інвестицій
1. Поняття інвестицій.
2. Основні форми залучення іноземних інвестицій.
& Література
1. Економічний аналіз: Навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів. За ред. проф. Ф. Ф. Бутинця. – Житомир, ПП "Рута", 2003. – с. 157 – 183.
2. Семенюк Н. А., Петренко В. Г. Економічний аналіз. Навчально – методичний посібник. – НМЦ, 2004. – с. 29 – 32.
Uml; Методичні вказівки
Поняття інвестицій.
Інвестиція – це довгострокове вкладення коштів у відтворення основних засобів, в обігові активи та різні фінансові інструменти, придбання патентів, ліцензій.
Інвестиції класифікують за окремими ознаками:
· за об'єктами вкладених коштів – реальні та фінансові інвестиції;
· за періодом інвестування – короткотермінові та довготермінові інвестиції;
· за формами власності – індивідуальні, державні, іноземні та спільні;
· з характером участі – прямі та непрямі інвестиції;
· за регіональною ознакою – державні та зарубіжні.