МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
“ПРАВОЗНАВСТВО”
для студентів усіх спеціальностей
денної форми навчання
Викладач: Назаренко О.В.
Суми
Методичні вказівки до семінарських занять з курсу “Правознавство”
Семінарські заняття – є однією з найпоширеніших форм контролю щодо засвоєння студентами навчального матеріалу, обсягом, передбаченим робочою програмою з дисципліни „Правознавство”.
Проведення занять має на меті більш поглиблене опанування основних тем курсу, закріплення навичок самостійної роботи з нормативно – правовими актами, поширення вміння правильного тлумачення і застосування норм чинного законодавства України у практичній роботі та повсякденній діяльності.
На семінарах розглядаються найбільш важливі питання теорії держави і права, основ конституційного, цивільного, трудового, сімейного, адміністративного і кримінального галузей права
Готуючись до семінару, крім конспектів лекцій, літератури, наведеної в методичних вказівках, рекомендується користуватися нормативно – правовими актами, що публікуються у таких періодичних виданнях як ”Відомості Верховної Ради України”, „Офіційний вісник України”, „Голос України”, „Урядовий кур’єр”. При цьому бажано певним чином систематизувати дані про використані в ході підготовки до занять нормативні акти і спеціальну літературу, конспектувати їх основні положення, складати тези і плани виступів. Для підвищення рівня правової культуриварто також використовувати можливостікомп’ютерних та телекомунікаційних технологій. В університеті створені і працюють комп’ютерний клас для самостійної підготовки студентів та інформаційний зал Інтернет, які дозволяють поглибити свої знання з правознавства, опрацювати пропущенні заняття, організувати пошук необхідної інформації в Інтернеті.
Семінари проводяться в опитній формі, а також шляхом заслуховування повідомлень, доповідей, фіксованих виступів з теоретичних питань, попередньо визначених тем, з подальшим їх всебічним обговоренням. З деяких тем (при погодженні з викладачем) студенти можуть підготувати письмові реферати. Реферат передбачає викладення сутності окремої теми (питання), що ґрунтується на систематизації, узагальненні, наукових джерел. Він пишеться за планом, в якому конкретизуються питання обраної теми, в кінці тексту подається список використаної літератури. Обсяг реферату, як правило, десять – п’ятнадцать сторінок, а його зміст автор має донести до аудиторії протягом 5 - 7 хвилин. Навколо окремих питань викладачем організовуються дискусії – колективне обговорення будь-якої теоретичної проблеми. Учасники обговорення повинні давати розгорнуті відповіді на теоретичні завдання, які мають безпосереднє відношення до відповідних тем. При цьому враховується знання суті проблеми інормативно – правової бази щодо її врегулювання, володіння юридичними поняттями і термінами, уміння чітко і логічно побудувати свій виступ, підтверджувати власні думки відповідними аргументами, знання прикладів з юридичної практики.
З основної навчальної літератури до всіх тем рекомендуються видання:
- Правознавство: Підручник / За ред. В.В. Копєйчикова. – К., 2003.
- Шпиталенко Г. А., Шпиталенко Р.Б. Основи правознавства. – К., 2004.
- Юридичні терміни. Тлумачний словник / За ред.
В.Г. Гончаренка. – К., 2003.
Зазначені підручники та посібники є важливим джерелом підготовки до семінарських занять. Крім того, в самостійній роботі необхідно використовувати матеріали з правової тематики, що містяться в таких журналах і газетах як „Юридична Україна”, “Право України”, “Юридичний вісник України”, “Закон і бізнес” тощо. Викладач оцінює підготовлені реферати, виступи студентів, їх активність в дискусії. Оцінки, отримані за окремі семінарські заняття враховуються під час виставлення підсумкових оцінок з дисципліни.
Студенти, які отримали незадовільну оцінку, або були відсутні на заняттях, зобов’язані індивідуально відпрацювати відповідну тему у термін, погоджений з викладачем.
Заняття 1