Ринкова економіка характеризується таким поняттям, як підприємницька діяльність. Ринкові відносини передбачають участь в них хоча б двох сторін, що називаються контрагентами ринку. До них відносять підприємців, вкладників капіталу, землевласників, тобто фізичних і юридичних осіб, які мають власність та умови для її вільної реалізації.
Підприємництво - це ініціативна діяльність, спрямована на досягнення комерційного успіху, одержання прибутку, пов'язана з певним ризиком вкладення власних капіталів.
Здебільшого підприємець є власником засобів виробництва, власником підприємства, однак в сучасних умовах ним може бути уповноважений менеджер, який приймає рішення від особи власника власності.
В Україні підприємцем, у відповідності з Законом “Про підприємництво” (1991 р.), можуть бути громадяни країни, іноземні громадяни і громадяни без громадянства, а також група громадян (колективне підприємництво).
Ринкових суб'єктів не можна створити штучно, вони виникають природно, в міру формування доходів та умов їх капіталізації, тобто необхідного підприємницького середовища. До таких умов належать:
· створення верстви власників, вільних у своїй господарській діяльності;
· взяття на себе повної економічної відповідальності за ризик і результати діяльності;
· наявність конкурентного середовища, вільне ціноутворення;
· створення державою правової бази для здійснення підприємницької діяльності, рівних прав всім учасникам ринку;
· відкритість економіки країни, її вільна інтеграція у світогосподарські зв'язки, самостійність підприємців у зовнішньоторговельній діяльності.
Відмінність підприємництва від традиційної бізнес-діяльності полягає в тому, що підприємець являє собою особливий тип господаря, для якого головне - аналіз, новаторство, орієнтація на інновації, постійний пошук нових ринкових можливостей і їх раціональне використання.
Такий підхід до підприємницької діяльності реалізується шляхом виконання функцій:
· ресурсної;
· організаторської;
· творчої.
Взаємодія означених функцій дозволяє почати і вести бізнес, генерувати і використовувати ініціативу, зважуватися на ризик, переборювати опір конкурентного середовища, одержувати доход.
Підприємництво як самостійний вид діяльності зародилося кілька століть тому, але найбільшого розквіту досягло в нинішньому, ХХ столітті. У 80-х роках воно пережило справжній підприємницький бум у розвинених країнах світу. В Україні і країнах СНД підприємництво відроджується після десятиріч забуття.
Для цього необхідна стабільність економічної і політичної обстановки в країні, позитивна громадська думка, державна підтримка підприємництва шляхом пільгового податкового режиму, стимули для відкриття нових і розширення діючих підприємств, наявність розвиненої інфраструктури, достатня платоспроможність населення.
Принципи підприємництва в Україні:
· вільний вибір видів, напрямків і форм підприємницької діяльності;
· самостійність формування програми діяльності, вибір партнерів і споживачів;
· вільне ціноутворення;
· розпоряджання отриманим прибутком після сплати податків і платежів;
· самостійне здійснення зовнішньоторговельної діяльності і використання валютної виручки в межах, встановлених державою;
· вільне наймання робочої сили.
Між поняттями “бізнес” і “підприємництво” багато спільних рис і моментів. Однак ці поняття не ідентичні, бо мають певні відмінності. Підприємництвом називають діяльність, пов'язану з новаторством, підвищеним венчурним ризиком, з новою якістю одержуваних результатів. Традиційно поняття “бізнес” означає репродуктивну діяльність, тобто виробництво продукції і послуг здебільшого за відомими технологіями.
Підприємництво охоплює виробничу, комерційно-посередницьку, торговельно-закупівельну, інноваційну, консультативну діяльність, а також операції з цінними паперами (фондову діяльність).
Варто уточнити поняття “комерційна діяльність”, що часто вживається в одному ряду з поняттями: бізнес, комерція, підприємництво. Її можна розглядати в широкому і вузькому розумінні: в широкому - це один з багатьох самостійних видів бізнес-діяльності, пов'язаний з одержанням підприємницького доходу, ризиком і відповідальністю; у вузькому - це частина будь-якого бізнесу, пов'язана з реалізацією продукції, укладенням необхідних торговельних договорів, використанням угод.
Питання для самоконтролю
1. Підприємництво: суб'єкти, об'єкти, функції.
Умови і принципи підприємницької діяльності