При виникненні пожежі на початковій стадії виділяється тепло, токсичні продукти згорання, можливі обвалення конструкцій. Тому слід враховувати необхідність евакуації людей у визначені терміни Показником ефективності евакуації є час, протягом якого люди можуть при необхідності залишити окремі приміщення й будівлі загалом. Безпека евакуації досягається тоді, коли тривалість евакуації людей в окремих приміщеннях і будівлях загалом не перевищує критичної тривалості пожежі, яка становить небезпеку для людей.
Критичною тривалістю пожежі є час досягнення при пожежі небезпечних для людини температур і зменшення вмісту кисню
в повітрі.
Однією з основних вимог пожежної безпеки є побудова в будівлях необхідної кількості виходів, виїздів для евакуації людей і матеріальних цінностей.
Евакуаційними виходами називають проходи, двері, ворота, перехідні балкони, внутрішні переходи.
Евакуаційні виходи повинні бути:
—з приміщення першого поверху - зовні безпосередньо через коридор, вестибюль на сходову клітку;
—з приміщень будь-якого поверху, крім першого, — до коридору, що веде до сходової клітки (зокрема через хол), при цьому сходові клітки повинні мати вихід ззовні безпосередньо або через вестибюль, відділений від прилеглих коридорів перегородками з дверима;
—з приміщень — до сусідніх приміщень (на тому самому поверсі), які забезпечені виходами, вказаними вище, крім спеціально зумовлених випадків.
Кількість евакуаційних виходів з будівель, приміщень і з кожного поверху приймають за розрахунком, але, як правило, не менше двох, які мають бути розосереджені. З приміщень площею 300 м2, розташованих в підвалах і цокольних поверхах, при кількості працюючих не більше п'яти чоловік допускається один вихід.
Двері на шляхах евакуації повинні відкриватися в напряму виходу (крім спеціально зумовлених випадків). Устрій дверей і турнікетів, що обертаються (розсувні та підйомні), а також гвинтових східців на шляхах евакуації не дозволяється.
Максимальна відстань L між найбільш віддаленими один від одного евакуаційними виходами з приміщення визначається за формулою:
L= 1,5*Р,
де Р — периметр приміщення, м.
Повинно бути не менше двох евакуаційних виходів. Двері на шляхах евакуації повинні відчинятися в напряму виходу з будівель (приміщень).
Допускається влаштування дверей з відчиненням усередину приміщення в разі одночасного перебування в ньому не більше 15 чоловік.
При наявності людей у приміщенні двері евакуаційних виходів можуть замикатися лише на внутрішні запори, які легко відмикаються.
Мінімальна ширина шляхів евакуації - не менше ніж 1 м, дверей — 0,8 м.
Відстань від найвіддаленішої точки цеху або приміщення до евакуаційного виходу визначається згідно зі СНиП 2.09.02 - 85 залежно від ступеня вогнестійкості приміщення та кількості людей, що евакуюються. Не допускається влаштовувати евакуаційні виходи через приміщення категорії А, Б та приміщення IV та V ступенів вогнестійкості.
Система організаційно-технічних заходів
Обов’язки власників підприємств та громадян
Забезпечення пожежної безпеки — невід'ємна частина державної діяльності щодо охорони життя та здоров'я людей, національного багатства та навколишнього середовища. Відповідно до статті 4 Закону України «Про пожежну безпеку» державні органи виконавчої влади та органи самоврядування всіх рівнів у межах своєї компетенції організовують розроблення та впровадження у відповідних галузях і регіонах організаційних і науково-технічних заходів щодо запобігання пожежам та їх гасіння, забезпечення пожежної безпеки населених пунктів і об'єктів.
Згідно з діючим законодавством, відповідальність за утримання промислового підприємства у належному протипожежному стані покладається безпосередньо на керівника (власника).
Власники підприємств, установ та організацій, а також орендарі зобов'язані:
—розробляти комплексні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки;
—відповідно до нормативних актів з пожежної безпеки розробляти й затверджувати положення, інструкції та інші нормативні акти, які діють в межах підприємства; здійснювати постійний контроль за одержанням їх;
—забезпечувати додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду;
—організовувати навчання працівників правилам пожежної безпеки та пропаганду заходів щодо їх забезпечення;
—утримувати в справному стані засоби протипожежного захисту і зв'язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати використання не за призначенням їх;
—створювати у разі потреби відповідно до встановленого порядку підрозділи пожежної охорони та необхідну для їхнього функціонування матеріально-технічну базу;
—подавати на вимогу державної пожежної охорони відомості та документи про стан пожежної безпеки об'єктів і продукції, що виробляється ними;
—здійснювати заходи щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж;
— своєчасно інформувати пожежну охорону про несправність пожежної техніки, систем протипожежного захисту, водопостачання тощо;
— проводити службові розслідування випадків пожеж.
Відповідно до статті 6 «Закону громадяни України», іноземні
громадяни та особи без громадянства, які перебувають на території України зобов'язані:
— виконувати правила пожежної безпеки, забезпечувати будівлі, які належать їм на праві особистої власності, первинними засобами гасіння пожеж і протипожежним інвентарем, виховувати у дітей обережність у поводженні з вогнем;
— повідомляти пожежну охорону про виникнення пожежі та вжити заходів до ліквідації її, порятунку людей і майна.
Контрольні запитання:
1. Які особливості електротравматизму та ел. струму як чинника небезпеки?
2. Як діє ел. струм проходячи через тіло людини та які травми при цьому виникають?
3. Що таке горіння, які фактори необхідні для виникнення пожежі?
4. На які класи поділяють пожежі залежно від виду матеріалів і речовин що горять.
5. Перелічіть категорії вибухопожежонебезпеки приміщень і споруд.
6. Як ділять речовини в залежності від їх горючості.
7. Як Ви розумієте поняття верхня та нижня концентраційна межа поширення полум’я.
8. Розкрийте поняття пожежна безпека. Мета та основне завдання пожежної безпеки.
9. Яким чином досягається пожежна безпека будівель та споруд.
10. Евакуація людей з будівель та приміщень.
11. Обов’язки власників підприємств та громадян щодо забезпечення пожежної безпеки.