Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Приклад розв’язування задачі




Умова задачі. Шахтна криниця розташована у населеному пункті Н, зруб дерев’яний, глиняний замок відсутній. Водозабір проводиться насосом, є накриття. Криниця розташована на березі річки. Через 100м вище за течією обладнаний місцевий пляж. Грунт піщаний. Територія навколо криниці чиста. Вода забирається з першого водоносного горизонту. Серед населення спостерігаються гострі шлунково-кишкові захворювання.

Складіть санітарно-гігієнічний висновок щодо придатності води для задоволення питних потреб населення.

Дані лабораторного аналізу води:

Прозорість – 30см Нітрати – 10 мг/л Нітрити – 0,005 мг/л
Запах – 1 бал Колі титр – 10 Жорсткість – 8 мг-екв/л
Забарвленість – 100 Фтор – 1 мг/л Мікробне число – 920
Смак – звичайний Аміак – 0,15 мг/л Окислюваність – 4,8 мг/л О2
Хлориди – 60 мг/л Колі-індекс – 100  

 

Пояснення до розв’язання задачі. У сільських місцевостях обладнують копані шахтні колодязі квадратного січення (площею ~1м2). Відстань від криниці до споживача води не повинна перевищувати 50-150 м. Місце для колодязя вибирають на підвищенні не ближче ніж 30 м від можливих джерел забруднення. Дно шахти колодязя залишається відкритим, а бокові стіни закріплюються матеріалом, який забезпечує водонепроникність. Часто забруднення води відбувається через відкрите гирло колодязя під час набирання води забрудненими відрами. Кращим способом підняття води з колодязя необхідно визнати ручний або механічний насоси з електроприводом. Колодязі, обладнані насосом, щільно закриті і не забруднюються ззовні.

Найкращим джерелом є міжпластова вода, яка розташовується між двома водонапірними пластами і більш надійно захищена від поверхневого стоку, особливо глибокі напірні підземні води, які називаються артезіанськими. Вони проходять великий шлях від місця водозабору, майже повністю звільняючись від органічних речовин і мікробів.

Перед розв’язуванням задачі необхідно підготуватись теоретично за розділом “Гігієна води”. Потрібно знати строгі гігієнічні вимоги до хімічного та бактеріального складу води; мати чітку уяву про нормування якості питної води, а також розроблення методів контролю за її якістю.

Необхідно розглянути мікробіологічні показники, що свідчать про епідеміологічну безпеку води, а саме мікробне число - кількість мікробів в 1 мл води і наявність кишкової палочки. Важливо чітко уявляти, що є регламентація токсикологічних показників, які характеризують нешкідливість хімічного складу води. Слід мати на увазі, що надлишок чи недостача у воді певної кількості хімічних речовин приводить до важких захворювань – біогеохімічних ендемій.

Показники, які визначаються за схемою короткого аналізу:

1. Органолептичні: запах, смак, забарвленість, прозорість, осад, плівка, водяні організми, які видно неозброєним оком.

2. Хімічні: окислюваність, амонійний азот, азот нітратів і нітритів, загальна і карбонатна жорсткість, лужність, хлориди, залізо.

3. Бактеріологічні: мікробне число, колі-індекс, колі-титр.

Для короткого санітарного аналізу відбирають по 2 л води. Для встановлення якості води у вододжерелі забір проб проводять не менше 3 раз в сезон.

Органолептичні показники питної води у відповідності до Держстандартів характеризуються як за інтенсивністю допустимої зміни органолептичних властивостей, так і за вмістом хімічних речовин, які здатні погіршувати органолептичні властивості води. За органолептичними показниками вода повинна відповідати наступним вимогам:

Запах при 20оС і при нагріванні води до 60оС не більше 2 балів
Присмак при 20оС не більше 2 балів
Забарвленість за платино-кобальтовою чи імітуючою шкалою   не більше 20о
Мутність за стандартною шкалою не більше 1,5 мг/л

Специфічні запахи і присмаки, що появляються при хлоруванні, не повинні перевищувати 1 бал.

Водний показник (рН) повинен бути в межах 6,5-8,6.

Інтенсивність запаху визначається в балах: 0 балів – відсутність запаху; 1 бал – визначається в лабораторії звичним спостережником; 2 бали – визначається споживачем, якщо звернути на нього увагу; 3 бали – легко помічається і може викликати неоднозначні відклики; 4 бали – звертає на себе увагу і може заставити стриматися від пиття; 5 балів – запах настільки сильний, що вода для пиття не є придатна. В нормі запах не повинен перевищувати 2 бали.

Сила смаку і присмаку виражається в балах: 0 – відсутність присмаку; 1 бал – дуже слабкий присмак; 2 бали – слабкий присмак; 3 бали – помітний присмак; 4 бали – відчутний присмак; 5 балів – дуже сильний присмак. Сила присмаку при температурі 20оС не повинна перевищувати 2 бали.

Прозорість визначається у сантиметрах з точністю до 0,5 см. Питну воду вважають прозорою, якщо стандартний шрифт читається через шар води висотою 30 см і більше.

Забарвленість поверхневих і неглибоких підземних вод залежить в основному від вмісту в них гумінових сполук. Питна вода повинна мати забарвленість не більше 20о. За згодою з органами санітарно-епідеміологічної служби забарвленість допускається до 35о.

Хімічні речовини, що впливають на органолептичні властивості води, що зустрічаються в природних водах, не повинні перевищувати норм, що вказані в табл.1.

Таблиця 1





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 515 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2439 - | 2195 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.