Функціональні підсистеми ЄДС ЦЗ (ФП ЄДС ЦЗ) створюються міністерствами та іншими ЦОВВ) і функціонують у відповідних сферах суспільного життя.
Організаційна структура та порядок діяльності ФП ЄДС ЦЗ і підпорядкованих їм сил ЦЗ визначаються у положеннях про них, які затверджуються відповідними міністерствами та іншими ЦОВВ що їх створили, за погодженням з ДСНС України.
У разі, якщо діяльність ЦОВВ спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через відповідного міністра, зазначені положення затверджуються такими міністрами за погодженням з ДСНС України.
Керівництво ФП здійснює керівник органу, що створив таку підсистему.
До складу ФП входять ОУ сфери суспільного життя (галузі), підпорядковані їм сили ЦЗ, підприємства, установи і організації, до повноважень яких віднесено питання організації та здійснення заходів ЦЗ.
У НС регіонального та місцевого рівнів сили і засоби ФП на регіональному, місцевому та об‘єктовому рівнях, у разі необхідності, підпорядковуються у межах, що не суперечать законодавству, органам управління відповідних територіальних підсистем ЄДС ЦЗ.
У складі ФП на регіональному та місцевому рівнях створюються і функціонують ланки ФП, структура і діяльність яких визначається відповідним положенням, що затверджується керівниками установ і організацій, що створили таки ланки.
Керівництво ланками ФП здійснюють керівники організацій і установ, що створили таки ланки.
Згідно з проектом Положення Про ЄДС ЦЗ міністерствами та іншими ЦОВВ, мають бути створено відповідні ФП, (додаток 1 проекту Положення), а саме:
1. Міністерством аграрної політики та продовольства України - ФП:
- захисту сільськогосподарських рослин і тварин, які утворються Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України;
- захисту лесових ресурсів –Державним агентством лісових ресурсів;
- захисту рибного господарства, запобігання та ліквідації НС на об’єктах, віднесених до сфери управління Державного агентства рибного господарства - Державним агентством рибного господарства.
2. Міністерством внутрішніх справ України - ФП охорони громадського порядку.
3. Міністерством екології та природних ресурсів України - ФП:
- запобігання та ліквідації НС в зоні відчуження, які утворюються Державним агентством України з управління зоною відчуження;
- протипаводкових заходів - Державним агентством водних ресурсів України.
4. Міністерством економічного розвитку і торгівлі України - ФП державного матеріального резерву, яка уворюється Державним агентством резерву України.
5. Міністерством енергетики та вугільної промисловості України - ФП запобігання і ліквідації НС в організаціях і на об’єктах енергетики, вугільної промисловості, нафто- та газовидобування і транспортування.
6. Міністерством інфраструктури України - ФП:
- пошуку та рятування людей та суден, які зазнали лихо на морі;
- транспортного забезпечення ліквідації НС та евакуації населення;
- запобігання та ліквідації НС на об’єктах, віднесених до сфери управління Державної авіаційної служби України, яка утворюється Державною авіаційною служба України;
- запобігання та ліквідації НС на залізничному транспорті - Укрзалізницею;
7. Міністерством охорони здоров’я України - ФП медичного захисту та нагляду за санітарно-епідеміологічною обстановкою.
8. Міністерством промисловості України - функціональну підсистему запобігання і ліквідації НС в організаціях та на об’єктах галузей промисловості.
9. ДСНС України - ФП моніторингу і прогнозування НС.
10. Державною інспекцією ядерного регулювання України - ФП запобігання і ліквідації НС на радіаційних об’єктах.
Свою діяльність у сфері ЦЗ кожна ФП у складі ЄДС ЦЗ здійснює відповідно до напряму і специфіки свого повсякденного функціонування у даній галузі. Структурна побудова ФП визначається вертикаллю галузевого або відомчого підпорядкування їх ОУ, служб і підрозділів, наявних сил і засобів.
Залежно від покладених функцій щодо запобігання і реагування на НС міністерства та інші ЦОВВ можуть утворювати кілька ФП ЄДС ЦЗ.
До складу сил цивільного захисту функціональних підсистем входять сили і засоби ФП регіонального, місцевого та об'єктового рівня, які
підпорядковуються ОУ відповідних територіальних підсистем ЄДС ЦЗ у межах і знаходяться в їх компетенції, але не суперечать законодавству, а саме:
- спеціалізовані професійні аварійно-рятувальні служби, діяльність яких пов’язана з організацією та проведенням гірничорятувальних робіт;
- аварійно-рятувальні формування;
- об’єктові аварійно-рятувальні служби на об’єктах підвищеної небезпеки;
- об’єктові формування цивільного захисту;
- об’єктові та галузеві спеціалізовані служби цивільного захисту;
- державні пожежно-рятувальні підрозділи (частини), що забезпечують відомчу пожежну охорону;
добровільні формування цивільного захисту.