Час
Період, що розглядається
Рис. _. Схема формування інвестиційного потенціалу страхової компанії
Інвестиційний потенціал є змінною величиною, що складається під впливом таких факторів:
· об'єм страхових премій;
· структура страхового портфеля;
· збитковість або прибутковість страхових операцій;
· умови державного регулювання формування страхових фондів;
· терміни страхових договорів;
· об'єм власних засобів.
На мікрорівні інвестиційний потенціал характеризує можливості окремої страхової компанії стабільно і гарантований здійснювати виплати за страховими випадками. Тому, окрім загальних показників, що характеризують інвестиційний потенціал, доцільно виділити специфічні показники, що дають оцінку використання даного потенціалу:
1. Успішна інвестиційна діяльність дає можливість страховику використовувати частину отриманого інвестиційного доходу для покриття негативного фінансового результату за прямими страховими операціями у випадках підвищення збитковості як при нерівномірному розподілі ризику або настанні катастрофічних ризиків, так і при високій конкуренції і демпінгу тарифів на страховому ринку. В цій ситуації оцінка інвестиційного потенціалу повинна даватися через показник співвідношення страхових виплат і премій (в обсязі нетто-ставки). Якщо значення даного показника більше одиниці, це свідчить про використання інвестиційного доходу для покриття збитків на більш високому рівні, ніж дозволяють страхові тарифи. Відповідно, чим більше даний показник перевищує одиницю, тим більше ефективно реалізовувався інвестиційний потенціал.
2. Інвестиційна діяльність дозволяє страховику залучати страхувальників до участі в прибутку через систему нарахування бонусів або повернення частини страхового внеску. В даному випадку, роль інвестиційного потенціалу характеризується через показник величини інвестиційного відсотка, що нараховується на страхові суми за договорами страхування життя, і показник розміру частини страхового тарифу, що повертається.
3. Інвестиційний дохід може бути джерелом приросту власного капіталу страхової
компанії, який також використовується в надзвичайних ситуаціях для покриття страхових зобов'язань. В цьому випадку інвестиційний потенціал характеризуватиме показник частки фінансового прибутку, що спрямовується на збільшення власного капіталу.
Таким чином, на мікрорівні інвестиційна діяльність є необхідною для кожного окремого
страховика, оскільки підвищує його фінансову стійкість, платоспроможність і конкурентоспроможність.
Реалізація інвестиційного потенціалу в конкретні інвестиційні проекти означає
формування у страховика інвестиційного портфеля, який є сукупністю фінансових інструментів, отриманих страховою компанією в процесі інвестування грошових коштів і призначених для отримання інвестиційного доходу. Формування інвестиційного портфеля здійснюється відповідно до прийнятою в страховій компанії інвестиційної політики і з урахуванням принципів розміщення страхових фондів. Інвестиційний портфель характеризує розміри і структуру інвестиційних вкладень в конкретному звітному періоді і будується з урахуванням мети, що стоїть перед кожною страховою компанією.