Велика кількість відомих видів спорту, які є та залишаються у арсеналі засобів ФК. Та існує ряд видів ФК та С, які теж користуються у людей великою популярністю, але не мають великого розповсюдження по всій території державі, континенті, світі – тому їх прийнято називати нетрадиційними.
Серед таких видів спорту можно виділити:
Акватлон - являє собою плавання під водою у ластах, орієнтування під водою, боротьбу під водою. Змагання були започатковані у Москві 1982 році.
Вінсерфінг - гонки по воді на дошці під парусом. Маса дошки - 25 кг, парус вільно обертається навколо своєї осі. Був винайдений у США.
Керлінг - командна гра (2 команди по 4 гравця), яка складається з 8-12 турів. У кожному турі кожний гравець кидає 2 каменя у "Будинок" команди супротивника, задача гравця попасти у центр. Маса снаряду -20кг, відстань між "Будинками" - 44м. Гра проходить на льодовій доріжці. Популярна у цивілізованих країнах: США, Швейцарія, Канада, Шотландія, Швеція. Вона нагадує гру у кеглі.
Пауерліфтінг - трибор'я, яке складається із присідання зі штангою, жим лежачи від грудей та станова тяга. Чемпіонати Світу з цього виду, проводяться Міжнародною Федерацією пауерліфтінгу з 1975 року.
Перетягування канату - як організаційний вид спорту виник у 1870 році (Англії), та входив у програму 1-х Олімпійських ігор.
У 1963 році створена Міжнародна федерація цього виду. Беруть участь чоловіки та жінки. Команди змагаються у 5 вагових категоріях, враховується загальна вага учасників (8 чоловік). Капітан, може бути у складі команди так і поза командою, але він тоді участі не бере, а тільки керує. У змаганні серед жінок є тільки одна вагова категорія - вільна (без обмеження ваги учасниць). Жінкам дозволяється користуватися перчатками. Цей вид дуже видовищний, тому більше використовується при проведенні спортивно-масових заходів.
Скейтбордінг - це катання на дошці з роликами. Існує приблизно 150 видів змагань. Цей вид сприяє розвитку практично усіх рухових якостей.
Триатлон - трибор'я. Включає у себеплавання, велосипедний крос та біг. Змагання проводяться в один день без перерви між видами.
Міжнародний триатлон включає:
- плавання - 3.8 км;
- велокрос- 180 км;
- біг- 42.195 км
Цей вид спорту за кордоном називають спортом для «справжніх чоловіків». У спортивно-масовій роботі визначена наступна дистанція: плавання -1.5 км, велокрос - 40 км, біг -10 км.Для дітей можно проводити змагання з триатлону зі зменшеними дистанціями.
Сніжний серф - спуск з гір по снігу на одній лижі (монолижа) з виконанням різноманітних поворотів. Ковзна поверхня цієї лижі має 10 металевих каналів. Стояти на цій лижі допомагають мотузки (віжжі), які прикріплені до носка та до центру.
Фрістайл - вільний стиль - гірськолижне трибор'я, до якого входять:
Могул - спуск по бугристій поверхні;
Лижний балет - спуск по пологому ослону, під музику з виконанням
фігурних елементів;
Лижнаакробатика - стрибки із трампліну з виконанням акробатичних елементів. В даний час цей вид спорту зайняв щільне місце у Олімпійській програмі.
Шорт -трек - коротка доріжка - біг на коньках з скороченим лезом у хокейній коробці на різноманітні дистанції. Входить також у Олімпійські види спорту.
Сквош - гра в коробці з високими бортами, нагадує великий теніс, тільки відбивають м'яч після відскоку від стінок бортів. У сквош грають у 100 країнах світу приблизно 10 млн.
Армреслінг - боротьба руками на столі. У змаганнях беруть участь:
- чоловіки - правою та лівою;
- жінки - правою та лівою.
Змагання проводяться за ваговими категоріями.
Деякі з перечислених видів спорту на даний період мають національні та міжнародні федерації та спілки і входять до олімпійських видів спорту.
Реаділітаційні засоби
Реабілітація – це відновлення організму людини від перенесених хвороб або одержаних травм у спортивній чи трудовій діяльності.
До реабілітаційних заходів відносяться:
- спеціально підібрані фізичні вправи;
- бальнеотерапія;
- курортотерапія;
- механотерапія;
- фізіотерапія;
- види масажу,
- гідропроцедури;
- сауни та бані;
- фармакологічні засоби.
Спеціально підібрані ФВ. Це може бути група вправ, яка викликає функціональні зміни у системі організму, або ж ФВ локального впливу. Характерною їх особливістю є те, що вправи індивідуально та старанно підбираються за об'ємом, інтенсивністью та точністью виконання.
Це в основному вправи ЛФК, що спеціально підібрані для лікування та профілактики кожного окремо взятого захворювання або травми.
Бальнеотерапія Це відновлюючи засоби з використанням повітряних ванн, дозованих сонячних процедур, сіроводородних ванн, родонових, перлинових, мінеральних, хвойних, субактивальних та контрастних душів.
Крім цього, використовується курортна терапія, де бальнео засоби використовуються у комплексі (збалансоване харчування, процедури призначені лікарем, організований відпочинок).
Механотерапія - це використання механічних тренажерів з лікувальною та тренувальною метою.
Фізіотерапія - об'єднує усі перераховані засоби та лікувальну гімнастику, яка використовує спеціально підібрані ФВ, тобто, тренувальні режими:
Шануючий режим- хода, прогулянки, суворо дозовані ФВ.
Шанувально –тренувальний - ігри рухливі та та спортивні, РГГ.
Тренувальний режим- щоденне тренування за спеціальною програмою.
Види масажу - ручний, самомасаж, апаратний, гідромасаж, лікувальний (загальний, локальний, глобальний, точковий та ін.), спортивний масаж.
Фітотерапія - використання лікарських рослин та фітопрепаратів і систем.
Сауни (бані) - бувають сухо повітряні та парові. Великим відновлюючим засобом використовуються сухо повітряні (85-90°С). Частіше за все спортсмени використовують методику - 3-5-7 хв. з перервою між заходами до 1 хв. Це дозволяє гарно розігріти м'язову систему без особого перенавантаження ССС. Діючий ефект сауни: розширення кровоносних судини, кров депонована у капілярах направляється у судинне русло, починають активно працювати нирки, посилюється викид адреналіну у кров, збільшується ЧСС - все це веде до активного обміну речовин (розщеплення жирів, глікогену).
Фармакологічні засоби - використовуються лікарські препарати (вітаміни – В1, В6, В12 та ін., полівітаміни), мазі (никофлекс, фіналгон), у меншому ступені гормональні засоби (тестерон, анаболічні стероїди, нерабол та ін.).