6.1. Основні терміни і визначення в галузі контролю якості продукції та послуг
Технічний контроль якості є основою будь-якого способу управління якістю як в Україні, так і за кордоном.
Організація контролю якості - це система технічних і адміністративних заходів, спрямованих на забезпечення виробництва продукції, яка б повністю відповідала вимогам нормативних документів НД.
Технічний контроль - це перевірка відповідності об'єкта контролю встановленим технічним вимогам.
Під контролем якості (КЯ) розуміють перевірку відповідності кількісних або якісних характеристик продукції чи процесу, від якого залежить якість продукції, встановленим технічним вимогам.
Суть контролю полягає в одержанні інформації про стан об'єкта контролю і порівнянні одержаних результатів з встановленими вимогами, зафіксованими в кресленнях, стандартах, ТУ, договорах на поставку, документах.
Основні терміни і визначення встановлено у ДСТУ 3230-95 "Управління якістю та забезпечення якості. Терміни та визначення".
Контроль - діяльність, яка складається з вимірювань, експертизи, випробувань чи оцінювання однієї чи декількох характеристик з метою калібрування об'єкта і порівняння одержаних результатів з установленими вимогами для визначення того, чи досягнуто відповідність для кожної з цих характеристик.
Контроль якості на підприємстві здійснюють виробники продукції і виробничі майстри; робітники відділу технічного контролю ВТК, робочі, переведені на самоконтроль, представники замовника на підприємстві (якщо це зазначено у контракті на поставку).
Складність проблеми якості вимагає комплексного підходу до організації служби якості підприємства, в якій доцільно об'єднати не лише підрозділи, що здійснюють контроль якості, а й підрозділи по організації всієї роботи в галузі забезпечення й аналізу якості, а також стимулювання якості.
Планування якості - діяльність, яка встановлює цілі та вимоги до якості, до застосування елементів системи якості.
Планування якості охоплює:
а) планування якості продукції: ідентифікація, класифікація й
оцінювання характеристик якості, а також установлення цілей, вимог
до якості та штрафних санкцій;
б) планування управлінської і виконавчої діяльності: підготування до застосування системи якості, у тому числі організаційна
діяльність і складання календарного графіка;
в) підготування програми якості та вироблення заходів щодо
поліпшення якості.
Крім того, потрібно займатися підготовкою контролю і застосуванням контрольних засобів. При цьому слід розробляти методи управління якістю як у власному виробництві, так і у постачальників. Необхідно вести аналітичну роботу - обробку і аналіз даних з якості і витрат на її забезпечення.
До системи контролю якості на великих фірмах входять підрозділи випробувань на надійність, контролю матеріалів, перевірки макетів, дослідних зразків продукції. Невід'ємною частиною роботи з контролю якості є контроль куплених виробів, вхідний контроль на всіх ділянках і технологічних переходах у виробництві, операційний і кінцевий (фінішний) контроль готової продукції. До функцій контролю безпосередньо належить метрологічне забезпечення виробництва, яке дає змогу здійснювати розробку, перевірку і правильну експлуатацію засобів вимірювань, електричних, комп'ютерних пристроїв і контроль їх стану.
І, нарешті, слід підготувати програми та організувати навчання і підвищення кваліфікації кадрів, забезпечити мотивацію і стимулювання персоналу для успішного вирішення задач якості.
Звісно, не кожне підприємство здатне утримувати повністю розвинену службу якості. Малі та середні підприємства, як правило, звертаються до послуг спеціалізованих консультаційних, інжинірингових фірм, обмежуючись, у кращому випадку, наявністю одного інженера з якості.
Науковою основою сучасного технологічного контролю стали математико-статистичні методи. Управління якістю продукції може забезпечуватись двома методами: шляхом розбракування виробів і шляхом підвищення технологічної точності. Здавна методи контролю зводились, зазвичай, до аналізу браку шляхом суцільної перевірки виробів на виході. При масовому виробництві такий контроль дуже дорогий: контрольний апарат повинен у 5-6 раз перевищувати кількість робочих, і навіть при цьому немає повної гарантії від браку.
Тому від суцільного контролю переходять до вибіркового з використанням статистичних методів обробки результатів. Але такий контроль ефективний тільки тоді, коли технологічні процеси, перебуваючи в налагодженому стані, володіють точністю і стабільністю, достатньою для "автоматичної" гарантії виготовлення бездефектної продукції. Звідси виникає потреба у стабілізуванні виробництва. Найбільш надійним способом стабілізації виробництва є створення системи якості, а потім її сертифікація. З цією метою прийнято ДСТУ 3514-97 "Статистичні методи контролю та регулювання. Терміни та визначення".
Контрольована партія продукції. Сукупність одиниць продукції одного найменування, типономіналу чи типорозміру та виконання, вироблена протягом визначеного проміжку часу в одних і тих самих умовах і одночасно пред'явлена для контролю. Вироблена продукція може бути в процесі виготовлення, добування, ремонту, зберігання, транспортування, експлуатації.
Контроль за кількісною ознакою. Контроль якості продукції, під час якого визначають значення її параметра, а наступне рішення про контрольовану сукупність чи процес приймають залежно від порівняння їх з контрольним нормативом.
Контроль за якісною ознакою. Контроль якості продукції, під час якого кожну перевірену одиницю її зараховують до певної групи, а подальше рішення щодо контрольованої сукупності чи процесу приймають залежно від співвідношення кількості її одиниць, що опинилися у різних групах.
Стабільність технологічного процесу. Властивість технологічного процесу, яка обумовлює сталість розподілу ймовірностей його контрольованих параметрів протягом певного проміжку часу без втручання ззовні.
Статистичне регулювання технологічного процесу. Коригування значень параметрів технологічного процесу за результатами вибіркового контролю контрольованих параметрів, здійснюване для технологічного забезпечення належного рівня якості продукції.
Статистичний приймальний контроль якості продукції. Вибірковий контроль якості продукції, що ґрунтується на застосуванні методів математичної статистики для перевірки відповідності якості продукції встановленим вимогам і прийняття рішення.
План контролю. Сукупність вимог і правил, яких слід дотримуватись, обираючи рішення про прийняття партії продукції. Сукупність вимог і правил - обсяг контрольованої партії, рівень і вид контролю, тип плану вибіркового контролю, обсяг вибірки, контрольні нормативи, вирішальні правила тощо.
Схема статистичного приймального контролю. Повний комплект планів вибіркового контролю, поєднаний з сукупністю правил застосування цих планів.
Обмежений контроль. Статистичний приймальний контроль, який слід припинити в момент, коли встановлено, що обсяг отриманої інформації достатній для прийняття рішення щодо партії продукції.
Рівень контролю. Характеристика плану контролю, яка пов'язує обсяг вибірки з обсягом партії продукції.
Причини змін якості носять різний характер:
1. Випадкові зміни - це сума численних "випадкових причин",
вплив кожної з яких незначний, до того ж окрему причину для будь -
якої великої складової сукупних змін встановити неможливо. Виробництву і контролю завжди притаманна стабільна "система випадкових причин".
2. Невипадкові зміни - це зміни (коливання) внаслідок ”невипадкових причин" (причин систематичних похибок), які характеризують відмінності між працівником, машинами, матеріалами, методами, в кожному факторі в часі.
За наявності "невипадкових причин" зміни в даних не йдуть за очікуваними схемами, і вважається, що процес "некерований".
Статистичне регулювання процесів забезпечує систематичний підхід до оптимізації процесів і допомагає:
- позбавитись від відходів (втрат);
- виявити проблемні області (ділянки);
- позбавитись від суб'єктивності при прийнятті рішень;
- зменшити мінливість (непостійність, нестійкість) процесу;
- досягти зазначеної мети.
Разом з тим регулювання процесів з використанням статистичних методів не замінює:
- вирішення проблем (прийняття рішень);
- винесення надійних технічних оцінок;
- інженерного проектування і наукових розробок;
- оптимізації операцій;
- методів проектування, аналізу й управління.
6.2. Розробка методів контролю якості продукції
Виникнення потреби в оцінці якості продукції історично зумовлено розподілом праці та появою масового виробництва. Тут можна виділити 3 етапи. Перший - етап безпосереднього поєднання людини із засобами виробництва, коли якість продукції залежала від майстерності робітника, його фізичної досконалості, органів його чуття. Виготовлення і споживання продукції не було поділено ні у просторі, ні в часі, тому потреба в оцінці була відсутня.
На другому етапі - етапі машинного виробництва, з посиленням розподілу праці, розвитком товарних відносин, коли продукція виробляється для невідомого споживача і масово, виникає потреба в отриманні об'єктивної оцінки якості продукції; ця оцінка повинна нести інформацію про потреби у тій чи іншій продукції. Оцінка якості тут вже важлива, але особлива необхідність в ній постає на третьому етапі автоматизованого виробництва, через те, що продукція все більше ускладнюється, одночасно пропонується до декількох десятків різновидів товарів одного й того ж призначення, різко скорочується період між змінами моделей, зростає серйозність наслідків, до яких може призвести неточна чи помилкова оцінка.
До недавнього часу існувало багато видів оцінок для визначення якості продукції:
- відповідність якості продукції чинній НД (стандартам, ТУ, договорам);
- оцінка на виробничій стадії при прийнятті рішення про постановку продукції на виробництво або значно раніше, коли приймається рішення про розробку продукції та її параметри заносяться в карту технічного рівня і якості. Продукцію на цій стадії порівнюють з аналогом, який вже до цього задовольняв конкретну потребу;
- атестація продукції за категоріями якості;
- розбивка продукції за сортами;
- сертифікація продукції за результатами випробувань дослідних зразків;
- оцінка економічності продукції з точки зору витрати ресурсів за собівартістю, цінами (оптовою і роздрібною), сумарними витратами (виготовлення і експлуатації);
- оцінки якості продукції торговими органами для експорту і внутрішніх потреб;
- оцінка держприйманням.
Наявність великої кількості видів оцінок свідчить про два моменти: по-перше, проблема оцінки вважалася складним завданням, по-друге, визнавалось, що в цей час були відсутні достатньо об'єктивні методи по кількісній оцінці якості, які приймались би усіма споживачами. Саме такий стан справ з оцінкою якості продукції зумовив в нашій країні посилення наукових досліджень з пошуку об'єктивних кількісних оцінок ЯП (також споживчої вартості, корисності), а потім привів і до появи наукового напрямку, пов'язаного з кількісною оцінкою якості, кваліметрії. Кваліметрія оперує не з визначенням абсолютної якості, а з відносними оцінками і визначає якість по відношенню до виробу, взятого за базу порівняння — рівень якості. Першим етапом оцінки якості продукції був вибір номенклатури показників якості. У 1979 році ВНДІ стандартизації Держстандарту запропонував для оцінки якості продукції номенклатуру із 10 видів показників; кожний з видів містив більш конкретні показники. Залежно від засобів, що використовуються, методи вимірювання показників якості поділялись на вимірювальні, реєстраційні, розрахункові, органолептичні, експертні тощо.
За базову модель виробу вибиралась не лише існуюча, але й гіпотетична, що відображає найрізноманітніші рівні якості:
• середній досягнутий світовий;
• середній досягнутий народногосподарський;
• вищий досягнутий народногосподарський;
• економічно-оптимальний;
• перспективний народногосподарський;
• перспективний світовий.
Для отримання відносних показників якості при порівнянні оцінюваного і базового зразка бралися як одиничні показники (диференціальна оцінка), так і узагальнені (комплексна оцінка). Такий підхід до оцінки якості продукції існує іноді й зараз (наприклад, при оцінці рівня конкурентоспроможності продукції), але за кордоном вітчизняні способи оцінок якості продукції не були прийняті.
6.3. Методи контролю якості продукції та послуг
Методи контролю якості продукції та послуг класифікують за ознаками на такі види:
1. За етапом процесу виробництва:
- вхідний;
- операційний;
- приймальний.
2. За повнотою охоплення контролем:
- суцільний;
- вибірковий;
- безперервний;
- періодичний;
- летючий.
3. Залежно від об’єкту контролю:
- контроль якості продукції;
- контроль товарної та супровідної документації;
- контроль технологічного процесу;
- контроль засобів технічного обладнання;
- контроль технологічної дисципліни;
- контроль кваліфікації виконавців;
- контроль проходження рекламації;
- контроль дотримання експлуатації.
4. Залежно від рівня технічної оснащеності:
- ручний;
- механізований;
- автоматизовані системи;
- автоматичні системи;
- активний контроль.
5. За структурою організації:
- самоконтроль;
- одноступеневий;
- багатоступеневий.
6. За впливом на можливість наступного використання продукції:
- руйнівний;
- неруйнівний.
6.4. Розробка системного підходу до контролю якістю продукції
Рух за поліпшення якості продукції в Україні існував з періоду проведення індустріалізації. З часом стає зрозуміло, що стійкого вдосконалення якості продукції неможливо досягти шляхом проведення окремих, навіть великих, але різних заходів. Лише шляхом системного і комплексного, взаємопов'язаного здійснення технічних, організаційних, економічних і соціальних заходів на науковій основі можна швидко і стійко вдосконалювати якість продукції.
Чинники, які впливають на якість продукції, здебільшого можуть бути представлені трьома блоками: якість продукції, що виробляється, залежить від внутрішніх (внутрішньофірмових) обставин, людського фактора та зовнішніх умов.
Прослідкуємо послідовність втілення системного підходу до організації робіт щодо поліпшення якості продукції у вітчизняній практиці.
У 1950-ті роки отримала розповсюдження саратовська система організації бездефектного виробництва продукції та здачі її з першого пред'явлення (БВП).
Мета системи - створення умов виробництва, що забезпечують виготовлення робітниками продукції без відступу від технічної документації.
Основним критерієм, що використовується для кількісної оцінки якості праці робітника, є відсоток здачі продукції з першого пред'явлення, який вираховується як відсоткове відношення кількості партій, прийнятих з першого пред'явлення, до загальної кількості партій, виготовлених робітником і пред'явлених ВТК.
Від відсотку здачі продукції з першого пред'явлення залежало за визначеною шкалою матеріальне і моральне стимулювання виконавця.
Введення системи БВП дало змогу:
- забезпечити суворе виконання технологічних операцій;
- підвищити персональну відповідальність робітників за якісні результати своєї праці;
- більш ефективно використовувати моральне і матеріальне заохочення робітників за якість їх праці;
- створити передумови для широкого розгортання руху за підвищення якості продукції.
Моральне стимулювання привело до появи звань "Майстер-золоті руки", "Відмінник якості" та ін. З часом змінились функції ВТК - контроль проводився вибірково, а в основу було покладено самоконтроль. Саме останній виявив дефекти, які не залежать від робітника, що призвело до проведення серед керівництва "Днів якості" і створення постійно діючих комісій з якості. На ряді підприємств відсоток здачі з першого пред'явлення партії продукції був замінений на відсоток числа робочих днів без браку від загального числа робочих днів.
Разом з тим, система БВП мала обмежену сферу діяльності, вона розповсюджувалась лише на робочі цехи основного виробництва.
Система працювала за принципом «є дефект - нема дефекту», не враховуючи різноманітності недоліків та різний ступінь їх впливу на якість продукції, що випускається підприємством.
СБП - система бездефектної праці;
ЯНРЗПВ - якість, надійність, ресурс з перших виробів;
НОПМ - наукова організація праці з підвищення моторесурсу двигунів;
КСУЯП - комплексна система управління якістю продукції;
КСУЯП і ЕВР - комплексна система управління якістю продукції, ефективне використання ресурсів;
КСПЕВ - комплексна система підвищення ефективності виробництва.
Взагалі БВП була впроваджена в закордонних програмах "нуль дефектів" і збереглась у всіх вітчизняних. Принцип БВП покладено в основу системи бездефектної праці (СБП).
Львівський варіант саратовської системи - це система бездефектної праці (СБП) вперше розроблена на Львівському заводі телеграфної апаратури і деяких інших підприємствах м. Львова на початку 60-х років.
Мета системи - забезпечити випуск продукції відмінної якості, високої надійності та довговічності шляхом підвищення відповідальності та стимулювання кожного робітника підприємства і виробничих колективів за результати їх праці.
Основним критерієм, який характеризує якість праці та визначає розмір матеріального заохочення, є коефіцієнт якості праці, який вираховується для кожного робітника підприємства, кожного робітника підприємства, кожного колективу за встановлений проміжок часу (тиждень, місяць, квартал) шляхом обліку кількості та значущості допущених виробничих порушень. У системі встановлюється класифікатор основних видів виробничих порушень: кожному дефекту відповідає визначений коефіцієнт знижки. Максимальна оцінка якості праці та максимальний розмір премії встановлюються тим і колективам, які за звітний період не мали жодного порушення.
Впровадження СБП дало змогу:
• кількісно оцінити якість праці кожного робітника, кожного колективу;
• підвищити зацікавленість і відповідальність кожного робітника, кожного колективу за якість своєї праці;
• підвищити трудову і виробничу дисципліну всіх робітників підприємства;
• залучати до змагань за підвищення якості продукції всіх робітників підприємства;
• скоротити втрати від браку і рекламації, підвищити продуктивність праці.
Львівська СБП, так як і саратовська система БВП, полягала в тому, що вона поширювалась головним чином на стадію виготовлення продукції. Відомі спроби застосування принципів бездефектної праці в науково-дослідних і проектно-конструкторських організаціях, але широкого застосування СБП набула на промислових підприємствах для оцінки і стимулювання якості виконавчої (не творчої) праці.
БВП і СБП усували негативні суб'єктивні причини; усунення об'єктивних причин почалось з наступних модифікацій систем.
Система ЯНРЗПВ (якість, надійність, ресурс з перших виробів) вперше розроблена і впроваджена на машинобудівних підприємствах м. Горького (Нижнього Новгорода) у 1957-1958 pp. У цій системі зроблено акцент на підвищення надійності виробів за рахунок підсилення технічної підготовки роботи КБ і технологів виробництва, на долю яких випадало 60-85% дефектів, виявлених в експлуатації. Створювались дослідні зразки деталей, вузлів, систем та виробів у цілому і проводились їх випробування. Значного розвитку набуло дослідне виробництво, стандартизація та уніфікація, загально-технічні системи стандартів, такі, як Єдина Система конструкторської документації (ЄСКД), Єдина система технологічної підготовки виробництва (ЄСТПВ).
Характерним для системи є те, що вона виходить за рамки стадії виготовлення продукції і охоплює багато видів робіт на стадії дослідження, проектування та експлуатації. На стадії дослідження і проектування при виготовленні дослідного зразка велика увага приділяється виявленню причин відмовлень та їх усуненню у довиробничий період.
Вирішення цієї задачі здійснюється за рахунок розвитку дослідницької та експериментальної бази, підвищення коефіцієнта уніфікації, широкого застосування методів макетування і моделювання, прискорених випробувань, а також конструкторсько-технологічного опрацювання виробів у процесі технологічної підготовки виробництва. Результати експлуатації виробів розглядаються в системі як зворотний зв'язок і використовуються для вдосконалення конструкції виробу та технології його виготовлення.
Система НОПМ (наукова організація праці по збільшенню моторесурсу) вперше розроблена і впроваджена на Ярославському моторному заводі в 1963-1964 pp.
Мета системи - збільшення надійності та довговічності двигунів, які випускаються. В основу системи НОПМ покладено принцип послідовного, систематичного контролю рівня моторесурсу та його періодичного збільшення за рахунок підвищення надійності та довговічності деталей і вузлів, що лімітують моторесурс. Основними показниками в системі є ресурс двигуна до першого капітального ремонту, виражений в мотогодинах. Зростання цього показника в системі планується.
Організація робіт в системі побудована за принципом циклічності. Кожний новий цикл по підвищенню моторесурсу починається після досягнення у виробництві раніше запланованого рівня моторесурсу і передбачає визначення його фактичного рівня, виявлення деталей та вузлів, що лімітують моторесурс; планування оптимального рівня збільшення моторесурсу; розробку та перевірку інженерних рекомендацій щодо забезпечення запланованого рівня моторесурсу; розробку комплексного плану конструкторсько-технологічних заходів по освоєнню двигуна з новим ресурсом у виробництві; проведення комплексу конструкторсько-технологічних заходів і дослідницьких робіт; закріплення досягнутого ресурсу у виробництві; підтримання досягнутого рівня в експлуатації На стадії виробництва система НОПМ включає в себе систему БВП та СБП, на стадії проектування - основні положення системи ЯНРЗПВ.
Впровадження системи НОПМ дало змогу підвищити ресурс ярославських двигунів до першого капітального ремонту з 4 тис. до 10 тис. годин, збільшити гарантійний термін на двигуні на 70%, зменшити потреби запасних частин більш ніж на 20%. Досягнення запланованого рівня якості стало можливим за рахунок комплексного підходу до УЯП шляхом узагальнення досвіду попередніх систем на всіх стадіях життєвого циклу продукції.
У 1975 р. на провідних підприємствах Львівської області впроваджено комплексні системи управління якістю продукції (КСУЯП).
Метою КСУЯП була розробка продукції, яка б відповідала кращим світовим аналогам та досягненням науки і техніки. З 1978 р. Держстандартом була розроблена і затверджена Система основних функцій УЯП. У зв'язку з впровадженням на підприємствах КСУЯП набули розвитку метрологічне забезпечення виробництва (МЗВ), багатоступеневий аналіз дефектів і статистичний контроль якості. Були створені групи якості, на підприємствах і в об'єднаннях почали розроблятись програми якості, вводилась атестація продукції, набула широкого розвитку мережа головних і базових організацій, а також мережа закладів по підвищенню кваліфікації спеціалістів в галузі УЯП. У вузах були введені в програми навчання курси з стандартизації та УЯП. У 1985 р. відзначалось, що за десятиліття за допомогою КСУЯП створено і успішно реалізовано конкурентоспроможну продукцію, збільшено питому вагу продукції вищої категорії якості в 2-3 рази, значно скорочено втрати від браку і рекламацій, зменшено в 1,5-2 рази терміни розробки і освоєння нової продукції. Разом з тим відзначалось, що на багатьох підприємствах при створенні систем управління якістю (СУЯ) порушувались основні принципи комплексного системного підходу, що призвело до формалізму в цій роботі і, по суті, до відсутності системи. Основні причини цього - економічна незацікавленість підприємств в поліпшенні якості продукції і, як наслідок, і в системі, впровадження СУЯ на підприємствах занадто адміністративними методами. Виникла думка, що СУЯ себе не виправдали і ними не слід займатися. Разом з тим вже при перебудові економіки і переході на господарський розрахунок стало зрозуміло, що якість продукції стає основною умовою життєздатності підприємств, особливо на зовнішньому ринку.
Подальший розвиток СУЯ проходив у складі систем управління вищого рівня: галузевих і територіальних на базі розробки програм "якість" і включення їх в народногосподарські плани. Таким чином, організувалось зовнішнє середовище систем управління якості продукції. У 1978 р. були розроблені та затверджені Держстандартом Основні принципи Єдиної системи державного управління якістю продукції (ЄСДУЯП).
На підприємствах управління якістю продукції також йшло по лінії охоплення більш широкого кола проблем. Вирішення задач поліпшення якості продукції на багатьох підприємствах пов'язувалось з ефективним використання ресурсів. Прикладом такої системи стала дніпропетровська КСУЯП та ЕВР. Створювались комплексні системи підвищення ефективності виробництва (КСПЕВ) і система управління підприємством та об'єднанням. Питання управління якістю в цих економічних системах займали від однієї п'ятої до однієї п'ятнадцятої частки (за числом цільових підсистем управління). Держстандарт самостійно вже не міг керувати вищеназваними системами в цілому, а інші відомства не бачили в цьому потреби.
При переході до ринкових умов зникли директивні методи управління, з'явилась конкуренція товаровиробників, які напряму зіткнулись з вимогами світового співтовариства до якості продукції.
Проблема якості - комплексна, тобто її можна вирішити лише при здійсненні одночасно відповідної політики в сферах законодавства, економіки, техніки, навчання і виховання, а також на основі скоординованої роботи виробників, експлуатаційників і споживачів, наукових та інженерних структур, законодавчих та виконавчих органів управління.
Координуючим органом виконавчої влади в трьох найважливіших для забезпечення вирішення проблем якості сферах діяльності є Держспоживстандарт України.
Вітчизняний досвід комплексного управління якістю є добрим фундаментом засвоєння стандартів ІSО 9000, які мають вищий рівень розвитку науки управління якістю. Основними відмінностями систем якості (за ІSО 9000) від КСУЯП є:
- орієнтація на задоволення вимог споживачів;
- покладання відповідальності за якість продукції на конкретних виконавців;
- перевірка споживачем виробництва постачальника;
- наскрізний контроль якості продукції, починаючи від матеріалів і закінчуючи утилізацією продукції;
- маркетинг;
- організація обліку і аналізу витрат на якість;
- вирішення питань утилізації продукції після експлуатації.
Для засвоєння прогресивного світового досвіду з управління якістю слід реалізувати комплекс заходів, який включав би розробку і реалізацію системи заходів, які стимулюватимуть роботу.
Література основна: [ 1, 2 ]
Література додаткова: [ 3, 5, 6, 11, 35, 36 ]
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Діяльність, яка складається з вимірювань, експертизи, випробувань чи оцінювання однієї чи декількох характеристик з метою калібрування об'єкта і порівняння одержаних результатів з установленими вимогами для визначення того, чи досягнуто відповідність для кожної з цих характеристик, - це:
а) контроль;
б) процедура стандартизації;
в) процедура сертифікації;
г) встановлення рівня якості.
2. Діяльність, яка встановлює цілі та вимоги до якості, до застосування елементів системи якості, - це:
а) планування якості;
б) контроль якості;
в) встановлення рівня якості;
г) загальне управління якістю.
3. Сукупність одиниць продукції одного найменування, типономіналу чи типорозміру та виконання, вироблена протягом визначеного проміжку часу в одних і тих самих умовах і одночасно пред'явлена для контролю, - це:
а) контрольована партія продукції;
б) партія продукції;
в) стандартизована партія продукції;
г) сертифікована партія продукції.
4. ЄСКД - це:
а) Єдина Система конструкторської документації;
б) Європейська Система конструкторської документації;
в) Європейська Система контрольованої документації;
г) Європейська стандартизація контролю документації.
5. Методи контролю якості продукції та послуг за етапом процесу виробництва класифікують на такі види:
а) вхідний, операційний, приймальний;
б) суцільний, вибірковий;
в) безперервний, періодичний, летючий;
г) всі відповіді вірні.
КЛЮЧІ ДО ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ
ТЕСТИ ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ
1 а)
2 а)
3 а)
4 а)
5 а)