Органи стандартизації - це підрозділи, які виконують функції державного управління всіма підприємствами і організаціями з питань стандартизації, метрології та якості продукції, здійснюють координуючу діяльністю і діють від імені держави.
З набуттям незалежності в Україні виникла потреба у створенні національної системи стандартизації. В Україні був створений Державний комітет України зі стандартизації, метрології та сертифікації (Держстандарт України), який як орган державного управління підпорядковується Кабінету Міністрів України.
В подальшому Держстандарт України був перейменований у Державний комітет України з питань технічного регулювання і споживчої політики (Держспоживстандарт України).
Держспоживстандарт України здійснюють свою діяльність згідно з Декретом Кабінету Міністрів України "Про стандартизацію та.сертифікацію" (№ 46-93 від 10.05.93 р.) та законами України «Про стандартизацію», «Про підтвердження відповідності», «Про
акредитацію органів з оцінки відповідності». Мережа органів і служб Держспоживстандарту функціонує на всій території країни. До структури Держспоживстандарту України входять центральні й територіальні органи та галузеві служби.
До центральних органів належать органи управління, науково-дослідні інститути, центри і відділи наукової, техніко-економічної та нормативно-технічної інформації, учбові заклади. Центральні органи Держспоживстандарту України організують і координують роботи зі стандартизації та функціонування ДСС, встановлюють у державних стандартах цієї системи загальні організаційно-технічні правила проведення робіт зі стандартизації, здійснюють міжгалузеву координацію робіт, включаючи планування, розроблення, видання, розповсюдження та застосування державних стандартів, визначають порядок державної реєстрації нормативних документів, беруть участь у проведенні заходів з міжнародної, регіональної стандартизації відповідно до міжнародних договорів України, організують навчання та професійну підготовку спеціалістів у сфері стандартизації.
Держспоживстандарт України відповідає за організацію, стан і розвиток стандартизації в країні, визначає основні напрями розвитку науково-методичних і техніко-економічних основ стандартизації. Він має право доручати міністерствам, відомствам, організаціям і підприємствам різні види робіт, що пов'язані зі створенням чи зміною державних стандартів; давати вказівки щодо усунення виявлених порушень норм і вимог, які встановлені в державних стандартах; вживати заходи щодо заборони випуску продукції, яка не відповідає вимогам стандартів тощо.
Держспоживстандарт України як національний орган зі стандартизації репрезентує Україну в міжнародних і міждержавних організаціях з питань стандартизації, метрології, акредитації та сертифікації.
Для організації та забезпечення розроблення, експертизи, погодження та підготовки до затвердження державних стандартів, іншої нормативної документації із стандартизації, а також для проведення робіт з міжнародної (регіональної) стандартизації, за рішенням Держспоживстандарту України, створено 127 технічних комітетів (ТК) з різних галузей народного господарства. До роботи у ТК залучені на добровільних засадах уповноважені представники зацікавлених підприємств, установ і організацій замовників, розробників, виробників продукції (процесів, послуг), органів зі стандартизації, товариств (спілок) споживачів, науково-технічних та інженерних товариств, інших громадських організацій, провідні вчені та фахівці.
Держспоживстандарт України має розгалужену мережу територіальних органів, які об'єднують 35 центрів стандартизації, метрології та сертифікації (ЦСМ). Ці центри від імені Держспоживстандарту України виконують практичну і методичну роботу зі стандартизації, метрології та сертифікації на території України і знаходяться в обласних містах. До складу ЦСМ входять лабораторії Держнагляду.
До основних функцій діяльності ЦСМ належать: контроль за додержанням стандартів й іншої нормативної документації та єдністю вимірювань в даному регіоні; розповсюдження інформації про нормативні документи; організаційно-методична і технічна діяльність зі стандартизації, метрології, управління якістю та сертифікації, оцінки якості продукції (процесів, послуг), її випробування тощо.
Територіальні органи систематично аналізують інформацію щодо якості продукції, яку виробляють підприємства регіону і яка реалізується на ринку, подають цю інформацію до відповідних центральних органів управління.
У галузях народного господарства роботи зі стандартизації, метрології та управління якістю координують служби - підрозділи стандартизації, які діють у рамках міністерств (відомств), організацій. Головна ознака служб стандартизації - галузева, вони носять відомчий характер і здійснюють свою діяльність від імені міністерства (відомства).
Держспоживстандарт України координує і направляє діяльність галузевих служб, до складу яких входять управління (відділи) стандартизації міністерств (відомств), головні та базові організації.
Головні завдання управлінь (відділів) стандартизації міністерств (відомств) - керівництво діяльністю служб у системі міністерства (відомства); вивчення основних напрямків розвитку галузевої стандартизації; організація впровадження стандартів і здійснення контролю за їх впровадженням. Галузеві управління реєструють, розмножують і розповсюджують нормативні документи у своїй галузі.
Головні організації - це самостійні науково-дослідні, проектно-конструкторські, технологічні організації, що: виконують найважливіші роботи зі стандартизації продукції, яка відповідає їх профілю; науково-методичне керівництво і координацію робіт галузевих базових організацій зі стандартизації; готують експертизу проектів стандартів до затвердження; галузеві та державні стандарти; вивчають науково-технічний рівень продукції, яку виробляють в Україні та за кордоном; перевіряють та переглядають чинні стандарти; здійснюють контроль за впровадженням і використанням стандартів.
Базові організації ведуть роботи зі стандартизації певної групи продукції, яку виробляють підприємства галузі. Це можуть бути науково-дослідні, проектно-конструкторські організації, фабрики та заводи. Базові організації розробляють основні напрямки розвитку стандартизації закріпленої за ними групи продукції, проекти державних і галузевих стандартів на конкретний вид продукції, здійснюють перевірку технологічних розробок, експертизу нових виробів з метою визначення рівня уніфікації та взаємозамінності тощо.
На окремих підприємствах і в організаціях створені відділи зі стандартизації чи спеціальні бюро, головним завданням яких є науково-технічне й організаційно-методичне керівництво роботами зі стандартизації, метрології та управління якістю на підприємстві, а також безпосередня участь у виконанні цих робіт. Відділи зі стандартизації - самостійні підрозділи і підпорядковуються безпосередньо головному інженеру підприємства. Начальник відділу на рівні з керівником підприємства несе відповідальність за додержання стандартів і ТУ, техніко-економічне обгрунтування розроблених підприємством стандартів і ТУ, їх якість і відповідність показників сучасному рівню техніки, а також за своєчасний перегляд стандартів і ТУ з метою приведення їх у відповідність зі зростаючими вимогами народного господарства та споживачів.
У торгових підприємствах усі роботи зі стандартизації виконуються під керівництвом комерційного директора, заступника директора з роздрібної або оптової торгівлі, начальника торговельного відділу.
До основних функціональних обов'язків відділів стандартизації на підприємствах належать: систематичний контроль за впровадженням і дотриманням стандартів та іншої НД; забезпечення відділів, цехів та лабораторій необхідною нормативною документацією та інформацією щодо змін у ній; контроль якості продукції; забезпечення єдності та точності вимірювань тощо.