Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Підмножина. Рівність множин.




Означення 2.5. Множина називається підмножиною множини , якщо кожен елемент є елементом .

Для позначення цього факту вводиться знак «» – символ включення (або «»); іншими словами, .

Якщо необхідно підкреслити, що множина містить також інші елементи, крім елементів множини В, то використовують символ строгого включення: . Зв’язок між символами і задається виразом . Загалом будемо використовувати символ «».

Говорять, що множина є істинною (або власною, від слова «власне») підмножиною , якщо і на відміну від неістинних (або невласних) підмножин Æ та будь-якої множини .

Приклад 2.8. Стосовно вищенаведеного приклада підмножинами множини U співробітників деякої фірми є множини , , , , , , , , . Крім того можна розглядати, що

– множина співробітників фірми, яким за віком більш 40 років, є підмножиною множини співробітників за віком більш 30 років.

, – множина співробітників фірми за віком не більш 30 років, які мають стаж роботи не більш 5 років, є підмножиною множини співробітників фірми, яким за віком не більш 30, й одночасно є підмножиною множини співробітників фірми, які мають стаж роботи не більш 5 років.

Підкреслимо, що всі наведені приклади підмножин є прикладами істинних підмножин.

Порожня множина не містить елементів. Отже, додаючи до множини порожню множину, ми фактично нічого не додаємо. Тому завжди можна вважати, що будь-яка множина містить порожню множину як підмножину.

Приклад 2.9. Нехай – людська істота} і – людська істота жіночої статі}; тоді зрозуміло, що , а – істинна підмножина .

Треба бути уважним, щоб розрізняти елементи множини та підмножини цієї множини. Наприклад, коли пишуть це означає, що елемент є членом множини, що складається з трьох елементів: , і . Коли ж пишуть , це означає, що множина, що складається з одного елемента , є підмножиною множини, яка складається з трьох елементів: , , .

Таким чином, якщо Розов А.Ю. є студентом групи 1ЕК, то це означає, що цей студент є елементом множини студентів групи 1ЕК. Якщо це єдиний студент цієї групи, який склав зимову сесію на “відмінно”, то студент Розов А.Ю., є єдиним елементом множини студентів-відмінників групи 1ЕК за результатами зимової сесії, при чому .

Означення 2.6. Дві множини рівні, якщо вони складаються з одних і тих самих елементів:

.

Наприклад, .

Справджується таке твердження:

Тоді і тільки тоді, коли.

Можна довести таке твердження: включення множин транзитивне, тобто справджується така рівність:

якщо , то .

 

Множина підмножин

Слід розуміти, що елементи множини самі можуть бути деякими множинами. Наприклад, книга з множини книг у шафі може розглядатися як множина сторінок. Потрібно звернути увагу на те, що йдеться про елементи множини, а не про підмножини (ніяка сукупність сторінок не може розглядатися як підмножина множини книг).

Множина груп факультету складається із груп, тобто елементом множини є група, як неподільне ціле, в той самий час кожна група є множиною студентів, але окремий студент не є елементом множини груп факультету.

Означення 2.7. Множину, елементами якої є всі підмножини множини , називають множиною підмножин (множиною-степенем) множини і позначають .

Приклад 2.10. Для триелементної множини маємо

.

У разі кінцевої множини , що складається з n елементів, множина підмножин містить елементів. Слід підкреслити відмінності між відношенням належності () і відношенням включення (). Як уже зазначалося, множина може бути своєю підмножиною (), але вона не може входити до складу своїх елементів (). Навіть у разі одноелементних підмножин потрібно відрізняти множину та її єдиний елемент а (дивись приклад). Відношення включення має властивість транзитивності, відношення належності цієї властивості не має. Тобто, із того, що не витікає, що , як здається на перший погляд.

Приклад 2.11. Розглянемо такі множини , . Дійсно , але .

 

Алгебра множин

Закони алгебри множин

Операції над множинами, як і операції над логічними змінними, мають деякі властивості. Останні виражаються сукупністю тотожностей незалежно від конкретного вмісту множин, що входять у них, і є підмножинами деякого універсуму . Ми вже знаємо, що множина об’єктів разом з операціями утворюють алгебру. Множина всіх множин разом з операціями об’єднання, перерізу і абсолютного доповнення утворюють алгебру, яка називається алгеброю множин. Її основні властивості або закони алгебри множин наведені нижче.

Комутативні закони

а) ; б) .

Асоціативні закони

а) ; б) .

Дистрибутивні закони

а) ; б) .

Властивості Æ та

4 а) ; 4 б) .
5 а) ; 5 б) .
6 а) ; 6 б) .
7 а) ; 7 б) .

Закон ідемпотентності (самопоглинання)

8 а) ; 8 б) .

Закон поглинання

9 а) ; 9 б) .

Теорема де Моргана

10 а) ; 10 б) .




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1149 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2405 - | 2285 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.