Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Спадкові захворювання легень




Спадкові захворювання легень або спадкові захворювання, за яких уражуються легені, виявляються у 0,6-9 % хворих на хронічні бронхолегеневі захворювання.

Ідіопатичний гемосидероз легень - рідкісне захворювання, що передається за домі­нантним типом. Найімовірніший патогенез гемосидерозу наступний: успадковується аномалія розвитку артеріоло-венозних анастомозів легень і патологічна структура мукополісахаридів, що мають здатність зв'язувати залізо. У хворих анастомози постійно розкриті і легені перебувають в стані підвищеного кровонаповнення, що призводить до виходу еритроцитів в тканину легені і поступову сенсибілізацію організму до них і продуктів їх розпаду. При накопиченні певного рівня антитіл під впливом провокуючого чинника (ГРЗ) у шоковому органі - легенях відбуваються гіперергічні повторні реакції "антиген - антитіло", що супроводжуються порушенням мікроциркуляції, стазом, набряком, розривом дрібних судин, гемолізом еритроцитів. В альвеолах і синусах лімфатичних вузлів з гемоглобіну утворюється гемосидерин, який фагоцитується макрофагами (гемосидерофаги). їх можна виявити у мокротинні. Внаслідок крововиливів, відкладення солей заліза, спалахів запалення наростає пневмосклероз, що зумовлює легеневу гіпертензію, прогресує анемія. Характерно, що гемосидерин при цьому захворюванні фіксується тільки у тканині легень та регіонарних лімфатичних вузлах. і

Перші напади хвороби (звичайно в ранньому, дошкільному віці) перебігають гостро, з га­рячкою, катаральними явищами, болем у животі, жовтяницею (переважає непрямий білірубін). Під час подальших кризів (криз триває 2-3 дні) формується типова картина хвороби: різка слабкість, запаморочення, біль за грудниною, іктеричність шкіри і склер, «іржаве мокротиння» або кровохаркання (від прожилків до 50-60 мл крові на добу), тахікардія, задишка. У між-кризовому періоді дитина бліда, відмічається дихальна недостатність (рестриктивного типу) за рахунок прогресування пневмосклерозу, збільшення печінки, селезінки. Рентгенологічне дослідження в легенях виявляє множинні хмароподібні дрібні (1-2 см) осередкові тіні, що зли­ваються в більші, неправильної форми, спостерігається посилення інтерстиціального малюнка у формі метелика. Виразність пневмосклерозу та емфіземи легень залежить від тривалості, тяжкості захворювання, частоти загострень.

Лабораторні дослідження виявляють мікроцитарну залізодефіцитну та гемолітичну анемію, підвищення рівня некон'югованого білірубіну; у мокротинні, аспіратах трахеї і шлунковому соку знаходять макрофаги, навантажені гемосидерином. Паліативне лікування полягає в призначенні кортикостероїдних препаратів (2-3 мг на 1кг маси тіла на добу), у разі неефективності - додатково використовують імунодепресанти (азатіоприн). Для видалення заліза з легень застосовують протягом тижня десферал в/в краплинно не більше за 15 мг на 1 кг маси тіла за годину (добова доза не більше за 50-60 мг/кг).

Первинна легенева гіпертензія успадковується за автосомно-домінантним типом. Вважається, що в основі розвитку первинної легеневої гіпертензії лежать нейрогуморальні впливи з ангіоспазмом і подальшими морфологічними змінами в судинах легень, а також із запальним процесом або тромбозом дрібних гілок легеневої артерії. Вважають, що мікроемболізація і тромбоз утворюються внаслідок спадкового дефекту фібринолізу. Висловлюється думка, що захворювання може бути пов'язане з порушенням метаболізму простагландинів у легенях. Найбільш раннім клінічним симптомом є задишка - спочатку при фізичному наван­таженні, потім у спокої, біль у ділянці серця, запаморочення, непритомні стани. Ціаноз - одна з постійних ознак захворювання - з'являється на пізніших стадіях хвороби. У хворого вияв­ляються ознаки гіпертрофії правого шлуночка, вислуховується посилення II тону над леге­невою артерією, його розщеплення, систолічний шум над легеневою артерією. Характерною рентгенологічною ознакою є збільшення правих відділів серця, розширення кореня легені та легеневої артерії, випинання її дуги, збіднений судинний малюнок по периферії легень. Діагноз ґрунтується на виявленні інструментальними методами легеневої гіпертензії (тиск у легеневій артерії перевищує 25 мм рт. ст. при нормі - 15 мм рт. ст) і виключенні природжених вад серця і судин. Паліативне лікування полягає в застосуванні адреноблокаторів, еуфіліну, глюкокортикоїдних гормонів.

Дефіцит а-1-антитрипсину (ААТ) успадковується за автосомно-рецесивним типом. Через низьку активність ААТ, протеази циркулюючих і осілих в легенях гранулоцитів і моно­цитів (хемотрипсин, трипсин, еластаза, нейтральна протеаза), руйнують легеневу тканину, що зумовлює потоншення й розрив альвеолярних перетинок і далі, до емфіземи. Частіше дефект виявляється у підлітків і дорослих, але нерідко - в перші роки життя у вигляді легеневої або поєднаної легенево-печінкової патології. Печінкова патологія являє собою холестатичну жов­тяницю, цироз печінки. Легенева патологія формує хронічну обструктивну хворобу. Описано хворих, у яких дефіцит ААТ проявлявся задишкою, емфіземою без попереднього рецидиву-ючого бронхіту. Діагноз встановлюють після визначення рівня а-1-антитрипсину методом імунодифузії (3,2 —3,7 г/л у здорових людей в сироватці) або антитриптичної активності сироватки. Доцільно дослідити рівень а-1-глобулінів, оскільки а-1-антитрипсин становить 70-90 % цієї фракції. У лікуванні використовуються очищені тарекомбінантні препарати ААТ в аерозольному введенні або в/в краплинно 4 г 1 раз на тиждень. Відзначається поліпшення після застосування протеолітичних препаратів (трасилол, контрикал, гордокс), анаболічного стероїда даназолу, який підвищує синтез ААТ.

Муковісцидоз - це спадкове (аутосомно-рецесивний тип) захворювання, що спостеріга­ється найчастіше, за якого домінують бронхолегеневі зміни, визначаючи його перебіг і прогноз у 90 % хворих. Успадковується порушення структури і функції білка мембрани секретуючих клітин, що регулює електролітний транспорт, передусім хлору і натрію. При цьому секрети, зокрема травні, через великий вміст цих мікроелементів - в'язкі. Однією з патогенетичних ланок муковісцидозу є ураження сполучної тканини з накопиченням у фібробластах кислихмукополісахаридів. Поєднання гіперсекреції надміру в'язкого мокротиння з порушенням кліренсу бронхів зу­мовлює мукоциліарну недостатність, застій мокротиння в дрібних дихальних шляхах. У разі приєднання інфекції поступово формуються бронхоектатична хвороба,легенева гіпертензія. Нерідко хронічний процес у легенях супроводжують синусити, з розростанням по­ліпів у носі. У дітей з перших днів життя відзначається покашлювання, що поступово посилюється і набуває кашлюкоподібного характеру. Кашель супроводжується відходженням в'язкого мокротиння, ціанозом, задишкою, при цьому у хворих на муковісцидоз відзначають ряс­ні, смердючі, блискучі випорожнення. Розлад травлення акономірно призводить до гіпотрофії. Ферментна недо­статність підшлункової залози з відсутністю всіх фермен-

тів (трипсин, ліпаза, амілаза) спостерігається у 80 % хворих внаслідок прогресування фіброзу(ферментний автоліз, оскільки у в'язкому секреті транспортування протеаз у просвіт кишковоїтрубки різко уповільнене). Діагноз базується на наявності хронічного бронхолегеневого проце­су, типового кишкового синдрому, випадків муковісцидозу у родичів і позитивному потовому тесті - вміст хлоридів у поті, визначений після електрофорезу з пілокарпіном - 60 ммоль/л і вищий. Потовий тест проводять не менше 3 разів. Якщо отримано межові значення хлоридів поту (40-60 ммоль/л), потрібно провести ДНК-аналіз. Основою терапії муковісцидозу є фер­ментні препарати, які застосовують в аерозолі (разова доза 15-20 мг на 1 кг маси тіла 3 рази на день і більше) під час загострення і ентерально (від 2-8-10 г на кг маси тіла на добу).

 

Література

 

1. Нечитайло Ю.М., Сорокман Т.В., Тимощук В.В. Дихальна система у дітей. Навчальний посібник для студентів та лікарів-інтернів.- Чернівці, 2001.- 54 с.

2. Наказ МОЗ України №18 від 13.01.2005 «Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю «Дитяча пульмонологія».

3. Мазурин А.В., Воронцов И.М. Пропедевтика детских болезней. СПб.: Фолиант, 2000. – 928 с.

4. О.В.Тяжка,С.О.Крамарєв Педіатрія Вінниця2006р. Ст.421

 

5. Чеботарьова В.Д., Майданник В.Г. Пропедевтична педіатрія. - К., 1999.- 578 с.

 

6. Бочков Н.П. Клиническая генетика. – М.: Медицина, 1997. – 288с.

7. Костроміна В.П., Речкіна О.О., Усанова В.О. Сучасні підходи до лікування захворювань органів дихання у дітей (методичні рекомендації) // Укр. пульмон. журнал. – 2005. – № 3. – С. 68-72.

8. Наказ МОЗ України № 18 «Про затвердження Протоколів надання медичної допомоги дітям за спеціальністю «Дитяча пульмонологія» від 13.01.2005 р. – Київ, 2005 – с. 58.

9. Одинец Ю.В. Современные аспекты диагностики и лечения бронхолегочной

10. патологии у детей //Врачеб. практика. - 2005. - №1. - С.11-19.

11. Одинец Ю.В. Идиопатический гемосидероз легких у детей: критерии диагностики и современные подходы к лечению //Врачеб. практика. - 2004. - №1. - С.55-60.

12. Рачинский С.В. Место хронической пневмонии и хронического бронхита и бронхолегочной патологии у детей //Педиатрия. - 2004. - №1. - С.58-62.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 408 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Не будет большим злом, если студент впадет в заблуждение; если же ошибаются великие умы, мир дорого оплачивает их ошибки. © Никола Тесла
==> читать все изречения...

2602 - | 2280 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.