Оцінка об'єкта | Загальна мікробна обнасіненість, КУО/см2 | Висновок |
Добре | Від 0 до 100 | |
Задовільно | >100 | |
Незадовільно | > 1000 | |
Погано | > 10000 |
Контроль трубопроводів, рукавів, шлангів. Внутрішня поверхня трубопроводів, рукавів, шлангів, деяких апаратів недоступна для взяття змивів за допомогою трафарету. У цьому випадку перевірку на наявність мікроорганізмів і колі-титр проводять мікроскопуванням препаратів і посівом останньої промивної води. У стерильний посуд відбирають зразки води при виході з досліджуваних об'єктів. 10 см3 промивної води центрифугують при 1500 – 2000об/хв протягом 10 хв. Центрифугат зливають, осад мікроскопіюють. В 10полях зору повинно бути не більше 5 – 6 клітин. Наявність мікроорганізмів у кожному полі зору вказує на незадовільну мийку.
Посів на загальну кількість мікроорганізмів виконують на мясопептонний або сусло-агар. Колі-титр визначають методом мембранних фільтрів або бродильних проб. Загальна кількість мікроорганізмів і колі-титр промивної води не мають відрізнятися від показників води, що застосовується у виробництві.
Контроль посуду й інвентарю. З кожної мийної машини відбирають 5 – 10 вимитих пляшок і закривають стерильними ватяними пробками. У лабораторії їх ретельно обполіскують 100 см3 стерильної води (або фізіологічного розчину), по черзі переливаючи з однієї пляшки в іншу й змочуючи всю її внутрішню поверхню. З останньої пляшки виконують висів для визначення загальної кількості мікроорганізмів, слизеутворювальних бактерій і колі-титру. Загальна кількість мікроорганізмів у перерахуванні на одну пляшку повинна бути не більше 300, в 1 см3 промивної води – не більше, ніж у воді, що застосовується для обполіскування пляшок; слизеутворювальні бактерії повинні бути відсутніми; колі-титр повинен бути не менше 100.
Визначення якості мийки діжок, бідонів, цистерн та ін. ємностей проводять мікроскопуванням осаду після центрифугування проби останньої промивної води або шляхом її висіву на щільні поживні середовища. Загальна кількість мікроорганізмів в 1 см3 і колі-титр не мають значно відрізнятися від обнасіненості води, що застосовується у виробництві.
Шканти, пробки: для аналізу відбирають 300 – 500 см3 води, у якій перебували під час роботи пробки й шканти. Посів на загальну кількість мікроорганізмів виконують на мясопептонний або сусло-агар. Наявність бактерій групи кишкової палички визначають фільтрацією через мембранний фільтр. Загальна кількість мікроорганізмів і кишкових паличок повинна бути така ж, як у воді, що надходить у виробництво. Кронен-пробки (10 шт.) відбирають пінцетому стерильну чашку з 100 см3 стерильної води й протягом 5 хв струшують. У воді визначають загальну кількість мікроорганізмів і колі-титр.
Для оцінки мийки цехового інвентарю проби відбирають у той момент, коли інвентар підготовлений до роботи. Із дрібного інвентарю (мішалки, пробники, термометри, ножі, шприци й т.п.) мазки беруть стерильним тампоном з усією поверхні предмета й досліджують на загальну кількість мікроорганізмів, а також виконують посів у середовище Кесслера для визначення наявності кишкової палички. Зі столів, стелажів, лотків, відер, лопат і т.д. мазки беруть стерильним тампоном за допомогою обпаленого трафарету й виконують аналогічні аналізи.
Контроль чистоти виробничих приміщень. Чистоту стін і підлоги виробничих приміщень контролюють шляхом мікроскопування проб, узятих у такий спосіб: зішкрібують частину забрудненої поверхні, зішкрібок поміщають у пробірку із стерильною водою, добре збовтують, готують препарат і переглядають під мікроскопом без фарбування або після фарбування мазків метиленовим синім. Для кількісного обліку мікроорганізмів користуються трафаретом істерильним змоченим ватяним тампоном з подальшим висівом на щільні середовища вчашки Петрі.