Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Рефлекторна регуляція дихання




Рефлекторна регуляціядихання моду­лює роботу дихального центру, пристосо­вуючи ритм, глибину дихальних рухів і відповідно ступінь вентиляції легень до потреб організму, забезпечує орієнтовні ре­акції та захист дихальних органів від ушкодження фізичними й хімічними чин­никами.

 

Дихальні рефлекси спричиню­ються подразненням рецепторів не тільки дихальної системи, а майже всіх органів і тканин тіла.

 

Рефлекси з рецепторів верхніх дихаль­них шляхів.

 

У слизовій оболонці носа й гортані розміщені механорецептори, подраз­нення яких слизом, що накопичився, або ча­сточками пилу спричинює захисний реф­лекс чхання — різкий видих повітря через ніздрі після глибокого вдиху, завдяки чому виводяться подразнювальні речовини.

 

З хе­морецепторів нюхової ділянки носової по­рожнини спричинюються рефлекси двох видів:

- орієнтовний рефлекс принюхуваннятривалий безперервний або перерив­частий вдих, призначення якого — достав­ка до нюхових рецепторів пахучих речовин для аналізу та орієнтування;

 

- захисний реф­лекс гальмування дихання – виникає в разі подразнен­ня нюхових рецепторів речовинами їдкими чи з неприємним запахом.

Рефлекси з рецепторів трахеї і брон­хів.

Рецептори розтягання це механорецептори, розміщені переважно в гладких м'язах дихальних шляхів, і подразнюваль­ним чинником для них є ступінь напруження стінки бронхів, що зростає під час вдиху.

Серед рецепторів розтягання є низь­ко- та високопорогові рецептори. Перші генерують потенціали дії навіть під час спокійного видиху, а під час вдиху частота імпульсів у них зростає пропорційно об'єму легень, а другі подразнюються лише при сильному розтяганні легень під час максимального вдиху.

Імпульси від рецепторів розтягання через мієлінізовані аферентні волокна у складі блукаючого нерва надходять доінспіраторних нейронів дорсальної респі­раторної групи довгастого мозку, гальмуючи їх збудження. Припиняється вдих і починається видих. Це і є інспіраторний рефлекс Герінга—Бреєра з рецепторів розтягання легень.

Іритантні (лат. — що подраз­нюється) рецептори також розміщені у слизовій оболонці стінки дихальних шляхів. Особливо багато їх у ділянці коренів легень. Ці рецептори швидко адаптуються до подразників і активізуються не тіль­ки механічними, а й хімічними чинниками.

До перших належать різкі й надмірні зміни об'єму легень, а також дрібні часточки пилу, диму або накопичення в легенях слизу.

Серед хі­мічних подразників іритантних рецепторів слід назвати пари їдких речовин (аміаку, сульфатної (сірчаної) кислоти, сульфуру (сірки) діоксиду), а також гістамін та де­які інші речовини, що можуть потрапити з крові.

 

Подразнення іритантних рецептора бронхів скорочує видих, внаслідок чого дихання стає частим і поверховим.

При збудженні іритантних рецепторів викликає захисний рефлекс кашлю — різкий і сильний видих через закриту голосову щілину, яка в момент кашлю раптово відкри­вається.

Подразнення ірритантних рецепторів викликає в людини неприємні відчуття - печію, кашель.

Їхні імпульси за рахунок того, що вдих настає швидше, скорочують видих. Вважають, що глибокі "зітхання", які виника­ють під час спокійного дихання (у середньому 3 рази за 1 год), також зу­мовлені рефлексами з ірритантних рецепторів. Перед початком "зітхання" порушується рівномірність вентиляції легень і частина альвеол починає спадатися. Унаслідок цього подразнення ірритантних рецепторів спричи­няє поглиблення одного із чергових вдихів, що і розправляє ділянки ле­гень, які спалися.

 

Подразнення ірритантних рецепторів через блукаючий нерв може вик­ликати також і рефлекторне скорочення непосмугованих м'язів бронхів. Цей рефлекс, наприклад, є підґрунтям бронхоспазму в разі збудження рецеп­торів гістаміном, який утворюється за умови бронхіальної астми.

Фізіологічне значення названого рефлексу полягає у тому, що під час вди­ху токсичних речовин звуження просвіту бронхів, знижуючи ветиляцію альвеол, зменшує надходження їх до альвеол і в кров.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-18; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 631 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2282 - | 2104 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.