На всіх ХНО мають бути створені локальні системи оповіщення працівників, керівників цих об’єктів, а також населення. При аваріях оповіщаються чергові зміни аварійних служб (газорятівники, пожежна та медична служби, воєнізована охорона) а також керівники підприємств, закладів (у першу чергу дитячих), органи місцевої влади, населення.
Сирени і переривчасті гудки підприємств – це сигнал "Увага всім!". Потрібно включити радіоприймач, телевізор і слухати інформацію про надзвичайну ситуацію та порядок дій.
Треба уникати паніки, слід негайно застосувати працівникам об’єкту засоби індивідуального захисту (діяти відповідно інструкцій); укритись у підготовлених сховищах чи вийти із зони зараження. Особи, які отримали ураження, звертаються в медичний пункт.
В усіх випадках під час аварії вхід у виробничі зони приміщень, підвали та ін. будівлі дозволяється лише після контрольної перевірки наявності в них СДОР.
На об’єкті, де виникла аварія, в першу чергу проводять роботи з припиненняподальшого викиду (виливу) СДОР:
- вимикають ушкоджену ділянку;
- перекривають канали та ін. запірні пристрої;
- на різні розриви у трубопроводах і ємностях накладають пластирі, муфти, забивають пробки;
- СДОР перекачують із пошкоджених ємностей до непошкоджених;
- за необхідності проводять підготовку котлованів та обладнання земляних валів;
- район забезпечують охороною.
Під час роботи в осередку СДОР слід суворо дотримуватися правил безпеки:
- усі люди, які беруть участь у роботах, повинні бути забезпечені протигазами і захисним одягом;
- за необхідності їм видають спеціальні протихімічні пакети й аптечки індивідуальні (АІ-2);
- кожен з них повинен уміти користуватися індивідуальними і медичними засобами захисту;
- перед початком роботи проводиться ретельний інструктаж;
- після закінчення роботи зорганізується спеціальна санітарна обробка.
Населення після повідомлення повинне негайно застосувати засоби індивідуального захисту органів дихання і шкіри; щільно зачинити вікна, двері, щілини заклеїти. Підготувати запас питної води: набрати воду у герметичні ємності, підготувати мийний розчин для оброблення рук. Увімкнути телевізор, радіоприймач.
Уражуюча дія СДОР залежить від їхньої концентрації в повітрі і тривалості дії. Тому якщо немає можливості залишити небезпечну зону до надходження зараженої хмари, необхідно продовжувати вживати заходів захисту. Під час перебування на вулиці не слід торкатися будь-яких предметів. За відсутності протигазів на вулиці й у приміщенні можна використовувати маски з тканини, хутряні чи ватяні частини одягу. Маски (пов'язки) необхідно змочити певним розчином залежно від виду СДОР. За наявності в повітрі:
аміаку – 5% розчином кислоти лимонної;
бензолу, водню арсенату, парів кислот, сірководню, хлору – 2% розчином натрію гідрокарбонату.
За відсутності зазначених розчинів можна використовувати воду, а якщо її немає – змочити пов'язки власною сечею.
Для захисту шкіри – рукавички, плащі, шапки або ін. предмети одягу.
Залежно від виду СДОР треба орієнтуватися, в яких приміщеннях потрібно укритися:
- якщо пари СДОР легші за повітря (густина пари менша за одиницю: аміак, бензин, бензол) – укриватися у підвалах, на нижніх поверхах;
- якщо пари важчі (щільність більше одиниці: сірководень, тетраетил свинець, хлор) – на верхніх поверхах.
За наявності часу і можливості проводиться евакуація населення. Треба підготуватися: упакувати у герметичні пакети та скласти у валізу документи, цінності і гроші, предмети першої необхідності, ліки, мінімум білизни та одягу, запас консервованих продуктів на 2-3 доби. Напрямок виходу з небезпечної зони вказують представники цивільної оборони чи міліції (в бік, перпендикулярний напрямку вітру, за можливості на підвищену і добре провітрювану ділянку місцевості). Перед виходом з будинку – вимкнути джерела електро-, водо-, газопостачання, взяти підготовлені речі, надягнути засоби захисту.
У деяких випадках передбачається можливість укриття населення у сховищах, обладнаних фільтровентиляційними установками, однак після проходження первинного огляду за несприятливих умов вирішується питання про евакуацію.
Розділ "Соціально-політичні небезпеки"
Тема № 7: " Поведінкові реакції населення у НС"