Завершальний етап Другої світової війни для України охоплює 1944 р.— 9 травня 1945 р. У жовтні 1944 р. Україна була звільнена від фашистських окупантів. Розпочалось визволення країн Центральної і Південно-Східної Європи. Чотири Українські фронти брали участь у визволенні Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії, Югославії, Австрії, Чехо-Словаччини. 1-й Український фронт брав участь у Берлінській операції.
Після звільнення України люди сподівалися на значні соціально-політичні та економічні зміни в житті, передусім на реформування колгоспного ладу та демократизацію суспільства. Проте, звільнившись від нацистського режиму, Україна знову опинилася під пресом сталінського тоталітарного режиму. У травні 1944 р. за «співробітництво з окупантами» у східні райони СРСР було виселено кримських татар, у червні болгар, греків, вірмен. Такі плани Сталін мав і щодо українців, але ця ідея не була реалізована.
У 1944 р. відкрилася нова сторінка в історії боротьби національних сил, зорієнтованих на здобуття незалежності України. Сформована у 1942— 1944 рр. Українська повстанська армія продовжила боротьбу за визволення України, але вже проти сталінського режиму. УПА контролювала величезні райони в передгір'ях Карпат і на Волині. Коли радянські війська наблизилися до головних баз УПА, на розгром повстанців були кинуті з'єднання НКВС (МВС-МДБ) і прикордонних військ. Це була жорстока й кровопролитна боротьба. Зламати цю силу можна було лише за допомогою масових репресій. Сталінський режим без вагань пішов на це. Усіх, хто хоч якось був пов'язаний з опором, знищували або відправляли до Сибіру. Протягом 1944—1945 рр. війська та радянські каральні органи здійснили близько 40 тис. операцій, під час яких було вбито 103 тис; і затримано 125 тис. повстанців. У свою чергу повстанці здійснили 6 тис. операцій, 14,5 тис. диверсій і терористичних актів, від яких загинуло майже ЗО тис. осіб. Незважаючи на такі втрати повстанський рух на західноукраїнських землях тривав до початку 1950-х рр.
У1943—1945 рр. було розпочато відбудову народного господарства України. Серед колишніх республік СРСР, а також держав світу, що були втягнуті в Другу світову війну, Україна зазнала найбільших матеріальних і соціальних втрат. Сума збитків, яких зазнали народне господарство і населення України, сягнула майже 1200 млрд крб. До останніх днів війни економіка України була повністю підпорядкована фронту.
Завдяки героїчній і самовідданій праці населення у дуже складних умовах до завершення війни було відбудовано 44 % довоєнних потужностей машинобудівної і ЗО % легкої промисловості, уведено в дію 123 великі й 506 дрібних шахт Донбасу. Проводились певні роботи і з відновлення залізниць, житлового фонду шкіл, вузів, медичних закладів. Відбудовані підприємства, залізниці, колгоспи працювали на забезпечення потреб Червоної армії.
На завершальному етапі війни регулярні сили Червоної армії вели кровопролитні наступальні бої в країнах Центральної і Південно-Східної Європи. Кожний четвертий-п'ятий радянський солдат був уродженцем України. Своїм ратним подвигом у складі багатонаціональної Червоної армії вони наближали спільну перемогу над нацистською Німеччиною.
Наприкінці війни відбулися події, які мали велику історичну вагу. Розпочався процес юридичного оформлення західних кордонів України, у результаті якого більшість українських земель були об'єднані в межах однієї держави. На Ялтинській (Кримській) конференції лідерів СРСР, США та Великобританії було визнано приєднання західноукраїнських земель до СРСР. Ця домовленість була реалізована в двосторонніх договорах з Польщею та Чехословаччиною. А також в умовах мирного договору з Румунією. У результаті Східна Галичина, Північна Буковина, Закарпаття та Південна Бессарабія остаточно увійшли до складу України.
Крім того, на завершальному етапі війни УРСР вдруге, за свою історію стала суб'єктом міжнародних відносин. У березні 1944 р. було створено Народний комісаріат закордонних справ УРСР. Українська делегація взяла участь в установчій конференції ООН, ставши повноправним членом організації.
Висновок. Цей період в історії. України є досить суперечливий. З одного боку, відбувається об'єднання українських Земель в єдину державу, УРСР стала однією із країн — засновниць ООН, з іншого — відновлення сталінського тоталітарного режиму супроводжувалося збройною боротьбою ОУН— УПА у західноукраїнських землях. Перед українським народом постало складне завдання — відбудова зруйнованого господарства.
Дати: 1944 р.; березень '1944 р.; травень—червень 1944 р.; 28 жовтня 1944 р.; 1945 р.
Білет 8