Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Змістовні складові статистичних методів соціологічного дослідження




Перш ніж розпочати наше дослідження стосовно змісту складових статистичних методів соціологічного дослідження, потрібно розібратися, що з себе представляють саме статистичні методи дослідження, статистика та метод взагалі.

Тому наше дослідження ми розпочнемо з уточнення поняття «метод».

Метод – це правило, за допомогою якого здійснюється дослідницька діяльність, він має бути стандартним й однозначним; якщо немає стандартизації й однозначності — немає правил, а немає правил — немає методу; немає методу — немає логіки. (Танчин I.3. Соціологія [Електроний ресурс] / I.3. Танчин – Режим доступу: http://books.br.com.ua/38292)

Метод – спосіб дослідження явищ або планомірний путь наукових познань і встановлення істини. (Информационно-аналитический центр «SOCIUM» – Режим доступу: http://www.socium.info/dict.html)

Метод у соціології – спосіб теоретичного та емпіричного отримання інформації в процесі дослідження; сукупність прийомів, процедур, операцій пізнання соціальній реальності, а також соціального моделювання. (Информационно-аналитический центр «SOCIUM» – Режим доступу: http://www.socium.info/dict.html)

Метод – спосіб побудови і обґрунтування системи філософського знання; сукупність прийомів і операцій практичного і теоретичного освоєння дійсності. (Философский энциклопедический словарь. - М.: Советская энциклопедия. Гл. редакция: Л. Ф. Ильичев, П. Н. Федосеев, С. М. Ковалев, В. Г. Панов. 1983)

Отже, ми визначилися з тим, що у соціологічних словниках більше говориться про «метод» як про щось послідовне, чітке, раціональне, про те, що може використовуватися не тільки у складній науковій праці, а й щодня у побуті. Визначення «методу» у соціології більше нагадує прямий шлях без відхилень, а у філософії «метод» більш нагадує шлях з багатьма відхиленнями.

Після того, як ми дізналися що таке «метод», то можемо піти далі у нашому дослідженні і дізнатися що означають поняття «статистичні методи» і «статистика» взагалі.

Та перш ніж ми дізнаємося що таке «статистичні методи», треба зрозуміти, що таке «статистика».

Статистика – це багатогалузева наука, яка складається з окремих галузей: економічна статистика, соціальна статистика, статистика промисловості та інші. (Підручник / А. В. Головач, А. М. Єріна, О. В. Козирєв та ін. За ред. А. В. Головача, А. М. Єріної, О. В. Козирєва-К.: Вища школа, 1993 –623 с).

Статистика – це наука, яка вивчає кількісну сторону масових суспільних, соціально-економічних та інших явищ в нерозривному зв'язку з їх якісною стороною в певних умовах місця і часу. (Збірник задач/А.В.Головач, А.М.Єріна, О.В.Козирєв та ін. За ред. А.В.Головача та ін. К.: Вища школа, 1994-448 с.).

Статистика – числа, в сумарному вигляді відображають розподіл значень змінних або залежності між змінними; ознаки вибірки, що відповідають певним параметрам генеральної сукупності (Информационно-аналитический центр «SOCIUM» – Режим доступу: http://www.socium.info/dict.html).

Взагалі статистика розробляє спеціальну методологію дослідження й обробки матеріалів: масові статистичні спостереження, метод угруповань, середніх величин, індексів, балансовий метод, метод графічних зображень й інші методи аналізу статистичних даних.

Статистичні методи – наукові методи опису і вивчення масових явищ, що допускають кількісне вираження. (Новая философская энциклопедия: В 4 тт. М.: Мысль. Под редакцией В. С. Степина. 2001.).

Статистичні методи – методи аналізу статистичних даних (Никитина Е.П., Фрейдлина В.Д., Ярхо А.В. Коллекция определений термина "статистика" - Москва: МГУ, 1972).

Статистичні методи – деякі методи прикладної математичної статистики, які використовуються в психології в основному для обробки експериментальних результатів (Краткий психологический словарь. - Ростов-на-Дону: «Феникс». Л.А.Карпенко, А.В.Петровский, М. Г. Ярошевский. 1998.).

Статистична методологія являє собою сукупність прийомів, правил і методів дослідження. Під терміном «метод» розуміють спосіб теоретичного дослідження або практичного здійснення чого-небудь (наприклад, філософський метод, передовий метод). Коли мова йде про метод науки взагалі, то мають на увазі найбільш загальні способи підходу до вивчення будь-яких явищ. Під методом конкретної науки розуміють окремі специфічні прийоми і методи, пристосовані до дослідження її предмета. Загальнонауковим вважається діалектичний метод. Керуючись його принципами, статистика розробляє свої специфічні прийоми і методи, а також відпрацьовує таку систему показників, яка дозволяє вивчати кількісні сторони суспільних явищ і процесів.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 324 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2217 - | 2173 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.