Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Реформи Тесея, закони Драконта




Утворення Афінської держави почалося з проведення реформ, що пропонуються легендарному Тесеєві (ХIII століття до н. Е.). При ньому нібито відбулося злиття 12 раніше відокремлених племінних поселень в одне ціле з центром в Афінах (синойкізм).

Тесеєві приписують розділення всіх вільних громадян Афін на 3 групи: евпатрідів - родової знаті, геоморов - хліборобів, деміургів - ремісників.

Тільки евпатрідів наділялися виключним правом на заміщення посад. Родова знать стала панівним класом, економічною основою її влади було велике землеволодіння. Вона гнітила демос - народ, до складу якого входили землероби, ремісники, торговці, моряки. Вихідці з інших частин Аттики - метеки - були вільні, але цивільних прав не мали.

Авторитет родових установ падав. Замість базилевса була заснована щорічно обирається колегія архонтів. Вона відала військовими, судовими справами. Рада старійшин був перетворений в ареопаг. Колишні архонти ставали довічними членами ареопагу. У всіх цих органах розпоряджалися евпатрідів.

У цей же час виникли перші писані закони. Евпатрідів прагнули обмежити пережитки родового ладу і, насамперед, кревну помсту, забезпечити свою особисту і майнову недоторканність. Малося на увазі обмежити влада архонтів, що довільно толковавших звичай. Укладачем законів був Драконт.

За цими законами страти підлягали особи, винні у вбивстві, осквернення святинь, ті, хто вів дозвільний спосіб життя. Смертна кара загрожувала навіть тим, хто крав овочі.

Принцип відповідальності за правилами таліона був відмінний. За законами Драконта убивство розглядалося як заподіяння матеріального збитку, але тепер воно кваліфікувалося як антигромадське діяння. Вводиться поняття наміру і необережності. Покарання за великі і дрібні злочини були однакові - страта. Драконтови закони стали символом жорстокості. Навіть у стародавності говорили, що вони написані кров'ю. Тим не менше, ці закони обмежували владу архонтів.

Реформи Солона і Клісфена

Вирішальне значення для оформлення класового суспільства і держави в Афінах мали реформи знаменитого політичного діяча тієї епохи Солона. До того часу, коли Солон став першим архонтом (594 р. до н. Е.), заборгованість дрібних землевласників прийняла застрашливі розміри. За несплату боргу власника клера, його дружину, дітей дозволялося продавати в рабство за кордон. Над основною масою общинників нависла загроза загального закабалення. "Деякі в розпачі бігли від кредиторів і бродять із країни в країну", - гірко зазначав Солон. Жадібність евпатрідів не знала меж. Розорення хліборобів, загальна заборгованість бідноти, політичне безправ'я народу викликали найгострішу політичну кризу. Зростало невдоволення торговців і ремісників. Справа йшла до повстання.

Солон був першим зі знаті, хто помітив небезпеку (виходець з небагатих евпатрідів, обраний у 594 р. до н.е. архонтом). Треба віддати належне його проникливості і сміливості. Долаючи опір верхівки аристократів, він рішуче провів великі реформи, які торкнулися багато сторін громадського життя. Ущемляючи інтереси знаті і роблячи поступки демосу, Солона рятував ще не зміцнілу рабовласницька держава.

Особливе місце мали земельна і політична реформи.

1. Солон скасував частину заставної кабали. Всі боргові камені з полів прибиралися, продані в рабство боржники підлягали викупу. Ці реформи отримали назву сисахфия.

2. Самозаклад боржника заборонявся. Стягнення будь-якого боргу не можна було звертати на особистість відповідача. Багатьом селянам були повернуті їх ділянки землі.

3. Вважають, що Солон установив максимум земельного наділу. Однак зробити перерозподіл землі він не зважився.

4. Позикові відсотки не були зменшені, що було на руку лихварям. Скасування боргової кабали завдало сильного удару по інтересах великих рабовласників з числа знаті. Вона задовольнила насущні інтереси середніх і дрібних землевласників

5. Вперше була узаконена свобода заповіту. Будь-які види майна, у т. ч. і земельні ділянки, можна було продавати, закладати, ділити між спадкоємцями і т.д. Такої свободи поводження з земельним наділом родове суспільство не знало.

6. Солон сприяв розвитку ремесла, торгівлі.

7. Він уніфікував систему мір і ваг, провів грошову реформу, створив сприятливі умови для зовнішньої торгівлі Афін і т.д.

8. Батьки в старості не могли за законом отримувати допомогу від синів, якщо не навчили їх ремеслу.

До політичних реформ Солона слід віднести:

розподіл жителів по майновому цензу. Це був ще один удар по пережиткам родового суспільства. Усі вільні громадяни Афін поділялися на 4 розряди громадян: які отримували зі своєї землі не менш 500 медимнов зерна, олії чи вина ввійшли в перший розряд, 300 - у другий, 200 - у третій, менше 200 медимнов - в четвертий.

Одночасно передбачалося, що тільки особи з першого розряду могли обиратися воєначальниками і архонтами. З представників другого розряду формувалося кінне військо (вершники), з інших - піше військо. Ополченці зобов'язувалися мати свою зброю і знаходитися в походах на власному утриманні.

Солон значно підвищив значення і авторитет народних зборів, яке стало скликатися частіше і на ньому розглядалися найбільш важливі державніпитання: приймалися закони, обиралися посадові особи. У роботі зборів брали участь також незаможні громадяни.

Одночасно було засновано Рада 400 - по 100 чоловік з кожної філи. У його склад могли обиратися усі вільні, крім батраків і жебраків. Згодом Рада відтіснила ареопаг на другий план. Його роль зросла в зв'язку з тим, що народні збори скликались. Проекти багатьох рішень готував Раду, а в необхідних випадках, він діяв від імені зборів.

Солон також заснував суд присяжних - геліее, при чому в її склад обиралися громадяни всіх розрядів. Участь незаможних громадян у народних зборах, у суді присяжних сприяло розвитку Афінської рабовласницької демократії. Геліея була не тільки головним судовим органом Афін, вона також контролювала діяльність посадових осіб.

Солон прагнув послабити протиріччя між багатими і збіднілими громадянами, не допустити соціальних потрясінь. Ущемивши майнові інтереси евпатрідів, він запобіг можливість масових виступів збанкрутілих общинників. Він задовольнив вимоги заможної частини демосу: хліборобів, купців, ремісників. Реформи вплинули на демократизацію Афінської держави, соціальною основою якого стали середні і дрібні землевласники, верхівка ремісників і купців.

Після Солона влада захопив тиран Пісістрат. Він мав особисту охорону, яка виконувала функції постійної армії, примусив громадян платити податок і запровадив інститут роз'їзних суддів.

Після повалення Пісістратідов справу Солона продовжив архонт Клісфен. У 509 р. до н.е. за його наполяганням було прийнято закон, який остаточно скасував розподіл громадян по родах. До цього часу населення перемішалося.

Замість 4 племінних філ були створені територіальні одиниці. Афінське держава поділялася на три зони або області: берегову, Афіни з пригородами і внутрішню частину. Всього налічувалося 10 територіальних філ, в кожну входило по одній третині від кожної області.

Більш дрібні одиниці отримали назву демов, на чолі яких були демарх. У їх обов'язки входила запис новонароджених від вільних громадян, набір ополченців, вибір за жеребом на посади Рада 400 і суд присяжних. Кожна філа повинна була сформувати підрозділ піхоти, вершників і спорядити за свій рахунок п'ять військових судів з екіпажем і начальником.

Рада 400 реорганізується. Створюється Рада 500 - по 50 осіб від кожної філи. Колегія архонтів - головний орган влади евпатрідів - втратила своє колишнє значення, особливо з тих пір, як з'явилася колегія стратегів, стратегія стратегів, яка вирішувала питання військових справ і зовнішніх зносин.

З ім'ям Клісфена зв'язане виникнення остракізму (суду черепків). Народні збори шляхом таємного голосування могло вигнати з Афін терміном на 10 років без конфіскації майна всякого, хто придбав надмірний вплив і являв загрозу державі, загальному світу й афінській демократії.

Реформа Клісфена остаточно розтрощила панування родової аристократії, відповідала інтересам демосу. У той же час інститут рабства прийняв більш широкі масштаби. У V столітті до н.е. в Афінах число рабів перевищило число вільних.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1847 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Ваше время ограничено, не тратьте его, живя чужой жизнью © Стив Джобс
==> читать все изречения...

2245 - | 2190 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.