Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Західно­українські землів 20—30-ті роки 18 страница




Після закінчення війни з Францією серед селянства ак­тивно поширювалися чутки про те, що незабаром буде ска­совано кріпацтво і поміщицькі землі передадуть селянс­тву. Щоб припинити чутки, Микола І був змушений у травні 1826 р. видати спеціальний маніфест, у якому під­тверджував непохитність кріпосницьких порядків та обі­цяв не омріяну волю, а суворе покарання всім противни­кам панівного режиму. Однак цей документ не зупинив розгортання селянського руху. У 1829 р. розпочалося пов­стання в Шебелинській слободі на Слобожанщині, під час якого місцеві селяни виступили проти нав'язаного їм ста­тусу військових поселенців. Наступні дві хвилі селян-


Суспільні рухи



ських виступів були пов'язані з польським повстанням 1830—1831 рр. (Київщина) та голодом 1832—1833 рр. (Харківщина, Херсонщина, Чернігівщина).

Під час Кримської війни виникла нова форма селянсько­го руху, яка мала назву Київська козаччина. Поштовхом до його появи став царський маніфест 29 січня 1855 року про створення державного ополчення. Незабаром цей до­кумент обріс народними чутками про те, що всі, хто запи­шеться в ополчення, стануть козаками і після участі в бойо­вих діях одержать волю. Київська козаччина стала найма-совішим селянським рухом першої половини XIX ст. Він охопив понад 400 сіл, майже 180 тис. осіб і був придуше­ний лише силою зброї.

Ліквідувавши Київську козаччину, царський уряд невдовзі зіткнувся з новою проблемою: у 1856 р. під впли­вом чергової чутки про те, що всім переселенцям до Кри­му будуть надані земля і воля, розгортається новий масо­вий рух — Похід у Таврію за волею. Вступаючи в сутички з поліцейськими та військовими загонами, селяни Катери-нославщини та Херсонщини вирушили до Криму. Тільки залучивши значні збройні формування, уряд зумів опану­вати ситуацію та придушити цей масовий виступ, у якому брало участь понад 75 тис. осіб.

Своєрідним феноменом у межах селянського руху пер­шої половини XIX ст. були народні виступи під проводом Устима Кармалюка. Його боротьба з панівним режимом та кріпосницькими порядками розпочалася ще 1812 р. і від­різнялася тривалістю, інтенсивністю та безкомпромісніс­тю. Кармалюка чотири рази заарештовували та засилали до Сибіру. Та він втікав і, повернувшись на рідне Поділля, знову розпочинав боротьбу, яка тривала протягом 23 років. За цей час у повстанському русі під проводом Кармалюка брало участь майже 20 тис. осіб, повстанці здійснили 1 тис. нападів на поміщицькі маєтки. Особливо інтенсивними були дії кармалюківців 1830—1835 рр., ко­ли селянський рух охопив не лише Поділля, а й частину Бессарабії та Київщини. Лише загибель лідера дала змогу владним структурам придушити цей виступ.

Протягом 1826—1847 рр. відбулося 250 селянських виступів, а за 1849—1854 рр. — 104. Отже, селянський рух наростав та набирав розмаху, але через неорганізованість, локальність тощо він був більшою мірою свідченням по­глиблення суспільно-політичної кризи в суспільстві, ніж реальною загрозою панівному режимові.



Україна в першій половині XIX ст.


У першій половині XIX ст. посилюється невдоволення кризою феодально-кріпосницької системи та зростає опо­зиційність до самодержавної влади. Одним із показників цього процесу стало виникнення в українських землях ма­сонських лож, які були організаційними формами об'єд­нання опозиційно настроєної ліберальної еліти.

Масонство веде свій родовід з доби середньовіччя. Його перші паростки — цехова організація, корпорація каме-нярів-будівельників. Вони стали праобразом пізніших масонських лож («майстерень»). Особливо активним як релігійно-етична течія масонство стає після Англійської революції середини XVII ст. Ідейну основу масонського світобачення становили принципи всесвітнього братерс­тва, рівності, самопізнання і самовдосконалення людей. В Україні перша масонська організація виникла ще 1742 р. у с. Вишнівці на Волині, але широкого розповсюдження масонство не мало. Його помітне зростання розпочалося лише наприкінці XVIII — на початку XIX ст. Цьому про­цесу сприяли Велика французька революція, включення Правобережної України до складу Російської імперії, по­ширення ідей просвітництва та європейського стилю жит­тя, війна 1812 р. тощо.

Основні шляхи проникнення масонства в Україну про­ходили через Польщу, Росію та безпосередньо із західноєв­ропейських держав. У зв'язку з цим Галичина та Правобе­режжя перебували під впливом польських масонів, а Ліво­бережжя та Слобожанщина — російських. Масонські ложі виникали переважно в містах та містечках, оскільки до їх складу входили насамперед елітні верстви населення. На­прикінці XVIII — на початку XIX ст. масонські «майстер­ні» існували в Києві, Одесі, Житомирі, Харкові, Кремен­чуку, Полтаві, Дубно, Львові, Самборі тощо1. Особливо ма­сонський рух посилився після війни 1812 р. Вже 1817 р. у Харкові з'являється майстерня «Вмираючий сфінкс», а наступного року в Одесі починає діяти масонська ложа «Понт Євксінський», у Києві — «З'єднані слов'яни», у Полтаві — «Любов до істини». Членами цих об'єднань бу­ли військові, чиновники, поміщики, діячі культури. Зок­рема, до полтавської ложі належали великі поміщики С. Кочубей, В. Тарнавський, переяславський предводи-тель дворянства В. Лукашевич, письменник І. Котлярев­ський та ін.

Крижанівська 0. О. Таємні організації в Україні (масон­ський рух у XVIII — на початку XX ст.) — К., 1998. — С. 53.


Суспільні рухи



Лукашевич Василь Лукич (1788—1866)громадсько-політич­ний діяч, меценат, великий землевласник. Походив із давнього козацько-старшинського роду. Закінчив Пажеський корпус при імператорському дворі (1803). Деякий час перебував на держав­ній цивільній службі. В 1812, 1818, 1820, 1823 рр. обирався предводителем дворянства Переяславського повіту. Відзначався палким українським патріотизмом. Член полтавської масонської ложі «Любов до істини», київської«З'єднаних слов'ян», а також місцевої управи нелегального товариства «Союз благоденства». Наприкінці січня 1826 р. заарештований за підозрою у зв'язках з декабристами, але за відсутністю доказів звільнений з дозволом мешкати у своєму маєтку в Борисполі під наглядом поліції.

За характером діяльності масонські майстерні не були однорідними. Так, харківська ложа не займалася політи­кою і діяла передусім у межах релігійно-етичного русла. її члени піклувалися переважно про самовдосконалення та вдосконалення ближніх, при цьому вони активно допома­гали один одному в просуванні щаблями службової кар'єри. На противагу харків'янам полтавська ложа «Лю­бов до істини» намагалася залучити місцеве дворянство до активної громадсько-політичної діяльності, до опозицій­ного всеросійського руху. Ця ложа готувала поповнення для декабристського «Союзу благоденства» (за даними на­уковців, понад 120 декабристів, зокрема всі керівники змови, були масонами).

Типовою особливістю українського масонства було пере­важання інтернаціонального над національним. І це не ви­падково, адже основною метою масонства було створення всесвітнього, наднаціонального братства. Однак масони Правобережжя, головним чином польська шляхта, висту­пали за відновлення Польської держави, до якої входила б і Правобережна Україна. Крім того, незначна частина ук­раїнських масонів пропагувала ідеї визволення слов'янсь­ких народів від національних і політичних утисків та їхнє об'єднання в загальнослов'янську федерацію під керів­ництвом України. В. Лукашевич та його прибічники по «майстерні» обстоювали ідею відокремлення України від Росії та її входження до складу Польщі.

Царський уряд, відчуваючи потенційну загрозу масо­нів, 1822 р. видав указ про заборону всіх таємних організа­цій та гуртків, насамперед масонських лож. Проте це рі­шення не припинило діяльності масонського руху. Тому вже 1826 р. Микола І підтвердив чинність «височайшого» указу, а 1849 р. по всій Російській імперії від чиновників, священиків, викладачів було взято підписку про те, що во­ни не належать і не належатимуть до таємних організацій,


218 Україна в першій половині XIX ст.

«під якою б назвою ті не існували». Такі дії самодержавс­тва пояснюються тим, що масонство було виявом (хоч і ду­же своєрідним) зародження громадянського суспільства, яке виходило за межі існуючого в Росії самодостатнього самодержавного режиму. Загалом масонський рух в Укра­їні був значно слабшим, ніж у Європі. «Вільні каменярі» на українському ґрунті діяли досить пасивно, неузгодже-но, концентруючи свої зусилля в межах лож, без чіткої ідейної основи, приділяючи недостатню увагу національ­ним проблемам тощо. За цих обставин їм не вдалося, як і європейським масонам, виконати роль консолідуючого осередку, виробити єдину концепцію майбутнього устрою України, стати тіньовим лідером громадсько-політичного життя.

Політична опозиція елітних верств населення росій­ському самодержавству, яка відчувалася в ідеології масонства, але досить абстрактно та непослідовно реалізо­вувалася «вільними каменярами» на практиці, певною мі­рою виявила себе у декабристському русі: у Кам'янці-По-дільському група офіцерів утворила таємну організацію під назвою «Залізні персні» (1815—1816). Лідером цього опо­зиційного утворення був В. Раєвський. Його учасники сто­яли на антикріпосницьких, республіканських позиціях. Проте загроза викриття змусила групу саморозпуститися.

Основною причиною декабристського руху стала криза феодально-кріпосницької системи, а своєрідним каталіза­тором — війна 1812 р., яка привела до активного поширен­ня західноєвропейських ідей, глибшого ознайомлення з соціальним та політичним досвідом Європи, зростання се­ред дворянства відчуття власної гідності та значущості.

У 1816 р. в Петербурзі виникає «Союз порятунку» — дворянська таємна політична організація, яка ставила собі за мету шляхом воєнного державного перевороту вста­новити конституційну монархію та скасувати кріпосне пра­во. До складу організації входили ЗО осіб, серед яких брати Муравйови, С. Трубецькой, П. Пестель, Ф. Глінка та ін. Од­нак єдності між членами «Союзу порятунку» не було: пос­тійно точилася полеміка між радикалами та помірковани­ми, що і призвело до розпаду організації.

На уламках «Союзу порятунку» зросла нова таємна ор­ганізація — «Союз благоденства» (1818—1821), яка налі­чувала у своїх лавах понад 200 осіб. Центральні органи со­юзу перебували спочатку в Москві, а потім перемістилися до Петербурга. Організація мала також свої філії у провін­ції — «побічні управи», які діяли у Кишиневі, Тульчині,


Суспільні рухи



Полтаві та інших містах. Діяльність цього об'єднання ба­зувалася на такому постулаті: «Завоювати владу в країні шляхом воєнного державного перевороту можна, але, щоб її втримати, необхідно спертися на підтримку широких верств населення». Це означало, що союз поклав в основу своєї роботи не активну підготовку до воєнної змови, а ши­року пропаганду революційних ідей серед народних мас. Така тактика визначила форми організації — «Союз поря­тунку» діяв відкрито, напівлегально, його структура стала складнішою (відповідно до Статуту діяльність була зорієн­тована у десяти напрямах і охоплювала всі сфери суспіль­ного життя — армію, чиновництво, освіту, суд, журналіс­тику тощо). Завдяки цьому організація поповнювалася людьми не стільки революційних, скільки ліберально-просвітницьких поглядів.

Однак наслідки пропаганди гуманістичних ідей у ши­роких народних масах виявилися незначними. Водночас успіхи національно-визвольного та революційного руху в Греції, Іспанії, П'ємонті вказували на можливості та ре­альний потенціал воєнних революцій. Крім того, 1821 р. цар Олександр І відкрито перейшов у табір консерваторів, що остаточно позбавляло надії молодих революціонерів на проведення політичних та соціальних реформ «згори». Очевидно, під впливом цих факторів знову поглиблюються протиріччя між поміркованими та радикалами у лавах ре­волюціонерів. До того ж про діяльність таємного товариства стало відомо царському урядові. За цих обставин 1821 р. бу­ло прийнято рішення про саморозпуск організації.

Однак частина членів «Союзу благоденства» не погоди­лася з таким розвитком подій. Зокрема, члени Тульчин­ської управи на своєму засіданні в березні 1821 р. виріши­ли утворити нову таємну організацію — «Південне това­риство», її лідером став П. Пестель, а до складу ввійшли С. Волконський, О. Барятинський, Сергій та Матвій Му-равйови-Апостоли та ін. Невдовзі консолідація на револю­ційній платформі відбулася і в Петербурзі, де восени 1822 р. виникло «Північне товариство», головою якого було обра­но М. Муравйова. Активними членами петербурзької орга­нізації стали С. Трубецькой, Є. Оболенський, М. Бестужев, М. Лунін та ін. Протягом 1821—1825 рр. таємні товариства набрали сили, залучили до опозиційної діяльності нових борців: «Північне товариство» зросло до 105 осіб, а «Пів­денне», маючи три управи (Тульчинську, Васильківську, Кам'янецьку), налічувало у своїх лавах 101 особу і мало по­мітний вплив серед розташованих в Україні військ.



Україна в першій половині XIX ст.


Надзвичайно важливо, що паралельно кількісному зростанню товариств та їх консолідації активно відбувався процес теоретичного осмислення шляхів виходу суспільс­тва із кризи, створювалися моделі майбутнього суспільного устрою. Йдеться про програмні документи декабристів — «Конституцію» М. Муравйова («Північне товариство») та «Руську правду» П. Пестеля («Південне товариство»). Характерною ознакою цих проектів були спільна мета (по­валення самодержавства, скасування кріпосного права, демократизація суспільного ладу) і спільний шлях її до­сягнення — воєнний переворот. Водночас ці документи ма­ють і суттєві відмінності. Зокрема, у своїй поміркованій «Конституції» М. Муравйов обґрунтовував після успішно­го воєнного перевороту встановлення конституційної мо­нархії; запровадження майнового цензу для тих, хто оби­рає, і тих, кого обирають; поділ Росії на тринадцять федера­тивних штатів, два з яких — Чорноморський зі столицею в Києві та Український зі столицею в Харкові — територі­ально збігалися з колишньою Гетьманщиною та Слобід­ською Україною. «Руська правда» П. Пестеля була ради-кальнішою — після повалення самодержавства Росія про­голошувалася республікою; встановлювалася диктатура Тимчасового уряду; надавалося загальне виборче право для всіх чоловіків, які досягли 20 років. Проте у розв'язанні національного питання «Руська правда» була консерватив-нішою, ніж «Конституція», оскільки вона бачила майбут­ню Росію виключно як єдину, унітарну неподільну держа­ву, визнаючи право на самовизначення лише за польським народом. «Малоросія, — писав про майбутню долю Украї­ни П. Пестель, — ніколи не була і бути не може самостій­ною... Відтак вона мусить поступитися своїм правом бути окремою державою».

Водночас із «Південним товариством» в Україні діяла ще одна таємна організація — «Товариство об'єднаних слов'ян», яка була утворена братами Андрієм і Петром Бо-рисовими та Ю. Люблінським у Новограді-Волинському 1823 р. У роботі товариства брало участь майже 60 осіб, сво­єю активністю серед яких виділялися І. Горбачевський, Я. Драгоманов, О. Тютчев та ін. Основними програмними документами організації були «Правила об'єднаних слов'ян» та «Клятва об'єднаних слов'ян». У цих докумен­тах сформульовані головні завдання революціонерів — боротьба за скасування кріпацтва, повалення самодержав­ства, подолання деспотизму панівного режиму. У своїх пла­нах члени таємного товариства виходили за межі однієї дер-


Суспільні рухи



жави і висували ідею визволення всіх слов'янських наро­дів з-під гніту самовладдя та утворення слов'янського фе­деративного союзу, до якого мали увійти Росія, Польща, Сербія, Долмація та інші держави. Намагаючись зібрати в єдине ціле всі опозиційні сили, у вересні 1825 р. «Товарис­тво об'єднаних слов'ян» об'єдналося з «Південним това­риством» і перетворилося на його філію.

Між тим час рішучих дій наближався. Після тривалих дискусій «Південне» та «Північне» товариства узгодили час спільного виступу — літо 1826 р., тобто саме той пері­од, коли цар мав прибути на військові маневри в Україну. Проте історія внесла свої корективи у перебіг подій: у лис­топаді 1825 р. Олександр І несподівано захворів і помер у Таганрозі. Невизначеність у питанні про престолонасліду-вання в Росії підштовхнула революціонерів до активних дій. 14 грудня 1825 року в день присяги військ та Сенату на вірність новому цареві Миколі І члени «Північного това­риства» організували в Петербурзі повстання. Відповідно до узгодженого революціонерами плану, передбачалися дії у трьох напрямах: а) захоплення Зимового палацу та арешт царської сім'ї; б) оволодіння Петропавлівською фортецею, що тримала під прицілом своїх гармат центр Петербурга; в) встановлення контролю за діями Сенату, тиск на сенато­рів з тим, щоб вони підписали Маніфест до народів Росії, у якому повідомлялося про здійснення державного перево­роту та програму майбутніх суспільних реформ.

Проте цей доволі стрункий змовницький план з самого початку свого здійснення зазнав невдачі. Першим ударом було те, що сенатори рано-вранці присягнули імператорові Миколі І і роз'їхалися по домівках. Другим — нерішучість О. Якубовича та О. Булатова, які, боячись пролиття крові, не наважилися зі своїми збройними формуваннями на за­хоплення Зимового палацу та Петропавлівської фортеці. За цих обставин поява на Сенатській площі понад 3 тис. солдатів Московського та Гренадерського полків і гвардій­ського морського екіпажу на чолі з офіцерами-революціо-нерами вже фактично нічого не вирішувала. До того ж се­ред повсталих не було єдності: одні йшли на площу для здійснення воєнного перевороту, другі — щоб шляхом де­монстрації примусити Миколу І піти на глибокі суспільні реформи, треті, будучи революційними романтиками, вважали, що цей виступ має насамперед символічне, про­пагандистське та виховне значення і служитиме прикла­дом для майбутніх поколінь революціонерів. Такий різно­бій у поглядах вносив певну дезорганізацію в лави повста-



Україна в першій половині XIX ст.


лих, яка ще більше посилилася через відсутність на Се­натській площі С. Трубецького. Скориставшись цією си­туацією, царський уряд віддав наказ стріляти в повстан­ців з гармат. Внаслідок цього до вечора повстання було придушене.

Намагаючись виправити становище та продовжити по­чин «Північного товариства», 29 грудня 1825 року члени Васильківської управи С. Муравйов-Апостол та М. Бесту-жев-Рюмін підняли повстання Чернігівського піхотного полку в с. Трилісах поблизу Василькова на Київщині. У ла­вах повсталих налічувалося понад 1 тис. солдатів та 19 офі­церів. Лідери виступу склали «Православний катехізис», за основу якого було взято головні декабристські постулати — повалення самодержавства, скасування кріпосного права, встановлення демократичних порядків. Після того, як цей документ було зачитано перед строєм, полк рушив на Білу Церкву. Повстанці діяли повільно, нерішуче, втрачаючи ініціативу і час. Дізнавшись, що уряд вивів з Білої Церкви 17-й єгерський полк, на з'єднання з яким поспішали пов­сталі, лідери виступу повернули війська на Волинь. Цей напрямок не був випадковим — чернігівці розраховували на допомогу членів «Товариства об'єднаних слов'ян». Про­те вже наступного дня біля с. Устимівки повстанці зіткну­лися з переважаючими силами царських військ і зазнали поразки.

Після придушення повстання декабристів політичне життя в Україні на деякий час завмерло; Приспана само­державством, занурена в летаргічний сон громадськість українських земель лише декілька разів спромоглася зая­вити про свою опозиційність. Слідчі справи жандармсько­го управління свідчать про пропаганду революційних ідей у Харківському університеті (1826—1827) та про вільно­думство в Ніжинській гімназії вищих наук (1827—1830). Ці справи є переконливим доказом того, що, незважаючи на тиск та терор панівного режиму, ідеї декабристів знай­шли своїх прихильників і революційна боротьба в сус­пільстві продовжувалася.

У 1830 р. українські землі знову опинилися у вирі рево­люційних подій — у листопаді спалахнуло національно-визвольне повстання поляків проти режиму Російської ім­перії. Цей виступ був зумовлений активним наступом са­модержавства на автономні права Королівства польського, що виявлялося в поширенні на польську територію загаль-ноімперських репресивно-поліцейських порядків, запро­вадженні цензури, активній боротьбі з ліберальною поль-


Суспільні рухи



ською опозицією та патріотичними організаціями тощо. Всі ці ДІЇ були порушенням дарованої царем Олександром І Конституції Королівства Польського (1815).

Повстання розпочалося у Варшаві після того, як члени військового таємного товариства школи підхорунжих під керівництвом П. Висоцького напали на палац намісника великого князя Костянтина Павловича. Захоплення місь­кого арсеналу та озброєння міських жителів зробило цей виступ масовим. Незабаром повстанці настільки контро­лювали ситуацію, що обрали Національний уряд на чолі з князем А. Чарторийським. Нова офіційна влада висунула програму боротьби за відновлення Польської держави в кордонах 1772 р. Відчуваючи, що самотужки вирватися із Російської імперії майже неможливо, польські патріоти висунули гасло «За вашу і нашу свободу» й звернулися по допомогу до народів Литви, Білорусії та України.

Намагаючись поширити полум'я повстання на україн­ські землі, польський уряд у квітні 1831 р. спрямовує на Волинь кавалерійський корпус генерала Ю. Дверницько-го. Проте розрахунки на масову підтримку польського ру­ху з боку місцевого українського населення були марними. Це і не дивно, адже поляки обстоювали збереження кріпос­ного права та привілеїв шляхти, що не влаштовувало укра­їнське селянство, до того ж землі Правобережжя не отри­мували автономії, а входили до складу Польської держави, в чому не була зацікавлена місцева українська еліта. Через це Ю. Дверницького підтримало переважно польське насе­лення Правобережжя. Проте цього було замало. Зазнавши нищівної поразки від царських військ під м. Боромлем, 6—7 квітня польський корпус перейшов австрійський кор­дон і у Галичині був роззброєний та інтернований. Зазнали поразки і загони С. Ворцеля на Волині, К. Ружицького на Житомирщині, Б. Колишка на Поділлі, до яких входили переважно представники польської шляхти.

Опанувавши ситуацію та оволодівши ініціативою, цар­ські війська під командуванням генерала І. Паскевича у вересні 1831 р. взяли Варшаву і придушили повстання.

Поразка повстання загальмувала, але не зупинила роз­витку польського визвольного руху. Уникаючи репресій російських властей, майже 10 тис. польських революціо­нерів виїхало за кордон — до Англії, Бельгії, Франції, Швейцарії тощо. В еміграції утворилося дві політичні те­чії — консервативна, лідером якої був А. Чарторийський, та демократична на чолі з Й. Лелевелем. Якщо консервато­ри виступали за відновлення Польської держави як монар-


224 Україна в першій половині XIX ст.

хії, збереження кріпосного права та привілеїв шляхти, то демократи обстоювали ідею республіки, скасування крі­пацтва, рівність націй. Діяльність прибічників А. Чарто-рийського була зосереджена переважно в дипломатичній сфері (пошуки підтримки з боку західних держав) та тео­ретичній (розробка нової програми польського руху). До речі, у теоретичних студіях консерваторів з національного питання вказувалося на расову спорідненість поляків та українців, а також передбачалося трансформувати Річ Посполиту в федерацію трьох держав — Польщі, Литви та України, тобто повернутися до ідей та положень Гадяцької угоди 1658 р.

Діяльність демократичного табору мала більш радика­льний характер і концентрувалася переважно в площині практичної революційної боротьби. Одним з головних осе­редків демократів була таємна організація «Молода Поль­ща», що перебувала в Швейцарії. У 1835 р. один з її лідерів Ш. Конарський отримав завдання підготувати повстання проти царського самодержавства в Польщі, Литві, Білору­сії та Україні. Того ж року в Кракові він утворює таємну ор­ганізацію «Співдружність польського народу», яка досить швидко почала розростатися і в 1835—1837 рр. вже мала свої філії у Києві, Бердичеві, Житомирі, Кременці та інших містах Правобережжя. Однак незабаром організація була викрита, а її лідера Ш. Конарського 1839 р. розстріляли.

Отже, суспільний рух у першій половині XIX ст. роз­гортався у руслі боротьби за соціальне та національне ви­зволення. Динаміка селянського руху відображає зростан­ня активності народних мас. Проте ця активність не набу­ла організованих форм, була локальною, не мала чіткого антисамодержавного спрямування. За цих обставин селян­ський рух був імовірніше одним з проявів кризи у сус­пільстві, ніж реальною силою, здатною вивести суспільс­тво із скрутного становища.

Поява на українському ґрунті масонства стала, з одно­го боку, свідченням поширення новітніх європейських ідей та традицій, з іншого — показником зростаючої опо­зиційності панівному режимові ліберальної еліти. Голов­ною вадою масонського руху на той час була його замкне­ність; концентрація зусиль переважно в межах лож, що не дало змоги вітчизняному масонству стати стрижнем сус­пільного руху. Радикальнішими та дієвішими порівняно з масонами були декабристи, які не тільки створили таємні товариства, але й виробили теоретичні моделі майбутнього суспільного устрою («Конституція» М. Муравйова, «Русь-


Національне відродження в Україні. Кирило-Мефодіївське товариство 225

ка Правда» П. Пестеля). Однак вузька соціальна база, недостатня рішучість, ідейні суперечки, неорганізованість дій тощо не дали змоги їм реалізувати свої задуми. Поль­ський рух розвивався переважно в національному руслі й мав на меті відновлення національної незалежності Поль­щі, але йому не вдалося консолідувати антиімперські си­ли. Хоча польські революціонери формально проголосили гасло «За вашу і нашу свободу», на практиці вони не спри­яли його реалізації: не йшли на поступки, в соціальному питанні — скасуванні кріпосного права для українських селян, ні в національному — наданні автономії Правобе­режній Україні.

8.3. Національне відродження в Україні. Кирило-Мефодіївське товариство

Сучасні історики виділяють у розвитку національних рухів Східної Європи три етапи, які умовно можна назвати фольклорно-етнографічним, літературним (культурниць­ким) та політичним. На першому, фольклорно-етнографіч­ному етапі невеличкі групи вчених з метою підтвердження самобутності власного народу збирають та вивчають істо­ричні документи, етнографічні експонати, фольклорні пам'ятки. Змістом другого, літературного, або ж культур­ницького, етапу є відродження мови народу, боротьба за розширення сфери її вжитку, особливо в літературі та осві­ті. Третій, політичний, етап характеризується більшим ор­ганізаційним згуртуванням національних сил, появою та зміцненням їх політичних організацій, усвідомленням на­ціональних інтересів, активною боротьбою за національне визволення.1 Національно-культурні процеси в Україні вписуються до цієї триетапної схеми.

Наприкінці XVIII — на початку XIX ст. в Україні роз­починається національно-культурне відродження. Суть цього процесу полягає у відновленні різних сфер (націо­нальної, духовної, культурної, мовної тощо) буття народу після їх занепаду. Відродження пов'язане із значним зрос­танням уваги до проблем, явищ та процесів, які є націо­нально значимими, але у попередні часи свідомо чи несві-

1 Субтельний О. Україна: історія. — К., 1991. — С. 201. 8 Історія України



Україна в першій половині XIX ст.


домо гальмувалися або замовчувалися. У добу відроджен­ня посилюється активність національної еліти, свідомих суспільних сил, які пожвавлюють свою діяльність у всіх сферах життя — від культури до політики.

Характерною ознакою відродження є те, що цей про­цес, як правило, спирається на здобутки, традиції та дос­від попередніх поколінь. У зв'язку з цим закономірно, що наприкінці XVIII — на початку XIX ст. помітно зріс інте­рес до національної історії. Це виявилося в активному збиранні та публікації історичних джерел і пам'яток істо­ричної думки, виданні журналів та альманахів, створенні історичних товариств, написанні узагальнюючих праць з історії України тощо. У цей час, як зазначав І. Лисяк-Руд-ницький, «туга за безповоротно втраченим славним ко­зацьким минулим служила поштовхом до розгортання жвавого руху на полі історично-антикварного дилетантиз­му»1. Справді, історичні студії другої половини XVIII ст. хибували певним дилетантизмом, оскільки базувалися на аматорському збиранні, колекціонуванні, осмисленні та описі історичних старожитностей. Характерними для істо­ричних творів цієї доби («Зібрання історичного» (1770) С. Лукомського, «Короткого літопису Малої Росії» (1777) В. Рубана, «Літописного повіствування про Малу Росію» (1785—1786) О. Рігельмана) були описовість, компілятив­ність, некритичне ставлення до джерел тощо. Та це й не дивно, оскільки їх авторами були не професійні історики, а армійські офіцери, письменники тощо. Варто зазначити, що в цей період мотивом написання історичних творів бу­ли не тільки своєрідне аматорське хобі, що базувалося на любові до рідного краю, нерідко стимулом виступав і праг­матичний інтерес. Річ у тім, що 1790 р. Імперська гераль­дична канцелярія стала вимагати від частини нащадків старшини беззаперечних юридичних документальних до­казів права на дворянство, незважаючи на заслуги пред­ків на козацькій службі в минулому. Намагаючись від­стояти свої права, Р. Маркович, В. Черниш, А. Чепа, В. Полетика та інші почали активно збирати документи про свій родовід. На ґрунті накопичених джерел та мате­ріалів з'явилося багато історичних творів (статей, запи­сок, мемуарів, листування), присвячених діяльності ук­раїнської національної еліти.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 281 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2307 - | 2155 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.014 с.