Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Форми та способи реалізації норм міжнародного права




С

еред численних досліджень реалізації норм міжнарод­ного права у вітчизняній юридичній науці найпоширені­шим є погляд на реалізацію як на явище, яке відобра­жається в чотирьох основних формах: застосуванні, вико­ристанні, виконанні й дотриманні права. Для становлення такого твердження характерні принаймні дві особливості. По-перше, спочатку класифікація особливостей реалізації правових норм не досить чітко уявлялася деякими вчени­ми. Тому в одних наукових дослідженнях під виконанням, використанням, дотриманням і застосуванням розуміли форму реалізації, в інших — спосіб, а в деяких навіть


Глава XIII Реалізація норм міжнародного права

стадії. По-друге, погляд на виконання, використання, до­тримання і застосування міжнародно-правових норм (як і, до речі, норм внутрішньодержавного права) склався не відразу. Увагу до цих питань було прикуто з 1954 p., після проведення першої наукової дискусії щодо з'ясування сут­ності застосування правових норм.

Саме під час цієї дискусії було встановлено, що дот­римання, застосування, виконання і використання є ок­ремими формами реалізації суб'єктивних прав та суб'єк­тивних обов'язків, норм міжнародного права в цілому. Але тривалий час цей висновок не визнавався багатьма теоретиками права. Одні з них (О. М. Даніелян, О. С. Пі-голкін та ін.) вважали, що це всього лише слова з однако­вим змістом. Деякі автори (Л. С Явич, Ю. Г. Ткаченко, Ю. С. Решетов та ін.) одні терміни відносили до тих, що стосуються форм реалізації, інші — способів. Залежно від уподобань автора вирізнялися дві форми — два способи реалізації, одна форма — три способи, три форми — один спосіб тощо.

Сучасній системі міжнародного права властиві дві фор­ми реалізації норм права: а) через правовідносини і б) по­за правовідносинами. Така реалізація здійснюється двома шляхами: через дію або утриманням від дії суб'єкта права.

Існує чотири способи втілення розпоряджень міжна­родно-правових норм у суспільно бажані результати, тоб­то чотири головні способи реалізації: виконання, викори­стання, дотримання і застосування.

Не всі суб'єкти міжнародного права можуть скорис­татися різними способами реалізації норм міжнародно­го права, і не завжди — в той спосіб, який захочуть. Є певні юридично необхідні обмеження. В силу того міс­ця, яке посідає держава серед суб'єктів міжнародного права, лише вона може скористатися різними способа­ми реалізації норм міжнародного права або наділити такими повноваженнями (правами) інших суб'єктів. Ін­ші суб'єкти міжнародного права не можуть скористати­ся можливістю застосувати право. Застосування права — це державно-владна реалізація. За волею держави або уповноваженого на те органу держави цей спосіб реалі­зації норми міжнародного права може бути застосовано навіть до виникнення міжнародних правовідносин. За­стосування норм міжнародного права не має свого по-


__________ Форми та способи реалізації норм міжнародного права

стійного місця в механізмі міжнародно-правового регу­лювання.

З державно-владного характеру застосування випливає ще й те, що в міжнародному праві (яке є координацій­ним за характером) воно може здійснюватися за поперед­ньою домовленістю держав і в разі правопорушення.

Застосування норм міжнародного права можуть здій­снювати міжнародні органи (Міжнародний Суд ООН, ін­ші міжнародні суди та арбітражі, Рада Безпеки ООН) в силу повноважень, наданих їм державами. Отже, застосу­вання норми міжнародного права вимагає з'ясування фак­тичних обставин правопорушення, їх оцінки, встановлен­ня норм, які можуть бути застосовані, визначення сфери дії таких норм і порівняння їх із конкретною поведінкою (або її відсутності) суб'єкта міжнародного права, вияснен­ня змісту відповідної норми, можливості і способу її за­стосування до встановлених обставин, забезпечення від­повідного рішення тощо.

Дотримання норм міжнародного права полягає в ут­риманні від дій, заборонених міжнародно-правовим ак­том. Це — виконання нормативних розпоряджень забо­ронного характеру, реалізація норм-заборон. Міжнарод­но-правові норми можуть реалізовуватися шляхом дотри­мання тільки в юридично передбачених випадках, інакше суб'єкт правовідносин своїм утриманням від певних дій може порушити норму, її правове розпорядження.

Часто реалізація норм міжнародного права способом дотримання відбувається зовні непомітно. Відсутність дії з боку суб'єктів міжнародного права свідчить, що вони втілюють норму в життя. Прикладом дотримання норм міжнародного права є невтручання у внутрішні справи держави, непоширення ядерної зброї, відмова від вироб­ництва ядерних компонентів, припинення певного спів­робітництва з державою-порушницею за умови оголошен­ня блокади тощо.

Суб'єктами дотримання норм міжнародного права є всі суб'єкти міжнародного права без винятку. Це однако­вою мірою стосується й таких способів реалізації норм міжнародного права, як виконання та використання.

Виконання норм міжнародного права передбачає ак­тивну дію суб'єкта щодо реалізації зобов'язань, які вип­ливають із неї. Суб'єкти міжнародних правовідносин зо-


Глава XIII Реалізація норм міжнародного права

бов'язані своїми діями цілеспрямовано здійснювати норг мативно-юридичне розпорядження і тим самим сприяти добровільній, добросовісній реалізації права. Зважаючи на те, що виконання завжди супроводжується активними дія­ми суб'єкта міжнародних правовідносин, нормативно-пра­вове розпорядження в подібних випадках, як правило, ретельніше регламентує поведінку суб'єктів, аніж у разі дотримання міжнародно-правових заборон. Тому й гово­рять, що виконання характеризується конкретними нор­мами, конкретними зобов'язаннями і конкретно визначе­ними діями. Такі норми переважають у міжнародному гу­манітарному праві, міжнародно-правовій сфері визначен­ня прав людини, співробітництва в боротьбі зі злочинні­стю, визначення статусу території тощо. Часто вони фор­мулюються в досить категоричній формі. Наприклад, ст. 2 Конвенції про оповіщення про ядерну аварію вимагає від держав у разі ядерної аварії, яка б могла привести до трансграничного викиду радіоактивних речовин, негайно оповістити про це інші держави, які підпали або можуть підпасти під їхній фізичний вплив.

Активна дія суб'єкта правовідносин характерна й для реалізації норм міжнародного права способом викорис­тання. В цьому випадку йдеться про реалізацію суб'єктив­них юридичних прав, наданих нормою міжнародного пра­ва можливостей. Суб'єкт міжнародних правовідносин сам вибирає варіант поведінки (а їх йому надає норма права значно більше, ніж при виконанні зобов'язань) у реалі­зації юридично визначених йому можливостей.

Використання є характерним для норм, які встанов­люють правомочність суб'єкта міжнародного права. Це, як правило, диспозитивні норми міжнародного права.

Дуже рідко норми міжнародного права реалізуються шляхом простих, разових дій або утримання від дій. У кожному з названих способів є свої труднощі та перепо­ни. Наприклад, при виконанні й дотриманні норм міжна­родного права не завжди добросовісно діють суб'єкти, ча­сто буває складно встановити міру відповідальності, не спрацьовують санкції. При використанні норм суб'єкти переходять за межі й без того широко передбачених варі­антів поведінки, діють всупереч цілям договору тощо.

Ці та інші наслідки знижують ефективність реалізації норм, а тому потребують додаткових організаційно-пра-


_____ Міжнародно-правовий механізм реалізації норм міжнародного права

вових заходів. З часом процес реалізації перетворився на складну систему втілення норм міжнародного права в життя. Сьогодні вона охоплює як безпосередні дії та ут­римання від дій, так і їх організаційно-правове забезпе­чення. А через те шо норми міжнародного права у своїй реалізації потребували відповідного організаційно-право­вого забезпечення на міжнародному і внутрішньодержав­ному рівні, відтак і склалися два механізми реалізації, які взаємодіють і доповнюють один одного: а) міжнародно-правовий механізм реалізації і б) внутрішньодержавний механізм реалізації норм міжнародного права.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 489 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студент может не знать в двух случаях: не знал, или забыл. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2806 - | 2372 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.