Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Взаємодія норм міжнародного права




З нормами інших систем регулювання

Міжнародних відносин

З

найдавніших часів норми міжнародного права взаємо­діють із нормами міжнародної моралі та міжнародної ввіч­ливості. На відміну від міжнародного права, міжнародна мораль являє собою систему моральних норм, які суб'єкти міжнародного права зобов'язані виконувати, щоб уникну­ти осуду світового співтовариства. Прикладами норм між-


Глава V Норми міжнародного права


Взаємодія норм міжнародного права


 


народної моралі є норми, що зобов'язують надавати до­помогу іншим державам під час стихійного лиха, виявля­ти сумлінність у вирішенні суперечок тощо. Норми між­народної моралі є неписаними, юридично необов'язко­вими і дуже загальними, недотримання їх не спричиняє міжнародно-правової відповідальності й виключає засто­сування міжнародно-правових санкцій.

Норми міжнародного права тісно взаємодіють із нор­мами міжнародної моралі, проте розвиток моральних норм завжди випереджає появу норм міжнародного права. Нор­ми моралі немовби відіграють роль моделей, при сприй­манні яких держави створюють норми права. «Міжнародне право, — зазначає Г. К. Дмитрієва, — сприяючи зміцнен­ню позицій моралі, посилює її регулюючий вплив на між­народні відносини. З іншого боку, від ступеня відповідності міжнародного права нормам моралі залежить ефективність самого права. Чим вищим є моральний авторитет міжна­родного права, тим більшою є сила його впливу на народи і держави, тим ефективніше його функціонування»1. Нор­ми міжнародної моралі відіграють допоміжну роль у регу­люванні міжнародних відносин, позаяк не мають юридич­ної сили, а мають моральний, політичний характер.

Існують приклади як історичного, так і сучасного по­силання на норми міжнародної ввічливості. Міжнародна ввічливість (comitas gentium) являє собою сукупність нор­мативних положень, які застосовуються в регулюванні між­державних відносин і посідають проміжне місце між нор­мами міжнародної моралі та міжнародно-правовими зви­чаями. Як і норми моралі, ці норми не є юридично обо­в'язковими. Проте, на відміну від моралі, вони містять кон­кретніші правила поведінки і мають форму звичаю, тобто правила, яке фактично регулює міждержавні відносини, але за яким держави не визнають юридично обов'язкової сили. Прикладом норм міжнародної ввічливості в дипло­матичній сфері можуть служити різного роду протокольні і церемоніальні норми: віддання шани прапору держави пе­ребування, покладання вінків до святих місць тощо.

Правило міжнародної ввічливості може стати нормою міжнародного права за допомогою перетворення його на

1 Дмитриева Г. К. Взаимодействие международной морали и между­народного права //СЕМП. 1977. М., 1979. С. 150-151.


звичаєвість, а звичаєвості — на міжнародно-правовий зви­чай або ж шляхом його договірного закріплення1. Тобто тривале застосування кількома суб'єктами правил ввічли­вості перетворює його на звичаєвість.

Звичаєвість — це міжнародне правило поведінки, що не має юридичної сили та укладається безпосередньо у відносинах між державами в результаті підтвердження його тривалою практикою. Таким чином, тривале засто­сування в практиці ненормативного правила міждержав­ного спілкування перетворює його на звичаєвість або тра­дицію. Традиції являють собою правила більш широкого і загального характеру, ніж звичаєвість. Прикладом цьому є традиція державної гостинності, що містить специфічні для окремих регіонів звичаї.

До суспільних явищ, які тісно взаємозалежать і взаємо­діють із нормами міжнародного права, належать політика, зовнішні відносини та дипломатія держав. Міжнародне право завжди нерозривно пов'язане з політичною взаємо­дією держав, що здійснюється за допомогою дипломатії. Для врегулювання або вирішення будь-якої міжнародної проблеми завжди є необхідним політичне рішення зацікав­лених у ньому суб'єктів міжнародного права. Використо­вуючи сучасний інструментарій міжнародного права, ди­пломатія здійснює цілі і завдання зовнішньої політики дер­жави та політичне врегулювання її відносин з іншими дер­жавами у процесі міжнародного спілкування. Популярною є теза про примат міжнародного права у політиці, який по­лягає в тому, що держави, визнавши обов'язковими ті чи інші міжнародні норми, повинні співвідносити свої по­літичні дії з вимогами настанов цих норм.

Суттєвий історичний вплив як на міжнародне право в цілому, так і на формування його сучасних норм має ре­лігія. Вона сприяє духовному і моральному вихованню суспільства. Релігійна свідомість, виступаючи важливою частиною суспільної свідомості, не може не робити впли­ву на формування та зміст як внутрішньодержавного, так і міжнародного права. Світові релігії (християнство, іслам, індуїзм) справляють різний вплив на міжнародне право, але міжнародне право не містить норм, які були б не­прийнятні для будь-якої світової релігії.

1 Див.: Василенко В. А. Основы теории международного права. С. 200—203.


Глава V Норми міжнародного права

РЕКОМЕНДОВАНА

ЛІТЕРАТУРА ^^^„^^«^^«^^.„^^

Алексидзе Л. А.

Некоторые вопросы теории международного права:

императивные нормы права (jus cogens). Тбилиси, 1982.

Василенко В. А. Основы теории международного права. К., 1988. С. 228—264.

Гавердовский А. С. Специфика норм международного права и их классификация // Имплементация норм международною права. К., 1980. С. 11—47.

Колодкин Р. А.

Критика концепций «мягкого права» //Сов. государство

и право. 1985. № 12. С. 95-100.

Лукашук И. И.

Нормы международного права. М., 1997.

Мингазов Л. X. Эффективность норм международного права. Казань, 1990.

Миронов Н. В. Международное право: нормы и их юридическая сила. М., 1980.

Мовчан А. П.

Кодификация и прогрессивное развитие международного права.

М., 1972. С. 32-33.

Общепризнанные нормы в современном международном праве /

Отв. ред. Н. Н. Ульянова. К., 1984.

Пушмин Э. А.

Понятие основных принципов международного права //

СЕМП. 1978. М., 1980. С. 72-84.

Рулько Е. Т., Войтович С. А. Роль императивных норм в организации системы международного права //СЕМП. 1983. М., 1984.

Суворова В. Я. Локальные нормы международного права // Правоведение. 1973. № 6.

Ушаков Н. А. Проблемы теории международного права. М., 1988.

Черниченко С. В.

Нормы и осуществление международного права //

Теория международного права: В 2 т. М., 1999. Т. 1. С. 17—101.

Шестаков Л. Н.

Императивные нормы в системе современного международного

права. М., 1982.

Brownly I.

Principles of Public International Law. Oxford, 1990. Ch. 1.

Klabbers J.

The Redundancy of Soft Law //Nordic Journal of International Law.

1996. Vol.65. P. 167-182.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 479 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2268 - | 2092 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.