1.Торговий капітал як відокремлена частина промислового капіталу:
а) купецький та торговий капітал;
б) сутність та особливості торгового капіталу.
2. Торговий прибуток та механізм його утворення:
а) відшкодування додаткових витрат обігу. Власно торговий капітал і торговий прибуток;
б) відшкодування чистих витрат обігу. Норма торгового прибутку.
3. Форми торгівлі:
а) форми оптової торгівлі: товарні біржі, ярмарки, аукціони;
б) роздрібна торгівля та її форми.
4. Роль торгового капіталу в ринковій економіці.
У цій темі потрібно розглянути торговий капітал, торговий прибуток та його джерело, витрати, які пов’язані з функціонуванням торгового капіталу, форми торгівлі та роль торгового капіталу.
Необхідно звернути увагу на те, як і чому виникає торговий капітал. Історичним попередником торгового капіталу був купецький капітал. Але ці дві форми капіталу мають суттєві розбіжності, які слід проаналізувати. З одного боку купецький капітал був домінуючим капіталом, який був самостійною формою капіталу, джерелом прибутку якого був нееквівалентний обмін. З іншого боку торговий капітал – це підпорядкована форма капіталу, яка є відокремленою частиною промислового капіталу, джерело торгового прибутку – еквівалентний обмін.
Слід розуміти, що торговий капітал виникає у відповідності до потреб і особливостей функціонування промислового капіталу. Необхідно розуміти, що торговий капітал виконує функцію реалізації товарної форми промислового капіталу. Промислові капіталісти передають цю функцію торговим тому, що це дає певні переваги. Торговий капітал прискорює оборот суспільного капіталу, збільшує частку капіталу у виробництві, обслуговує кругооборот декількох промислових капіталістів, здійснює економію витрат обігу, краще обізнаний в торгових операціях та у відносинах з покупцями. Проаналізувавши це, ми приходимо до висновку, що поява торгового капіталу опосередковано збільшує промисловий прибуток.
Розглядаючи наступне питання необхідно розуміти, що торговий капітал отримує прибуток на основі дії закону вартості, його прибуток виникає в сфері обігу, але створюється у сфері виробництва промисловим капіталістом. Цю частину додаткової вартості промисловий капіталіст передає торговому капіталісту за функцію реалізації товарного капіталу. Далі необхідно розглянути як змінюється формула середньої норми прибутку тому, що і торговий, і промислові капіталісти повинні отримувати однаковий відносний прибуток. Подумайте чому?
Цілком природно, що функціонування торгового капіталу пов’язано з певними витратами. Слід розрізняти додаткові та чисті витрати обігу. Необхідно розглянути з чим пов’язане існування додаткових та чистих витрат обігу. Зверніть увагу на розбіжності відшкодування додаткових та чистих витрат обігу, та їх вплив на утворення торгового прибутку. Далі необхідно розглянути складові частини дійсної ціни виробництва, а саме витрати виробництва, витрати обігу, середній прибуток промислового капіталіста і торговий прибуток.
Аналізуючи третє питання, зверніть увагу що існують дві основні форми торгівлі. Це оптова та роздрібна торгівля, які відрізняються функціями, що виконуються. Оптова торгівля здійснювалась через ярмарки, потім з появою товарних бірж більшість товарів реалізуються через біржову торгівлю. Цікавим буде з’ясування особливостей утворення і функціонування товарних бірж в різних країнах світу. Крім того, слід розглянути різні типі аукціонів, а саме англійський, голандський та закриті аукціони. Роздрібна торгівля здійснюється через мережі супермаркетів, крамниць, ларків, універсамів та ін. Необхідно розглянути дві тенденції розвитку роздрібної торгівлі: універсалізацію та спеціалізацію. Крім того, існує практика поєднання двох тенденцій в межах одного торгового закладу.
Розглядаючи четверте питання необхідно зрозуміти значення торгового капіталу для відтворення індивідуального та суспільного капіталу. Треба розуміти, що наявність торгового капіталу означає неспівпадіння актів купівлі товарів у виробника і продажу їх споживачами. Завершуючи розгляд ролі торгового капіталу необхідно проаналізувати те, що відбувається з суспільним виробництвом та споживанням. Наявність торгового капіталу робить ці сфери суспільного виробництва ще більш відірваними одне від одного. Це означає, що масштаби суспільного виробництва збільшуються та збільшується його диспропорційність.
Література
1. Курс политической экономии / Под ред. Н.А. Цаголова Т.І. – М.: Экономика, 1973.
2. Маркс К. Капітал. Т.ІІІ, р.17. / Маркс К., Енгельс Ф. – Твори.– Т.25. Ч.І.
3. Міщук Г. Товарні біржі України: тенденції та проблеми розвитку // Економіка України. – 2005. – № 4
4. Общая экономическая теория (вопросы и ответы). – Учебное пособие. – Одесса: ОИНХ, 1992.
5. Покрытан А.К., Збарский М.И. Политическая экономия – Одесса: ОГЭУ, 2002.
6. Політична економія: Навч. посібник / За ред. К.Т. Кривенка – К.: КНЕУ, 2001.
7. Розенберг Д. И. Комментарии к «Капиталу» К. Маркса / Под. ред. Н.А.Цаголова. – М.: Экономика, 1983.
Поняття та категорії
Торговий капітал. Торговий прибуток. Оптова ціна. Товарна біржа. Ярмарка. Аукціон. Роздрібна ціна.
Питання для самоконтролю
1. У чому суть торгового капіталу і яка його роль в капіталістичному суспільстві?
2. Які суть і джерела торгового прибутку?
3. Який механізм утворення торгового прибутку?
4. Що таке чисті та додаткові витрати обігу і як вони відшкодовуються?
5. Яка роль торгового капіталу в загостренні протиріч капіталізму?
Реферати
1. Характер праці, зайнятій зміною форми вартості в економічній теорії К.Маркса.
2. Витрати обігу. Їх структура та динаміка.
3. Відшкодування чистих витрат обігу
4. Сучасні форми торгівлі
5. Товарні біржі: сутність та роль у формуванні ринкових відносин.