Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 8. Відтворення і обіг усього суспільного капіталу




І заняття

1. Індивідуальний та суспільний капітал, проблема їх відтворення.

2. Передумови теоретичного аналізу відтворення суспільного капіталу.

3. Сукупний суспільний продукт та його натуральна і вартісна структури. Два підрозділи суспільного виробництва.

 

ІІ заняття

1. Умови реалізації сукупного суспільного продукту при простому відтворенні.

2. Умови реалізації сукупного суспільного продукту при розширеному відтворенні.

У темі «Процес нагромадження капіталу» вже розглядалися питання, що характеризують капіталістичне відтворення індивідуального капіталу. І цього було достатньо для дослідження сутності капіталістичного виробництва в найбільш загальному вигляді. Аналіз відтворення індивідуального капіталу дозволив з'ясувати цілий ряд нових моментів у відтворенні відносин капіталістичного виробництва. При цьому індивідуальний капітал розглядався з боку його вартості, відволікаючись від його натурально-речової форми.

Для дослідження ж проблеми відтворення суспільного капіталу натуральна форма товарів набуває особливо важливе значення. Питання саме в тому і полягає – як реалізуються товари не лише за вартістю, але і за натурально-речовій формі. Тому при аналізі відтворення суспільного капіталу центральною виявляється проблема реалізації. Тому завдання зводиться до з'ясування питання, яким чином спожитий у процесі виробництва капітал відшкодовується з товарного продукту за своєю вартістю і за своєю натуральній формі, і як це відшкодування переплітається зі споживанням додаткової вартості капіталістами і заробітної плати робітниками, і як це поєднується з нагромадженням капіталу за вартістю і в натуральній формі.

Передусім, необхідно з'ясувати, що слід розуміти під суспільним капіталом і чим він відрізняється від індивідуального капіталу. При цьому слід звернути увагу на те, що суспільний капітал не є простою арифметичною сумою індивідуальних капіталів, а є складною сукупністю цих капіталів в їх взаємозв'язку і взаємообумовленості. Далі, необхідно з'ясувати особливості руху суспільного капіталу в порівнянні з рухом індивідуального капіталу, показати, що для сукупного суспільного капіталу ринок утворює момент його власного руху, сформулювати проблему реалізації.

Таким чином, з'ясувавши, що умови, при яких може відбуватися процес відтворення і обігу усього суспільного капіталу, це, передусім, умови реалізації створеного в суспільстві сукупного суспільного продукту, в наступному питанні, слід розглянути сутність сукупного суспільного продукту і визначити його структуру як за вартістю, так і за натурально-речовій формі. Розглядаючи вартісну структуру сукупного суспільного продукту необхідно пояснити, в чому суть «догми Смита» і яке значення вона має для розгляду проблеми реалізації. Натуральна форма сукупного суспільного продукту пояснює поділ суспільного виробництва на два підрозділи. Необхідно показати, що в основі цього поділу покладено принцип економічного призначення продукту. Дослідження ж того, як здійснюється обмін між двома підрозділами, як відшкодовуються складові частини сукупного суспільного продукту за вартістю і за натуральною формою, і є з'ясування проблеми реалізації.

Далі необхідно розглянути інші передумови аналізу процесу відтворення суспільного капіталу: по-перше, що усе господарство ведеться капіталістично; по-друге, що увесь основний капітал, авансований на виробництво, повністю споживається і відшкодовується протягом року; по-третє, передбачається «чистий капіталізм»; по-четверте, передбачається рівність цін і вартостей товарів; по-п'яте, правомірно відволіктися від зовнішнього ринку. І, нарешті, приймається, що органічне будова капіталу незмінно, а норма додаткової вартості дорівнює 100%. Слід мати на увазі, що такі припущення є застосуванням методу абстрагування при вивченні общественно-эконоических явищ і процесів.

У наступному питанні необхідно перейти до з'ясування умов, при яких відбувається реалізація суспільного продукту при простому відтворенні, яке є початковим пунктом і складовою частиною розширеного відтворення. Зміст проблеми реалізації в умовах простого відтворення зводиться до знаходження пропорцій, що забезпечують, по-перше, збут усього товарного продукту, виробленого в І і ІІ підрозділах; по-друге, придбання засобів виробництва, потрібних для відшкодування спожитого постійного капіталу в обох підрозділах; по-третє, придбання робітниками і капіталістами обох підрозділів відповідних предметів споживання, на купівлю яких буде витрачена заробітна плата і додаткова вартість, отримані в обох підрозділах суспільного виробництва. Процес реалізації суспільного продукту при простому відтворенні слід розглянути за допомогою схем. Слід мати на увазі, що самі по собі ці схеми нічого не доводять, а тільки є умовною цифровою ілюстрацією до теоретичних положень, які виводяться з цих схем. Необхідно сформулювати умови реалізації сукупного суспільного продукту при простому відтворенні.

Переходячи до розгляду умов реалізації при розширеному відтворенні, слід звернути увагу, що вихідні умови розширеного відтворення відрізняються від умов простого відтворення. По-перше, при розширеному капіталістичному відтворенні додаткова вартість використвується не лише на особисте споживання капіталістів, але і на нагромадження, тобто частина додаткової вартості перетворюється на додатковий капітал. По-друге, розширене відтворення неможливе без додаткових засобів виробництва понад ту кількість, яка відшкодовує спожиті за рік засоби виробництва. Тому вихідною основою розширеного відтворення є розширення виробництва в І підрозділі. По-третє, розширене відтворення неможливе без додаткових предметів споживання для нових робітників. Таким чином, розширене відтворення передбачає збільшення виробництва в обох підрозділах, але ведучим є зростання І підрозділу. На основі аналізу схем розширеного відтворення необхідно сформулювати умови реалізації сукупного суспільного продукту при розширеному відтворенні. Дотримання цих умов забезпечує нормальний процес розширеного відтворення усього суспільного капіталу.

 

Література

 

1. Воспроизводство и экономический рост / Под ред. проф. В.Н.Черковца, доц. В.А.Бирюкова. – М.: Экономический факультет, ТЕИС, 2001.

2. Курс политической экономии / Под ред. Н.А.Цаголова Т.І. – М.: Экономика, 1973.

3. Кушлин В. ХХІ век и возможности расширенного воспроизводства // Экономист. – 2000. – №2.

4. Ленин В.И. По поводу так называемого вопроса о рынках. Разд. І – ІІІ // Полн. собр. соч. Т.1.

5. Ленин В.И. Развитие капитализма в России. Гл.1 / Полн.собр.соч. Т.3.

6. Маркс К. Капітал. Т.ІІ, гл. 18, 20, 21 / Маркс К., Енгельс Ф. – Твори.– Т.24.

7. Марцинкевич В. Современные тенденции в воспроизводственном процессе США // Мировая экономика и международные отношения. – 2005. – № 1.

8. Общая экономическая теория (вопросы и ответы). – Учебное пособие. – Одесса: ОИНХ, 1992.

9. Покрытан А.К., Збарский М.И. Политическая экономия. – Одесса: ОГЭУ, 2002.

10. Політична економія: Навч. посібник / За ред. К.Т. Кривенка. – К.: КНЕУ, 2001.

11. Розенберг Д. И. Комментарии к «Капиталу» К. Маркса / Под. ред.Н.А. Цаголова. – М.: Экономика, 1983.

12. Туган–Барановський М.И. Избранное. Периодические промышленные кризисы. Общая теория кризисов. – М.: Наука, РОСПЭН, 1997.

 

Поняття та категорії

 

Суспільний капітал. Сукупний суспільний продукт. Натурально-речова форма сукупного суспільного продукту. Вартісна форма сукупного суспільного продукту. Перший підрозділ суспільного виробництва. Другий підрозділ суспільного виробництва.

 

Питання для самоконтролю

1. Яка різниця між індивідуальним капіталом та суспільним капіталом?

2. Що таке сукупний суспільний продукт?

3. Яка натуральна форма продукту I і II підрозділів суспільного виробництва?

4. На які частини розпадається вартість продукту I і II підрозділів суспільного виробництва?

5. На які частини ділиться додаткова вартість при розширеному капіталістичному відтворенні?

6. Які умови реалізації при простому відтворенні?

7. Які умови реалізації при розширеному відтворенні?

 

Реферати

1. Відтворення сукупного суспільного продукту в умовах науково–технічного прогресу (по роботі В.І Леніна «По поводу так называемого вопроса о рынках»).

2. Відтворення сукупного суспільного продукту в умовах науково–технічного прогресу (по роботі М.І.Туган–Барановського «Периодические промышленные кризисы в Англии»).

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 392 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Вы никогда не пересечете океан, если не наберетесь мужества потерять берег из виду. © Христофор Колумб
==> читать все изречения...

2340 - | 2145 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.