8.
.
. | ||||||||||
-80 | -75 | -53 | -150 | |||||||
* | * | * | * | |||||||
561,8 | 72,8 | 5939,4 | ||||||||
SAE20 W/20 API SCICB | 28,09 | 5,1 | 187,8 | 3,5 | 2,5 | 4,5 | 75,2 | 293,6 | ||
SAE 80/90 API GL-3 | 1,9 | 10,7 | 36,83 | 1,5 | 1,1 | 0,2 | 3,3 | 51,9 | ||
-24 | 0,25 | 1,4 | 0,25 | 9,2 | 0,6 | 0,4 | 0,6 | |||
80 | 5,6 | 36,83 | --- | --- | 16,7 | 59,1 | ||||
.
( ) . , .
.
.
: -75+-3,6.
.
1. .
2. Fn=280.
3. 26.
4. Ln=500.
5. i=2%.
6. =2%.
7. V=6-11/.
.
, ; .
:
1. .
2. .
3. , , .
4. 1.
5. 4.
6. 10-15.
7. : 100%, 95%.
8. .
3.2, . .
- :
1. .
2. .
3. , , .
|
|
.
1. , :
V3=6,58/.
V4=7,31/.
V5=8,16/.
V6=9,16/.
2. .
3. 2-3 :
P3=26,94.
P4=23,68.
P5=20,08.
P6=17,46.
4. :
P=P()-G*i/100
G=70,7.
1). P3=26,94-70,7*2/100=26,94-1,4=25,54.
2). P4=23,68-70,7*2/100=23,68-1,4=22,28.
3). P5=20,08-70,7*2/100=20,08-1,4=18,68.
4). P6=17,46-70,7*2/100=17,46-1,4=16,06.
5. .
R=K*Bp+G*i R=3*3,6+12,5*0,02=11,05.
K=3/; Bp=3,6; G=12,5.
6. :
n=R/P
n3=11,05/26,94=0,4.
n4=11,05/23,68=0,46.
n5=11,05/20,08=0,55.
n6=11,05/17,46=0,63.
7. :
W=0,1*B*V*, /.
=0,80 .
W3=0,1*3,6*6,58*0,80=1,89/.
W4=0,1*3,6*7,31*0,80=2,1/.
W5=0,1*3,6*8,16*0,80=2,35/.
W6=0,1*3,6*9,16*0,80=2,63/.
: 6 Vp=9,16/ W6=2,63/.
.
3.3 . . .
1). : .
2). :
.
A =10^4*Fn/Ln, .
Fn , .
Ln , .
A= 10^4*26/500=520 .
.
E=1,5*Rmin+La La=L+L La=4,30+2,35=6,65 .
Rmin=1,5*3,8=5,7 .
E=1,5*5,7+6,65=15,2 .
:
E=n*Bp>Emin=4*3,6=14,4 .
:
n=E/Bp n=15,2/3,6=4,2 ( 4).
: .
= = = =
= =57,12 .
Lp=Ln-2Ea
Lp=500-2*14,4=500-28,8=471,2 .
=n*Bp :
=4*3,6=14,4 .
.
3.4 .
, , .
1. :
W^=0,1*Bp*B*V*E*, /. =0,80
W^=0,1*3,6*0,96*9,16*0,98*0,80=2,48 /.
2.E- :
E=1-/100 E=1-2/100=1-0,02=0,98.
3. , - :
=/. =5,55/7=0,79.
4. :
=+++
=5,55+0,52+0,56+0,35=7 .
=0,05*=0,05*7=0,35 .
=.+.=24+12=36. (0,56 ).
=n.*tp.=52,95*0,105=5,55 .
=n.*tx.=52,95*0,01=0,52 .
5. :
n=(--)/(tp.+tx.)
n=(7-0,56-0,35)/(0,105+0,01)=6,09/0,115=52,95.
|
|
6. :
tp.=2Lp/1000*Vp
tp.=2*471,2/1000*8,97=942,4/8970=0,105.
Vp=V*E=9,16*0,98=8,97 /.
7. tx.=2Lx.cp./1000*Vx
Vx- ( 5 /).
tx.=2*36,1/1000*5=0,01.
Lx.cp.=4*Rmin+2La=4*5,7+2*6,65=22,8+13,3=36,1 .
8. :
W^=0,1*B*B*V*E*, /.
W^=0,1*3,6*0,96*9,16*0,98*0,79=2,45 /.
9. :
W^=W^*
W^=2,45*7=17,15 /.
10. :
W=2Bp*Lp/10000=2*3,6*471,2/10000=3392,64/10000=0,339 .
11. :
H=mo+mb/w, -/.
H=1/2,45=0,4 -/.
12. :
Ao=N./W, -/. Ao=40,01/2,45=16,33 -/.