Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Мислення (загальна характеристика)




Мислення є найскладнішим пізнавальним процесом, пов'язаним із відчуттям, сприйманням, пам'яттю, уявою, а також із емоційною, спонукальною сферами особистості, її самосвідомістю. Воно здійснюється через розумові операції (аналіз і синтез, порівняння, абстрагування і узагальнення, конкретизацію).

Мислення - процес опосередкованого й узагальненого пізнання дійсності, нерозривно пов'язаного із суспільним досвідом і мовою.

Людське мислення нерозривно пов'язане з мовою, поза якою думка не може ні виникнути, ні існувати. З появою слова воно стало опосередкованим та узагальненим, бо з'явилася можливість зафіксувати знання про предмети і явища у слові, понятті. Ототожнювати їх не можна, оскільки поняття висловлюються не тільки одним словом («квітка»), а й словосполученням («залізнична колія»), реченням чи їх групою. Крім того, для багатьох слів не завжди можна знайти відповідне поняття.

У різних народів не однакове співвідношення смислу і слова. В українській мові, наприклад, є лексичні відповідники блакитного, синього та зеленого кольорів. Однак у німецькій мові синій та блакитний кольори позначають одним. Корейці, японці, в'єтнамці одним словом позначають синій та зелений кольори. В одній із малайзійських мов (Океанія) є 100 спеціальних назв для різновидів банана, бо для її носіїв розрізнення їх має суттєве значення.

Мова є засобом фіксування результатів людського досвіду, пізнання, спілкування, самопізнання та діяльності. Український мовознавець О. Потебня порівнював слова зі слідами ніг на піску, хоч це не означає, що в них міститься сама нога. Та і в слові міститься не думка, а її відображення. Наприклад, в українській мові слова «кохання» і «любов» мають різний зміст, у російській вживається тільки одне слово - «любовь»; в російській мові функціонують слова «мораль» і «нравственность», в українській - тільки «мораль». Щоб правильно думати, потрібно знати точне значення слів і враховувати, що воно може змінюватися залежно від конкретної ситуації (контексту).

Мислення, думка тісно пов'язані з образами, уявою, фантазією. Безпосередньо сприймати можна тільки конкретні ознаки предметів і явищ, поодинокі об'єкти. Думка схоплює подібність у різному і різне в подібному, відкриває закономірні зв'язки між явищами й подіями, допомагає передбачати майбутнє, уявляти його, послуговуючись образами, відсутніми в дійсності. Мислення розплутує клубок складних залежностей і зв'язків, які постають у сприйманні. Починається воно там, де недостатнє або навіть безсиле чуттєве пізнання. Воно продовжує і розвиває пізнавальну роботу відчуттів та сприймань, виходячи і за їх межі. Чуттєве пізнання та мислення людини безпосередньо переходять одне в одне.

Образ і думка перебувають у нерозривному зв'язку. Щодо цього іспанський художник Ф. Гойя зазначав, що фантазія без розуму створює страховиська, поєднуючись із ним, вона є джерелом мистецьких див. Фізик Е. Резерфорд стверджував: «Експеримент без фантазії або фантазія, яка не спирається на експеримент, досягнуть небагато... Справжній прогрес - поєднання обох сил».

 

Вихідним матеріалом мислення є уявлення як збережені пам'яттю образи явищ і предметів. Цілком уявити явище або предмет важко, оскільки особливістю уявлень є фрагментарність. Тому у свідомості спливають окремі штрихи, фрагменти об'єкта.

У свідомості людини живуть не тільки образи предметів і явищ, які вона сприймала або сприймає. Без цього її внутрішній світ був би пустим, безбарвним і сумним. Письменникам у творенні їх допомагає творча уява. Певною мірою нею наділена кожна людина.

Думку можна виразити не тільки мовою, а й у малюнку, схемі, скульптурі тощо, що також відбувається за участю уяви. Навіть найрозвиненіше мислення зберігає зв'язок із чуттєвим пізнанням - відчуттями, сприйманнями, уявленнями. Основний матеріал воно одержує від чуттєвого сприймання. Через відчуття та сприймання мислення безпосередньо пов'язане із зовнішнім світом. Адекватність його перевіряється у процесі суспільної та індивідуальної практики.

Здійснюється пізнання на чуттєвому та раціональному рівнях, між якими простежуються органічна єдність та якісна відмінність. У чуттєвій картині дій­сності неможливо з'ясувати внутрішню сутність предметів, виокремити складні взаємодії різних предметів та явищ, з'ясувати причинно-наслідкові зв'язки, кількісно-якісні взаємопереходи.

Мислення пов'язане з логікою - наукою про загальні форми думки (результату мислення), а також необхідні для раціонального пізнання засоби, думки. Вона вивчає форми думки: поняття, судження, умовивід.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 378 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Чтобы получился студенческий борщ, его нужно варить также как и домашний, только без мяса и развести водой 1:10 © Неизвестно
==> читать все изречения...

2394 - | 2270 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.