Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Структура роботи, вимоги до оформлення, порядок зарахування роботи




Вступ

Україна чітко визначила стратегію входження національної освіти в Болонський процес, здійснює модернізацію освітньої дія­льності у контексті європейських вимог. Останнім свідченням цього є Постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання надання роботодавцям дотації для забезпечення молоді першим робочим місцем», ухвалена 19 березня 2008 р., Указ Президента України «Про додаткові заходи щодо підвищення якості освіти в Україні», підписаний 20 березня 2008 р., Наказ МОН України «Про затвердження плану дій щодо забезпечення якості вищої освіти України та її інтеграції в Європейське і світове освітнє співтовари­ство на період до 2010 року», виданий 13 липня 2007 р. Одинадцятий розділ цього документа спрямовує підготовлення науково-методичних рекомендацій у напрямку застосування інформаційних технологій у навчальному процесі.

Знання методології, методів, технології та організації навчальної, науково-дослідницької діяльності студентами і магістрами з програмної науки у вищій школі є базою для їхнього наукового поступу.

Основи наукових досліджень - це вивчення наукових праць і грамотна методологія та методика розробки власних наукових винаходів і досягнень. Це набуття навичок науково-дослідної роботи та засвоєння правил і вимог оформлення результатів наукових досліджень.


СТРУКТУРА РОБОТИ, ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ, ПОРЯДОК ЗАРАХУВАННЯ РОБОТИ

 

Науково-дослідна робота студентів може виконуватись у наступних формах:

 

 

1. Виступ з додатковою доповіддю теми дисципліни на практичному (семінарському) занятті, науковому семінарі.

Студент може одержати додатково 5 балів за виступ з додатковою доповіддю за певними темами дисципліни, а також доповіддю на конференціях та наукових семінарах.

 

 

2. Підготовка статті, роботи на конкурс та інше.

Студент може одержати додатково 10 балів за публікацію статті чи отриманні диплому за перемогу або участі в підготовці роботи на конкурс з фінансів та грошового обігу.

 

Форми звітності та порядок зарахування статті, роботи на конкурс, науковий семінар, конференцію та ін.

Для зарахування статті, роботи на конкурс, науковий семінар, конференцію та ін. студенту необхідно подати викладачеві ксерокопію (відбиток, відтиск) своєї статті, опублікованої в журналі або збірнику матеріалів конференції (подаються копії титульного аркуша видання, змісту, а також безпосередньо сторінок, на яких надруковано статтю студента) або виписку з протоколу наукового семінару, що засвідчує виступ студента з доповіддю.

Структура і вимоги до оформлення статті, роботи на конкурс, науковий семінар, конференцію та ін.

Вже з першого року навчання у вузі студенти повинні вміти підготувати реферат, виступ на семінарі, доповідь на науково-практичній конференції.

Яких же вимог слід дотримуватись при їх підготовці та оформленні.

Реферат – короткий виклад змісту одного або декількох документів з певної теми. При індивідуальній роботі з літературою реферат є короткий збагачений запис ідей з декількох джерел. Часто реферат готують для того, щоб передати ці ідеї аудиторії.

Обсяг реферату залежить від обраної теми, змісту документів, їх наукової цінності або практичного значення.

Алгоритм структури реферату:

Вступ

Розділ І. Історія та теорія питання

Розділ II. Вирішення проблеми в сучасних умовах

Висновки

Література

Додатки (при потребі).

 

У вступі обґрунтовується актуальність теми, її особливість і значущість в конкретній галузі науки або практики.

У розділі І наводяться основні теоретичні, експериментальні дослідження з теми. Подається перелік основних змістовних аспектів проблеми, які раніше розглядались вченими, визначаються недостатньо досліджені питання, з'ясовуються причини їх слабкої розробленості.

У розділі II подається поглиблений аналіз сучасного стану процесу або явища, тлумачення основних поглядів і позицій проблеми. Особлива увага приділяється виявленню нових ідей та гіпотез, експериментальним даним, новим методикам вивчення проблеми, практичного досвіду та висловлення власної думки щодо перспектив розвитку досліджуваної проблеми.

У висновках подаються узагальнені умовиводи, ідеї, думки, оцінки, пропозиції науковця.

До списку літератури включаються публікації переважно останніх 5-10 років. Особливо цінуються праці останнього року видання.

У додатках наводяться формули, таблиці, схеми, якщо вони суттєво полегшують розуміння роботи.

Вибір теми реферату студенти здійснюють відповідно до тематики затвердженої на кафедрі та за погодженням з науковим керівником.

Виклад матеріалу в рефераті має бути коротким і стислим. У рефераті використовується стандартизована термінологія, значення якої зрозуміле з контексту.

Реферат рецензується, оцінюється і враховується при проведенні підсумкового заліку (ПМК), іспиту з відповідної дисципліни.

 

Досить поширеною формою оприлюднення результатів наукового дослідження є доповіді та повідомлення.

Доповідь - це документ, у якому викладаються певні питання, даються висновки, пропозиції. Вона призначена для усного (публічного) прочитання та обговорення.

Розрізняють такі види доповідей:

1. Звітні (узагальнення стану справ, ходу роботи за певний час);

2. Поточні (інформація про хід роботи);

3. На теми наукових досліджень.

Наукова доповідь - це публічно виголошене повідомлення, розгорнутий виклад певної наукової проблеми (теми, питання), одна із форм оприлюднення результатів наукової роботи, можливості за короткий проміжок часу «увійти» в наукове товариство за умови яскравого виступу.

Структура тексту доповіді аналогічна плану статті.

Алгоритм тексту доповіді:

Вступ

Основна частина

Підсумкова частина

У вступі зазначається проблемна ситуація, яка зумовила потребу публічного виступу, потім обґрунтовується основна ідея автора, наводяться аргументи, факти, теоретичні викладки і на кінець висновки і рекомендації.

Порівняно з науковою публікацією публічна доповідь має свої особливості. Є два методи написання доповіді.

1. Дослідник готує спочатку тези свого виступу і на основі їх пише доповідь на семінар чи конференцію, редагує і готує до опублікування у науковому збірнику, як доповідь чи статтю.

2. Дослідник пише доповідь, а потім у скороченому вигляді знайомить з нею аудиторію.

При написанні доповіді слід зважати на те, що значна, суттєва частина її надрукована в тезах, частина - на слайдах, кодоплівках, плакатах, тому доповідач лише дає окремі коментарі до ілюстрованого матеріалу, опубліковані тези. Це дозволяє зекономити час виступу на 20-40%. Доцільним є посилання на попередні виступи, полемічний характер доповідей, що викликає інтерес у слухачів.

 

При формуванні змісту доповіді слід врахувати, що за 10 хвилин людина може прочитати текст надрукований на чотирьох сторінках машинописного тексту (через два інтервали). Обсяг доповіді становить 8-12 сторінок (до 30 хвилини).

Повідомлення, виступ можуть бути обсягом на 4-6 сторінок.

При підготовці наукової публікації, доповіді, виступу потрібно уникати:

- неточності і розпливчастості формулювання назви;

- невизначеності особистого внеску в дослідження;

- поверхового викладу змісту та результатів дослідження;

- дублювання змісту публікацій;

- досить короткого терміну оприлюднення результатів дисертації.

 

При цьому тексти рефератів, виступів повинні відповідати темі і змісту науково-дослідної роботи.

 

Наукова стаття - є одним із видів публікацій, в якій подаються проміжні або кінцеві результати, висвітлюються конкретні окремі питання за темою дослідження, фіксується науковий пріоритет автора, робить її матеріал надбанням фахівців.

Наукова стаття подається до редакції в завершеному вигляді відповідно до вимог, які публікуються в окремих номерах журналів або збірниках у вигляді пам’ятки автору. Оптимальний обсяг наукової статті (0,5 - 0,7 авт.арк.).

Рукопис статті повинен мати повну назву роботи прізвище та ініціали автора, анотацію (на окремій сторінці), список використаної літератури.

Стаття має просту структуру:

- вступ (постановка наукової проблеми, актуальність, зв'язок з найважливішими завданнями, що постають перед Україною, значення для розвитку певної галузі науки і практики - 1 абзац або 5-10 рядків);

- основні дослідження і публікації з проблеми, за останній час, на яких спирається автор, проблеми виділення невирішених питань, яким присвячена стаття (0,5 -2 сторінки машинописного тексту);

- формулювання мети статті (постановка завдання) - висловлюється головна ідея даної публікації, яка суттєво-відрізняється від сучасних уявлень про проблему, доповнює або поглиблює вже відомі підходи; звертається увага на введення до наукового обігу нових фактів, висновків, рекомендацій, закономірностей або уточнення відомих раніше, але недостатньо вивчених. Мета статті випливає з постановки наукової проблеми та огляду основних публікацій з тем (1 абзац, або 5-10 рядків);

- виклад змісту власного дослідження - основна частина статті. В ній висвітлюються основні положення і результати наукового дослідження, особисті ідеї, думки, отримані наукові факти, програма експерименту. Аналіз отриманих результатів, особистий внесок автора в реалізацію основних висновків тощо (5-6 сторінок);

- висновок, в якому формулюється основний умовивід автора, зміст висновків і рекомендацій, їх значення для теорії і практики, суспільна значущість та перспективи (1/3 сторінки).

Відповідно до постанови Президії ВАК України від 15.01.2003 р. №705/1 наукові статті зараховуються як фахові при наявності таких необхідних елементів: постановка проблеми у загальному вигляді та її зв’язок із важливими науковими чи практичними завданнями; аналіз останніх досліджень і публікацій, в яких започатковано розв'язання даної проблеми і на які спирається автор, виділення невирішених раніше частин загальної проблеми, котрим присвячується означена стаття; формулювання цілей статті (постановка завдання); виклад основного матеріалу дослідження з повним обґрунтуванням отриманих наукових результатів; висновки з даного дослідження і перспективи подальших розвідок у даному напрямку.

При написанні наукової статті слід дотримуватись певних правил:

- у правому верхньому куті розміщується прізвище та ініціали автора; за необхідністю вказуються відомості, що доповнюють дані про автора;

- назва статті стисло відбиває її головну ідею, думку (краще до п’яти слів);

- ініціали ставлять перед прізвищем;

- слід уникати стилю наукового звіту;

- недоцільно ставити риторичні запитання; більше користуватись розповідними реченнями;

- не перевантажувати текст цифрами при переліках тих чи інших думок, положень, вимог;

- прийнятним у тексті є використання словосполучень переліку: «спочатку», «зрозуміло що», «на початку», «спершу», «потім», «дійсно», «далі», «нарешті», «по-перше», «по-друге», «можливо», «задумкою», «заданими», «між іншим», «в зв'язку з тим», «на відміну», «поряд з цим», тощо.

- цитати в статті використовуються дуже рідко (можна в дужках зробити посилання на ученого, який вперше дослідив проблему);

- усі посилання на авторитети подаються на початку статті, основний обсяг присвячується викладу власних думок автора;

- стаття має завершуватись конкретними висновками і рекомендаціями та додається список використаних джерел.

Рукопис статті підписується автором і подається (разом з дискетою) до редакції у двох примірниках. В окремих випадках в науковій статті до фахових видань дається анотація (резюме) українською, російською і англійською мовами.

Вони є свідченням апробації науково-дослідної роботи. Слід сказати, що апробація наукової роботи на наукових конференціях, семінарах.

 

Критерії оцінювання статті, роботи на конкурс, науковий семінар, конференцію та ін.

 

Виконана робота Бали
Публікація або виступ на рівні університету  
Публікація або виступ на рівні міста  
Публікація або виступ на регіональному рівні  
Публікація або виступ на Всеукраїнському рівні  
Публікація або виступ на міжнародному рівні  
Максимум  

 

Тези - це коротко, точно, послідовно сформульовані ідеї, думки, положення наукової доповіді, повідомлення, статті або іншої наукової праці.

Тези доповіді - це опубліковані на початку наукової конференції (з'їзду, симпозіуму) матеріали попереднього характеру, що містять виклад основних аспектів наукової доповіді.

Обсяг тез може бути в межах 2-3 сторінки машинописного тексту через 1,5-2 інтервали.

Алгоритм тези можна подати так:

теза - обґрунтування - доказ - аргумент - результат - перспектива.

Тези доповіді, будь-якої наукової публікації оформляють згідно до вимог:

- у правому верхньому куті розміщують прізвище автора та його ініціали та доповнюють відомостями про нього;

- назва тез доповіді коротко відображає головну ідею, думку, положення (2-5 слів);

- послідовність викладу змісту може бути наступна: актуальність, проблеми; стан розробки проблеми в науці і практиці; основна ідея, положення, висновки дослідження; основні результати та їх практичне значення. В тезах зазвичай не використовують цитати, цифровий матеріал.

Формулювання кожної тези починається з нового рядка, кожна теза має самостійну думку, висловлену в одному або кількох реченнях.

 


Перелік можливих тем науково-дослідної роботи

 

 

1. Зарубіжний досвід фінансування наукових досліджень та розробок

2. Теоретичні та емпіричні методи досліджень.

3. Наукове дослідження, як основна форма наукової роботи.

4. Економіко-статистичні методи аналізу об’єкта дослідження.

5. Економічна інформація в наукових дослідженнях та її джерела.

6. Іcторiя розвитку економічних теорій, та становлення різних наукових шкіл.

7. Ефективність наукових досліджень і використання інноваційного потенціалу вищого навчального закладу.

8. Інформаційне забезпечення наукових досліджень в економіці.

9. Нові інформаційні технології в наукових дослідженнях.

10. Впровадження результатів наукових досліджень та їх ефективність.

11. Наука як продуктивна сила.

12. Формування особистості вченого і організація його праці.

13. Кодування економічної інформації та використання її у науково-дослідному процесі.

14. Носії економічної інформації та використання їх у науково-дослідному процесі.

15. Інтелектуальні системи підтримки прийняття рішень.

16. Обґрунтування напрямку та проблеми дослідження НДР.

17. Бар’єри впровадження результатів дослідження на практиці та шляхи їх подолання.

18. Використання соціологічних досліджень в управлінні.

19. Дослідницький потенціал навчального закладу та фактори ефективності дослідницького процесу.

20. Науково-технічний потенціал України.

21. Організація наукової діяльності в Україні.

22. Формування і обґрунтування теми наукового дослідження.

23. Методологія теоретичного дослідження.

24. Методологія експериментальних досліджень.

25. Аксіоматизація знань та причинні зв’язки у методології наукових досліджень.

26. Поняття методики, її зміст і принципи розробки.

27. Докази у наукових дослідженнях..

28. Економічна інформація, її класифікація та призначення у науково-дослідній діяльності.

29. Впровадження результатів закінчених наукових досліджень.

30. Алгоритм підготовки матеріалів дослідження до друку.


СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

 

 

Основна

1. Крушельницька О.В. методологія і організація наукових досліджень: Нав. посіб. / О.В. Крушельницька. – К: Кондор, 2006. – 206 с.

2. Лудченко А.А. Основы научных исследований: Учебное пособие. / А.А. Лудченко. – К: Знание, 2000. – 113 с.

3. Макогон Ю.В. основи наукових досліджень в економіці: Навч. посіб. / Ю.В. Макогон, В.В. Пилипенко. – 2-ге вид. – Донецьк: Альфа-прес, 2007. – 144 с.

4. Сьомін С.В. Здобувачу наукового ступеня: Посібник. / С.В. Сьомін. – К.: МАУП, 2002. – 184 с.

5. Труш В.Є. Основи наукових досліджень: Навч. посіб. / В.Є.Труш, О.В. Волкова. – Херсон: ХНТУ, 2010. – 227 с.

6. Цехмістрова Г.С. Основи наукових досліджень: навчальний посібник / Цехмістрова Г.С. - Київ: Видавничий Дім «Слово», 2003.- 240 c.

Додаткова

7. Головач А.В. Найважливіші показники науки і наукового обслуговування: Підручник. / А.В. Головач - К.: Вища пік., 2005.

8. Добров Г.М. Наука о науке. / Г.М. Добров. - К.: Наук, думка, 2003. - 304 с.

Іванов С. Атестація науковців - акція публічна //Бюлетень ВАК України. - 2007. -№ 3.-С. 34-43.

9. Курас І.Ф. Про основні засади державної політики щодо розвитку науки в Україні // Вісник МАМ України. - 2006. - 35-6. - С 14-22.

10. Пилипчук М.І. Основи наукових досліджень: Підручник. / М.І. Пилипчик, А.С. Григор’єв, В.В. Шостак. - К.: Знання, 2007. - 270 с.

11. П'ятницька-Позднякова I.С. Основи наукових дослiджень у вищiй школi: Навч. посiб. для вузiв / I. С. П'ятницька-Позднякова. - К.: Центр навч. л-ри, 2003. - 116 с.

12. Романчиков В.І. Основи наукових досліджень: навч. посiб. / В. I. Романчиков. – К.: Центр учбової л-ри, 2007. - 254 с.

13. Свердан М.М.. Основи наукових досліджень: Навч. посiб. / М.М. Свердан, М. Р. Свердан. - Чернiвцi: Рута, 2006. - 352 с.

14. Соловйов С.М. Основи наукових досліджень. Навчальний посібник. / С.М. Соловйов. - Издательство: ЦУЛ 2007. – 175 с.

15. Фiлiпенко А.С. Основи наукових дослiджень: Конспект лекцiй: Навч. посiб. для вузiв / А.С. Фiлiпенко. - К.: Академвидав, 2005. - 208 с.

 

Інтернет ресурси:

16. www.albest.ru.

17. www.diplom.net.ru.

18. www.google.com.

19. www.referat.ru/

20. www.rada.gov.ua.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-12; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 229 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2338 - | 2091 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.