1.Підстави припинення шлюбу.
2. Розірвання шлюбу в органах РАГСу.
3. Розірвання шлюбу в суді.
Література:
1. Конституція України: прийнята на п'ятій сесії ВРУ 28 червня 1996 року /ВВРУ - №30 - с.141.
2. Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947 -3.
3. «Правила регистрации актов гражданского состояния» утвержденное Постановлением КМУ от 18.11.03. №140/5.
4. Ворожейкин Е.М. Семейные правоотношения. – М., 1972.
5. Гопанчук В.С. Семейное право. – К., 2004.
Методичні рекомендації.
У першому питанні розкрити поняття припинення шлюбу. Проаналізувати в чому його відмінність від визначення шлюбу недійсним. Вивчити такі підстави припинення шлюбу як: розірвання, смерть одного з подружжя або оголошення одного з них померлим. Розкрити порядок припинення шлюбу по кожному з вказаних підстав.
У другому питанні вивчити підстави припинення шлюбу, розірвання шлюбу в органах РАГСу за заявою подружжя дітей, що не мають, за заявою одного з подружжя, визнання розірвання шлюбу фіктивним. Правові наслідки розірвання шлюбу в органах РАГСу.
У третьому питанні розглянути розірвання браку за рішенням суду, за сумісною заявою подружжя дітей, що мають, право на пред'явлення позову про розірвання браку, заходи суду по примиренню подружжя, підстави для розірвання браку за позовом одного їх подружжя, право на вибір прізвища після розірвання браку, момент припинення браку при його розірванні, реєстрація розірвання шлюбу.
Семінарське заняття №16.
Тема: Усиновлення. Опіка і опікування над дітьми. Патронат над дітьми. Приймальна сім'я. Дитячий будинок сімейного типу.
1. Поняття, умови і порядок усиновлення.
2. Права і обов'язки усиновителя і усиновленого.
3. Недійсність усиновлення. Відміна усиновлення.
4. Опіка і опікування.
5. Поняття і загальна характеристика договору патронату.
6. Приймальна сім'я. Дитячий будинок сімейного типу.
Література:
1. Конституція України: прийнята на п'ятій сесії ВРУ 28 червня 1996 року /ВВРУ - №30 - с.141.
2. Сімейний кодекс України від 10.01.2002 № 2947 -3.
3. Цивільний кодекс України від 16.01 2003 № 435-4.
4. Порядок передачі дітей на усиновлення, які є громадянами України, на усиновлення громадянами України і іноземним громадянам і здійснення контролю за умовами їх мешкання в сім'ях усиновителів // Урядовий кур'єр. - 25.07.96.
5. Цивільне та сімейне право України. Навчальний посібник. Харків,/ Под ред. Дзера О. А. 2004.
6. Ворожейкин Е.М. Семейные правоотношения. – М., 1972.
7. Гопанчук В.С. Семейное право. – К., 2004.
Методичні рекомендації.
У першому питанні вивчити поняття усиновлення, осіб, які можуть бути усиновлені, особи, які можуть бути і не можуть бути усиновителями, облік дітей, які залишилися без батьківського піклування, згода дитини на усиновлення, усиновлення дитини без згоди батьків, порядок здійснення усиновлення, подача заяви про усиновлення, рішення суду про усиновлення, право на таємницю усиновлення.
У другому питанні розглянути права і обов'язки усиновителя і усиновленого: право бути записаним матір'ю і батьком дитини, на зміну відомостей про місце і дату народження дитини, зміна прізвища, імені, по батькові усиновленої особи, правові наслідки усиновлення.
У третьому питанні вивчити підстави і правові наслідки визнання усиновлення недійсним, відміну усиновлення, правові наслідки відміни усиновлення, позбавлення усиновителя батьківських прав.
У четвертому питанні дати поняття опіки і опікування, хто може бути опікуном дитини і хто не може бути, вивчити права і обов'язки опікуна і опікуна відносно дитини. Припинення опіки і опікування.
У п'ятому питанні вивчити поняття договору про патронат над дітьми, умови про плату за виховання, згоду дитини на мешкання в сім'ї патронатного вихователя, обов'язки патронатного вихователя. Припинення договору про патронат.
У шостому питанні дати порівняльну характеристику понять «Прийомна сім'я» і «дитячий будинок сімейного типу». Здійснення відходу і виховання дітей в прийомній сім'ї і дитячому будинку сімейного типу.
Склала викладач Н.М. Котова