Як зараз виглядає процедура працевлаштування в Польщі? Чи діятиме надалі запрошення від роботодавця на роботу до Польщі?
Положення, що регулюють роботу іноземців в Польщі на даний момент, основані на польському законі від 20 квітня 2004 року про сприяння зайнятості та установах ринку праці. Ми вже розповідати вам про види робочих віз до Польщі, на підставі яких, відповідно до цього закону, можна було легально працювати в Польщі. Щоб отримати робочу візу в Польщу, достатньо було мати запрошення від потенційного роботодавця.
Громадяни шести європейських країн, а саме Вірменії, Грузії, України, Білорусії, Молдови та Росії, могли короткотерміново (максимум на 6 місяців на рік) працевлаштовуватись в Польщі за спрощеною процедурою. Для цього роботодавець всього лиш повинен був зареєструвати свій намір взяти на роботу іноземця (oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowі) у повітовому управлінні праці (процедура безкоштовна) та надати працівнику запрошення на роботу в Польщу. Згідно нових поправок до закону про працевлаштування, запрошення від роботодавця з 1 січня 2017 року не діятиме (не буде підставою для офіційного працевлаштування в Польщі) і не видаватиметься.
Чому відмінили запрошення на роботу в Польщу?
Протягом 2015 року таких зареєстрованих польськими роботодавцями заяв-освядчень про намір надати роботу іноземцю було 782 000. Отож, стільки ж іноземців мали поповнити лави працівників Польщі в сферах сільського господарства, обслуговування, легкої промисловості, будівництва, торгівлі та ін. Реально ж працювали за ними не більше 500 000 осіб. А це означає, що ще близько 300 000 людей таки знайшли можливість обійти закон. Самі польські роботодавці почали продавати запрошення на роботу в Польщі іноземцям, яким просто потрібна була віза, не збираючись їх працевлаштовувати.
Більшість з них потім просто використали польську робочу візу як можливість виїхати в інші країни Євросоюзу і працювати там (хоча й нелегально, адже польська робоча віза дає право тільки перебувати, але не працювати на теренах Євросоюзу). Були й інші махінацій. Деякі підпільні польські організації обіцяли іноземцям, зокрема українцям, реальні пропозиції роботи і просили пристойну оплату лише за виготовлення запрошення на роботу в Польщу (яке, як вже вказувалось, є безкоштовним), а коли люди приїжджали у домовлене місце на роботу, ті просто не з’являлись, залишаючи іноземців ні з чим.
Як зміниться процедура отримання дозволу на роботу в Польщі?
До нового проекту закону про працевлаштування іноземців, запрошення від воєводи потрібно було лише для виготовлення польської національної візи, що дозволяла працювати іноземцям (українцям) в Польщі більше, аніж 180 днів на рік. З прийняттям змін до закону, усі іноземці, що їхатимуть в Польщу на сезонну чи короткотермінову роботу, в обов’язковому порядку повинні будуть отримати дозвіл на роботу. Введуть два типи таких дозволів: дозвіл на сезонну роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 8 місяців) та дозвіл на короткотермінову роботу в Польщі (дає право працювати на території Польщі протягом 6 місяців).
Дозвіл надаватиметься після звернення роботодавця і перевірки усіх наданих даних про фірму і працівника, та інших нюансів, мова про які піде далі. Процедура отримання дозволу на прийом на роботу іноземця для польських роботодавців стане більш складною, формальною і вимагатиме більше часу і зусиль, а також матеріальних засобів. Щоправда, в Міністерстві сім’ї, праці та соціальної політики Республіки Польща, чиїм проектом власне і є поправки до закону про працевлаштування, обіцяють деяке спрощення процедури для роботодавців, що вже хоча б один раз законно наймали того ж працівника.