Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Дослідження електричних кіл із




ВЗАЄМНОЮ ІНДУКТИВНІСТЮ

Мета роботи

Ознайомитися з принципом побудови індуктивно зв’язаних систем та опанувати методику розрахунку параметрів електричних кіл із взаємною індуктивністю.

 

Прилади і устаткування

Спеціалізований лабораторний стенд з генератором гармонійних коливань, котушками індуктивності, активними опорами та конденсаторами, високочастотний вольтметр діючих значень, осцилограф, LC-метр.

 

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ

 

Якщо є дві котушки і , розташовані так, що магнітний потік першої перетинає витки другої, то між цими котушками існує взаємна індуктивність (рис. 1). При протіканні струмів і через індуктивності і на їх виводах буде присутня напруга

, . (1)

 

 

Рис. 1

 

Перші доданки в рівняннях (1) є напругами самоіндукції, а другі – напругами взаємоіндукції. Із цих рівнянь видно, що напруги на виводах кожної котушки залежать від зміни “власного” струму, а також струму, що протікає через сусідню індуктивність. Наведення електрорушійної сили (ЕРС) в електричному колі при зміні струму в іншому колі, називається взаємною індукцією.

В рівняннях (1) знак взаємної індуктивності беруть “+“ при узгодженому напрямку струмів і , знак “–” – при зустрічному. Напрямок струмів і

вважають узгодженим, якщо напрямки створюваних ними магнітних потоків і співпадають. На рис. 1 струми і мають узгоджений напрямок, а струми і – зустрічний,тому що струм створює магнітний потік , який не співпадає за напрямом з потоком . Слід підкреслити, що поняття “узгоджене” або “зустрічне” пов’язане не з електричним з’єднанням котушок, а із взаємодією їх магнітних потоків. У разі узгодженого увімкнення котушок напруга взаємоіндукції збігається за знаком з напругою самоіндукції, а у разі зустрічного ввімкнення котушок знаки цих напруг протилежні. Виводи котушок, в які втікають (витікають) узгоджені струми, називають однойменними (на рис. 1 однойменні виводи A і C, B і D) і на електричних схемах позначаються жирними точками. Позначення точками дозволяє зображувати схеми з індуктивно зв’язаними котушками без позначення напрямів намотування їх витків.

При послідовному з’єднанні двох індуктивно зв’язаних котушок (рис. 2) справедливі вирази для напруг на індуктивностях і :

, .

 

 

Рис. 2 Рис. 3

 

Згідно другого закону Кірхгофа напруга на двох індуктивностях , тоді з урахуванням можна вважати

+ = = .

Звідси випливає формула для визначення індуктивності електричного кола із послідовно з’єднаними взаємозв’язаними котушками і

. (2)

При узгодженому напрямі струмів в котушках наявність взаємної індуктивності збільшує індуктивність кола , а при зустрічному зменшує. Звідси виходить спосіб експериментального визначення взаємної індуктивності шляхом виміру при узгодженому і зустрічному напрямі струмів, а саме:

, .

В результаті віднімання другої рівності від першої отримаємо шукану взаємну індуктивність:

. (3)

При паралельному з’єднанні взаємозв’язаних індуктивностей і (рис. 3) результуюча індуктивність електричного кола визначається виразом

. (4)

Із розгляду (2) і (4) можна зробити висновок, що послідовне і паралельне з’єднання двох взаємозв’язаних індуктивностей і можна замінити деякими еквівалентними індуктивностями і , величини яких визначаються не видом увімкнення (узгоджене або зустрічне), а способом підключення однойменних виводів обмоток котушок до спільної точки з’єднання.

Для оцінки міри індуктивного зв’язку двох котушок вводиться безрозмірний коефіцієнт зв’язку , який показує, яка частина магнітного потоку однієї котушки зчеплена з витками другої котушки. Коефіцієнт зв’язку залежить від конструктивних особливостей котушок, таких як форма, взаємне розташування, кількість витків та т. ін. Через первинні параметри електричного кола , і коефіцієнт зв’язку можна виразити у вигляді

. (5)

Очевидно, що значення коефіцієнту зв’язку і взаємної індуктивності обмежені і .

Пристрій, який складається з двох або декількох індуктивно пов’язаних котушок, називається трансформатором. Обмотка трансформатора, до якої підключають джерело живлення, називається первинною, а обмотка, до якої підключають навантаження, - вторинною. В схемі повітряного трансформатора (рис. 4) – параметри первинної обмотки, – параметри вторинної обмотки, – комплексний опір навантаження, – комплексні струми первинної та вторинної обмоток, – комплексна напруга джерела живлення.

Рис. 4 Рис. 5

 

Для первинної і вторинної обмоток складемо рівняння Кірхгофа в комплексній формі

, (6)

. (7)

Із другого рівняння знаходимо

. (8)

 

Вираз (8) підставимо в рівняння (6) і отримаємо значення вхідного опору зі сторони первинної обмотки

= , (9)

 

де = = , = . Тут є комплексним опором, який вноситься із вторинної обмотки у первинну. Із (9) виходить, що схему трансформатора на рис. 4, яка має два контури, можна замінити еквівалентною одноконтурною схемою (рис. 5), в якій внесений опір характеризує вплив другого контура на перший. Визначимо активну і реактивну складові внесеного опору :

= = =

 

= .

Звідси складові внесеного опору мають остаточний вигляд:

, = – . (10)

Внесений активний опір враховує при розрахунку струму первинної обмотки втрати енергії у вторинній обмотці. Внесений реактивний опір характеризує обмін енергією між обмотками, викликаний реактивними елементами вторинної обмотки. Знак мінус у виразі для цього опору показує, що внесений реактивний опір має знак протилежний знаку реактивного опору вторинної обмотки.

Експериментально внесені опори можна визначити використовуючи схему на рис. 6 де – генератор гармонійної напруги; – вольтметри, які показують напругу на виході генератора та конденсаторі ; – опір навантаження з активним характером; перемикач для комутації вторинної обмотки; – ємність, яка спільно з утворює послідовний коливальний контур. Нехай .

Рис. 6

При розімкненій вторинній обмотці (положення “1” перемикача ), змінюючи частоту генератора , експериментально знайдемо резонансну частоту контура по максимуму напруги на конденсаторі . Тоді активний опір первинної обмотки можна розрахувати за формулою:

.

Для знаходження внесеного активного опору перемикачем підключимо активний опір навантаження до вторинної обмотки (положення “2” перемикача ). Справедливо вважати, що ,отже, при цих умовах реактивний внесений опір буде майже нульовим . В первинну обмотку буде вноситися тільки опір , із-за впливу якого добротність коливального контура зменшиться. Це викличе зменшення напруги на конденсаторі до рівня (при незмінній напрузі ). Тоді можна розрахувати за формулою:

= . (11)

Для визначення внесеного реактивного опору переведемо вторинну обмотку в режим короткого замикання (положення “3” перемикача ). При цьому можна вважати, що активний опір вторинної обмотки набагато менше її реактивного опору і , отже . Опір вторинної обмотки буде цілком реактивним, отже, в первинну обмотку буде вноситися реактивна складова внесеного опору , яка збільшить резонансну частоту коливального контура до значення . Збільшення резонансної частоти пояснюється внесенням в первинну обмотку індуктивного опору з від’ємним знаком (від’ємної індуктивності). Підвищене значення резонансної частоти знайдемо експериментально по максимуму напруги на конденсаторі . Для можна записати

 

, .

 

Тепер внесений реактивний опір можна вирахувати як

= . (12)

 

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 582 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2311 - | 2016 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.