Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Харчування в умовах радіаційного забруднення




З метою зменшення шкідливого впливу радіонуклідів на організм лю­дини і запобігання його негативним наслідкам потрібно обмежити їх над­ходження в організм із навколишнього природного середовища. При цьо­му слід також прагнути до зменшення їх накопичення в організмі й запо­бігати негативній дії. Цього можна досягти як завдяки технологічній та кулінарній обробці, так і застосуванням радіопротекторів.

Радіозахисні властивості мають білки, поліненасичені жирні кислоти, деякі амінокислоти, тіамін, рибофлавін, складні некрохмальні вуглеводи, вітамін Р, каротин та деякі мінеральні речовини. При зменшенні вмісту білка в раціоні харчування зменшується опірність організму негативно­му впливу шкідливих забруднень, які надходять з довкілля. У процесі хар­чування важливо забезпечити надходження білків, що містять усі 20 амі­нокислот. В

(10.7)

умовах радіонуклідного забруднення особливо бажаними є сірковмісні амінокислоти цистин і метіонін. Вони в значних кількостях містяться в білку молока та яєць, у бобових та вівсяній крупі, домашньо­му сирі, курячому м'ясі й соняшниковому насінні.

До раціону харчування повинні входити жири, переважно рослинні, що містять поліненасичені жирні кислоти й антиоксиданти. Слід збільшити кількість некрохмальних вуглеводів - харчових волокон, альгінатів, поліцукридів, пектинових речовин і зменшити споживання цукру. Оптималь­на доза пектину становить 2—4 г (для дітей 1 —2 г) на добу. Вміст пектину в 100 г деяких овочів і фруктів становить, г:

абрикоси — 0.7; аґрус 0.7; малиновий сік 2;

вишні — 0,4; персики — 0.7; зелений горошок— 2,5;

полуниці —0,7; сливи — 0.9: столовий буряк 1,0;

смородина 1,1; виноград 0.6; томати 0,3;

сік шовковині — 2,2; яблука 1,2; картопля—0.5.

Потреба в аскорбіновій кислоті становить 70— 100 мг на добу. Вона захищає від негативного впливу радіонуклідів стінки судин, капілярів та мембрани клітин. Овочі й фрукти забезпечують організм аскорбіновою кислотою, каротином, біофлавоноїдами, пектиновими речовинами та органічними кислотами. Багато аскорбінової кислоти і калію в картоплі, якої потрібно споживати не менш як 350 400 г на добу. Вітаміни групи В потрібні в кількості 17-25 мг на добу. Вони містяться в молоці, чорному хлібі, бобових, яйцях, печінці. Каротин, що міститься в моркві, помідорах, абрикосах і зелені, виконує захисну протипухлинну дію. Добова потреба в такому антиоксиданті, як токоферол (вітамін Е). становить 20 мг. Цього вітаміну багато в зародках злаків (2,5 г на 100 г) та висівковому хлібі.

Для запобігання шкідливому впливу радіоактивних 1J7Cs і lJ0Sr необхідно насичувати організм солями Калію і Кальцію. Багато калію міститься в овочах і фруктах, кальцію в домашньому сирі й молоці. Добова потреба в кальції для дорослої людини становить 800 мг, для дітей 1200 мг. Цю потребу можуть задовольнити 100 г сиру або 0,5 л молока.

Особливе значення в умовах радіонуклідного забруднення в харчово­му раціоні мають кровотворні мікроелементи Ферум, Купрум, Манган та Кобальт. Добова потреба в Мангані становить 5 мг, Купрумі 2 мг і Форумі 14 мг. Багато цих мікроелементів міститься в м’ясних продук­тах, печінці, крові, яблуках та вівсяній крупі. Нестача такого мікроеле­мента, як йод. спричинює гіперплазію щитоподібної залози. Поповнити дефіцит йоду в організмі можна вживанням йодованої води та йодованої кухонної солі, а також морської риби та інших продуктів моря.

До раціону радіозахисного харчування обов’язково потрібно включа­ти цибулю, часник, петрушку, кріп, хрін, селеру. Завдяки високому вмісту аскорбінової кислоти, каротину, фітонцидів та ефірних олій вони згубно

(10.7)

діють на патогенні мікроорганізми і підвищують опірність організму до інфекцій та шкідливого впливу радіонуклідів. Зелень кропу втричі багат­ша за лимони на аскорбінову кислоту. Овочів слід споживати 400—500 г на добу, з них 100 150 г моркви, яка багата на каротин з радіопротекторною дією. До меню бажано включати кавуни й дині, багаті на органічні кислоти, пектинові речовини, каротин і калій.

Корисним продуктом є бобові, особливо квасоля, що містить повно­цінний білок, метіонін, цистин, поліненаснчені жирні кислоти та магній. Останній сприяє оптимальному засвоєнню кальцію і перешкоджає за­своєнню радіоактивного 90Sr. Щодня потрібно споживати 150—200 г яб­лук, абрикос, персиків, слив та вишень, які багаті на пектин, каротин, ас­корбінову та органічні кислоти. Дуже корисними є горіхи, до складу яких входять повноцінні білки, поліненасичені жирні кислоти, токоферол та горіхова олія.

З напоїв до щоденного раціону варто включати чай і за можливості червоне вино. Таніни, катехіни й епікатехіни, що містяться в чаї, зміцню­ють капіляри і знижують проникність їхніх стінок. Значна кількість фла­воноїдів, що містяться в натуральному червоному вині, має високу радіопротекторну дію на організм.

Загалом енергетична цінність добового раціону в умовах радіонуклідного забруднення навколишнього природного середовища має стано­вити II 304 кДж (2700 ккал) для працівників розумової і 13 000 кДж (3100 ккал) фізичної праці. При цьому в раціон необхідно включати, і нежирні м’ясні та рибні продукти 200...250. хліб 300, картоплю до 350, сир 50... 100, овочі 400...500, олію 30...35. вівсяну й гречану крупи 40, фрукти 150...200, молоко 0,5 л. Рекомендується склянка червоного натурального вина (200 мл.).

Не менш важливу роль відіграє і режим харчування. їжу бажано спо­живати 3 4 рази на день, краще чотири рази в певно встановлений час. Розподіл енергії харчових продуктів за чотириразового харчування мас бути таким, %: сніданок - 25, обід - 35, вечеря - 15 і друга вечеря - 25; за триразового харчування відповідно 30: 45: 25.


 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-11-02; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 273 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Надо любить жизнь больше, чем смысл жизни. © Федор Достоевский
==> читать все изречения...

2298 - | 1984 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.