.
, II-3 , . ( ) C.1.
C.1
d, | r0, /3 | R, 2×/ | ||||
l, /(×) | s, /(2×) | |||||
0,0015 | 0,33 | 7,52 | 0,0045 | |||
0,002 | 0,047 | 0,92 | 0,043 | |||
0,001 | 0,17 | 4,56 | 0,0059 | |||
0,14 | 1,74 | 16,77 | 0,08 |
.
(2) II-3:
D1=R1s1=0,0045×7,52=0,034;
D2=R2s2= 0,043×0,92=0,04;
D3=R3s3=0,0059×4,56=0,027;
D4=R4s4=0,08×16,77=1,34.
D1+D2+D3=0,034+0,04+0,027=0,101<0,5, 0,101+1,34=1,441>0,5, (28) (28) II-3,
Y3=(2R3s32+s4)/(0,5+R3s4)=(2×0,0059×4,562+16,77)/(0,5+0,0059×16,77)=28,4 /(2×);
Y2=(4R2s22+Y3)/(1+R2Y3)= (4×0,043×0,922+28,4)/(1+0,043×28,4)=12,9 /(2×);
Y1=Yn=(4R1s12+Y2)/(1+R1Y2)=(4×0,0045×7,522+12,9)/(1+0,0045×12,9)=13,2 /(2×).
II* II-3 YnH=12 /(2×), Yn=13,2 /(2×). , II-3. , (d=0,02 , r0=1200 /3, l=0,37 /(×), s=5,83 /(2×), R=0,054 2×/, D=0,315). .
D1+D2+D3+D4=0,034+0,04+0,027+0,315=0,416 < 0,5, 0,416+1,34=1,756 > 0,5, .
, , (28) (28) II-3:
Y4=(2R4s42+s5)/(0,5+R4s5)=(2×0,054×5,832+16,77)/(0,5+0,054×16,77)=14,5 (2×C);
|
|
Y3=(4R3s32+Y4)/(1+R3Y4)=(4×0,0059×4,562+14,5)/(1+0,0059×14,5)=13,82 (2×C);
Y2=(4R2s22+Y3)/(1+R2Y3)=(4×0,043×0,922+13,82)/(1+0,043×13,82)=8,78 (2×C);
Y1=Yn=(4R1s12+Y2)/(1+R1Y2)=(4×0,0045×7,522+8,78)/(1+0,0045×8,78)=9,4 (2×C).
, (r0=1200 /3) 20 13,2 9,4 (2×C). , , YnH=12 (2×C) .
, , 2 .
.
1. - . --.
2. () 23-01 text=23 .
3. t,ext=20,8 .
4. ( )
Imax=764 /2 Iav=184 /2.
5. 23-01 v=3,6 /.
6. :
l1=l3=1,92 /(×), s1=s3= 17,98 /(2×);
l2= 0,041 /(×), s2=0,41 /(2×).
.
1. :
R1=0,1/1,92=0,052 2×/;
R2=0,135/0,041=3,293 2×/;
R3=0,065/1,92=0,034 2×/.
2. :
D1=0,052×17,98=0,935 < 1;
D2=3,293×0,41=1,35;
D3=0,034×17,98=0,611;
SDi=0,935+1,35+0,611=2,896.
D<4, .
3. tintreq (18) II-3
tintreq=2,5-0,1(23-21)=2,3 .
4. ai (24) II-3
ai=1,16(5+10 )=27,8 /(2×).
5. (20) II-3
textdes=0,5×20,8+[0,7(764-184)]/27,8=25 .
6. Y D<1 (22) (23) II-3;
)
Y1= (R1s12+ai)/(l+R1ai)=(0,052×17,982+8,7)/(1+0,052×8,7)=17,6 /(2×);
|
|
) , D>1, Y2=s2=0,41 /(2×);
)
Y3=(R3s32+Y2)/(1+R3s2)=(0,034×17,982+0,41)/(1+0,034×0,41)=11,24 /(2×).
7. (21) II-3
v=0,9eD/ [(s1+ai)(s2+Y1)(s3+Y2)(ae+Y3)]/[(s1+Y1)(s2+Y2)(s3+Y3)ae]=
=0,9e2,896/ [(17,98+8,7)(0,41+17,6)(17,98+0,41)(27,8+11,24)]/
/[(17,98+17,6)(0,41+0,41)(17,98+11,24)27,8]=101,56.
8. (19) II-3
tint=Atextdes/v=25/101,56=0,25<tintreq=2,3 ,
.