, . 13.13. .
12. esum . 4.6 ( , ).
, , , , w+F+ed, 2,
w+F+ed=pstHh, (.1)
st - , ;
Hh - , .
w+F+ed=160,6×24=3855 2.
w, 2,
Aw=w+F+ed-AF, (.2)
F - , .
F= 694 2.
w=3855-694=3161 2 ( - 2581 2, - 580 2).
c, 2, f, 2, Ast
Ac=Af=Ast=770 2.
Aesum
Aesum= w+F+ed+c+Af=3855+770+770=5395 2. (.3)
13-15. h l,
Ah=5256 2; A l =3416 2.
16. Vh, 3, st, 2 (, ) Hh, , ,
Vh=st×Hh=770×24=18480 3. (.4)
17, 18. - :
=F/w+F+ed=694/3855=0,18£req=0,18; (X.5)
kedes
kedes=Aesum/Vh=5395/18480=0,29<kereg=0,32. (X.6)
19. II-3 R0r, 2×/, R0req, 1* II-3 - . Dd=5014 × :
Rwreq=3,2 2×/;
RFreq=0,54 2×/;
Rcreq = 4,71 2×/;
Rfreq =4,16 2×/.
Rwr= 3,2 2×/, - Rcr=4,71 2×/, - Rfr=4,16 2×/. - RFr=0,55 2×/.
20. mtr, /(2×), (63)
|
|
mtr=1,13(3161/3,2+694/0,55+770/4,71+770/4,16)/5395=0,544 /(2×).
21. Gm, (2×), 12* II-3. , , Gmw=Gmc=Gmf=0,5 (2×), GmF=6 (2×).
22. na, -1, 2.08.01 3 3/ 1 2
na=3A l /(bvVh), (.7)
A l - , 2;
bv - , , 0,85;
Vh - , 3.
na=3×3416/(0,85×18480)=0,652 -1.
23. () minf, /(2×), (.5)
minf=0,28×1×0,652×0,85×18480×1,307×0,8/5395=0,556 /(2×).
24. m, /(2×), (.4)
m=0,544+0,556=1,1 /(2×).