Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Ознаки і функції трудового колективу




Суттєвою особливістю організацій є те, що вони роз­починають і розвивають свою виробничо-господарську діяльність, створюючи для цього спеціалізовані групи працівників, призначені для вирішення певних виробничих та управлінських завдань. Загалом ці групи утворюють трудовий колектив організації.

Трудовий колектив – сукупність людей, об'єднаних спільною метою і діяльністю, єдністю інтересів, єдиною організацією і взаємною відповідальністю кожного, відносинами співробітництва, взаємодопомоги.

Трудовий колектив підприємства становлять усі громадяни, які своєю працею беруть участь в його діяльності на основі трудового договору, а також інших форм, що регулюють трудові відносини працівника з підприємством.

Він є не просто механічним об'єднанням людей, які працюють, а об'єднанням на основі складної системи постійно діючих і водночас таких, що змінюються, економічних, виробничо-технічних, організаційних, дисциплінарних, моральних, побутових взаємозв'язків між працівниками та їхніми групами. Усі ці взаємовідносини і взаємозв'язки відображаються в існуванні у колективі груп працівників — відносно стійких об'єднань людей, які безпосередньо контактують у процесі трудової діяльності чи поза нею. Останнім часом для характеристики групи використовують термін «команда». Однак команда є різновидом групи, вона цілеспрямовано формується лідером для досягнення мети, вирішення завдань, а групи можуть утворюватися і спонтанно.

Причини виникнення (утворення) соціальних груп, їх види і особливості функціонування різноманітні, про що свідчить табл. 3.1.

 

Таблиця 3.1 Класифікація груп, що утворюються в трудовому колективі

 

Основна ознака Види груп Загальна характеристика
Кількіс-ний аспект Малі   Відносно невелика кількість людей (як правило, до 10), які безпосередньо контактують між собою і об'єднані спіль­ними цілями та завданнями: робітничі колективи дільниць, управлінських під­розділів тощо.    
Серед-ні   Об'єднують 50–100 і більше осіб. До таких груп зараховують колективи цехів, відокремлених виробничих підроз­ділів тощо. Їм притаманне безпосереднє спілкування індивідів, але з певними уповноваженими представниками (начальник цеху).
Великі   Члени груп не перебувають у безпосе­редньому контакті, але ідентифікують себе з групою загалом (трудовий колек­тив підприємства)
Соціаль-ний статус, офіційна регламен­тація і спосіб організації взаємодії Офіційні (формаль-ні)   Організаційно структуровані, мають юридично визначене становище, сукуп­ність регламентів, що визначають права, обов'язки і способи поведінки осіб все­редині і поза групою, соціально значущі цілі.
Неофіці-й­ні (нефор­мальні) Утворюються на основі спільності інте­ресів, спільної праці, симпатій і антипа­тій, близького проживання, любові і дружби тощо. Можуть утворюватися всередині офіційних груп і поза ними. Характерні тісні взаємини, постійні кон­такти, відсутність яких може бути при­чиною розпаду групи.
Значу­щість для особис-тості Референт­ні Цінності і норми груп є еталоном для ді­яльності, поведінки, вчинків членів групи.
Групи членства Формальна належність індивідів до групи, дотримання регламентованих гру­пою норм поведінки, діяльності, вчинків та контактів.
Трива-лість існування Тимча-сові Тривалість існування визначається си­туацією, що спричинила створення гру­пи.
Постійні Діяльність не має ситуативного харак­теру, а пов'язана з реалізацією довго­строкових цілей і завдань
Сила впли­ву на осо­бистість Первин-ні Обмежені умовами безпосередньої спіль­ної трудової діяльності (первинні трудо­ві колективи).
Вторинні Більш широке соціальне середовище, взаємодія між членами не така інтенси­вна (колектив підприємства)
Міра від­критості   Закриті Обмежений доступ для нових членів.
Відкриті Доступ нових членів не обмежений
Ставлення до залу-чення нових членів Активне Члени групи ведуть активний пошук і залучення нових членів.
Пасивне Членам групи байдужий кількісний склад групи.
Негативне Члени групи категорично виступають проти поповнення її новими особами
Рівень розвитку Зароджен­ня   Група перебуває у стані становлення, кількісний склад і рольовий статус її членів не визначені.
Зрілість Чітко визначений кількісний склад і ро­льовий статус кожного члена групи.
Старіння   Надмірна регламентація діяльності, вчин­ків і контактів членів групи, наростання незадоволення як ними, так і закостені­лими рольовими статусами учасників групи.
Занепад Група руйнується, з неї масово виходять учасники, а ті, що залишаються, вимагають кардинального перегляду регла­ментів діяльності, вчинків, контактів і рольових статусів
         




Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-30; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 574 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2219 - | 2051 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.