Методичні вказівки
У відповідності із ст. 9 Конституції України чинні міжнародні договори, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Якщо міжнародним договором або міжнародною угодою, в яких бере участь Україна, встановлено інші правила, ніж ті, що їх містить законодавство України про працю, то застосовуються правила міжнародного договору або міжнародної угоди (ст. 8* КЗпП України).
Таким чином, у Конституції нашої держави та у Кодексі законів про працю України закріплено принцип пріоритету міжнародно-правових норм перед нормами національного законодавства.
Міжнародно-правове регулювання праці — це встановлена міжнародними договорами (актами) система стандартів щодо регулювання праці, яку держави, що приєдналися до відповідного міжнародного договору (ратифікували його), використовують у національному трудовому законодавстві. Суб'єктами міжнародно-правового регулювання праці є 00 Н та її спеціалізований орган — Міжнародна організація праці (МОП). Суб'єктами міжнародно-правового регулювання праці можуть бути різні об'єднання держав: Рада Європи, Європейський Союз.
МОП була створена ще у 1919р. На сьогоднішній день членами МОП є 170 держав. Україна є членом МОП з 1954 p. Вищим органом МОП є Міжнародна конференція праці, яка щорічно скликається. Вона складається з представників — членів МОП. Кожна держава представлена чотирма делегатами: два — від уряду, по одному — від підприємців і від працівників. Генеральна (міжнародна) конференція скликається не рідше одного разу на рік. До її компетенції входить визначення завдань та напрямів діяльності цієї організації, внесення змін до її Статуту, прийняття у члени МОП окремих держав, прийняття міжнародних конвенцій і рекомендацій, спостереження за застосуванням державами ратифікованих ними конвенцій, а також рекомендацій МОП.
Виконавчим органом МОП є Адміністративна рада, яка також складається з представників трьох сторін. Адміністративна рада МОП обирається на Міжнародній конференції праці, складається із 56 осіб: 28 делегатів представляють уряди; 14 підприємців і 14 — працівників. Адміністративна рада призначає Генерального директора Міжнародного бюро праці.
Міжнародне бюро праці виконує функції секретаріату, воно не є суб'єктом міжнародно-правового регулювання праці, але займається підготовкою конвенцій і рекомендацій МОП і спостереженням за їх застосуванням.
Таким чином, головним принципом роботи МОП є трипартизм, згідно з яким формування майже всіх органів МОП базується на підставі тристороннього представництва: від урядів, представників працівників і підприємців.
Згідно з Статутом МОП одним з головних напрямів діяльності цієї організації є нормотворчість, тобто створення міжнародних трудових стандартів. МОП прийнято велика кількість конвенцій і рекомендацій, що стосуються різних аспектів праці: трудових відносин, управління працею, зайнятості та захисту від безробіття, заробітної плати, умов і охорони праці (робочого часу, відпусток та ін.), праці жінок і молоді тощо.
Студенти мають з'ясувати відмінності між конвенціями і рекомендаціями. Конвенція набуває статусу багатосторонньої міжнародної угоди після ратифікації її як мінімум двома державами — членами МОП і з цього моменту накладає певні зобов'язання як на ті держави, що її ратифікували, так і на держави, що її не ратифікували. Для окремої держави — члена МОП конвенція стає юридичне обов'язковою тільки після ратифікації її вищим органом державної влади (конвенції містять правила і про порядок їх денонсації).
У разі ратифікації конвенції держава зобов'язана прийняти законодавчі або інші акти для проведення її у життя і регулярно представляти до МОП доповіді (раз на 2—4 роки) відносно прийнятих заходів щодо ефективного застосування ратифікованої конвенції. Якщо конвенція не ратифікована, держава все одно несе зобов'язання інформувати по запитах Адміністративної ради МОП про стан національного законодавства і практику стосовно такої конвенції та про заходи, які передбачається прийняти для надання їй сили. Конвенції приймаються Міжнародною конференцією праці більшістю не менш як 2/3 голосів присутніх делегатів.
МОП приймає міжнародно-правові нормативні акти у сфері праці в таких напрямах, як право на працю, заборона примусової праці, право на колективні переговори, право на страйк, зайнятість і працевлаштування, умови праці, правове регулювання охорони праці, соціальна співпраця працівників і роботодавців, мирні засоби вирішення трудових конфліктів.
Так, серед конвенцій щодо свободи об'єднання і прав людини потрібно назвати Конвенцію 1948 p. "Про свободу асоціації та захист прав на організацію" (№ 87) і Конвенцію 1949 p. "Про застосування принципів права на організацію та на ведення колективних переговорів" (№ 98). У галузі прав людини важливим актом є Конвенція 1958 p. № 111 "Про дискримінацію в галузі праці та занять", яка забороняє дискримінацію за ознаками раси, полу, політичних переконань. У ній, так само як і в Конвенції 1951 p. № 100 "Про рівну винагороду чоловіків і жінок за працю рівної цінності", встановлено принцип рівної винагороди чоловіків і жінок за працю рівної цінності.
З питань заробітної плати МОП прийнято дві конвенції: у 1970 p. № 131 "Про встановлення мінімальної заробітної плати" та у 1949 p. № 95 "Про охорону заробітної плати". У останній містяться правила, що стосуються порядку виплати заробітної плати, заборони чинити перешкоди трудящим у вільному розпорядженні своїм заробітком; охорони заробітної плати від надмірних відрахувань; обмеження арешту заробітної плати та інші важливі правила. Основним актом МОП про щорічні оплачувані відпустки є Конвенція 1970 p. № 132, згідно з якою тривалість відпустки повинна складати не менше трьох тижнів за кожний рік роботи. Мінімальний період роботи, необхідний для придбання права на відпустку, — 6 місяців. Студенти мають дати загальну характеристику й іншим найважливішим конвенціям МОП, у тому числі тим, які ратифіковані Україною.
Рекомендація не є міжнародним договором і не вимагає ратифікації. Вона розрахована на добровільне застосування її в національному законодавстві держави — члена МОП. Рекомендація є джерелом інформації і моделлю для вдосконалення національного законодавства.
Крім МОП, нормативні положення у сфері праці приймаються й іншими міжнародними організаціями. Особливе значення має Загальна декларація прав людини, прийнята 00Н 10 грудня 1948 p., а також Міжнародні пакти про права людини, схвалені Генеральною Асамблеєю 00Н у 1966 p. У Загальній декларації прав людини сформульовано основні права та свободи людини, серед яких і найважливіші трудові права: право на працю, на вільний вибір роботи, на захист від безробіття; право на справедливі і сприятливі умови праці; право на рівну оплату за рівну працю без будь-якої дискримінації; право на задовільну винагороду, що забезпечує гідне людини існування для неї та її сім'ї;
право на створення профспілок і вступу до них; право на відпочинок, включаючи право на справедливе обмеження робочого дня і оплачувану періодичну відпустку. У Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права трудовим правам також присвячене значне число статей. У 1990 p. OOH прийняла Міжнародну конвенцію про захист прав трудящих мігрантів і членів їх сімей, в якій істотна увага приділена трудовим правам мігрантів.
У Європі джерелами міжнародно-правового регулювання праці є акти, прийняті Радою Європи (РЄ) і Європейським союзом (ЄС). РЄ прийнято 168 конвенцій, хартій, угод та протоколів до них, в тому числі, наприклад, Європейську соціальну хартію 1961 p. (переглянуту 3 травня 1996 p.), Європейську конвенцію про захист прав людини і основних свобод 1950 p. ЄС у 1989 p. прийняв Хартію основних прав працівників, що проголошує соціальні і економічні права.
2 травня 1996 p. Україна підписала Європейську соціальну хартію. Гарантовані хартією права людини можна поділити на три категорії: захист права на працю, соціальний захист усього населення та спеціальний захист поза робочим середовищем. З травня 1996 p. Комітет міністрів Ради Європи ухвалив Переглянуту Європейську соціальну хартію. Її нові норми вміщують розширення принципу не-дискримінації, право на захист у разі звільнення з роботи, право робітника на повагу до його гідності тощо.
Україна як держава—член СНД є учасницею багатосторонніх угод, деякі з яких включають регулювання трудових відносин, прав людини і громадянина в трудовій і соціальній сферах (наприклад, Угода, прийнята державами-членами СНД, про співпрацю в галузі трудової міграції і соціального захисту трудящих-мігрантів (1994 p.).
Україна також є учасницею значного числа двосторонніх міждержавних угод щодо регулювання відносин у сфері праці та соціальній сфері. Так, у 1993 p. укладена Угода між Урядом України і Урядом Російської Федерації про трудову діяльність і соціальний захист громадян України і Росії, які працюють за межами кордонів своїх країн.
Плани практичних занять
1. Поняття міжнародно-правового регулювання праці, його суб'єкти.
2. Джерела міжнародно-правового регулювання праці.
3. Міжнародна організація праці, її структура, основні напрями діяльності.
4. Основні права людини в галузі праці за міжнародно-правовими актами.
5. Права представників трудящих на підприємстві.
6. Двосторонні договори України про працевлаштування і соціальний захист працівників.
7. Права громадян за кордоном. Трудові права іноземців в Україні.
Література: [1.1. – 1.8., 1.11.; 2.30.]