Методичні вказівки
Висвітлення цієї теми необхідно почати з поняття дисципліни праці по трудовому праву, її значення в сучасних умовах і ролі трудових колективів у зміцненні трудової дисципліни. У літературі поняття дисципліни праці як правової категорії розглядається в чотирьох аспектах:
1) як один з основних принципів трудового права;
2) як елемент трудового правовідношення;
3) як інститут трудового права;
4) як фактична поведінка, тобто рівень дотримання всіма працюючими на виробництві дисципліни праці.
Як інститут Особливої частини трудового права трудову дисципліну потрібно розуміти як сукупність правових норм, які регулюють внутрішній трудовий розпорядок, встановлюють трудові обов'язки працівників і власника або уповноваженого ним органу, що визначають заходи заохочення за успіхи у праці та відповідальність за винне невиконання цих обов'язків. Студентам необхідно дати загальну характеристику правового регулювання дисципліни праці на підприємствах.
Під методами забезпечення трудової дисципліни розуміються передбачені законодавством способи її забезпечення, тобто виконання сторонами трудового договору своїх обов'язків. Студентам потрібно відмітити, що дисципліна праці забезпечується передусім створенням необхідних організаційних та економічних умов для нормальної роботи на підприємствах. Далі потрібно охарактеризувати інші способи забезпечення дисципліни праці, передбачені ст. 140 КЗпП України.
Порядок поведінки, взаємодії між працівниками на конкретному підприємстві, в установі, організації у процесі здійснення трудової діяльності називається внутрішнім трудовим розпорядком. У відповідності із ст. 142 КЗпП України трудовий розпорядок на підприємствах, в установах, організаціях визначається правилами внутрішнього трудового розпорядку, які затверджуються трудовими колективами за поданням власника або уповноваженого ним органу і профспілкового комітету на основі типових правил. Студенти повинні добре знати структуру цих правил. Потрібно врахувати, що у цей час зберігають дію Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників і службовців підприємств, установ, організацій, затверджені постановою Держкомпраці СРСР за погодженням з ВЦРПС від 20 липня 1984 p.
У деяких галузях народного господарства для окремих категорій працівників діють статути і положення про дисципліну.
Важливим засобом забезпечення трудової дисципліни є заохочення, підставою якого служить зразкова поведінка (трудова заслуга) працівника. У цей час в КЗпП відсутній перелік заходів заохочення, що застосовуються до працівників. Згідно з ст. 143 КЗпП до працівників підприємств, установ, організацій можуть застосовуватися будь-які заохочення, що містяться в затверджених трудовими колективами правилах внутрішнього трудового розпорядку.
Заходи заохочення застосовуються власником або уповноваженим ним органом спільно або за погодженням з профспілковим комітетом до працівників підприємств, установ і організацій на основі правил внутрішнього трудового розпорядку. За особливі трудові заслуги працівники представляються до заохочення у вищі органи: нагородження орденами, медалями, почесними грамотами та привласнення почесних звань. Заохочення оголошуються наказом (розпорядженням) і заносяться в трудову книжку працівника. Бажано на прикладі конкретного підприємства (а краще двох-трьох) вивчити практику застосування заохочень, передбачених законодавством, зокрема локальними нормативними актами в межах прав підприємства.
Стосовно окремих працівників, які допустили порушення трудової дисципліни, можуть застосовуватися і заходи правового впливу. За скоєння дисциплінарного проступку наступає дисциплінарна відповідальність, під якою розуміється обов'язок працівника відповісти перед власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом за скоєний дисциплінарний проступок та понести ті заходи стягнень, які вказані у дисциплінарних санкціях трудового права. Дисциплінарний проступок, будучи підставою дисциплінарної відповідальності, є протиправним порушенням трудових обов'язків працівниками, за скоєння якого можуть бути застосовані заходи дисциплінарного або громадського впливу.
Суб'єктом дисциплінарного проступку може бути тільки громадянин, який перебуває у трудових правовідносинах з підприємством, установою, організацією. Об'єктом дисциплінарного проступку є внутрішній трудовий розпорядок, точніше, ті суспільні відносини, які складаються у процесі його здійснення та охороняються нормами трудового права. До об'єктивної сторони відносять шкідливі наслідки, а також причинний зв'язок між ними і дією (бездіяльністю) правопорушника. Суб'єктивну сторону дисциплінарного проступку характеризує вина.
Згідно із ст. 147 КЗпП за порушення трудової дисципліни до працівника може бути застосований тільки один із заходів стягнення: догана або звільнення. Законодавством, статутами і положеннями про дисципліну можуть бути передбачені для окремих категорій працівників інші дисциплінарні стягнення. Як заходи дисциплінарного стягнення застосовуються підстави звільнення, передбачені п. З, 4, 7, 8 ст. 40 і п. 1 ст. 41 КЗпП. Студентам необхідно добре засвоїти порядок застосування, оскарження і зняття дисциплінарних стягнень, передбачений ст. 147'—151 КЗпП.
Студенти часто не розрізнюють види дисциплінарних стягнень, про які йдеться у ст. 147 КЗпП, та види дисциплінарної відповідальності за трудовим правом. У трудовому законодавстві виділяють загальну і спеціальну дисциплінарну відповідальність. Загальна регулюється правилами внутрішнього трудового розпорядку і поширюється на всіх працівників, крім тих, для кого введена спеціальна дисциплінарна відповідальність. Можна назвати два види спеціальної дисциплінарної відповідальності:
1) встановлену спеціальними нормативними актами;
2) відповідальність працівників за статутами та положеннями про дисципліну.
Так, спеціальну дисциплінарну відповідальність за спеціальними нормативними актами несуть прокурори, слідчі, судді, державні службовці. Особливістю дисциплінарної відповідальності у цих випадках є те, що до посадових осіб можуть застосовуватися дисциплінарні стягнення не тільки за порушення трудової дисципліни, а й за проступки, несумісні з посадою, яку вони займають.
Дисциплінарна відповідальність за статутами і положеннями про дисципліну відрізняється від загальної не тільки суб'єктами, а й більш широким поняттям дисциплінарного проступку, більш суворими санкціями. Так, відповідно до п. 12 Положення про дисципліну працівників залізничного транспорту, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26 січня 1993 p. № 55, на працівників залізничного транспорту, крім догани і звільнення, можуть накладатися такі дисциплінарні стягнення, як позбавлення машиністів права керування локомотивом з наданням роботи помічником машиніста, а також позбавлення свідоцтва водія моторно-рейкового транспорту незнімного типу та свідоцтва помічника машиніста локомотива з наданням роботи, не пов'язаної з керуванням локомотивом і моторно-рейковим транспортом, на строк до одного року; переміщення на нижчеоплачувану на строк до трьох місяців; переміщення на нижчу посаду на строк до шести місяців.
Разом з тим треба мати на увазі роз'яснення Пленуму Верховного Суду України, який у п. 12 постанови від 1 листопада 1996 p. № 9 вказав, що не можуть застосовуватись як такі, що суперечать Конституції, правила статей 32, 33, 34 КЗпП, відомчих положень чи статутів про дисципліну тощо, які передбачають можливість тимчасового переведення працівника без його згоди на іншу роботу в порядку дисциплінарного стягнення, у разі виробничої необхідності або простою, а також можливість виконання ним роботи, не передбаченої трудовим договором.
Є відмінності між загальною і спеціальною дисциплінарною відповідальністю також і щодо порядку застосування. Згідно із ст. 1471 КЗпП дисциплінарні стягнення застосовуються органом, якому надане право прийняття на роботу (обрання, затвердження і призначення на посаду) цього працівника. На працівників, які несуть дисциплінарну відповідальність за статутами, положеннями та іншими актами законодавства про дисципліну, дисциплінарні стягнення можуть накладатися також органами, вищестоящими щодо вказаних органів.
Слід мати на увазі, що не належать до заходів дисциплінарного стягнення відсторонення працівника від роботи, депреміювання, зниження кваліфікаційного розряду робітникові на один розряд за грубе порушення технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції (див. методичні вказівки до тем "Трудовий договір" та "Оплата праці"). Пленум Верховного Суду України в п. 10 постанови від 6 листопада 1992 p. № 9 "Про практику розгляду судами трудових спорів" роз'яснив, що відмова працівника від продовження роботи у зв'язку зі зниженням розряду або посадового окладу на підставі ч. 2 ст. 98 і ст. 99 КЗпП (за грубе порушення робітником технологічної дисципліни та інші серйозні порушення, які спричинили погіршення якості продукції, або за результатами атестації службовців), а також відмова працівника без поважних причин від виконання трудових обов'язків у зв'язку зі змінами в установленому порядку норм праці (ст. 86 КЗпП) є порушенням трудової дисципліни, у зв'язку з чим у цих випадках правила п. 6 ст. 36 КЗпП не застосовуються.
Потрібно також уважно вивчити додаткові заходи впливу на порушників трудової дисципліни (депреміювання, позбавлення безкоштовної путівки, перенесення черги на житло тощо). У цей час не застосовується такий захід, як зменшення тривалості щорічної відпустки на кількість днів прогулу працівникові, який був відсутній на роботі без поважної причини. Цей захід, передбачений постановою Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 28 липня 1983р. № 745 "Про додаткові заходи по зміцненню трудової дисципліни", суперечить Закону України "Про відпустки", згідно з яким щорічна основна відпустка надається працівникам тривалістю не менш як 24 календарних дні (ст. 6 Закону).
Треба мати на увазі, що поняття "заходи дисциплінарного та громадського впливу" більш ширше поняття "заходи дисциплінарного та громадського стягнення". У ст. 140 КЗпП йдеться про те, що до окремих несумлінних працівників застосовуються в необхідних випадках заходи дисциплінарного і громадського впливу, а ст. 147 КЗпП встановлює перелік заходів дисциплінарного стягнення.
На підставі ретельного аналізу практики застосування заходів заохочення і стягнення (у тому числі додаткових заходів впливу) на конкретному підприємстві треба зробити висновки про ефективність цих заходів у забезпеченні дисципліни праці, висловити можливі рекомендації щодо усунення недоліків.
Плани практичних занять
1. Поняття, значення та правове регулювання дисципліни праці за сучасних умов, роль трудових колективів у її зміцненні.
2. Методи забезпечення дисципліни праці.
3. Правове регулювання внутрішнього трудового розпорядку. Обов'язки працівників і власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу чи фізичної особи.
4. Поняття, підстави, види заохочень і порядок їх застосування.
5. Поняття і види дисциплінарної відповідальності працівників. Підстава і умови дисциплінарної відповідальності працівників. Порядок застосування дисциплінарних стягнень.
6. Додаткові заходи впливу на порушників трудової дисципліни та їх застосування.
Література: [1.1. – 1.10., 1.16. – 1.22.; 2.3 – 2.5, 2.32.; 3.11.]