Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема: Українські землі під владою Литви та Польщі ( XIV – перша половина XVI)




Мета: Розкрити процес входження українських земель до складу іноземних держав в XIV – перша половині XVI століття. Визначити соціальн – економічний розвиток земель у даний період. Розглянути культурні досягнення ииииии.

План:

1. Приєднання українських земель до складу Великого князівства Литовського.

2. Польська експансія на кураїнські землі наприкінці XIV – першій половині XVI.

3. Утворення Кримського ханства та його експансія на українські землі.

4. Соціально – економічні процеси.

5. Церковне та культурне життя. Бересьейська унія.

 

Основні терміни та поняття теми:

1. Інкорпорація – вид систематизації нормативних актів, який полягає у зведенні їх у збірники, у певному порядку без зміни змісту.

2. Нейтралітет – юридичний і політичний статус держави, яка зобов'язується не брати участі у війні між іншими державами, а в мирний час — відмова від участі у військових блоках.

3. Автономія – право самостійного здійснення державної влади чи управління, надане якійсь частині держави, що здійснюється в межах, передбачених загальнодержавним законом або конституцією.

4. Федерація – форма державного устрою, за якої вищі територіальні одиниці держави мають певну юридично визначену політичну самостійність, чим відрізняються від звичайних адміністративно-територіальних одиниць унітарної держави.

5. Унія – об'єднання держав, часто під короною єдиного монарха.

6. Асиміляція – дія за значенням робити когось, що-небудь подібним до себе, перетворювати на свій лад.

7. Титул – почесне звання, спадкове або присваиваемое довічно окремим особам, для підкреслення їх особливого, привілейованого становища і яка потребує відповідного титулування.

 

8. Литовський статут – основний кодекс права Великого князівства Литовського, Руського, Жемайтійського.

9. Експансія – розширення сфери панування, впливу, поширення чого-небудь за початкові межі.

10. Ідеологія – організована сукупність ідей у формі міфів, настанов, гасел, програмних документів партій, філософських концепцій тощо.

11. Католицизм – найбільша за чисельністю прихильників напрямок у християнстві, який сформувався протягом I тисячоліття н. е.. на території Західної Римської імперії.

12. Схизматик – розкол в Церкві або іншой релігійній організації.

13. Полонізація – процес насаджування польської мови та культури населенню, що належить до іншої етнокультури, з метою асиміляції.

14. Католізація – найпоширеніший із напрямів християнства, який отримав свою назву від одного з атрибутів світової спільноти віруючих у Христа.

15. Колонізація – заселення незайманих земель або захоплення чужих територій із подальшим їхнім заселенням.

16. Кримське ханство – держава кримськотатарської династії Ґераїв.

17. Екстенсивний шлях розвитку економіки – спосіб збільшення обсягів виробництва шляхом кількісного приросту всіх елементів продуктивних сил.

18. Османська імперія – офіційна назва держави, заснованої наприкінці 13 ст. султаном Османом І, у Малій Азії. Столиця з 1453 р. – Стамбул.

19. Дискримінація – будь-яка відмінність, виключення, обмеження або перевага, що заперечує або зменшує рівне здійснення прав.

20. Сейм – У російській мові аж до початку XX століття слово «сейм» використовувалося як загальне для позначення парламенту взагалі і, зокрема.

21. Сенат – у Древньому Римі найвища державна рада.

22. Кріпацтво – за феодалізму система правових норм, що встановлювала залежність селянина від феодала й неповну власність другого на селянина.

23. Воєводство –

24. Церковний собор –

25. Моральна деградація –

26. Церковне братство –

27. Юліанський календар –

28. Догма – затверджене вищими інстанціями положення віровчення, оголошується непорушною істиною, що не підлягає критиці.

29. Магнат – вельможа, можновладець, князь або інша людина високого соціального стану, високого шляхетського походження чи дуже багата.

30. Шляхта – провідний суспільний привілейований соціальний стан, форма аристократії у Польщі, Литві та Русі-Україні у 14 — 18 століттях.

31. Козацтво – етносоціальні групи, в різні часи володіли самостійними військовими, політичними і становими привілеями і що виділяються в силу культурної специфіки.

32. Корогва – вид прапора; полотнище довільної форми, на якому зображені специфічні атрибути, які характеризують діяльність певної організації. Часто на корогві зображується герб та назва організації.

33. "Устав на волои" –

34. Біле духовенство – служителі культу або верства суспільства, представники якої здійснюють релігійні обряди і служби.

35. Чорне духовенство –

36. Целібат – так зване «безшлюб'я» духовенства, відоме у східному і західному християнстві.

37. Магдебурзьке право – одна з найпоширеніших правових систем міського самоврядування у Центральній Європі у середні віки.

 

І міні – модуль

О. Субтельний: «На початку XIV століття українські землі нагадували дозріле яблуко, яке очікувало того, хто його зірве».

_______________________________________________________________________________.

У XIV столітті українські землі опинилися під владою іноземних держав.

Завдання:





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 421 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2335 - | 2045 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.