Основи з суфіксом -ary, поєднуючись з-ity, мають ту особливість, що суфікс - ary відкидається -ity приєднується тільки до основи. Порівняйте: necessary - necessity, hereditary - heredity. Головний наголос також зміщується.
За своїм значенням іменники -itу і-ness з однією і тією ж виробляє основою є, як правило, синонімами. Суттєвої різниці в їх значеннях не спостерігається. Порівняйте, наприклад, значення наступних похідних: objectivity (об'єктивність) (the quality or character of being objective) - objectiveness (об'єктивність)
У XVIII-XIX ст. у зв'язку з розвитком науки і техніки особливо велику продуктивність набуває суфікс - ism. В англійську мову даний суфікс проник з французькими запозиченнями -isme. У сучасній англійській мові - ism придбав широке поширення в якості словотвірного суфікса абстрактних іменників, що позначають різні вчення, теорії, суспільно-політичні та наукові погляди та напрями. Наприклад: Leninism, idealism, colonialism, sensationalism. Утворення абстрактних іменників за допомогою суфікса -ism можливо як від основ іменників, так і від основ прикметників. При цьому -ism може поєднуватися з різними семантичними класами:
Іменами власними, позначають авторів певних учень, суспільно-політичних і філософських поглядів і напрямків. Наприклад: Aristotelism, Platonism.
Прикметниками, що позначають приналежність, прихильність, ставлення певних осіб до різних філософських, науковим, суспільно-політичним вченням і напрямками. Наприклад: Confucianism (вчення Конфуція) (Confucius+- an); Epicureanism (вчення Епікур а ) (Epicurus +-ean).
Прикметники зі значенням 'належить, що відноситься до чого-небудь., Що має властивість, особливість чого-небудь, схожість з чим-небудь, властивий чому-небудь, що складається з чого-небудь, пов'язаний або має справу з чим-небудь.
Прикметниками, що позначають мову якої-небудь нації, народу, країни, певної місцевості і т. п. У цьому випадку суфікс - Ism виражає значення діалектизму або особливості мови. Наприклад: Americanism, vulgarism, provincialism, foreignism, modernism, newspaperism.
Подібні іменники утворюються і для позначення стилю письменника. У цьому випадку суфікс - ism приєднується до власного імені даного автора. Наприклад: Byronism, Pushkinism, Carlylism.
Слова на - ism, що вживаються в медицині, часто виражають значення ненормального стану. Наприклад: alcoholism (алкоголізм), deafmutism (глухонімота), anomalism (аномальність, ненормальність).
Для утворення абстрактних іменників від дієслівних основ на -ifу вживається словотвірний елемент -fication: declassify - для утворення абстрактних іменників. Форма -ion вживається значно рідше і ще рідше використовується -fication. Це пояснюється тим фактом, що в сучасній англійській мові з розвитком науки і техніки з'являється багато нових дієслів на -ize і відповідно від них за допомогою -ation утворюються іменники. Що ж стосується дієслів -ate і -ify, то в словниках неологізмів вони зустрічаються рідко.) - to anoint (змащувати (рану і т. п.)); arrangement (приведення в порядок, розташування, класифікація) - to arrange (приводити в порядок, розташовувати, класифікувати).
Утворюючи абстрактні іменники від дієслів розумового або емоційного стану, суфікс -ment виражає значення стану, якості або умови бути таким, як вказує основа. При цьому дієслівні основи, які поєднуються з суфіксом ment, носять пасивний або, значно рідше, нейтральний характер. Наприклад: amazement. (подив, здивування) - to amaze (дивувати, вражати); Виходячи з цього, можна зробити висновок, що іменник може утворюватися від різних частин мови.
Суфікси абстрактних іменників дуже поширені в англійській мові.Особливо вирізняється суфікс -ness,що є найпродуктивнішим з суфіксів іменників такого типу.Також продуктивними є суфікси -itу, - ism.
Отже, англійський іменник має набагато більше суфіксів, ніж будь-яка інша частина мови.Багато з них зберегли свою продуктивність,інші ж поступово зникають з використання. Велика кількість суфіксів в англійській мові дозволяє утворювати нові іменники, тим самим, збагачуючи словниковий склад сучасної англійської мови
Приклади суфіксів іменників в англійській мові у творах Томаса Майн Ріда:
brightness, willingness, listlessness, etc.
The noonday sun is shedding his beams from a sky of cerulrean brightness.
Термінальні суфікси можуть займати тільки кінцеве положення в слові. До них можна віднести суфікси - ship,-let,-hood,-ness,-al. Наприклад: friendship, kindness, brotherhood. Нетермінальні суфікси здатні приєднувати після себе інші суфікси, наприклад, reader - readership. Термінальні суфікси у свою чергу, складають певні семантичні групи. Так, наприклад, суфікси- al,-hood,-ness,-ship - суфікси абстрактних іменників. Такі суфікси як:- kin,-let,-ling - складають семантичну групу зі зменшувальним значенням. Суфікси фемінізації- enne,-ess також є термінальними. Вони позначають людей і тварин жіночої статі. Слова з цими суфіксами не беруть участь в подальшому словотворенні.
Висновки до розділу 2
Отже, англійський іменник має набагато більше суфіксів, ніж будь-яка інша частина мови. Багато з них зберегли свою продуктивність,інші ж поступово зникають з використання. Велика кількість суфіксів в англійській мові дозволяє утворювати нові іменники, тим самим, збагачуючи словниковий склад сучасної англійської мови.Суфікси -ity, -ation, hood, -ize втратили свою продуктивність.і зустрічаються досить рідко.На відміну від них,суфікси -ism, -ment все щє демонструють певну продуктивність.Суфікс -ness є найцікавішим з усіх абстракних суфіксів,так як він є найпродуктивнішим з абстрактних суфіксів на данний момент.
РОЗДІЛ 3