Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Методичні рекомендації до виконання практичної роботи




Заняття №36

Практична робота №6

Тема. Розв’язання типових задач з генетики. Хромосомна теорія спадковості.

 

Мета: навчальна: навчитись розв’язувати задачі на спадкування ознак, зчеплених зі статтю; на визначення груп крові людини, розкрити генетичний механізм визначення статі, ознайомитись із генетичними хворобами;

виховна: продовжити формування пізнавального інтересу,світоглядних ідей у студентів, формувати громадянина України;

розвиваюча: розвивати вміння порівнювати і робити висновки, удосконалювати вміння працювати з підручниками, логічно викладати й аргументувати свою точку зору.

Обладнання та матеріали: зошит для практичних робіт, підручник.

 

Методичні рекомендації до виконання практичної роботи

Спадкування ознак, зчеплених зі статтю
За хромосомною теорією спадковості стать організму визначається в момент запліднення.
Нестатеві хромосоми – це парні (гомологічні) хромосоми, вони не пов’язані з визначенням статі організму, містять генетичну інформацію про будь-які ознаки і однакові в кількісному і якісному відношенні у жіночої і чоловічої статі кожного певного виду. Такі парні, однакові для обох статей хромосоми одержали назву аутосомними і позначаються великою літерою А.
Ознаки, які визначаються генами, що знаходяться Х- хромосомах, називають ознаками, зчепленими зі статтю..
Статеві хромосоми містять генетичну інформацію про стать організму (визначають розвиток первинних статевих ознак). Виявлено два різновиди статевих хромосом, із яких один різновид позначається як Х-хромосома, а другий – як Y-хромосома.

Хромосомні формули жінки і чоловіка такі: ♀ = 44А + ХХ; ♂ = 44А + ХY
Залежно від співвідношення статевих хромосом у соматичних клітинах, а, отже, і типів гамет, розрізняють гомо - і гетерогаметну стать. Стать, яка в хромосомному наборі має дві однакові статеві хромосоми і продукує один тип гамет, називається гомогаметною статтю.

Ознаку, зчеплену зі статтю, позначають як правило літерою латинського алфавіту (великою або малою залежно від того, домінантна чи рецесивна це ознака) разом з відповідною статевою хромосомою, наприклад: XА, Xа, YВ.
Жіноча стать за ознакою, зчепленою зі статтю, може бути гомозиготною (ХАХА, ХаХа) або гетерозиготною (ХАХа). Чоловіча стать може бути лише гомозиготною, оскільки в її генотипі з пари алельних генів присутній лише один алель – домінантний чи рецесивний (ХАУ чи ХаУ), і тому відповідний алель обов’язково проявиться у фенотипі.

Ознаки, зчеплені з Х-хромосомою, успадковуються за принципом «навхрест»: синами – від матері, дочками – від батька, оскільки X-хромосому батько передає лише дочкам. Ознаки, зчеплені з Y-хромосомою, зустрічаються винятково в осіб чоловічої статі, бо Y-хромосому від батька успадковують лише сини (за умов гетерогаметності чоловічої статі).

Ознаки, зчеплені з Y-хромосомою, називаються голандричними. У людини за цим типом успадковуються деякі відхилення від норми, зокрема шкірні перетинки між пальцями, густе оволосіння вушних раковин, утворення рогових лусок на шкірі (іхтіоз) тощо.
З Х-хромосомою у людини зчеплено значно більше ознак: гемофілія (знижена згортальна здатність крові), дальтонізм (порушення кольорового світосприймання), відсутність потових залоз, аномалія метаболізму пуринів, певне захворювання шкіри і таке інше.

 

 

            Арк.
           
Змін Арк № документа Підпис Дата

 

Приклад розв’язування задачі
У людини дальтонізм (порушення кольорового зору) кодується рецесивним геном, локалізованим у Х-хромосомі. Чоловік з нормальним кольоровим зором одружився з гетерозиготною за цією ознакою жінкою, яка ймовірність народження в цій сім'ї дітей даль­тоніків?

Дано: Розв'язок

XD – нормальний кольоро­вий зір Xd – дальтонізм Р: ♀XDXd ♂XDY Р: ♀XDXd × ♂ XDY Гамети: (XD), (Xd) х (XD), (Y) F: XDXD, XDXd, XDY, XdY
F –?

Аналіз одержаного потомства: фенотип 3:1, тобто 75% дітей з нормальним кольоровим зором і 25% дітей-дальтоніків; генотип 1:1:1:1, тобто по 25% різних генотипних класів.
Відповідь. Імовірність народження в цій сім’ї дітей-дальтоніків 25%. Тип задачі: моногібридне схрещування, ознака, зчеплена зі статтю (з Х-хромосомою).
Визначення груп крові людини
У людини система груп крові АВО зумовлена алелями гена І. Рецесивна алель І0 детермінує І групу крові. Алелі ІА і ІВ, що детермінують ІІ і ІІІ групу крові, домінують над алеллю І0, а відносно один одного є кодомінантними; генотип ІАІВ детермінує ІV групу крові.

Під час розв’язування задач на визначення груп крові АВО використовують наступні позначення:
І0І0 – І група крові; ІАІА або ІАІ0 – ІІ група крові; ІВІВ або ІВІ0 – ІІІ група крові;ІАІВ – ІV група крові.
Під час розв’язування задач на визначення резус-фактора крові людини використовують наступні позначення:
D – ген Rh +; d – ген Rh –; DD – Rh +; Dd – Rh +; dd – Rh –.
Приклад розв’язування задачі

У пологовому будинку переплутали двох хлопчиків. Батьки одного з них мали групи крові А і О, батьки іншого — А і АВ, хлопчики мають групи крові А і О. Визначте, де чий син та генотипи батьків і дітей.
Скорочений запис умови задачі:
Перша пара: Друга пара:
мати АА(АО); мати АА(АО);
батько ОО; батько АВ
Хлопчики: АА(АО); ОО.
Розв’язок. Відомо, що генотип людей з групою крові О – іОіО, з групою крові АВ – генотип ІАІВ, з групою крові А – генотип ІАІО, або ІАІА.
Можливі генотипи дітей першої подружньої пари:
Р ♀ ІАІА × ♂ іОіО Р1 ♀ ІАіО × ♂ іОіО
F1 4 ІАіО – ІІ гр. 2 ІАіО – ІІ гр.: 2 іОІО – 1 гр.
Можливі генотипи дітей другої подружньої пари:
Р ♀ ІАІА × ♂ ІАІВ Р1 ♀ ІАіО × ♂ ІАІВ
F1 ІАІА, ІАІВ, ІАІВ, ІАІА ІАІА, ІАІВ, ІАІО, ІВІО.
ІІ гр., IV гр., ІІ гр., IV гр. ІІ гр., IV гр., ІІ гр., ІІІ гр.
У другої подружньої пари не може бути дітей з першою групою крові, тобто хлопчик з групою крові О належить першій подружній парі, а хлопчик з групою крові А — другій.

Відповідь. Хлопчик з групою крові О належить першій подружній парі, а хлопчик з групою крові А — другій.

            Арк.
           
Змін Арк № документа Підпис Дата

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-22; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 424 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2486 - | 2163 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.