В 1772-75 роках будується Воскресенська церква в бароковому стилі.
Року в Лівобережній Україні (так званій Малоросії) було введене губернське управління з утворенням трьох губерній: Чернігівської, Новгород-Сіверської і Київської. Одночасно було впроваджено і всю систему російських адміністративних і судових закладів. У 1783 році Катерина ІІ ввела на Україні кріпосне право і скасувала привілеї до того часу вільних городян, прикріпивши їх до своїх станів із зобов''язанням займатися лише ремеслом або торгівлею.
Після поділів Польщі, Чернігівщина стає внутрішньою провінцією імперії. З 1801 року м.Чернігів - адміністративний центр Чернігівської губернії.
Промисловість в місті розвивається мало. Але Чернігів чомусь дуже полюбили відставні чиновники та військові. В місті часто селяться державні пенсіонери, щоб тихо доживати свій вік на берегах спокійної Десни. Та й з Києвом та Москвою було зручне транспортне сполучення.
Під час Першої Світової війни Чернігівщина перетворилася на тиловий край, місце евакуації державних установ, гімназій і населення з західних регіонів Російської імперії. В цей час посилилася більшовицька пропаганда, в губернії з''явилися перші дезертири.
Ну а потім була революція та громадянська війна. В 1918-1921 роках влада в Чернігові змінювалась багато разів. Радянська влада в Чернігові була встановлена остаточно в 1921 році після придушення опору українських вояків, денікінців, врангелівців, внутрішньої контрреволюції, вигнання німецько-австрійських військ і білополяків. У результаті Чернігівська губернія увійшла до складу Української РСР.
В жовтні 1932 року було утворено Чернігівську область, до складу якої увійшли не тільки території колишніх Конотопської, Ніжинської, Чернігівської і Новгород-Сіверської округ, що раніше входили до губернії, але й значна частина Прилуцької округи з колишньої Полтавської губернії.
В 1927-30 роках закінчилось будівництво залізниць Прилуки-Ніжин-Чернігів-Гомель, а також Чернігів-Коростень. Чернігів став залізничним вузлом. Перед Другою світовою було побудовано декілька промислових підприємств.
У роки війни Чернігівщина перетворилася на партизанський край. З окремих загонів було утворене потужне з''єднання, частини якого навіть брали участь у Словацькому національному повстанні. Чернігів був зданий фашистам у вересні 1941 році, а звільнений 21 вересня 1943 року.
Потім була повоєнна відбудова, хрущовська відлига, брежнєвський застій, горбачовська перебудова, що завершилась “чернігівською ковбасною революцією”. Ось як описуються події тої революції на чернігівському сайті
http://www.cn.ua:
“Іскрою для вибуху стала проста дорожньо-транспортна пригода: 6 січня 1990 року, у самий переддень православного Різдва Христового на одному з перехресть Чернігова "Волга" - службовий автомобіль обласного чиновника - вдарилася в приватний автомобіль "Жигулі". У багажнику, що відчинився від удару, перехожі побачили не просто їжу, а те, що на той час здавалося вишуканими делікатесами. Почуття несправедливості викликало обурення, яке тут же переросло у стихійній бунт. Натовп, що зібрався, перевернув "Волгу", на її днище видряпувалися люди, розмахуючи захопленими з машини "трофеями". Автомобіль громили всім, що потрапляло під руку. Проста випадковість стала причиною серії багатотисячних мітингів протесту проти комуністичного режиму. Січневі події в Чернігові увійшли в історію СРСР під назвою "ковбасна революція". Тоді, в умовах горбачовської перебудови, відносної демократизації суспільства, люди зрозуміли, що можна відкрито висловлювати свої претензії до влади. Опозиція остаточно вийшла з підпілля. “
Це просто коротка історія міста. Власні враження від перебування в місті, такі:
-гармати на валу (це зараз один з символів міста)
-білочки в парку (зовсім ручні, беруть їжу прямо з рук)
-багато церков (навіть на місцевому пиві зображення церкви)
-печери (спочатку захоплює дух, але потім розчарування – дозволений для відвідування дуже короткий відрізок)
Ще такі цікаві факти вдалося взнати:
Колись в парку на валу був відомий фонтан “Жабки”. Його чомусь зовсім недавно зруйнували. В місті ледь не вибухнула чергова революція – жаб`яча. Зараз в Чернігові впроваджується громадський проект “жабки повертаються”. Збираються гроші на відновлення цього фонтану, який виявляється всі чернігівці дуже любили, незважаючи на досить низьку його художню цінність. Хочеться побажати успіху цьому проекту.