Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Прояви холодної війни в Україні




Дружні хоча б із зовні стосунки між членами антигітлерівської коаліції тривали недовго. У березні 1946 р. під час візиту в США У. Черчилль у присутності президен­та США Г. Трумена у Фултоні виголосив промову, якій судилося стати історичною. У час, коли ще не випарувалася ейфорія від перемоги Об'єднаних Націй, різкі вислов­лювання головного конструктора антифа­шистської коаліції з приводу радянського експансіонізму прозвучали дисонансом. Однак Черчилль знав, що казав. У краї­нах, де перебували радянські війська, поча­лося створення «соціалістичного табору». У інших країнах сталінські дипломати до­магалися розширення радянського впливу, спираючись на велетенську армію, яку «за­були» вчасно демобілізувати. У червні 1947 р. керівник державного департаменту США генерал Дж. Маршал склав план, спрямований на економічне під несення й соціальну стабілізацію Західної Європи. Завдяки державному сприянню американський приватний капітал допоміг покінчити в найкоротші строки з післявоєн­ною розрухою. Небезпека комуністичного перевороту, яка особливо відчувалася у Франції, поволі зникала. Післявоєнний баланс сил остаточно за­кріпився в 1949 р. Була випробувана радян­ська атомна бомба. Утворилася Китайська Народна Республіка, яка йшла у фарватері радянської наступальної політики. У від­повідь на радянський наступ країни Заходу цього року уклали Північноатлантичний пакт (НАТО). «Холодна війна» між недавніми члена­ми антигітлерівської коаліції незабаром переросла в «гарячу» - Сталін спровокував у 1950 р. війну в Кореї. Та вона не дала йому очікуваних результатів.

Хрущовська відлига

5 березня 1953 р. помер Сталін. Ця дата стала своєрідною точкою відліку розгортання у Радянському Союзі суперечливих і неоднозначних спроб трансформації тоталітарних структур.
Суть кардинальних змін, що почалися після смерті диктатора, полягає в лібералізації всього суспільного життя. Розвиток та поглиблення почалися ще навесні 1953 р. Вони планувалися проводитись в усіх галузях промисловості, тобто це мало бути глобальне перетворення економіки.Почали інтенсивно споруджувалися шахти в Донбасі. Були освоєні нові вугільні басейни — Львівсько-Волинський і Дніпровський. Увійшли в експлуатацію потужні газові родовища — Радченківське в Полтавській і Шебелинське у Харківській області. Після цього центр ваги у газовидобутку перемістився від західноукраїнських до східноукраїнських промислів. Швидко розгорталася мережа магістральних газопроводів. Розв'язуючи проблему прискорення науково-технічного прогресу, М. Хрущов прийняв кілька принципових рішень, які визначили характер розвитку економіки на весь подальший період існування радянської влади.По-перше, було скорочено фонд нагромадження, щоб забезпечити фінансовими ресурсами активну соціальну політику.По-друге, змістилися акценти в розвитку оборонного потенціалу. Скорочення чисельного складу армії (на початку 60-х років офіцерський корпус скоротився на 200 тис. чол.) дало змогу спрямувати більше ресурсів на ракетно-ядерну зброю і пов'язану з нею космічну програму.По-третє, для того щоб не починати створення нових галузей «від нуля», було вирішено закуповувати новітню техніку за кордоном. Зміщення акцентів на ракетно-ядерну зброю і космічну програму перевело гонку озброєнь переважно в цю площину. За рівнем виробництва металургійної продукції на душу населення Україна випереджала високорозвинені країни світу, хоча за якісними показниками виплавленого металу істотно поступалася їм. У республіці були збудовані унікальні за розмірами доменні печі і мартени. Капітальне будівництво відбувалося в цій галузі з урахуванням новітніх технологій. Не менш динамічно зростала машинобудівна промисловість України. Було заново створено автомобілебудування, радіоелектроніку, виробництво обчислювальної техніки, виготовлення приладів із застосуванням синтетичних алмазів. У Краматорську і Донецьку виникло виробництво досконалих надпотужних машин для гірничорудної промисловості. Створювані велетні давали змогу налагодити економічно вигідний видобуток корисних копалин відкритим способом на родовищах із великою глибиною залягання. У 1954 році почалося освоєння цілинних земель у Казахстані, Поволожі та на Уралі, добровольцями поїхали і Українці. Спочатку освоєння дали гарні результаті, але потім земля перестала давати великі врожаї.Після поїздки до США, Хрущ вирішив, щ зернову проблему на УКр можна вирішити за допомогою кукурудзи. Але українські землі та клімат не були пристосовані до цієї рослини,тому ця «затія» потерпіла краху.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 365 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Так просто быть добрым - нужно только представить себя на месте другого человека прежде, чем начать его судить. © Марлен Дитрих
==> читать все изречения...

2499 - | 2248 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.