Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Необхідні поняття і терміни. Політика “військового комунізму”, продрозкладка, неп, українізація, індустріалізація, колективізація




 

Політика “військового комунізму”, продрозкладка, неп, українізація, індустріалізація, колективізація, холокост, “український ренесанс”, націонал-комунізм, репресії, “розстріляне відродження”, тоталітарний режим, “пацифікація”, Організація українських націоналістів, інтегральний націоналізм, “українське питання”.

Контрольні питання і завдання:

1.Вкажіть причини запровадження нової економічної політики на початку 20-х рр. Які основні риси її характеризували?

2.Поясніть, чому було згорнуто нову економічну політику, яку Ленін планував проводити «всерйоз і надовго»?

3.Чи означало утворення СРСР остаточну втрату Україною незалежності?

4.У чому полягали особливості процесу індустріалізації в Україні?

5. Доведіть, що наслідки індустріалізації в Україні були суперечливими і неоднозначними.

6. Поміркуйте, яке місце зайняла суцільна колективізація сільського господарства у рамках курсу на модернізацію економіки?

7.Які ознаки свідчили про зміцнення тоталітаризму в Україні у 20—30-х рр.? Чим можна пояснити масовий характер репресій?

8.До складу яких держав входили західноукраїнські землі у 20—30-ті рр. ХХ ст.? Порівняйте їх становище із Радянською Україною.

9.Чому державність Карпатської України Гітлер назвав «нежиттєздатною»?

10.Що таке «українське питання» і яке місце воно займало у міжнародній політиці напередодні Другої світової війни?

 

 

Семінар 6. Україна в роки Другої світової війни

 

План заняття.

1.Західна Україна та геополітичні інтереси СРСР і фашистської Німеччини. Україна в 1939-1941 рр.

2.Велика Вітчизняна війна. План “Ост”.

3.Дві течії Руху Опору в Україні у роки Другої світової війни.

4.Перебіг військових дій на території України (1941-1944). Визволення українських земель від фашистських загарбників.

5.Втрати та внесок України у перемогу над фашизмом. Участь України у створенні ООН.

Теми доповідей:

1.Діяльність ОУН-УПА в роки Другої світової війни.

2.”Молода гвардія” у пам’яті молоді України.

 

Література

Бойко О.Д. Історія України. Навчальний посібник. – К.: “Академвидав”, 2005. – С.342-482.

Гунчак Т. Україна: перша половина XX століття. -К.: Либідь, 1993. -С.221-253.

Історія України: нове бачення: У 2 т. /Під ред. В.А.Смолія.- К.: Україна, 1995.-Т.2.-С.281-328.

Кравченко В.И., Панченко П.П. Украина во второй мировой войне (1939-1945). Современное видение, неизвестные факты. – Донецк, 1998. – 100 с.

Косик В. Україна і Німеччина в другій світовій війні. - Париж; Нью-Йорк; Львів, НТШ, 1993.-659 с.

Полная хронология XX века. - М.: ВЕЧЕ, АСТ, 1999. - 230 с.

Советское общество: В 2 т. Т. 1. От восстания в Петербурге до второй сверх-держав мира / Под ред. Ю.Н.Афанасьева. -М: Российск.гос.гуманит.ун-т., 1997. -250 с.

Трофимович В. Україна в роки другої світової війни (1939-1945). - Львів: Світ, 1995.-310 с.

Методичні рекомендації

На початку семінару необхідно зазначити, що в силу цілого ряду обставин «українське питання» напередодні другої світової війни починає займати одне із центральних місць у міжнародній політиці. В тому чи іншому варіанті у його вирішенні були зацікавлені три групи країн: ті, які володіли українськими землями, які бажали володіти і які задовольняли свої геополітичні інтереси, використовуючи гру на «українській карті». На жаль, український народ не міг самостійно вирішити українське питання. У цей час все фактично залежало від балансу інтересів різних, в першу чергу, великих держав і від співвідношення сил, які могли ці інтереси захистити. Пакт Ріббентропа-Молотова і таємний протокол до нього, будучи актом свавільного поділу Європи на «сфери інтересів» між СРСР і фашистською Німеччиною, фактично розв'язував руки Гітлеру для початку Другої світової війни. Водночас він став і своєрідною точкою відліку процесу «збирання» українських земель у рамках однієї держави, що об'єктивно було явищем прогресивним. Інша річ, що для радянського керівництва збирання українських земель було не самоціллю, а лише частиною планів убезпечення західних кордонів СРСР, засобом нейтралізації планів типу «Великої України», формою поширення свого впливу в західному напрямку.

Слід з’ясувати, що на початковому етапі війни проти СРСР у німецьких планах щодо України відбулось не просто зміщення акцентів з політичних на економічні, а фактично трансформувалась сама модель майбутнього розвитку українських земель. Якщо у довоєнний період планувалось утворення бодай маріонеткової держави — Великої України, то вже на початку агресії проти Радянського Союзу українські землі розглядались виключно як бездержавний сировинний додаток, джерело продовольства іробочої сили, з перспективою після знищення значної частини населення, онімечення та колонізації. Ця трансформація не ви­падкова, вона пояснюється гранично утилітарним, прагматичним підходом німецьких політиків до долі українських земель. Саме тому в планах фашистів у довоєнний період ці землі — козир у дипломатичній грі; у воєнний — матеріальна база і зручний плац­дарм для ведення бойових дій; у повоєнний — одне з кращих місць для розгортання німецької колонізації.

Розглядаючи перебіг військових подій на території України, зверніть увагу на некомпетентність воєнно-стратегічного керівництва, незавершеність процесу переозброєння, мобілізаційна неготовність армії, тактичні прорахунки, які стали основними причинами трагічних поразок та катастроф на початковому етапі війни. Стримуючими факторами розвитку партизанського руху (особливо у початковий період) виявилися: наступальна воєнна доктрина, що почала домінувати наприкінці 30-х рр. і призвела до згортання підготовки кадрів та вироблення засобів для ведення «малої війни», ліквідації документації та партизанських схованок і баз; дефіцит підготовлених партизанських кадрів; відсутність координаційного центру, погане постачання загонів зброєю, боєприпасами, медикаментами; жорстоке придушення окупаційними властями будь-яких виявів опозиції фашистському режиму. Створення центральних партизанських штабів, координація дій, матеріальна підтримка з Великої землі, застосування партизанами ефективних методів боротьби («рейкова війна») і велика підтримка місцевого населення, знання народними месниками місцевості дали змогу партизанському руху перейти на якісно вищий щабель і перетворитись на важливий фактор війни, фактично на справжній другий фронт.

При вивченні цієї теми необхідно враховувати, що війна завдала Україні більше руйнувань та втрат, ніж будь-якій іншій країні Європи, втрати в економіці сягали приголомшуючих масштабів. Водночас за умов інкорпорування Західної України до складу УРСР вперше за багато століть усі українці об’єдналися у межах однієї держави. Розширення прав союзних республік у сфері міжнародних відносин (зокрема, відновлення міжнародного представництва УРСР на міжнародній арені на початку 1944 р.) мало, на думку Сталіна, посилити вплив СРСР на світову політику.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-10-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 377 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Большинство людей упускают появившуюся возможность, потому что она бывает одета в комбинезон и с виду напоминает работу © Томас Эдисон
==> читать все изречения...

2552 - | 2215 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.