Харківський економіко-правовий університет
Кафедра гуманітарних та фундаментальних юридичних дисциплін
Навчально-методичні матеріали з дисципліни
«Міжнародне право»
Для заочної форми навчання
Харків 2011
Рецензенти: доктор філософії, доцент Абашнік А.О., кандидат юридичних наук Перерва Ю.М.
Навчально-методичні матеріали з дисципліни «Міжнародне право» для заочної форми навчання / Укладач: к.ю.н. Т.Г. Каткова. – Харків: Харківський економіко-правовий університет, 2010. - с.
Ухвалено на засіданні кафедри
гуманітарних та фундаментальних
юридичних дисциплін
«11» березня 2010 р.,
Протокол № 1
Каткова Т.Г. 2011 р.
Харківський економіко-правовий університет
І. ЗАГАЛЬНІ МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
Міжнародне публічне право справедливо визначають як самостійну правову систему зі своїми особливостями і закономірностями, які роблять його цілком відмінним від високорозвинутих національних правових систем, пов’язаних із існуванням сучасної держави та її апарату.
Засноване на принципах поваги державного суверенітету, незастосуванні або погрози силою, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання спорів, невтручання у внутрішні справи держав, поваги прав та основних свобод людини, міжнародне право виконує стабілізуючу функцію у сучасних міжнародних відносинах та ефективно впливає на усі сфери відносин між державами. У сучасних умовах інтерес до міжнародного права все зростає, оскільки збереження цивілізації потребує подальшого підтримання міжнародного правопорядку та запобігання подій, що загрожують миру та безпеці.
Вивчаючи міжнародне право, слід звернути увагу на те, що особливості міжнародного права випливають із характеру його суб’єктів, якими є суверенні держави, нації й народності, міжнародні міжурядові організації. Міжнародне право створюється на консесуальній основі, тобто на основі угод між державами. Воно не передбачає створення законодавчого органу. Для нього не характерна наявність апарату примусу, який забезпечує реалізацію норм права.
Обєктом міжнародного права є міжнародні відносини, які складаються між державами. До сфери міжнародного права відносяться права людини, право міжнародних договорів, право зовнішніх зносин, морське право, повітряне право та ін.. Серед об’єктів правового регулювання сучасним міжнародним правом більшого значення набувають нові проблеми: територіальні спори та правонаступництво, захист національних меншин та біженців, забруднення навколишнього середовища, міжнародний тероризм тощо.
Вивчення курсу «Міжнародне право» ставить на меті вирішити наступні завдання перед студентом:
- розуміти міжнародне право через його системні елементи: основні принципи, галузі, інститути та норми;
- вміти визначати риси й закономірності розвитку сучасного міжнародного права;
- розуміти взаємозв’язок і взаємозалежність міжнародного і внутрішньодержавного права на прикладі України;
- вміти чітко визначати місце й роль міжнародних організацій у міжнародній системі, механізм їх функціонування, юридичну силу прийнятих актів;
- вміти, керуючись текстами міжнародних угод, аналізувати зовнішню політику України та інших держав на предмет їх відповідності до цих норм;
- опанувати термінологію міжнародного права.
В рамках вивчення курсу «Міжнародне право» студенти заочної форми навчання повинні написати контрольну роботу на одну з тем, котрі вказані у відповідному розділі даних методичних матеріалів. Виконання контрольного завдання передбачає ознайомлення з міжнародно-правовими актами, навчальною, науковою літературою та письмову відповідь на питання певної теми, складання списку літератури, яку студент використовував під час підготовки відповідей на питання плану.
Готуючись до заліку, студенти повинні спочатку уважно ознайомитися з наведеними питаннями до заліку. При безпосередньому опрацюванні питань слід використовувати програму даного курсу, першоджерела та навчальну літературу. Крім цього студенти можуть скористатися інформацією, яку можна отримати на офіційному сайті Організації Обєднаних Націй.
ІІ. РОБОЧА ПРОГРАМА З КУРСУ «МІЖНАРОДНЕ ПРАВО»