Практичне заняття №4.
Тема: УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНИМ РОЗВИТКОМ ПЕРСОНАЛУ
Завдання 1. Визначення середнього доходу на душу населення й рівень добробуту родини.
Постановка завдання:
За кожним з варіантів визначити розмір середньодушового місячного доходу й рівень добробуту родини.
Сукупний грошовий дохід родини складають: заробітна плата, матеріальна допомога, одноразова допомога та інші виплати, що підлягають оподатковуванню, всі види пенсій і компенсацій до них, стипендії студентів і учнів освітніх установ, щомісячні допомоги для дітей, а також допомоги з догляду за дитиною, вартість натуральних продуктів підсобного господарства, які використовуються для особистого споживання, доходи від власності й продажу продуктів особистого господарства, відсотки від внесків в банки, акцій і інших цінних паперів. Розрахунок місячного фактичного доходу може вестися як на родину в цілому, так і в середньому на одного члена родини. Якщо зазначено річну суму доходу, то вона має поділятися на 12 рівних частин.
Важливо виходити з того, що середньодушовий дохід відображає матеріальні можливості родини, ступінь її добробуту.
Вихідні дані:
Варіант-А. Родина українських громадян складається з п'яти осіб: чоловік - крановик на спорудженні житлових будинків, дружина - бібліотекар міської бібліотеки, двоє дітей молодшого шкільного віку, мати - пенсіонерка по старості. Сукупний дохід родини складається із заробітку чоловіка (після відрахування податків і внесків) у сумі 3800 гривень на місяць і дружини - 1600 гривень, матеріальної допомоги й допомоги для дітей - по 1120 гривень на кожного на місяць, пенсії матері - 1000 гривень, а також 7,2% річних від 15 тис. гривень, які вкладені в Ощадний банк, і вартості продуктів (ягід, фруктів, овочів і картоплі), що одержує родина з садово-городньої ділянки на суму 1140 гривень у рік.
____________________________________________________________________
Варіант-Б. Родина складається з п'яти осіб: чоловік - юрисконсульт комерційного банку, дружина - домогосподарка, дочка - студентка, батько - військовий пенсіонер, мати - інвалід 2-ої групи. Сукупний дохід родини складається із заробітку чоловіка (після відрахування податків і внесків) у сумі 3600 гривень на місяць, стипендії дочки - 600 гривень на місяць, пенсії батька - 2050 гривень, матері - 1000 гривень на місяць, щорічних відсотків від облігацій і інших цінних паперів у загальній сумі 15,6 тис. гривень, а також доходу від здачі в короткострокову оренду квартири батьків (за винятком податку й житлово-комунальних платежів) у сумі 2600 гривень на місяць.
________________________________________________________________
Варіант В. Родина процвітаючого підприємця, що складається з чотирьох осіб (чоловік, дружина, двоє дітей-старшокласників), має у своєму розпорядженні середній сукупний дохід 18 тис. гривень на місяць. Ця сума складається (після сплати податків і внесків) з підприємницьких доходів глави родини (14 тис. гривень) і заробітку дружини (4 тис. гривень) - завідувача секції салону модного одягу.
________________________________________________________________
Завдання 2. Визначення частки різних витрат у видатках родини за рік.
Постановка завдання:
Визначити, яка частка видатків (у відсотках) на сплату податків і добровільні внески, на продукти харчування, на покупку непродовольчих товарів, на оплату різних послуг і на нагромадження заощаджень в річних витратах родини.
При розв`язанні завдання потрібно встановити й охарактеризувати питому вагу окремих статей у загальній структурі сімейних видатків. Зокрема, великою є частка грошових витрат на харчування. Ними багато в чому визначається рівень добробуту родини: чим більше частка витрат на харчування в споживчих видатках, тим нижче достаток родини. Очевидно й те, що зниження видатків на харчування розширює можливості покупки непродовольчих товарів і одержання послуг.
Вихідні дані:
Родина із середнім достатком, що складається з 5 осіб (чоловік - юрисконсульт комерційного банку, дружина - домогосподарка, дочка - студентка, батько - військовий пенсіонер, мати - інвалід 2-ий групи). Дохідна частина сімейного бюджету складається із заробітку чоловіка (53 тис. гривень), стипендії дочки (7,4 тис. гривень), пенсій батьків (35 тис. гривень), відсотків від внесків, облігацій і інших цінних паперів (15,6 тис. гривень) і здачі в оренду квартири батьків (34,6 тис. гривень).
Видатки родини складаються наступним чином: щорічний прибутковий податок і внески чоловіка - 10 тис. гривень, податок на нерухомість і дохід від здачі в оренду квартири батьків - 4,8 тис. гривень, середньомісячні витрати на харчування - 4220 тис. гривень, на придбання непродовольчих товарів (одягу, взуття, предметів культурно-побутового призначення й господарського побуту) - 3250 тис. гривень, на оплату житлово-комунальних, побутових, транспортних, поштових і інших послуг - 1665 тис. гривень. Сума перевищення річних грошових доходів над видатками йде на поповнення заощаджень у внесках і цінних паперах.
Відповідь:
Сукупний річний грошовий дохід ___________________________________________________________тис. грн..
Податки й внески:_________________________________________%
видатки на продукти харчування ____________________________%
придбання непродовольчих товарів__________________________%
оплата різних послуг______________________________________%
сума перевищення річних грошових доходів над видатками ________________________________________________тис. грн..
поповнення заощаджень____________________________________%