ПЛАНИ ПРОВЕДЕННЯ СЕМІНАРСЬКИХ ЗАНЯТЬ
Змістовий модуль 1. Цивільне право та цивільне законодавство
Тема 1. Поняття, предмет та метод цивільного права України
План:
1. Поняття, предмета та метод цивільно-правового регулювання суспільних відносин.
2. Особливості майнових відносин, що регулюються цивільним правом.
3. Функції та принципи цивільного права.
4. Система цивільного права України та його розмежування з суміжними галузями права.
Теми рефератів:
1. Співвідношення публічного та приватного права. Цивільне право як приватне право.
2. Місце цивільного права в системі галузей права.
Індивідуальні завдання:
· Скласти схему: “ Цивільне право в системі галузей права”
· Скласти схему: “Система цивільного права як галузі права”.
· Спираючись на Цивільний кодекс України складіть схему "Відносини, що регулюються Цивільним кодексом України".
Практичні завдання:
Завдання 1. Визначте, чи є майновими відносини, що виникли при вказаних нижче обставинах, та можливо застосовувати до них норми цивільного права:
А. Бавовняний комбінат передав автоперевізнику для постачання покупцю – швейній фабриці – свою продукцію на суму 76895 гривень. При перевірці вантажу на складі покупця виявилась недостача на суму 4300 гривень;
Б. Холодов, що працює механіком у науково-дослідному інституті, через недбайливість зашкодив прилад, переданий йому для налагодження, і заподіяв інституту матеріальну шкоду на суму 579 гривень;
В. Відповідно до наказу міністра виробниче об'єднання, підлегле тому ж міністерству, повинне було передати безоплатно одному із заводів цього ж міністерства невикористане устаткування на суму 375971 гривень. Але об'єднання, вважаючи безоплатну передачу устаткування іншій особі недоцільної, прийняло рішення продати це устаткування іншому підприємству.
Завдання 2. Після смерті громадянина Петренка його дочка звернулася в юридичну консультацію за роз'ясненням про свої права й обов'язки у відношенні спадщини.
У Петренка була окрема однокімнатна квартира, приватизована на його ім'я, предмети обстановки, особисті носильні речі, автомобіль "Ока", наданий йому як інваліду, 40 акцій відкритого акціонерного товариства "Мрія" з оцінкою про останнє одержання дивідендів по них 1,5 роки тому. За місяць до того, у якому вмер спадкодавець, йому не перелічили пенсію. Від видавництва "Промінь" у поштовій скриньці виявлений лист із нагадуванням про витікання терміну надання рукопису повести, частину авторського гонорару за який покійний вже одержав. Сусідка по сходовій площадці громадянка Суслова пред'явила розписку, відповідно до якої покійний взяв у неї в борг і зобов'язався повернути грошову суму.
Які відносини, регульовані цивільним правом, Ви можете виділити з умов задачі?
Яке майно успадковує дочка Петренка?
Які права й обов'язки перейдуть до спадкоємця?
Завдання 3. Громадянина Гарбуза, що проїхав на заборонений сигнал світлофору, зупинив і оштрафував співробітник дорожної міліції. Гарбуз вирішив, що накладення штрафу принижує його честь та гідність. Він бажав “налякати” міліціонера, і знову сівши закермо, направив автомобіль прямо на нього, упевнений, як він сам пізніше пояснював, що співробітник міліції звернеться до утечі, і це “реабілітує” водія в очах його подруги Лужко, яка в той час знаходилась в салоні автомобілю.
Гарбуз зробив наїзд на співробітника міліції Кунака, який привів до тяжких ушкоджень останнього та довгострокову непрацездатність. Відносно Гарбуза відкрита кримінальна справа. Крім того, громадянин Кунак пред`явив позив про відшкодження шкоди його здоров`ю, заподіяного діями Гарбуза.
Які галузі права регулюють вказані відносини?
Які групи майнових відносин Ви можете виділити з умов завдання?
Які групи майнових відносин, що регулюються цивільним правом, Ви можете виділити з умов завдання?
Завдання 4. Мотін прийшов до себе на роботу і не привітався з колегами. Один з них, Трунов, вголос та в критичній формі висловився стосовно виховання Ковальова і манер його поведінки в колективі, внаслідок чого виникла сварка. Більшість співробітників пересварилися між собою, іншим був зіпсований настрій, а у відділі встановилася гнітюча обстановка. Деякі з працівників вважали, що вказаним випадком була порушена їх гідність, і звернулися до роботодавця з вимогою навести належний порядок і створити умови для плідної праці.
Визначте, які відносини виникли в наведеній ситуації?
Завдання 5. Громадянин Цвєтков внаслідок порушення правил обгону пошкодив автомобіль OPEL ASTRA (зіпсовано крило, пошкоджене фарбування, пошкоджена стійка дверей, розбите переднє вітрове скло ти ксенонова фара), яким керував Ступкін - співробітник органів внутрішніх справ. На вимогу відшкодувати заподіяну шкоду Цвєтков відповів, що в нього грошей, необхідних на ремонт, немає, іншого майна також, і нічого робити він не буде, а натомість запропонував Ступкіну забрати його автомобіль ВАЗ 2101 1979 року випуску. Більш того, він заявив, якщо Ступкін буде наполягати на своєму, то він звернеться в інспекцію з особового складу зі скаргою про незаконні вимоги і погрози.
На вимогу Ступкіна факт дорожньо-транспортної пригоди (ДТП) було запротокольовано, складено схему. Проведена автотранспортна експертиза встановила розмір заподіяного збитку — 16 тис. гривень. В інспекції з особового складу потерпілому порадили пред'явити свої претензії до порушника,
Визначить, які виникли відносини? Яке правове становище працівника міліції в разі автотранспортної пригоди за його участі? Чи може він захистити свої права, і які перспективи цивільного позову про відшкодування завданого збитку в разі звернення до суду?
Питання для самоконтролю:
1. Що розуміють під цивільним правом?
2. Як визначається поняття «предмет цивільного права»?
3. Що таке майнові відносини?
4. Як визначається поняття «особисті немайнові відносини»?
5. Як визначається поняття «підприємницькі відносини»?
6. Що таке цивільно-правовий метод регулювання суспільних відносин?
7. Що означає рівність учасників цивільно-правових відносин?
8. Що означає поняття «автономія волі» учасників цивільно-правових відносин?
9. Що означає поняття «майнова самостійність» учасників цивільно-правових відносин?
10. Як здійснюється захист цивільних прав від правопорушень і які є засоби захисту цивільних прав?
11. Якими особливостями цивільної відповідальності характеризується цивільно-правовий метод?
12. Що розуміють під принципами цивільного права? В чому їх значення? Перелічите їх та охарактеризуйте.
13. У яких випадках у правозастосувальної практиці справи
зважуються за аналогією закону, а в яких — за аналогією права?
14. Які функції цивільного права як галузі права ви знаєте? Охарактеризуйте їх.
15. Як розмежувати цивільне право з іншими галузями права України?
16. Яка система цивільного права України як галузі права?
17. Перелічите основні правові інститути, які складають систему цивільного права України.
18. Яку роль грає цивільне право в ринкових відношеннях, що формуються?
19. Що таке “діспозитивність” норм цивільного права, чим вона обумовлена?
Література:
1. Конституція України. Прийнята на п'ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. - 1996. - № ЗО. - Ст. 141; з наступними змінами і доповненнями.
2. Цивільний кодекс (ЦК) України від 16 січня 2003 року //Голос України. - 2003. -№ 47-48; з наступними змінами і доповненнями.
3. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року // Відомості Верховної Ради України. - 2003. - № 18. - Ст. 144; з наступними змінами І доповненнями.
4. Сімейний кодекс України від 10 січня 2002 р. // Відомості Верховної Ради України. - 2002. - № 21 -22 - Ст. 135; з наступними змінами і доповненнями.
5. Братусь С. Н. Предмет и система советского гражданского права. - М., 1963.
6. Гражданское право. Том 1. Учебник. 6-е изд. / Под ред. А. П. Сергеева, Ю. К. Толстого. - М., 2002.
7. Жилінкова І. Регулювання майнових відносин подружжя. // Право України, 1994. -№ 11-12. -С. 29-31.
8. Мейер Д. И. Русское гражданское право. - М.: Статут, 2000.
9. Харитонов Є. О. Вступ до цивільного права України: Навч. посібн. - К.: Істина, 2006. - 288 с.
10. Хозяйственное право: Учебник / В. К. Мамутов, Г. Л. Знаменский, К. С. Хахулина и др.; Под ред. В. К. Мамутова. - К.: Юринком Интер, 2002. - 912 с.
11. Цивільне право України: Підручник: У 2-х кн. / За ред. О. В. Дзери, Н. С. Кузнєцової. - К.: Юрінком Інтер, 2004. Т. 1. - 736 с.
12. Цивільне право України: Підручник: У 2 т. /Борисова В. І. (кер. авт. кол.), Баранова Л. М., Жилінкова І. В. та ін.; За заг. ред. В. І. Борисової, І. В. Спасибо-Фатєєвої, В. Л. Яроцького. - Х.: Право, 2012. - Т. 1. - 596 с.
13. Цивільне право України: Академічний курс: Підруч.: У 2 т. / За заг. ред. Я. М. Шевченко. - Вид. 2-ге, доп. і перероб. - К.: Ін Юре, 2006. - Т. 1. - 696 с.
14. Харитонов Е. О., Старцев О. В. Цивільне право України: Підручник. - Вид. 2, перероб. і доп. - К.: Істина, 2007. - 816 с.
15. Науково-практичний коментар Цивільного кодексу України: У 2 т. - 2-е вид., перероб. і доп. / За ред. О. В. Дзери (кер. авт. кол.), Н. С. Кузнєцової, В. В. Луця. -К.: Юрінком Інтер, 2006.
16. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар: У 2 ч. / За заг. ред. Я. М. Шевченко. - К.: Ін Юре, 2010.
17.Яковлев В. Ф. Гражданско-правовой метод регулирования общественных отношений. - Свердловск, 1972.