Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 2. Гармонізація національного законодавства України з чинними міжнародними стандартами – 2 години




 

Лекція 8: “Договір дарування. Договір ренти. Договір довічного утримання (догляду)” – 2 години.

 

Поняття та загальна характеристика договору дарування. Предмет договору дарування. Сторони договору дарування. Форма договору дарування. Прийняття дарунка. Обов'язки дарувальника. Одностороння відмова від договору дарування з обов'язком передати дарунок у майбутньому. Обов'язок обдарованого на користь третьої особи. Розірвання договору дарування на вимогу дарувальника. Пожертва. Поняття та загальна характеристика договору реній. Сторони договору ренти. Форма договору ренти. Передання майна під виплату ренти. Забезпечення виплати ренти. Форма, розмір і строк виплати ренти. Права та обов'язки сторін. Розрахунки між сторонами у разі розірвання договору ренти. Ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження майна, переданого під виплачу ренти. Поняття та загальна характеристика договору довічного утримання (догляду). Предмет договору довічного утримання (догляду). Сторони договору довічного утримання (догляду). Обов'язки набувача за договором довічного утримання (догляду). Момент виникнення у набувача права власності на майно, передане за договором довічного утримання (догляду). Припинення договору довічного утримання (догляду).

 

Семінарське заняття 8: “Договір дарування. Договір ренти. Договір довічного утримання (догляду)” – 2 години.

 

ПЛАН

1. Поняття та ознаки договору дарування.

2. Сторони та зміст договору дарування.

3. Договір пожертви.

4. Поняття, форма та сторони договору ренти.

5. Зміст договору ренти.

6. Форма, розмір та строк виплати ренти.

7. Підстави та наслідки розірвання договору ренти.

8. Поняття, форма та сторони договору довічного утримання.

9. Зміст договору довічного утримання.

10. Особливості припинення договору довічного утримання.

 

Запитання до самоконтролю:

 

1. Що є предметом договору дарування?

2. Який строк позовної давності для пред’явлення вимоги про розірвання договору дарування?

3. В чому різниця між договором дарування та пожертвою?

4. Чи може дарувальник обтяжити обдарованого певними діями на свою користь?

5. Які суб’єкти цивільного права можуть виступати в якості сторін договору дарування?

6. Чи є нормативно встановлені обмеження вартості подарунку, які можуть дарити або приймати недієздатні та обмежено дієздатні фізичні особи?

7. Чи можуть бути предметом дарування особисті немайнові блага?

8. В яких випадках дарувальник може розірвати договір дарування?

9. Чи відповідає обдарований за збитки, що виникли у дарувальника у випадку відмови від прийняття подарунку і в якому обсязі?

10. Які умови є істотними для договору ренти?

11. Яка різниця між договором ренти і договором купівлі-продажу?

12. Яка різниця між договором безстрокової ренти і договором довічного утримання?

13. Які правові наслідки недотримання вимоги про нотаріальне посвідчення договору ренти?

14. В чому різниця між платною і безоплатною рентою?

15. Ч. 2 ст. 735 ЦК «Платник ренти має право відчужувати майно, передане йому під виплату ренти, лише за згодою одержувача ренти». Які правові наслідки вчинення угоди без згоди одержувача ренти?

16. Як забезпечується виплата ренти?

17. До якого виду договорів відноситься договір довічного утримання?

18. Чи переходять обов’язок набувача за договором довічного утримання до його спадкоємців?

 

Практичне заняття 8: “Договір дарування. Договір ренти. Договір довічного утримання (догляду)” – 4 години

 

Практичне заняття № 1

 

Завдання № 1

Леонтій Лобов в письмовій формі уклад договір дарування зі своїм братом, відповідно до якого останній ставав власником 1-кімнатної квартири. Пізніше обдарований в усній формі відмовився від дарунку і не взяв ключі від квартири. Вночі засмітилась фонова труба, і вся рідина, що зливалась з верхніх поверхів, через унітаз розлилась по всій квартирі. Паркет зіпсувався. Крім того були пошкоджені квартири, що знаходились нижче. Леонтій Лобов подав позовну заяву до брата, в якій вимагав від нього відшкодування матеріальних збитків, що були спричинені відмовою від прийняття дару і поселитися в цій квартирі.

Чи вважається договір дарування розірваним?

Яке рішення повинен прийняти суд?

 

Завдання № 2

Грищенко уклав договір дарування з своїм племінником, за яким у власність останнього передавалась дача з земельною ділянкою. Після укладення договору банк, на відсотки з вкладу в який жив дарувальник, збанкрутив. Грищенко залишився без засобів до існування і відмовлявся від виконання договору дарування, мотивуючи це тим, що повинен продати дачу і поліпшити своє матеріальне становище.

Чи буде договір розірваний в наведеній ситуації?

Які дії слід вчинити Грищенко для розірвання договору дарування?

 

Завдання № 3

Підприємець Сілкін пожертвував онкологічному центру автомобіль для виїзду до хворих на виклик, що і було записано в договорі. Однак співробітники центру стали використовувати автомобіль для приватних подорожей. Сілкін незабаром загинув в автокатастрофі, а син, дізнавшись, що центр не виконує умов договору, укладеного батьком, подав позов до суду з вимогою розірвати договір пожертви і повернути йому автомобіль онкологічним центром.

Чи має право син вимагати повернення майна?

Яке рішення повинен прийняти суд?

 

Завдання № 4

Звягінцева подарувала своїй племінниці срібну брошку із дорогоцінного каміння, а також пообіцяла подарувати інші коштовності у день її весілля. У відповідь племінниця подарувала своїй тітці літню сукню та білі босоніжки.

Чи можна вважати ці відносини між родичами відносинами дарування? Чи була усна обіцянка Звягінцевої про подарунок на весілля укладенням договору дарування на майбутнє?

 

Завдання № 5

Погодін подарував свою старину гітару онуку. Через певний час дід дізнався, що онук користується гітарою неохайно – кидає її куди попало, на зауваження не реагує, а одного разу навіть спробував вдарити нею свого знайомого по голові. Бачачи таке ставлення до родинної реліквії, Погодін звернувся до суду щодо розірвання договору і повернення гітари.

Чи правомірні вимоги Погодіна? Яке рішення повинен прийняти суд? Чи може Погодін відмінити договір дарування без звернення до суду?

 

Завдання № 6

Колісниченко купила светр на товарному ринку, який там же одягла на себе. Увечері вона побачила у себе почервоніння шкіри на руках та шиї. Вважаючи, що це алергічна реакція на вовну, вона вирішила подарувати свій светр подрузі Лебедєвої на день народження. Подруга носила кілька днів светр, не звертаючи увагу на почервоніння шкіри та сверблячку. Із поліклініки, куди вона звернулась, її відправили у інфекційну лікарню з діагнозом: короста. Після вилікування, Лебедєва подала позов до суду щодо відшкодування всіх витрат на лікування та завданої моральної шкоди. Колісниченко вину не визнала, вважаючи, що подруга сама винувата, що носила светр не звертаючи увагу на почервоніння.

Проаналізуйте правомірність дій сторін договору дарування. Чи обґрунтовані вимоги позивача та заперечення відповідача по справі? Яке рішення повинен прийняти суд? Чи змінилася б ситуація, у разі якщо б лікування було б безоплатним?

 

Практичне заняття № 2

Завдання № 1

За договором ренти Олена Резнік, мешканець селища Гай, передала своєму сусіду Леоніду Лихову за плату у власність земельну ділянку, а останній зобов’язався виплачувати їй ренту безстроково.

Договором передбачалась виплата ренти в грошовій формі, а після збору врожаю – овочами на суму, відповідно до грошової суми ренти. Сторони погодились, що періодичність виплати ренти повинна бути встановлена у відповідності з ЦК.

Через 5 років після укладення договору ренти Резнік загинула по дорозі у гості до своєї дочки Людмили Лавандової. Остання стала спадкоємцем померлої. Лихов не став сплачувати Лавандовій ренту, посилаючись на те, що він укладав договір з Резнік і грошей їй сплатив достатньо, щоб відшкодувати вартість земельної ділянки. Лавандова з цими доводами не погодилась і звернулась до суду з вимогою до Лихова про сплату грошової ренти за три роки і відсотків, виходячи з облікової ставки НБУ на день подачі позовної заяви.

Який строк виплати ренти? Чи перейшли права отримувача ренти до спадкоємця – Людмилі Лавандовій? Чи правомірні позовні вимоги Лавандової до Лихової? Яке рішення повинен прийняти суд?

 

Завдання № 2

Сідоров за договором безстрокової ренти передав підприємцю Волкову безоплатно у власність 100 тис. грн. При цьому останній зобов’язався сплачувати Сідорову щомісяця ренту у вигляді грошової суми. В договорі також передбачалось, що Волков повинен був застрахувати на користь Сідорова ризик невиконання або неналежне виконання ним свого обов’язку.

Через два роки після укладення договору Волков почав затримувати виплату ренти, а потім прострочив її більше ніж на рік. Крім цього, з’ясувалося, що Волков не поновив страхування ризику невиконання або неналежне виконання перед Сідоровим своїх обов’язків.

Сідоров звернувся до адвоката за консультацією щодо можливості захисту своїх прав.

Дайте правову консультацію щодо описаної ситуації. Які вимоги можна пред’явити у судовому порядку для захисту прав Сідорова? Яка відповідальність може бути покладена на Волкова через прострочення ним виплати ренти? Коли можливо збільшити розмір рентних платежів?

 

Завдання № 3

Одінцова уклала з Павлом договір щодо передання йому у ренту нежитлового приміщення під офіс через три місяця після укладення самого договору. В обмін на це Павлов зобов’язувався сплачувати визначені у договорі майбутні рентні платежі після безоплатної передачі самого приміщення. Втім, після спливу трьохмісячного строку, Одінцова відмовилась передавати приміщення, посилаючись на тяжкий матеріальний стан, для покращення якого вона мала намір продати приміщення іншій особі. Павлов звернувся до суду.

Проаналізуйте ситуацію. Які варіанти вирішення цієї задачі існують?

 

Завдання № 4

Оксана Пугачова, 65 років, за договором довічного утримання передала безоплатно належну їй 3-кімнатну квартиру у власність Глеба Колобкова. Згідно з договором Пугачова повинна була проживати в ізольованій кімнаті і забезпечуватись харчуванням, одягом і доглядом у випадку її захворювання. Прийнявши квартиру Колобков без погодження з Пугачовою здав в оренду 2 кімнати студента з Африки за високу плату. Через 5 років квартира набула захаращеного вигляду, стала такою, що потребує капітального ремонту. Пугачова вимагала від Колобкова проведення ремонту, але він відмовився. Тоді Пугачова подала позов до суду з вимогою сплатити ринкову вартість квартири у зв’язку з неналежним використанням квартири і неналежним доглядом за нею.

Як повинна визначатись сума ренти, якщо вона не вказана в договорі, чи підлягає вона індексації? Чи правомірні дії Колобкова при укладенні договору оренди? Чи правомірні позовні вимоги Пугачової до Колобкова про сплату ринкової вартості квартири у зв’язку з неналежним використанням квартири і неналежним доглядом за нею? Яке рішення повинен прийняти суд?

 

Завдання № 5

За договором довічного утримання одержувач ренти Степанія Стародубцева, мешканець м. Київ, передала безоплатно належну їй 2-кімнатну квартиру у власність Кирилу Курочкіну, який зобов’язався забезпечувати відчужувача утриманням.

В договорі була визначена вартість всього обсягу утримання в грошовій сумі, яка складала 2 мінімальні розміри заробітної плати в місяць. Крім того, договір передбачав сплату ритуальних послуг. Після укладення договору Стародубцева переїхала до свого будинку в сільській місцевості, а Кирило Курочкін сплачував їй утримання згідно умов договору. Через 3 роки Курочкін обміняв 2-кімнатну квартиру Стародубцевої на 3-кімнатну квартиру без її згоди. Дізнавшись про обмін, Стародубцева в судовому порядку вимагала від Курочкіна сплати ринкової вартості квартири. Кирило подав до суду зустрічний позов з вимогою про компенсацію витрат, що були ним понесені у зв’язку з утриманням Стародубцевої.

В яких випадках Кирило Курочкін повинен сплачувати вартість ритуальних послуг? При яких умовах Курочкін мав право провести обмін 2-кімнатної квартири Старобудцової на 3-кімнатну? Чи правомірні вимоги Стародубцевої до Курочкіна, викладені в позовній заяві? Чи правомірні вимоги Курочкіна до Стародубцової, викладені в зустрічній позовній заяві? Яке рішення повинен прийняти суд?

Завдання № 6

 

82-річна Колосова передала Мелехову за договором безстрокової ренти за плату свій будинок та земельну ділянку. Останній зобов’язався сплачувати їй та її 64-річній доньки ренту у рівних частках у грошовій формі.

Через два роки Колосова померла, а через рік в наслідок нещасного випадку померла і її донька.

З якою періодичністю Мелехов повинен був сплачувати рентні платежі? Як Мелехов повинен був розпорядитися часткою Колосової після її смерті? Чи припиняється зобов’язання ренти після смерті Колосової, у разі якщо у неї з’являться спадкоємці? Що є підставою для припинення рентних правовідносин?

 

Самостійна робота 8 – 4 годин

Теми для самостійного вивчення:

Тема 1. Обов’язок обдарованого на користь третьої особи – 2 години.

Тема 2. Особливості укладення договору довічного утримання щодо майна, що є у спільній сумісній власності – 2 години.

 

Змістовний модуль ІІІ. СИСТЕМА ДОГОВОРІВ НАЙМУ

 

Терміни та поняття до змістовного модулю 3: найм, піднайм, наймач, наймодавець, титульний володілець, неспоживна річ, індивідуально-визначена річ, пролонгація договору, конклюдентні дії, поточний ремонт, капітальний ремонт, цільове використання, віддільні поліпшення, невіддільні від майна поліпшення, тимчасові мешканці, лізинг, прокат, підрядник, генеральний підрядник, субпідрядник, замовник, кошторис, притримування, регресний позов, сприяння замовника, істотний недолік, здача і приймання виконаної роботи, ризик випадкової загибелі матеріалів, непридатність матеріалів, явні недоліки, приховані недоліки, відступи від умов договору, істотні відступи від договору, загибель предмета підряду, відмова замовника від договору, прострочка в прийнятті виконаної роботи, істотний недолік, новобудова, капітальний ремонт, підрядний контракт у будівництві, будівельний майданчик, об’єкт будівництва, проектні роботи, пошукові роботи, вихідні дані, завдання на проектування.

 

Література: [2, 5, 11,12, 13, 14, 15, 16, 18, 20,37, 39, 40, 42, 43, 51, 52, 57, 62, 63, 64, 69, 70, 72, 76, 82, 85, 88, 91, 94, 121, 122].

 

Лекція 9: “Поняття та характерні ознаки договору найму (оренди). Види договору найму” – 2 години.

 

Поняття, характерні ознаки та загальна характеристика договору найму (оренди). Суттєві умови договору найму (оренди). Предмет договору. Строк договору. Плата за користування майном (орендна плата). Сторони договору. Права та обов'язки сторін договору. Користування річчю, переданою у найм. Піднайм. Наслідки поліпшення та погіршення речі, переданої у найм. Ремонт речі, переданої у найм. Підстави розірвання договору найму на вимогу наймодавця та на вимогу наймача. Відповідальність за шкоду, що завдана у зв'язку з користуванням річчю, переданою у найм. Правонаступництво у разі зміни власника речі, переданої у найм. Припинення договору найму. Види договору найму. Договір прокату. Найм (оренда) земельної ділянки. Найм будівлі або іншої капітальної споруди. Найм (оренда) транспортного засобу. Загальна характеристика договору лізингу. Предмет договору лізингу. Лізинговий платіж. Особливості оренди державного та комунального майна. Поняття та загальна характеристика договору найму (оренди) житла. Предмет договору. Сторони договору. Строк договору найму житла. Права та обов'язки сторін договору. Плата за користування житлом. Ремонт житла, переданого у найм. Договір піднайму житла. Тимчасові мешканні. Розірвання договору найму житла. Відповідальність сторін за невиконання чи неналежне виконання умов договору.

 

Семінарське заняття 9: “Поняття та характерні ознаки договору найму (оренди). Види договору найму” – 2 години.

 

ПЛАН

1. Поняття та ознаки договору найму (оренди).

2. Права та обов’язки наймодавця і наймача.

3. Припинення договору найму.

4. Особливості оренди державного та комунального майна.

5. Поняття та ознаки договір прокату.

6. Договір найму земельної ділянки.

7. Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди.

8. Договір найму (оренди) транспортного засобу.

9. Договір лізингу.

10. Договір найму житла.

11. Характерні риси договору позички.

 

Запитання до самоконтролю:

1. Що може бути предметом договору найму?

2. Яка форма договору найму?

3. Хто повинен проводити ремонт майна, переданого в найм?

4. В яких випадках наймач має право вимагати а) зменшення орендної плати, б) розірвання договору, в) відшкодування витрат на поліпшення речі, переданої у найм?

5. Які правила користування найманим майном?

6. Які правові наслідки проведення наймачем поліпшень речі, переданої у найм?

7. В яких випадках договір найму може бути розірваний достроково?

8. Як в законодавстві вирішується питання про право наймача на укладення договору на новий строк після завершення строку найму?

9. В чому особливість суб’єктивного складу правовідносин в договорі прокату?

10. Що може бути предметом договору прокату?

11. Чи має право наймач за договором прокату переважне право на купівлю речі у разі її продажу наймодавцем?

12. Яка форма договору найму транспортного засобу?

13. Яка з сторін несе витрати, пов’язані з використанням транспортного засобу при його наймі?

14. Яка правова доля земельної ділянки при здачі будівлі, що на ній знаходиться, у найм?

15. В яких випадках договір найму будівлі підлягає державній реєстрації?

16. В чому різниця між прямим і непрямим лізингом?

17. Хто несе ризик випадкового знищення предмета договору лізингу?

18. Поняття та види житлового фонду.

19. Особливості виселення громадян з житлового будинку?

20. Які підстави для розірвання договору найму житла?

21. Яка мета договору комерційного найму?

22. Які особливості судового та адміністративного порядку виселення з соціального житлового фонду?

23. Що є підставою для збереження житла за тимчасово відсутнім громадянином?

24. Який порядок вселення громадян в житлове приміщення в якості постійно проживаючих з наймачем?

25. Який порядок укладення договору найму житла на новий строк?

 

Практичне заняття 9: “Поняття та характерні ознаки договору найму (оренди). Види договору найму” – 2 години.

Завдання № 1

Товариство „Дормашсервіс” уклало з ВАТ „Регі­ональні телефонні мережі” договір найму землерийної машини тер­міном на один рік. Через 5 місяців машина вийшла з ладу і виникла необхідність у капітальному ремонті.

ВАТ зробило ремонт, а крім того обладнало машину новим при­строєм. Протягом останніх 4-х місяців ВАТ не платило плати за кори­стування машиною, вважаючи, що витрати на ремонт і вартість но­вого технологічного пристрою мають бути зараховані в таку плату.

Товариство „Дормашсервіс” з цим не погодилось, пояснивши, що ремонт і поліпшення машини наймач провів без його згоди.

Як вирішити спір?

 

Завдання № 2

Власником приватного підприємства на підставі виданого ним розпорядження була надана 2-кімнатна квартира менеджеру Сисоєвій у новозбудованому 8-квартирному будинку. Після заселення квар­тири вона звернулась до паспортного столу із заявою про реєстрацію. У прописці було відмовлено на тій підставі, що реєстрація в наданій квартирі повинна здійснюватися на підставі виданого райвиконкомом ордера, а оскільки такий відсутній, то в ній було відмовлено.

Юрисконсульт, до якого звернулась Сисоєва, порадив їй жити в квартирі без реєстрації і пояснив, що користуватись нею вона може лише на час роботи, а в разі звільнення може бути виселена.

Проаналізуйте наведену ситуацію і зробіть висновок.

 

Завдання № 3

Васьков передав Петрову, який будував будинок за сплатним договором позички, оформленим усно бетономішалку на невизначений строк з щомісячною сплатою фіксованої суми. Оскільки сам Васьков будинок вже побудував бетономішалка йому вже була непотрібна і він продав її Сидорову повідомивши, що зараз вона у Петрова, але якщо йому потрібно, то він може її забрати. Петров, дізнавшись про це, подав позов до суду бо вважав, що він як користувач має переважне право купівлі. Крім того, він зажадав, щоб платежі за використання бетономішалки були зменшені, оскільки при її використанні зіпсувався підшипник і він замінив його за власні кошти. Сидоров одразу після купівлі з'явився до Петрова і зажадав передачі бетономішалки.

Чи мав право Васьков продати річ, яка знаходилася в користуванні Петрова без попередження останнього? Чи має Петров право переважної купівлі речі взятої ним в позичку? Хто повинен нести витрати по заміні підшипника? Чи має право Сидоров негайно вимагати повернення речі?

 

Завдання № 4

Горський взяв напрокат піаніно строком на один рік, уклавши відповідну угоду з ательє прокату. У зв'язку з виїздом у 3-місячне відрядження, Горський передав піаніно в тимча­сове користування своєму сусідові Хмельову з умовою, що він платитиме вартість прокату за той час, поки піаніно буде знаходитися в його квартирі. Хмельов поставив піаніно біля батареї центрального опалення і незабаром в інструменті з'явились дві тріщини. Після зак­інчення строку угоди Горський повернув піаніно в ательє прокату. Проте після огляду інструмента ательє прийняти його відмовилось і запропонувало Горському відремонтувати інструмент за свій рахунок. Горський відмовився виконати цю вимогу, пославшись на те. що винуватцем псування піаніно є Хмельов.

Чи мав право Горський передати піаніно Хмельову? Чи можли­во, щоб Хмельов платив вартість прокату піаніно замість Горського і яким чином? За чий рахунок треба відремонтувати піаніно'1 Чи має право Горський потім вимагати компенсації збитків від Хмельова?

 

Завдання № 5

Акціонерне товариство „Яна” орендувало у заводу «НЦТ» комп'ютери й автомобілі. За умовами договору орендар повинен був 27 березня 2007 року доставити комп'ютери і автомобілі орендодавцю за місцем його знаходження, однак не зробив це. У зв’язку з цим, орендодавець направив у відрядження за місцем знаходження орендаря (за 100 км) своїх робітників і транспорт для прийому майна. яке знаходилось у орендаря, та доставки його орендодавцю. Зразу після отримання майна завод подав позов до АТ „Яна” про стягнення 20 тис. грн., включивши в суму позову вартість капітального ремонту автомобілів і комп'ютерів, вартість мастильних матеріалів і пального, вартість комп'ютерних програм, кошти, що були витрачені на відрядження і заробітну плату, виплачену шоферам-завантажникам, орендну платню за весь час, коли майно знаходилось у АТ „Яна” після закінчення строку угоди. Відповідач позову не визнав.

Проаналізуйте ситуацію. Чи правомірні позовні вимоги?

 

Завдання № 6

Алікперов уклав з фірмою договір прокату на використання телевізору протягом 6 місяців та сплатив всю суму договору відразу. Через три місяця Алікперов був звільнений з роботи, а тому для вирішення своїх матеріальних проблем вирішив достроково розірвати договір прокату і повернути собі гроші сплачені за користування телевізором. Наймодавець відмовився повертати гроші, оскільки договір був укладений саме на 6 місяців, а загальні положення цивільного законодавства не дозволяють одностороннього розірвання договору без згоди іншої сторони.

Дайте правову оцінку правомірності дій сторін.

 

Завдання № 7

Мазур по переводу з Куп'янського РВ МВС перейшов в УВС м. Хар­кова, де був взятий на квартирний облік у жовтні 2006 року за місцем проживання. Вважаючи, що його повинні взяти на облік за даними постановки на квартирний облік у Куп'янську (грудень 2004). він по­дав скаргу на ім'я голови районної Ради. При по­вторному розгляді матеріалів було встановлено, що Мазур залишив 3-кімнатну квартиру в м. Куп'янську сім'ї своєї старшої дочки і в Хар­кові проживає за договором найму в приватизованій 2-кімнатній квар­тирі свого одинокого батька. На підставі встановленого виконком констатував, що Мазур сам штучно погіршив свої житлові умови. Підстави для взяття його на квартирний облік відсутні.

Мазур оскаржив рішення виконкому в суді.

Яке рішення необхідно випести по скарзі? Які підстави для взяття па квартирний облік? Як визначається дата взяття на квартирний облік при переведенні?

 

Самостійна робота 9 – 6 годин

Теми для самостійного вивчення:

Тема 1. Особливі ознаки різновидів договору лізингу – 2 годин.

Тема 2. Складіть письмово таблицю, яка б містила спільні та відмінні елементи лізингу з такими договорами як оренда державного та комунального майна, купівля-продаж, поставка – 2 години.

Тема 3. Порівняльно-правовий аналіз законодавств Росії та України щодо системи договорів найму – 2 години.

 

Лекція 10: “Поняття та загальна характеристика договору підряду. Види договору підряду” – 2 години.

Поняття, характерні ознаки та загальна характеристика договору підряду. Сторони договору. Предмет договору. Ціна договору. Порядок оплати роботи. Поняття та види кошторису. Строки виконання робіт. Права та обов'язки сторін. Правові наслідки невиконання замовником вимог підрядника. Гарантія якості роботи. Відповідальність сторін за невиконання чи неналежне виконання умов договору. Розрахунки між сторонами у разі випадкового знищення предмета договору підряду або неможливості закінчення роботи. Види договору підряду. Поняття та загальна характеристика договору побутового підряду. Права замовника у разі істотного порушення підрядником договору побутового підряду. Поняття та загальна характеристика договору будівельного підряду. Проектно-кошторисна документація та її правове значення. Ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження об'єкта. Передання та прийняття робіт. Відповідальність сторін за договором будівельного підряду. Поняття та загальна характеристика договору підряду на проектні та пошукові роботи. Договір на виконання науково-дослідних або дослідно-конструкторських та технологічних робіт.

 

Семінарське заняття 10: “Поняття та загальна характеристика договору підряду. Види договору підряду” – 2 години.

 

ПЛАН

1. Поняття, ознаки та значення договору підряду.

2. Сторони, зміст та форма договору підряду.

3. Основні права та обов’язки сторін.

4. Відповідальність за договором підряду.

5. Види договору підряду (загальна характеристика).

6. Договір побутового підряду.

7. Договір будівельного підряду.

8. Договір підряду на проведення проектних та пошукових робіт.

 

Запитання до самоконтролю:

1. Що є предметом договору підряду?

2. Яка з сторін несе ризик випадкового знищення матеріалів?

3. Яка відповідальність генерального підрядника перед замовником за неналежне виконання обов’язків субпідрядником?

4. В чому різниця між договором підряду і договором купівлі-продажу, договором про надання послуг і трудовим договором?

5. Як встановлюється строк і ціна договору підряду?

6. Яка позовна давність застосовується до вимог щодо неналежної якості роботи?

7. В яких випадках ціна договору підряду може змінюватись? Які є види кошторису?

8. Що треба розуміти під інформаційним обов’язком підрядника перед замовником?

9. Що є предметом договору побутового підряду?

10. В чому особливість суб’єктивного складу правовідносин у договорі побутового підряду у порівнянні з договором підряду?

11. Як визначається ціна договору побутового підряду?

12. Які гарантії прав замовника в договорі побутового підряду передбачені ЦК?

13. Які нормативно-правові акти крім ЦК здійснюють регулювання суспільних відносин по договору побутового підряду?

14. Які особливості передання та прийняття робіт за договором будівельного підряду?

15. Як розподіляється ризик між сторонами при виконанні договору будівельного підряду?

16. Хто зобов’язаний забезпечити будівництво матеріалами та устаткуванням?

17. Хто може бути підрядником за договором підряду на проведення проектних та пошукових робіт?

18. Що таке вихідні дані для проведення проектних та пошукових робіт?

 

Практичне заняття 10: “Поняття та загальна характеристика договору підряду. Види договору підряду” – 2 години.

Завдання № 1

При виконанні підрядником робіт по будуванню житлового будинку при прокладанні фундаменту була пошкоджена міська каналізаційна мережа та вузловий колодязь міського вузла зв'язку „Телеком”. Аварія виникла через розходження між проектними даними, які містяться в отриманих від замовника документах і фактичним розміщенням каналізаційної мережі та вузлового колодязя „Телеком”. Підрядник припинив всі роботи, усунув наслідки аварії та пред'явив замовнику вимоги про оплату виконаних ним робіт, оскільки сам об'єкт будівництва було законсервовано до з'ясування нових умов будівництва.

Замовник відмовився від оплати пославшись на те, що аварія викликана від дій самого підрядника, і взагалі підрядник повинен був вивчати будівельну ділянку та повідомити про можливість деяких перешкод до початку будівництва. В цьому випадку замовник міг би звернутися до міськвиконкому з клопотанням про заміну виділеної для побудови будинку земельної ділянки.

Проаналізуйте правомірність дій та вимог сторін договору. Яким чином повинен діяти підрядник при виявленні неврахованих проектом робіт, що потребують додаткових витрат? Якщо б внаслідок аварії був знищений і сам об'єкт будівництва, то хто б поніс ризик випадкової загибелі речі?

 

Завдання № 2

Петров замовив будівельному кооперативу будівництво двохповерхового дачного будинку. Матеріал для будівництва був наданий кооперативом. Строк здачі був встановлений на 1 травня. 28 квітня будинок був готовий, про що підрядник повідомив замовника. 30 квітня Петров прийняв другий поверх, що було оформлено відповідним актом. Прийняти весь будиночок він не встиг, не вистачило часу. В зв'язку зі святами повне прийняття було заплановано на 3 травня. 2 травня сталося гроза і внаслідок попадання блискавки в будинок він повністю згорів.

Хто в даній ситуації несе ризик випадкової загибелі речі? Чи вплине на ситуацію те що замовник прийняв другий поверх? Через скільки днів після закінчення робіт і повідомлення про це замовника він повинен прийняти об'єкт? Які наслідки ухилення замовника від прийняття об'єкт?

 

Завдання № 3

Член садівничого товариства Кобзар уклав з робітниками будівельної організації Серьогіним, Телегіним, Кучеренком письмовий договір, який вони назвали трудовою угодою. У відповідності з договором робітники зобов'язувалися у вільний від основної роботи час збудувати на садовій ділянці Кобзаря будинок з його матеріалів. Оскільки Кобзар не зміг до обумовленого строку дістати матеріали і передати їх робітникам, то вони почали споруджувати будинок на місяць пізніше, ніж було узгоджено. Будинок споруджувався у відповідності з узгодженим проектом. До 23 червня будівництво будинку було в цілому завершено, залишилося виконати лише незначні малярні роботи. Вночі з 23 на 24 червня була гроза і від удару блискавки будівля згоріла. Робітники вимагали від Кобзаря оплатити вартість робот, посилаючись на те, що укладений договір був трудовим. Кобзар відмовився оплатити вартість робот у зв'язку з тим, що вони ним не прийняті.

Який договір був укладений між робітниками та Кобзарем? Чи обґрунтовані вимоги робітників та заперечення Кобзаря? Як вирішити спір? Невиконання якого обов'язку однією із сторін призвело до збитків, хоча зазвичай їх не відшкодовує жодна із сторін?

 

Завдання № 4

Незадовго до закриття майстерні два лікаря місцевої лікарні зайшли та здали на ремонт свої годинники імпортного виробництва. Годинники були прийняті без їх оформлення, без видачі лікарям квитанцій, особа, що приймала пообіцяла видати їх ранком, бо в неї скінчилися бланки. Тієї ж ночі майстерня була погромлена і годинник Васіна пропав, а годинник Сокуренко був пошкоджений, внаслідок чого вартість ремонту зросла в 5 разів. Васін звернувся з вимогою про повернення йому нового годинника тієї ж марки, а Сокуренко - про ремонт на раніше узгоджених умовах. Власник майстерні в задовольнянні їх вимог відмовив і заявив, що претензію про повернення годинника необхідно пред'являти зловмисникам (якщо вони будуть знайдені), а ремонтувати пошкоджений годинник за свій рахунок він не буде.

Як повинна бути оформлена угода і які наслідки недотримання форми? Як необхідно вирішити справу?

 

Завдання № 5

По договору між генеральним підрядником та субпідрядною організацією остання в червні 2008 року повинна була виконати електромонтажні роботи. Однак внаслідок відсутності електроарматури роботи фактично були початі лише 6 вересня 2008 року, внаслідок чого на 3 місяці був порушений узгоджений графік виконання робіт на об'єкті, а інша субпідрядна організація не змогла вчасно почати упоряджувальні роботи і понесла збитки. На підставі цього вона подала претензію до генпідрядника про сплату неустойки за зрив узгоджених строків, а до іншого субпідрядника про відшкодування збитків (виплату простоїв).

Як необхідно вирішити справу?

 

Завдання № 6

Замовник - дирекція підприємства „Світанок” - подала позов до будівельно-монтажного управління про стягнення штрафу за завдання побудованого об'єкту з недоліками, неустойки за прострочення здачі на 90 днів та про відшкодування збитків у зв'язку з простоєм працівників підприємства та устаткування. Кошторисна вартість будівельно-монтажних робіт –168 млн. грн.

Підрядник зазначив, що затримка будівництва викликана несвоєчасним зданням фундаменту будови субпідрядником - будівельною компанією „Фортеця”, до якої слід звертатися з вимогою про стягнення неустойки. Підрядник також зазначив, що сума штрафу за недоробки не відповідає за розміром обсягу недоробок.

В судовому засіданні господарського суду замовник зазначив, що недоробки було усунено за тиждень після встановленого терміну.

Як слід обчислювати суму штрафу? Як вирішити спір?

 

Завдання № 7

Гнатенко уклав договір з Ремтрестом на капітальний ремонт своєї трикімнатної квартири. Вартість роботи та матеріалів тресту була визначена загальною сумою 1880 гривен. Відповідно до умов договору ремонт повинен був початися 5 вересня і закінчитися 11 вересня. При укладенні договору Гнатенко заплатив 900 гривен, а 6 вересня до нього зателефонували з Ремтресту та попросили згоди на перенесення початку робіт на 9 вересня, тому що трест не має можливості виділити робітників, вони зайняті на інших об'єктах. Гнатенко відмовився від цієї пропозиції, оскільки він взяв на роботі відпустку за свій рахунок та чекає ремонтників. Роботи були розпочаті лише 8 вересня та закінчені 15 вересня. По закінченні роботи Гнатенко сплатив ще 400 гривен, а решту оплатити відмовився, вважаючи це понесеними збитками (неотримання зарплати) внаслідок порушення трестом умов договору. Окрім цього, частину робіт він виконав сам. Ремтрест звернувся з позовом до суду про стягнення з Гнатенко неоплаченої ним суми.

Чи підлягає позов Ремтресту задоволенню?

 

Самостійна робота 10 – 4 годин

Теми для самостійного вивчення:

Тема 1. Зробіть письмове порівняння норм чинного Цивільного кодексу України (глави 61), які встановлюють відповідальність за порушення договору підряду, з Правилами побутового обслуговування населення – 2 години.

Тема 2. Проаналізуйте норми законодавства про захист прав споживачів, які можуть бути застосовані до відносин побутового замовлення – 2 години.

 

Індивідуальна робота 10 – 2 години

Завдання:

1. Визначте предмет виконання договірного зобов’язання, яке виникає з договору підряду. Оформіть свою відповідь письмово.

 

Питання до заліку:

1. Зобов’язальне право як підгалузь цивільного права.

2. Система зобов’язального права.

3. Поняття та основні риси цивільно-правового зобов’язання.

4. Відмінність зобов’язальних та речових правовідносин.

5. Суб’єкти зобов’язальних правовідносин. Треті особи в зобов’язанні.

6. Множинність осіб в зобов’язанні.

7. Матеріальний та юридичний об’єкт зобов’язання.

8. Види цивільно-правових зобов’язань.

9. Підстави виникнення цивільно-правових зобов’язань.

10. Поняття виконання зобов’язання.

11. Принцип реального виконання та принцип належного виконання зобов’язання.

12. Суб’єкти виконання зобов’язання: сторони та треті особи.

13. Дольове, солідарне, субсидіарне зобов’язання.

14. Виконання обов’язку боржника іншою особою.

15. Уступка права вимоги та перевід боргу як способи заміни сторін у зобов’язанні.

16. Предмет виконання зобов’язання. Альтернативне та факультативне зобов’язання.

17. Місце, строк та спосіб виконання зобов’язання.

18. Виконання грошового зобов’язання.

19. Поняття та способи забезпечення виконання зобов’язання. Особливості забезпечувальних зобов’язань. Види способів забезпечення виконання зобов’язань.

20. Неустойка, її види та форми. Функції неустойки.

21. Завдаток як спосіб забезпечення виконання зобов’язання. Функції завдатку. Правові наслідки невиконання зобов’язання, забезпеченого завдатком. Відмінність завдатку від авансу.

22. Порука як спосіб забезпечення виконання зобов’язання. Відповідальність поручителя. Права поручителя, який виконав зобов’язання. Припинення поруки.

23. Гарантія. Принципи гарантії. Суб’єкти відносин гарантії. Основні риси гарантії за ЦК України.

24. Застава та її види. Предмет застави. Форма договору застави. Права та обов’язки заставодавця та заставодержателя. Наступна застава (перезастава).

25. Звернення стягнення на заставлене майно. Особливості застави майнових прав. Особливості застави цінних паперів.

26. Притримання. Основні риси притримання як способу забезпечення виконання зобов’язання. Обов’язки кредитора, який притримує річ у себе.

27. Поняття цивільно-правової відповідальності. Співвідношення понять “відповідальність” та “санкція”.

28. Функції цивільно-правової відповідальності.

29. Форми цивільно-правової відповідальності. Види цивільно-правової відповідальності. Договірна та недоговірна відповідальність.

30. Відшкодування збитків, сплата неустойки, втрата завдатку як види цивільно-правової відповідальності.

31. Особливості цивільно-правової відповідальності за невиконання або неналежне виконання грошових зобов’язань.

32. Загальні та спеціальні умови цивільно-правової відповідальності. Підстави звільнення від відповідальності.

33. Поняття шкоди та збитків. Склад збитків. Співвідношення збитків та неустойки.

34. Випадки відповідальності без вини в цивільному праві та їх обґрунтування.

35. Способи припинення зобов’язання, що залежать від волі сторін.

36. Способи припинення зобов’язання, що не залежать від волі сторін.

37. Поняття, сутність та значення цивільно-правового договору. Договір як правочин та як правовідносини.

38. Принцип свободи договору.

39. Функції цивільно-правового договору.

40. Види цивільно-правових договорів. Поіменовані та непоіменовані договори. Реальні та консенсуальні договори. Договори двосторонні та односторонні. Договори оплатні та безоплатні. Попередній договір.

41. Договір приєднання. Обов’язкові договори, публічний договір. Договір на користь третьої особи.

42. Зміст договору як підстави виникнення цивільних правовідносин. Поняття та значення істотних умов договору. Істотні умови договору за Цивільним та Господарським кодексами України. Звичайні та випадкові умови договору. Тлумачення умов договору.

43. Стадії укладення цивільно-правового договору. Поняття та основні ознаки пропозиції укласти договір (оферти). Поняття та основні ознаки акцепту.

44. Форма договору. Момент укладення договору. Місце укладення договору.

45. Підстави для зміни або розірвання договору. Форма зміни або розірвання договору. Правові наслідки зміни або розірвання договору.

46. Поняття та загальна характеристика договору купівлі-продажу. Види договору купівлі-продажу.

47. Сторони договору купівлі-продажу. Предмет договору. Форма договору. Ціна договору.

48. Кількість товару. Якість товару. Асортимент товару. Комплектність товару.

49. Договір роздрібної купівлі-продажу.

50. Договір поставки: поняття та загальна характеристика.

51. Поняття та ознаки договору дарування. Предмет договору дарування. Форма договору дарування.

52. Сторони договору дарування. Права та обов’язки сторін за договором дарування. Обов’язок обдарованого на користь третьої особи.

53. Договір пожертви.

54. Поняття договору ренти.

55. Сторони за договором ренти. Форми і зміст договору ренти. Строк договору ренти. Предмет договору ренти. Форма і розмір ренти.

56. Підстави та наслідки розірвання договору ренти за ініціативою одержувача або платника ренти.

57. Поняття та ознаки договору довічного утримання (догляду).

58. Форма договору довічного утримання (догляду). Сторони договору довічного утримання (догляду). Предмет договору довічного утримання (догляду). Права та обов’язки сторін за договором довічного утримання (догляду).

59. Особливості припинення договору довічного утримання (догляду). Способи забезпечення виконання договору.

60. Поняття та ознаки договору найму (оренди). Суб’єкти та об’єкти договору найму (оренди). Строк договору найма (оренди). Ціна договору найму (оренди). Форма договору.

61. Права та обов’язки наймодавця (орендодавця) за договором найму (оренди). Права та обов’язки наймача (орендаря) за договором найму (оренди).

62. Договір прокату.

63. Договір лізингу.

64. Договір оренди державного та комунального майна.

65. Договір найму (оренди) земельної ділянки.

66. Договір найму будівлі або іншої капітальної споруди.

67. Договір найму (оренди) транспортного засобу.

68. Поняття та особливості договору найму (оренди) житла. Права та обов’язки наймача та осіб, які постійно проживають з ним.

69. Зміна договору найму жилого приміщення. Припинення договору найму жилого приміщення. Виселення.

70. Поняття та загальна характеристика договору позички (безоплатного користування майном). Відмінність позички від найму (оренди).

71. Сторони договору позички. Об’єкт договору позички. Строк договору позички. Форма договору позички. Права та обов’язки сторін за договором позички.

72. Припинення договору позички. Розірвання договору позички. Правові наслідки припинення договору позички.

73. Поняття ознаки та значення договору підряду. Відмежування його від трудового договору, договору поставки та договорів з надання послуг.

74. Сторони договору підряду. Права та обов’язки сторін. Множинність осіб в договорі підряду та залучення для виконання договору третіх осіб.

75. Зміст договору підряду. Ризик у підрядних відносинах. Відповідальність за договором підряду.

76. Договір побутового підряду.

77. Договір будівельного підряду.

78. Договір підряду на виконання проектних та пошукових робіт.

 

Рекомендована література:

 

1. Конституція України. Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1996. - № 30. – ст. 141.

2. Цивільний кодекс України від 16 січня 2003 року // Голос України. – 2003. - № 47-48.

3. Господарський кодекс України від 16 січня 2003 року // Відомості Верховної Ради України. – 2003. - № 18. – ст. 144.

4. Кодекс торговельного мореплавства України від 23 травня 1995 року // Відомості Верховної Ради України. – 1995.– № 47 (21.11.95). – ст. 349.

5. Житловий кодекс Української РСР. Затверджений Законом Української РСР від 30 червня 1983 р. // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1983. – додаток до № 28. – ст. 573.

6. Земельний кодекс України від 25 жовтня 2001р. // Урядовий кур’єр. – 2001. – 15 листопада.

7. Закон України від 7 лютого 1991 р. «Про власність» (втратив чинність) // Відомості Верховної Ради Української РСР. – 1991. - № 20. – ст. 249.

8. Закон України від 10 грудня 1991 р. «Про товарну біржу» // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 10 (10.03.92). – ст. 139.

9. Закон України від 22 грудня 1995 року «Про державне замовлення для задоволення пріоритетних державних потреб» // Відомості Верховної Ради України. – 1996. – № 3 (16.01.96). – ст. 9.

10. Закон України від 22 лютого 2000 року «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти» // Відомості Верховної Ради України, 2000. – № 20 (19.05.2000). – ст. 148.

11. Закон України від 10 квітня 1992 року «Про оренду державного та комунального майна» // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 30 (28.07.92). – ст. 416.

12. Закону України «Про оренду землі» в редакції від 2 жовтня 2003 року // Відомості Верховної Ради України, 2004. – № 10 (05.03.2004). – ст. 102.

13. Закон України «Про фінансовий лізинг» в редакції від 11 грудня 2003 року // Відомості Верховної Ради України, 2004. – 15 (09.04.2004). – ст. 231.

14. Закон України “Про обіг векселів в Україні” від 05.04.2001 р. // Відомості Верховної Ради України, 2001. - № 24. - ст.128.

15. Закон України “Про страхування” від 07.03.1996 р. // Відомості Верховної Ради України, 1996. – 18. – ст. 78.

16. Закон України “Про транспорт” від 10.11.1994 р. // Відомості Верховної Ради України, 1994. – № 51. – ст. 446.

17. Закон України „Про залізничний транспорт” від 4 липня 1996 року // Відомості Верховної Ради України,, 1996. – № 40. – ст. 183.

18. Закон України „Про трубопровідний транспорт” від 15 травня 1996 року // Відомості Верховної Ради України, 1996. – № 29. – ст. 139.

19. Закон України „Про транспортно-експедиторську діяльність” від 1 липня 2004 року // Відомості Верховної Ради України, 2004. – № 52. – ст.562.

20. Закон України „Про автомобільний транспорт” від 5 квітня 2001 року // Відомості Верховної Ради України, 2001. – № 22. – ст.105.

21. Закон України „Про міський електричний транспорт” від 29 червня 2004 року // Відомості Верховної Ради України, 2004. – № 51. – ст.548.

22. Закон України “Про фінансово-кредитні механізми і управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю” від 19 червня 2003 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2003. – № 52. – ст. 377.

23. Закон України “Про інститути спільного інвестування (пайові та корпоративні інвестиційні фонди)” від 15 березня 2001 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2001. – № 21. – ст. 103.

24. Закон України “Про іпотечне кредитування, операції з консолідованим іпотечним боргом та іпотечні сертифікати” від 19 червня 2003 р. // Відомості Верховної Ради України. – 2004. – № 1.

25. Закон України „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду” вiд 01.12.1994 // Відомості Верховної Ради України, 1995. – № 1. – ст. 1.

26. Закон України від 12 січня 2006 року «Про житловий фонд соціального призначення» // Відомості Верховної Ради України, 2006. – № 19-20 (19.05.2006). – ст. 159.

27. Закон України від 1 грудня 1998 року «Про наукову і науково-технічну діяльність» // Відомості Верховної Ради України, 1999. – № 2-3 (21.01.99). – ст. 20.

28. Закон України від 20 травня 1999 року «Про архітектурну діяльність» // Відомості Верховної Ради України, 1999. – № 31 (06.08.99). – ст. 246.

29. Закон України від 19 грудня 1995 року «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» // Відомості Верховної Ради України, 1995. – № 46 (14.11.95). – ст. 345.

30. Закон України від 6 квітня 2000 року «Про майнову відповідальність за порушення умов договору підряду (контракту) про виконання робіт на будівництві об'єктів» // Відомості Верховної Ради України, 2000. – № 27 (07.07.2000). – ст. 212.

31. Закон України від 23 лютого 2006 року «Про цінні папери і фондовий ринок» // Голос України. – 2006. – № 69.

32. Закон України від 19 червня 1992 р. «Про приватизацію державного житлового фонду» // Відомості Верховної Ради України. – 1992. - № 36. – Ст. 524.

33. Закон України від 2 жовтня 1992 р. «Про заставу» // Відомості Верховної Ради України. – 1992. – № 47. – ст.642.

34. Закон України від 5 червня 2003 р. «Про іпотеку» // Відомості Верховної Ради України. – 2003. - № 38. – ст. 313.

35. Закон України від 2 вересня 1993 р. «Про нотаріат» // Відомості Верховної Ради України. – 1993. - № 39. – ст. 383.

36. Закон України «Про захист прав споживачів» в редакції Закону від 1 грудня 2005 року // Відомості Верховної Ради України, 2006. – № 7 (17.02.2006). – ст. 84.

37. Закону України від 21 квітня 1999 р. «Про виконавче провадження» // Відомості Верховної Ради України. – 1999. - № 24. – ст. 207.

38. Закон України від 7 грудня 2000 р. «Про банки і банківську діяльність» // Відомості Верховної Ради України. – 2001. - № 5-6. – ст. 30.

39. Закону України “Про авторське право і суміжні права” в редакції від 11 липня 2001 р. // Офіційний вісник України. – 2001. - № 32. – ст. 1450.

40. Закон України від 12 липня 2001 р. «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні» // Відомості Верховної Ради України. – 2001. - № 47. – ст. 251.

41. Закон України “Про охорону прав на винаходи і корисні моделі” в редакції від 1 червня 2000 р. // Відомості Верховної Ради України, 2000. – № 37 (15.09.2000).– ст. 307.

42. Закон України “Про охорону прав на промислові зразки” від 15.12.1993р. № 3688-XII (із змінами і доповненнями) // Відомості Верховної Ради України. – 1994. - № 7. - ст. 34.

43. Закон України “Про охорону прав на знаки для товарів та послуг” від 15 грудня1993 р. // Відомості Верховної Ради України, 1994, № 7 (15.02.94), ст. 34

44. Закон України від 2 жовтня 1992 року “Про інформацію” // Відомості Верховної Ради України, 1992. – № 48 (01.12.92). – ст. 650.

45. Закон України від 25 червня 1993 р. “Про науково-технічну інформацію” // Відомості Верховної Ради України. – 1993. - № 33. – ст. 345.

46. Декрет Кабінету Міністрів “Про довірчі товариства” від 17 березня 1993 р. // Відомості Верховної Ради України. – 1993. – № 19. – ст. 95.

47. Постанова КМ України від 19 квітня 1999 р. № 632 «Про затвердження Положення про вимоги до стандартної (типової) форми деривативів» // Офіційний вісник України, 1999. – № 16 (07.05.99). – ст. 648.

48. Постанова КМ України від 6 квітня 1998 р. № 457 „Про затвердження Статуту залізниць України” // Офіційний вісник України вiд 23.04.1998 - 1998 р. – № 14. – С. 150.

49. Постанова КМ України від 7 вересня 1998 р. № 1388 «Про затвердження Правил державної реєстрації та обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів та мотоколясок» // Офіційний вісник України, 1998. – № 36 (24.09.98).-
ст. 1327.

50. Постанова КМ України від 25 серпня 1998 р. № 1340 «Про затвердження Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним» // Офіційний вісник України, 1998.– № 34 (10.09.98) – ст. 1280.

51. Постанова КМ України від 22 вересня 2004 р. № 1243 «Про затвердження положення про порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів державного замовлення» // Офіційний вісник України, 2004, № 38 (08.10.2004), ст. 2500.

52. Наказ Міністерства юстиції України від 3 березня 2004 р. «Про затвердження Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» // Офіційний вісник України, 2004, № 10 (26.03.2004), ст. 639

53. Правила перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України: Затв. Наказом Міністерства транспорту від 28 липня 1998 р. // Офіційний вісник України. – 1998. – № 40.

54. Правила перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні: Затв. Наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 р. // Офіційний вісник України. – 1998. – № 8.

55. Порядок і умови перевезень пасажирів та багажу автомобільним транспортом: Затв. Наказом Міністерства транспорту України від 21 січня 1998 р. // Офіційний вісник України. – 1998. – № 17.

56. Інструкція про порядок вчинення нотаріальних дій посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів: Затв. Наказом Міністерства юстиції України від 25 серпня 1994 р. з наступним змінами та доповненнями.

57. Положення про підрядні контракти у будівництві України. Затв. Науково-технічною радою Міністерства України у справах будівництва і архітектури: Протокол від 15 грудня 1993 р. № 9. // Все про бухгалтерський облік. – 10 травня 1999р. - № 43.

58. Інструкція про порядок відкриття, використання та закриття рахунків у національній та іноземних валютах: затв. Постановою правління НБУ від 12 листопада 2003 р. // Офіційний вісник України. – 2003. – № 51. – Т. 1. – ст. 2707.

59. Наказ Українського союзу об'єднань, підприємств і організацій побутового обслуговування населення від 16 грудня 1999 року № 46 «Про затвердження Порядку надання у тимчасове користування громадянам предметів культурно-побутового призначення та господарського вжитку» Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 січня 2000 р. за № 25/4246.

60. Наказ Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 14 грудня 1994 р. № 4 «Про затвердження Положення про взаємовідносини організацій - генеральних підрядників з субпідрядними організаціями»

61. Наказ Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики від 27 серпня 2000 року № 174 «Про затвердження Правил визначення вартості будівництва (ДБН Д.1.1-1-2000)»

62. Постанова пленуму Верховного суду України від 12 квітня 1985 р. № 2 “Про деякі питання, що виникли в практиці застосування судами житлового кодексу України” // Бюлетень законодавства і юридичної практики України – Юрінком.- 1995 - № 1.

63. Про практику розгляду цивільних справ за позовами про захист прав споживачів: Постанова Пленуму Верховного Суду України від 12.04.1996р. / Постанови Пленуму Верховного Суду України. – 2000. – Т.1. – С.112.

64. Постанова Пленуму Верховного Суду України “Про практику розгляду судами цивільних справ за позовами про відшкодування шкоди” від 27 березня 1992 р. // Постанови Пленуму Верховного Суду України. – К.: Юрінком, 1995.

65. Постанова Пленуму Верховного Суду України “Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди” від 31 березня 1995 р. // Постанови Пленуму Верховного Суду України. – К.: Юрінком Інтер, 1998.

66. Роз’яснення Вищого Арбітражного Суду України “Про деякі питання уступки вимоги і переводу боргу” від 14 грудня 1993 р. // Арбітражний процесуальний кодекс України. – Ужгород: “ІВА”, 1997.

67. Роз’яснення Вищого Арбітражного Суду України “Про деякі питання вирішення спорів, пов’язаних з укладенням та виконанням договорів про сумісну діяльність” від 28 квітня 1995 р. // Арбітражний процесуальний кодекс України. – Ужгород: “ІВА”, 1997.

68. Роз’яснення Вищого Арбітражного Суду “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з відшкодуванням шкоди” від 1 квітня 1994 р. // Арбітражний процесуальний кодекс України. – Ужгород: “ІВА”, 1997.

69. Роз’яснення Вищого Арбітражного Суду “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов’язаних з відшкодуванням моральної шкоди” від 29 лютого 1996 р. // Арбітражний процесуальний кодекс України. – Ужгород: ІВА, 1997.

70. Агарков М.М. Обязательство по советскому гражданскому праву. М., 1941.

71. Агарков М. Предмет и система советского гражданского права // Советское государство и право. – 1940. - № 8-9. – С. 52-72.

72. Алексеев С. С. Проблемы теории права. Курс лекций в двух томах. – Свердловск: Издательство Свердловского юридического института, 1972. – Т. 1. Основные вопросы общей теории социалистического права. – 396 с.

73. Ансон В. Договорное право. М., 1984.

74. Астановский Г.Б. Договорные отношения на эксплуатацию подъездных путей. Москва: Юрид.лит. 1984.

75. Базылев Б.Т. Ответственность в советском праве. Учебное пособие. - Красноярск: Изд-во Красноярского университета, 1977.

76. Брагинский М.И. Витрянский В.В. Договорное право. Книга первая. Общие положения. – М.: Статут, 1997.

77. Брагинский М.И. Витрянский В.В. Договорное право. Книга вторая. Договоры о передаче имущества. – М., Статут, 2000.

78. Брагинский Н.И. Договор подряда и подобные ему договоры. – М.: Статут – 1999. – 254с.

79. Братусь С.Н. Предмет и система советского гражданского права.- М., 1963.

80. Братусь С.Н. Юридическая ответственность и законность (очерк теории). - М.: Юрид лит-ра, 1976. - 216 с.

81. Вопросы теории и практики гражданско-правового регулирования.- Томск, 1987.

82. Галянтич М.К., Коваленко Г.І. Житлове право України: - Київ, Юрінком – 2002

83. Гонгало Б.М. Обеспечение исполнения обязательств. – М.: Спарк, 1999.

84. Граве К.А. Договорная неустойка в советском праве. - М.: Юргиз, 1950.

85. Гражданский кодекс Украины (научно-практический комментарий) / Под общей ред. Е. О. Харитонова. – Х.: ООО “Одиссей”, 1999. – 848 с.

86. Гражданское и торговое право капиталистических государств: Учебник. – 3-е изд., перераб. и доп. – М.: Междунар. отношения, 1993.

87. Гражданское право: учебник./ Под ред. А.Г.Калпина и А.И.Масляева.- М., 1997.

88. Гражданское право. Учебник. под ред. А.П. Сергеева, Ю.К. Толстого. Т. 1-3. - М.: ПБОЮЛ Л.В. Рожников, 2001. - 632 с.

89. Гражданское право: учебник./ Под ред. Е.А.Суханова.- М., 1998.- Т.1, 2.

90. Грибанов В.П. Осуществление и защита гражданских прав. – М.: «Статут»., 2000. (Классика российской цивилистики).

91. Дзера О.В. Загальні положення про правочин в новому цивільному кодексі України // Юридична Україна. – 2003. - № 7.

92. Дзера О.В. Недійсність правочину (угоди) за новим цивільним кодексом України // Юридична Україна. – 2003. - № 10.

93. Ем В.С. Договор ренты // Законодательство.- М., 1999

94. Зобов’язальне право/ за ред.О.Дзери.-К.: Юрінком Інтер.-1998.

95. Золотарь В.А., Дятлов П.П. Советское жилищное право – Киев: Либидь –1990.

96. Иоффе О.С. Избранные труды по гражданскому праву: Из истории цивилистической мысли. Гражданское правоотношение. Критика теории “хозяйственного права”. – М.: “Статут”, 2000. С. 422 – 423.

97. Иоффе О.С. Обязательственное право, М.: Госюриздат, 1975. – 880 с.

98. Иоффе О. С. Советское гражданское право. – Ч.1-3 – Л.: Издательство Ленинградского университета,1958-1965.

99. Иоффе О. С. Спорные вопросы учения о правоотношении // Очерки по гражданскому праву. – Л.: Издательство Ленинградского университета, 1957. – С. 21-64.

100. Кабалкин А.Ю. Гражданско-правовой договор в сфере обслуживания. – М.: Наука - 1980. – 256с.

101. Кабалкин А.Ю. Договор бытового проката. // Российская юстиция. – 1998. - №8. – С.16-18.

102. Калмыков Ю.Х. Некоторые вопросы учения о гражданском правонарушении / Калмыков Ю.Х. Избранное: Труды. Статьи. Выступления. - М.: Статут, 1998

103. Канзафарова І.С. Договірна відповідальність юридичних осіб у комерційному обігу. Автореферат дис.... кандидата юр. Наук. – К., 1999 р.

104. Кодифікація приватного (цивільного) права України. /За ред. проф. А.Довгерта. – К., 2000.

105. Комментарий к Гражданскому кодексу Российской Федерации, части второй (постатейный). Изд. 3-е, испр. и доп. / Руководитель авторского коллектива и ответственный редактор доктор юридических наук, профессор О.Н. Садиков – М.: Юридическая фирма КОНТРАКТ; ИНФРА-М, 1998. С. 480 – 508.

106. Корецкий В. И. Гражданское право и гражданские правоотношения в СССР. – Душанбе: Ирфон, 1967. – 128 с.

107. Коссак В.М. Правовое регулирование сроков в договорных отношениях подряда на капитальное строительство: Автореф…канд.юрид.наук. 12.00.03, КГУ, К.: 1985, 27с.

108. Красавчиков О.А. Советская наука гражданского права (понятие система, метод, состав и система). – Свердловск, 1961.

109. Красавчиков О. А. Юридические факты в советском гражданском праве. – М.: Госюриздат, 1958. – 183 с.

110. Кузнецова Н.С. Подрядные договоры в инвестиционной деятельности в строительстве. – К.: Наукова думка, 1993. – 160с.

111. Ласк Г. Гражданское право США. М., 1961.

112. Лунц Л.А. Деньги и денежные обязательства в гражданском праве. М.Статут: 1999.

113. Луць В.В. Контракти у підприємницькій діяльності: Навч. Посібник. – К.: Юрінком Інтер, 1999. – С.189-200.

114. Матвеев Г.К. Основания гражданскоправовой ответственности. - М.: Юридическая литература, 1970. - 315 с.

115. Малеин Н.С. Имущественная ответственность в хозяйственных отношениях. –М., 1968.

116. Маслов В.Ф. Право на жилище – Харьков: издательство про Харьковском университете 1986.

117. Мейер Д.И. Русское гражданское право. Ч. І-П, М.,1997.

118. Морандьер Л.Ж.. Гражданское право Франции. -М., 1961.

119. Нечипоренко О.І. Деякі питання визначення підстав вважати договір неукладеним // Збірник тез доповідей Х Ювілейної Міжнародної науково-практичн





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-07-29; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 444 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2481 - | 2148 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.