III. РОЗДІЛ.
ОХОРОНА ПРАЦІ
АНАЛІЗ ПОТЕНЦІЙНИХ НЕБЕЗПЕК ПРИ РОБОТІ СОЦІАЛЬНИХ ПРАЦІВНИКІВ
1.1. Ураження електричним струмом внаслідок несправності електричних приладів, що може призвести до електричних травм або летального наслідку.
2.2. Механічні травми. Найбільш вірогідними причинами можуть бути: не раціональне розташування офісного приладдя, порушення правил з охорони праці при находженні у адміністративних приміщеннях.
1.3. Нераціональна організація робочого місця фахівця внаслідок порушення вимог ергономіки, що може призвести до зниження працездатності, захворювань опорно-рухового апарату.
1. 4. Можливість ураження електричним струмом при роботі з ПК. Основною причиною може бути порушення інструкції з експлуатації ПК, що може призвести до електричних травм або летального наслідку.
1. 5. Підвищенні статичні навантаження користувачів ПК, що може призвести до захворювань кістково-м'язового апарату.
1. 6. Тунельний синдром або синдром зап'ястного клапану, внаслідок однотипних рухів кисті руки, що може призвести до запалення зап'ястного нерву і як наслідок - до обмеження рухливості кисті.
1. 7. Негативний вплив електромагнітного випромінювання при роботі з відео дисплейними терміналами, що може призвести до загальних захворювань.
1. 8. Отруєння шкідливими та небезпечними хімічними речовинами які виділяються у повітря з неякісних корпусних вузлів офісного приладдя, що може призвести до онкологічних захворювань.
1. 9. Підвищенні психо-емоційні навантаження при роботі за фахом, що може призвести до зниження працездатності або до стресового стану.
1. 10. Недостатнє освітлення виробничого приміщення. Основні причини: вихід з ладу джерел освітлення, що може призвести до зниження працездатності та погіршення зору.
1. 11. Незадовільні параметри мікроклімату у виробничому приміщенні. Основні причини: не ефективна робота систем опалення та відсутність технічних засобів повітря-обміну (кондиціонерів). Це може призвести до загальних захворювань або порушення теплового балансу.
1. 12. Наявність шуму дискомфортних октавних частот при роботі застарілої офісної техніки або несправної, що призводить до роздратування.
1. 13. Можливість загорання по причині порушення правил пожежної безпеки або коротких замикань, що може призвести до пожеж.
МОЖЛИВІСТЬ УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ ПРИ РОБОТІ З ПК ВНАСЛІДОК ПОРУШЕННЯ ІНСТРУКЦІЇ З ЕКСПЛУАТАЦІЇ ПК.
Вимоги електробезпеки у приміщеннях, де встановлені електронно – обчислювальні машини і персональні комп'ютери відображені у ДНАОП 0.00-1.31-99. Відповідно до цього нормативного документу під час проектування систем електропостачання, монтажу основного електрообладнання та електричного освітлення будівель та приміщень для ЕОМ необхідно дотримуватись вимог Правил влаштування електроустановок (ПВЕ), ГОСТ 12.1.006-84, ГОСТ 12.1.019-79, ГОСТ 12.1.030-81, ГОСТ 12.1.045-84, ПТЕ, ПБЕ, ВСН 59-88 "Электрооборудование жилых и общественных зданий. Норми проектирования", СН 357-77 "Инструкция по проектированию силового осветительного оборудования промишленных предприятий", Правил пожежної безпеки в Україні та інших нормативних документів, що стосуються штучного освітлення і електротехнічних пристроїв, а також вимог нормативно-тенічної експлуатаційної документації заводу – виробника.
Лінія електромережі для живлення ЕОМ, периферійних пристроїв ЕОМ та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ЕОМ виконується як окрема групова трипровідна, мережа, шляхом прокладання фазового, нульового робочого та нульового захисного провідників. Нульовий захисний провідник використовується для заземлення (занулення) електроприймачів і прокладається від стійки групового розподільчого щита, розподільчого пункту до розеток живлення.
Використання нульового робочого провідника як нульового захисного провідника забороняється, а також не допускається підключення цих провідників на щиті до одного контактного затискача
У приміщенні, де одночасно експлуатується або обслуговується більше п'яти персональних ЕОМ, на помітному та доступному місці встановлюється аварійний резервний вимикач, який може повністю вимкнути електричне живлення приміщення, крім освітлення.
ЕОМ, периферійні пристрої ЕОМ та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ЕОМ повинні підключатися до електромережі тільки за допомогою справних штепсельних з'єднань і електророзеток заводського виготовлення.
Неприпустимим є підключення ЕОМ, периферійних пристроїв ЕОМ та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ЕОМ до звичайної двопровідної електромережі, в тому числі — з використанням перехідних пристроїв.
Електромережі штепсельних з’єднань та електророзеток для живлення персональних ЕОМ, периферійних пристроїв ЕОМ та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ЕОМ слід виконувати за магістральною схемою, по 3—6 з'єднань або електророзеток в одному колі.
Штепсельні з'єднання та електророзетки для напруги 12 В та 36 В за своєю конструкцією повинні відрізнятися від штепсельних з'єднань для напруги 127 В та 220В. Окрім того вони мають бути пофарбовані в колір, який візуально значно відрізняється від кольору штепсельних з'єднань, розрахованих на напругу 127 В та 220В.
Індивідуальні та групові штепсельні з'єднання та електророзетки необхідно монтувати на негорючих або важкогорючих пластинах з урахуванням вимог ПВЕ та Правил пожежної безпеки в Україні.
Електромережу штепсельних розеток для живлення персональних ЕОМ, периферійних пристроїв ЕОМ та устаткування для обслуговування, ремонту та налагодження ЕОМ при розташуванні їх у центрі приміщення, прокладають у каналах або під знімною підлогою в металевих трубах або в гнучких металевих рукавах. При цьому не дозволяється застосовувати провід і кабель в ізоляції з вулканізованої гуми та інші матеріали, що містять сірку. Відкрита прокладка кабелів під підлогою забороняється.
Металеві труби та гнучкі металеві рукави повинні бути заземлені. Заземлення повинно відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.21-98 "Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів". Заземлені конструкції, що знаходяться у приміщеннях (батереї опалення, водопровідні труби, кабелі із заземленим відкритим екраном тощо), мають бути надійно захищені діелектричними щитками або сітками від випадкового дотику.
Для підключення переносної електроапаратури застосовують гнучкі проводи в надійній ізоляції. Тимчасова електропроводка від переносних приладів до джерел живлення виконується найкоротшим шляхом без заплутування проводів у конструкціях машин, приладів та меблях. Доточувати проводи можна тільки
шляхом паяння з наступним старанним ізолюванням місць з'єднання, неприпустимими:
- експлуатація кабелів та проводів з пошкодженою або такою, що втратила захисні властивості за час експлуатації, ізоляцією; залишення під напругою кабелів та проводів з неізольованими провідниками;
застосування саморобних продовжувачів, які не відповідають вимогам ПВЕ до переносних електропроводок;
- застосування для опалення приміщення нестандартного (саморобного) електронагрівального обладнання або ламп розжарювання;
- користування пошкодженими розетками, розгалужувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами, а також лампами, скло яких має сліди затемнення або випинання;
- підвішування світильників безпосередньо на струмопровідних проводах обгортання електроламп і світильників папером, тканиною та іншими горючими матеріалами, експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами);
- використання електроапаратури та приладів в умовах, що не відповідають вказівкам (рекомендаціям) підприємств – виготовлювачів.
Таким чином необхідно зазначити, щоб запобігти ураження електричним струмом при роботі з ПК кожному працівнику необхідно:
- дотримуватися вищезазначених вимог, що значно підвищує електробезпеку;
- пройти вступний інструктаж та первинний інструктаж (на робочому місці) з питань охорони праці, техніки безпеки, пожежної безпеки;
- дотримуватися вимог техніки безпеки, пожежної безпеки;
- дотримуватись умов інструкції з експлуатації ПК;
Дотримуючись всіх правил та не порушуючи інструкції з експлуатації ПК, працівник зможе захистити себе електричних травм.