Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Чим буддистська філософія нагадує сучасну фізику?




Між буддійським поглядом на реальність і тим, як її розуміє сучасна наука, можна знайти багато спільного. Ці ідеї не належать виключно буддизму - їх можна знайти в більшості древніх східних філософських систем. Однак буддизм напрочуд гармонійно перекликається з науковими відкриттями останнього сторіччя. Щоб проілюструвати цю думку, розглянемо спершу три основні поняття буддизму - порожнечу, взаємозалежність і природу реальності і їх аналоги в сучасній науковій думці.

Порожнеча

Пустота це те, з чого все з'являється і куди все повертається. Будда вчив, що реальність виникає з порожнечі - не двоїстого і невичерпного джерела. Наприклад стілець, на якому ви сидите, комп'ютер, в який дивіться, і навіть ваше тіло виникають у даний момент з порожнечі. Щоб проілюструвати цю думку, уявіть собі сон. У цьому сні є слон, і є ви. Ви думаєте: «Ось це я, а ось це слон». Здається, що це два незалежні істоти. Але коли ви прокидаєтеся, то розумієте, що і ви самі і слон у вашому сні були проявами вашої свідомості під час сну - джерела цього сну і нескінченного різноманіття всіляких світів сновидінь.

Паралелі: Корпускулярно-хвильовий дуалізм. Наша реальність володіє дуалістичної природою. Речовина, з якого складаються предмети і явища, одночасно існує в нематеріальній формі хвилі і матеріальній формі частинки. Частка у хвильовій формі не має певного положення в просторі і часі. Можна сказати, що вона одночасно перебуває всюди, розподілена по цілому світові. Як не разюче виглядає цей факт, він підтверджений експериментами, проведеними тисячі разів з одним і тим же результатам. І те, що спершу призвело співтовариство фізиків у шок, тепер стало добре відомим і загальноприйнятим фактом. В остаточному підсумку з'ясувалося, що фактором, що визначає чи буде частинка вести себе як частинка або як хвиля, є сам спостерігач - людська свідомість. Властивості частинки не встановлені заздалегідь, вони визначаються самою свідомістю. Отже, те, що виглядає як «тверда» реальність, це лише один з двох аспектів реальності, яка може мати форму хвилі і форму частинки.

Порожнеча атомів. 99 цілих і дванадцять дев'яток після коми відсотків атома займає порожній простір. Цей факт знову змушує нас переглянути те, як ми сприймаємо самих себе і реальність. Якщо наше тіло і всі навколо нас здебільшого складається з порожнього простору, чому тоді предмети виглядають твердими на погляд і на дотик? Це відчуття твердості створюється силами відштовхування або тяжіння між атомами, схожими на сили, що діють між двома магнітами, піднесену один до одного. Не тільки ваше тіло, але і все що ви бачите, відчуваєте і з чим взаємодієте, по більшій частині складається з порожнечі.

Квантове поле. У квантовій фізиці є поняття квантового поля. Це електромагнітне поле, з якого походить матерія. Частинки, що відбуваються з цього поля, не є самостійними, але являють собою різні форми однієї системи. Тобто поле і матерія, яка виникає з ц ього поля, є одне і те ж.

Єдність

Ідея єдності або взаємозалежності в буддизмі означає, що все у всесвіті тісно взаємопов'язано. Подання ніби ми існуємо незалежно від інших людей і від оточуючого нас світу, це ілюзія. Справжня природа і нас самих, і реальності це повне злиття або єдність. Розглянемо, як ці ідеї узгоджуються з тим, що говорить нам сучасна фізика.

Паралелі: Квантова переплутаність. Ейнштейн не прийняв квантову теорію. У 1935 році спільно з фізиками Подільським і Розеном він випустив роботу, яка не тільки не розвінчала квантову теорію, але і доповнила її. Попутно Ейнштейн і його співавтори виявили ще одне дивне явище квантової фізики - квантову переплутаність. Це явище полягає в тому, що дві частинки, які взаємодіють один з одним, «переплутуються», між ними виникає особливий стан взаємозв'язку. Тепер, коли на одну з цих частинок роблять вплив, наприклад шляхом вимірювання або спостереження, інша частинка моментально і в точності повторює поведінку першої незалежно від того, чи знаходяться вони в різних кінцях кімнати або всесвіту. Ейнштейну це здалося настільки дивним, що пізніше він назвав це явище «примарним дією на відстані».

Розум і реальність Все, що ми є - результат наших думок. Розум - це все. ~ Будда.В буддизмі і багатьох інших містичних традиціях розум є центром реальності. Він не просто частина реальності, він же і створює реальність, подібно до того, як наша свідомість в момент сну створює світи наших сновидінь. Східні традиції вважають помилковою ідею існування світу поза контекстом нашої свідомості, світу, відокремленого від розуму. У дійсності, все - це розум.Схоже, майже через два з половиною тисячоліття після Будди квантова фізика виявила ту ж саму істину. Всяке речовина існує лише завдяки силі... [яка викликає коливання атомних частинок і підтримує цілісність мікроскопічної сонячної системи атома...] Ми повинні припускати, що за цією силою криється свідомий розум, який є матрицею якої матерії. ~ Макс Планк, творець квантової фізики. Експеримент з двома щілинами Експеримент з двома щілинами, спочатку задуманий для вивчення природи світла, справив революції в квантовій фізиці і нашому розумінні реальності. У цьому експерименті частинки пропускають через дві щілини, за якими розташований чутливий елемент, що фіксує місце їх падіння. Те, що побачили фізики, було вражаюче. Частинки, що вважалися досі матеріальними, вели себе як хвилі. І поведінка їх залежало від того, спостерігають їх чи ні. У відсутність спостереження різні можливі варіанти поведінки частинок знаходяться в суперпозиції (накладаються один на одного). У присутності спостерігача частинки фіксуються на поверхні за бар'єром згідно кінцевим ймовірностям.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 300 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если президенты не могут делать этого со своими женами, они делают это со своими странами © Иосиф Бродский
==> читать все изречения...

2507 - | 2376 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.