Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Як конкретизувався предмет і обсяг філософії після відокремлення різних галузей знань?




Чому релігію називають матірю, а знання, науку – батьком філософії?

Наука – это сфера человеческой деятельности, функцией которой является теоретическая схематизация и выработка объективных знаний о действительности. Філософія є вченням про загальні принципи буття, пізнання і стосунків людини і світу.

Конкретні науки мають власний предмет дослідження, свої методи і закони, свій рівень узагальнення знання, у філософії ж предметом аналізу є узагальнення цих наук, тобто філософія має справу з більш високим, вторинним рівнем узагальнення. При цьому рівень первинний призводить до формулювання законів конкретних наук, а завдання вторинного рівня - виявлення більш загальних закономірностей і тенденцій. Філософія сама впливає на розвиток науки, а не тільки відчуває вплив з їх боку.

Завдання з’ясування ціннісних підстав науки і культури загалом має філософський характер, бо предметом філософських роздумів є не світ сам по собі, а відношення «людина і світ». У філософії формується самосвідомість науки, досліджуються проблеми сутності і особливостей науково-пізнавальної діяльності. Філософія задає загальні світоглядні орієнтири у виборі проблеми дослідження, обгрунтуванні гіпотез і оцінки отриманих результатів. Філософський аналіз, узагальнення й інтерпретація нових наукових результатів не лише встановлює їх звязок і розходження з раніше накопиченим знанням, а й закладає методологічні засади формування нової системи поглядів.

Говорячи про схожість філософії та релігії, слід сказати, що в релігії, як і в філософії, мова йде про найбільш загальні уявленнях про світ, з яких люди повинні виходити в своєму житті; фундаментальні релігійні ідеї - про Бога, про Божественне творінні світу, про безсмертя душі, про Божих заповідях, які людина повинна виконувати, і т.д. - За своїм характером подібні з філософськими. Подібно філософії, релігія також досліджує першопричини мислимого (Бог), є формою суспільної свідомості

 

Коли і як виникає антична філософія?

Антична філософія, тобто філософія стародавніх греків і стародавніх римлян, зародилася в VII в. до н. е.. в Греції і тривала до VI в. н. е.. У це тисячоліття сформувалися два основних напрямки в європейській філософії - матеріалізм і ідеалізм, виникла діалектика, були поставлені в зародку (а то і в досить розвиненому вигляді), всі основні питання філософії, творили десятки мислителів, імена яких на слуху навіть у тих, хто спеціально філософію не вивчав, - Піфагор, Геракліт, Сократ, Демокріт, Платон, Арістотель, Епікур, Лукрецій Кар, Марк Аврелій, Цицерон, Сенека, Філон.

Антична філософія внесла винятковий внесок у розвиток світової цивілізації. Саме тут зародилася європейська культура і цивілізація, тут початок західної філософії, майже всіх її останніх шкіл, ідей і представників, категорій, проблем.

Як конкретизувався предмет і обсяг філософії після відокремлення різних галузей знань?

Питання, що вивчає філософія, є одним з найпроблематичніших для неї, оскільки предмет її історично змінювався. У різні епохи у філософії домінували то вчення про буття, то вчення про пізнання, то політичні чи етичні проблеми. Крім того, в Європі до XVII ст. філософія охоплювала все знання про світ, тобто зародки всіх наук, окрім хіба що математики й медицини. Навіть у XX ст. все ще тривав процес відокремлення від філософії певних галузей знання, які інституціалізувалися в окремі наукові дисципліни (психологія, соціологія, політологія).

Еволюція предмета філософії не є чимось винятковим в історії науки: предмет вивчення конкретних наук, наприклад математики, також історично змінювався. Тому при визначенні предмета філософії слід брати до уваги не тільки те, яких історичних форм набувала філософія, а й загальну тенденцію, що пронизує конкретні її формоутворення. Якщо виходити із загальної спрямованості філософії, то її можна трактувати як осягнення всезагального розумом чи інтуїцією.

Найбільш загальні засади сущого (буття — небуття, простір — час, причинність, сенс людського існування, істина, добро, свобода тощо), з яких «конструюється» світ, і є предметом філософії.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 310 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Стремитесь не к успеху, а к ценностям, которые он дает © Альберт Эйнштейн
==> читать все изречения...

2206 - | 2159 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.