Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


До зга­да­ної про­б­ле­ми звер­та­ли­ся і В. Щу­рат, І. Кревецький, В. Дорошенко, І. Ка­ли­но­вич




У 20–30-ті роки по­мі­т­но по­си­ли­в­ся те­о­ре­ти­ч­ний під­хід до пи­тань жу­р­на­лі­с­ти­ки. Це про­яви­ло­ся у роз­ви­т­ку лі­те­ра­ту­ро­з­нав­чої біб­ліо­г­ра­фії, по­яві біб­ліо­г­ра­фі­ч­ної пе­рі­о­ди­ки і на­у­ко­вих ста­тей про жу­р­на­лі­с­ти­ку на сто­рін­ках на­у­ко­во-­бі­б­лі­о­г­ра­фі­ч­но­го жу­р­на­лу “Бібліологічні ві­с­ті” (1923–1930). На шпа­ль­тах цьо­го ви­дан­ня зі сво­їм ва­рі­ан­том пе­рі­о­ди­за­ції ви­сту­пив ві­до­мий біб­ліо­г­раф пре­си В. Ігнатієнко, пе­рі­о­ди­за­ція яко­го грун­ту­є­ть­ся на рі­з­них прин­ци­пах — мо­в­но­му, те­ри­то­рі­аль­но­му, су­с­пі­ль­но-­по­лі­ти­ч­но­му, та все ж во­на не мо­же бу­ти ви­зна­на вда­лою. Ав­тор сам на­зи­ває свій по­діл де­що “штучним”, але, на йо­го ду­м­ку, “він біль­ше від­по­ві­дає умо­вам по­лі­тич­но­го жит­тя то­го ча­су” (10; 16).

Своє ба­чен­ня пе­рі­о­ди­за­ції іс­то­рії укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки про­по­ну­ва­ли ра­дян­сь­кі до­слі­д­ни­ки М. Жовтобрюх (8) та П. Федченко (34; 7-9), які хоч і до­три­му­ва­ли­ся пе­ре­ва­ж­но ле­нін­сь­кої пе­рі­о­ди­за­ції, але не вва­жа­ли її за­вер­ше­ною. Що­до пе­рі­о­ди­за­ції іс­то­рії пре­си Укра­ї­ни, по­кла­де­ної в ос­но­ву ра­дян­сь­ких навчаль­них по­сі­б­ни­ків, ви­да­них 1983 року (“Історія укра­їн­сь­кої до­жо­в­т­не­вої жу­р­на­лі­с­ти­ки”) і 1989 р. (“Історія пар­тій­но-­ра­дян­сь­кої пре­си Укра­ї­ни”), — во­на не ви­три­мує жо­д­ної кри­ти­ки. На все­ук­ра­їн­сь­кий іс­то­ри­ч­ний ґрунт ме­ха­ні­ч­но пе­ре­но­си­в­ся ле­нін­сь­кий прин­цип пе­рі­о­ди­за­ції ви­з­во­ль­но­го ру­ху у Ро­сії.

Ін­ше ба­чен­ня іс­то­ри­ч­но­го роз­ви­т­ку укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки за­про­по­ну­ва­ли за­ру­бі­ж­ні до­слі­д­ни­ки, їх­ня пе­рі­о­ди­за­ція грун­ту­є­ть­ся на об’єк­ти­в­ній хро­ноло­гі­ч­ній по­слі­до­в­но­с­ті по­дій і явищ, що від­кри­ває нео­бме­же­ний про­с­тір для за­лу­чен­ня усьо­го ма­си­ву пре­си, от­же, за­без­пе­чує мо­ж­ли­вість як­най­по­в­ні­шо­го від­т­во­рен­ня куль­ту­р­ної спа­д­щи­ни укра­їн­сь­ко­го на­ро­ду в га­лу­зі жу­р­на­лі­с­ти­ки (25; 9,10). Та­ку пе­рі­о­ди­за­цію роз­ро­бив і ви­ко­ри­с­тав у своє­му кур­сі ле­к­цій “Історія укра­їн­сь­кої пре­си” А. Животко (7; 307, 308). Од­нак ця пе­рі­о­ди­за­ція ще не до­ско­на­ла, мі­с­ця­ми ха­о­ти­ч­на.

На­сту­п­ним кро­ком у ви­ро­б­лен­ні на­у­ко­вої пе­рі­о­ди­за­ції укра­їн­сь­кої пре­си бу­ла схе­ма Юрія Те­р­но­піль­сь­ко­го у кни­зі “Українська пре­са з пер­с­пе­к­ти­ви 150-ліття”. Він ви­ді­лив 11 пе­рі­о­дів, бе­ру­чи до ува­ги той ре­аль­ний факт, що “українська пре­са на ет­но­г­ра­фі­ч­них укра­їн­сь­ких зе­м­лях роз­ви­ва­ла­ся в рі­з­них по­лі­тич­них та еко­но­мі­ч­них об­ста­ви­нах” (30; 16, 17). Ко­ж­ний пе­рі­од обу­мо­в­ле­ний кон­к­ре­т­ни­ми по­ді­я­ми, от­же, про­хо­дить під пе­в­ни­ми по­лі­тич­ни­ми га­с­ла­ми. Осо­б­ли­во­с­ті са­мої жу­р­на­лі­с­ти­ки цих пе­рі­о­дів, жу­р­на­лі­ст­сь­ка спе­ци­фі­ка пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань до ува­ги не бе­ру­ть­ся.

Пі­с­ля про­го­ло­шен­ня не­за­ле­ж­но­с­ті Укра­ї­ни ува­га до­слі­д­ни­ків до іс­то­рії укра­їн­сь­кої пре­си зна­ч­но зро­с­ла. Зо­кре­ма, до­к­тор фі­ло­ло­гі­ч­них на­ук М. Нечиталюк за­про­по­ну­вав іс­то­рію укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки (від її за­ро­джен­ня і до по­ча­т­ку XX ст.) роз­кла­с­ти на три пе­рі­о­ди, ко­ж­ний з яких має свою вну­т­рі­ш­ню пе­рі­о­ди­за­цію — те­ма­ти­ч­но-­про­б­ле­м­ну й ре­гі­о­наль­ну (19; 19, 20). Пре­су XX ст. ав­тор роз­ді­лив на сім пе­рі­о­дів “без жу­р­на­лі­ст­сь­ко-­про­б­ле­м­ної кон­к­ре­ти­за­ції”. То­му й не ди­в­но, що ав­тор у ме­жах за­про­по­но­ва­них ета­пів окре­мо ви­ко­ри­с­тав то хро­ноло­гі­ч­ний прин­цип, то про­б­ле­м­ний, а в ін­ших ви­пад­ках тіль­ки на­звав ета­пи.

Пе­ре­осми­с­ли­в­ши до­свід по­пе­ре­дни­ків і для по­до­лан­ня до­пу­ще­них у ми­ну­ло­му ме­то­до­ло­гі­ч­них пе­ре­ги­нів що­до пе­рі­о­ди­за­ції пре­си, ми об­грун­ту­ва­ли своє ба­чен­ня про­б­ле­ми. Ви­ко­ри­с­та­в­ши хро­ноло­гі­ч­но-­про­б­ле­м­ний прин­цип, до­по­в­не­ний ре­гі­о­наль­ним прин­ци­пом, пра­ців­ни­ки Цен­т­ру за­про­по­ну­ва­ли свою пе­рі­о­ди­за­цію іс­то­рії укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки, що спри­я­ло від­т­во­рен­ню на­ці­о­наль­но-­ет­ні­ч­ної спе­ци­фі­ки укра­їн­сь­кої пре­си (25; 6-13).

Ми ро­зу­мі­ли, що за­про­по­но­ва­на пе­рі­о­ди­за­ція не є остан­нім сло­вом в на­у­ці і до­слі­д­ни­ки мо­жуть роз­ро­б­ля­ти аль­те­р­на­ти­в­ні ва­рі­ан­ти, за­сно­ва­ні на ін­ших на­у­ко­вих прин­ци­пах ви­зна­чен­ня іс­то­ри­ч­них пе­рі­о­дів пре­си. То­му від­зна­чи­ли, що за­про­по­но­ва­на схе­ма пе­рі­о­ди­за­ції укра­їн­сь­кої пре­си — не до­г­ма, шлях до її удо­ско­на­лен­ня від­кри­тий ко­ж­но­му.

Пер­шим сло­во у дис­ку­сії взяв до­цент фа­куль­те­ту жу­р­на­лі­с­ти­ки Львів­сь­ко­го на­ці­о­наль­но­го уні­вер­си­те­ту ім. І. Франка С. Кость. На пер­ший план ав­тор ви­су­ває між­на­ро­д­но-­по­лі­ти­ч­ні по­дії, ді­я­ль­ність по­лі­тич­них пар­тій, ха­ра­к­те­ри­зує їх­ні про­гра­ми під ку­том зо­ру ви­яв­лен­ня “ідеї укра­їн­сь­кої дер­жа­в­но­с­ті” і тіль­ки по­тім ве­де мо­ву про стру­к­ту­ру й про­фе­сій­ну ба­га­то­ма­ні­т­ність пре­си за га­лу­зе­вою озна­кою. Та­ка по­лі­то­ло­гі­ч­на ак­цен­та­ція спро­щує кар­ти­ну фун­к­ці­о­ну­ван­ня пре­си і жу­р­на­лі­с­ти­ки за­га­ло­м (11; 76).

На ду­м­ку на­у­ко­в­ця І. Моторнюка, для пе­рі­о­ди­за­ції іс­то­рії укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки вар­то по­ши­ри­ти “ідею укра­їн­сь­кої дер­жа­в­но­с­ті” на весь пе­рі­од її роз­ви­т­ку — від за­ро­джен­ня і до сьо­го­ден­ня. Од­нак та­ке ба­жан­ня є нео­бг­рун­то­ва­ним, оскіль­ки май­же до кі­н­ця 70-х років XIX ст. укра­їн­сь­ка пре­са не про­па­гу­ва­ла ідеї укра­їн­сь­кої дер­жа­в­но­с­ті. Ав­тор, ні­би ро­зу­мі­ю­чи не­ре­аль­ність сво­їх по­ба­жань, за­зна­чає, що “це ли­ше ро­бо­ча гі­по­те­за”, а шлях по­шу­ку “може ста­ти без­ко­не­ч­ним” (17).

Під­т­вер­джен­ням цьо­му є пе­рі­о­ди­за­ція, яку за­про­по­ну­вав ав­тор навчаль­но­го по­сі­б­ни­ка “Історія укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки” І. Михайлин (15). У пер­шій кни­зі під­ру­ч­ни­ка: “Період ста­но­в­лен­ня: від жу­р­на­лі­с­ти­ки в Укра­ї­ні до укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки” він пра­ви­ль­но від­зна­чає, що “запропоновані кон­це­п­ції пе­рі­о­ди­за­ції (М. Нечи­талюка та ав­то­ра.— М. Р.) пе­ре­дба­ча­ють ма­к­си­маль­не на­бли­жен­ня ме­то­до­ло­гії до пре­д­ме­та вивчен­ня, пе­ре­слі­ду­ють ме­ту яко­мо­га то­ч­ні­ше при­сто­су­ва­ти рух до­слі­д­ни­ць­кої ду­м­ки до ре­льє­фу до­слі­джу­ва­но­го про­с­то­ру. І це, з по­гля­ду ака­де­мі­ч­ної на­у­ки, до­б­ре. Адже го­ло­в­ним пра­ви­лом за­ли­ша­є­ть­ся ві­до­ма з да­в­ни­ни іс­ти­на: ме­тод — це ана­лог пре­д­ме­та. А від­так ціл­ком оче­ви­д­но: на­скіль­ки то­ч­ні­шою бу­де пе­рі­о­ди­за­ція, на­стіль­ки лег­шим бу­де на­да­лі про­цес опи­су, вивчен­ня й ана­лі­зу са­мої іс­то­рії жу­р­на­лі­с­ти­ки.

Але про­б­ле­ма пе­рі­о­ди­за­ції має й ін­ший ас­пект. На її при­кла­ді мо­ж­на ви­ра­з­но ба­чи­ти, як ін­тереси на­у­ки ака­де­мі­ч­ної всту­па­ють у су­пе­ре­ч­ність з на­у­кою навчаль­ною. Ви­кла­де­ні ко­ро­т­ко, во­ни по­ля­га­ють у то­му, що ака­де­мі­ч­на на­у­ка має пе­ре­слі­ду­ва­ти ме­ту най­більш по­в­но­го опи­су іс­то­рії пре­си в яко­мо­га по­в­ні­шо­му (мо­ж­ли­во, ба­га­то­то­м­но­му) до­слі­джен­ні, а навчаль­на на­у­ка пе­ре­слі­дує ме­ту ство­рен­ня під­ру­ч­ни­ка, роз­ра­хо­ва­но­го на ви­кла­ден­ня об­ши­р­но­го ма­те­рі­а­лу про­тя­гом об­ме­же­ної кіль­ко­с­ті го­дин, пе­ре­дба­че­них на вивчен­ня ці­єї ди­с­ци­п­лі­ни навчаль­ним пла­ном” (15; 19).

Од­нак, на наш по­гляд, не тіль­ки ци­ми осо­б­ли­во­с­тя­ми обу­мо­в­ле­на за­про­по­но­ва­на І. Михайлином пе­рі­о­ди­за­ція, а й ба­га­ть­ма ін­ши­ми, зо­кре­ма не­ро­зу­мін­ням то­го, що ви­дан­ня будь-­якої пра­ці із зга­да­ної про­б­ле­ми під за­го­лов­ком “Історія...” не по­вин­но мо­ти­ву­ва­ти­ся при­зна­чен­ням ву­зь­ко­му ко­лу чи­та­чів чи сту­дент­сь­кій ау­ди­то­рії, а по­кли­ка­не на­сам­пе­ред ви­яви­ти в про­це­сі до­слі­джен­ня осо­б­ли­во­с­ті пре­си на пе­в­них ета­пах її роз­ви­т­ку та від­по­ві­д­но ви­зна­ча­ти ці ета­пи чи пе­рі­о­ди.

Роз­г­ля­не­мо про­гра­му навчаль­но­го кур­су “Історія укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки”, яка, за за­ду­мом ав­то­ра, по­вин­на “складатися з чо­ти­рьох ча­с­тин”: “Частина пер­ша” охо­п­лює час від за­ро­джен­ня укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки до мо­мен­ту її за­бо­ро­ни в Ро­сії Ва­лу­єв­сь­ким обі­ж­ни­ком 1863 ро­ку. Це при­бли­з­на хро­ноло­гі­ч­на ме­жа... Оскіль­ки го­ло­в­ний кор­пус та­кої пе­рі­о­ди­ки при­па­дає на під­ро­сій­сь­кий укра­їн­сь­кий куль­ту­р­ний про­с­тір, то й на­зву для пе­рі­о­ду мо­ж­на за­про­по­ну­ва­ти та­ку: “Російсько-український пе­рі­од” (15; 20).

Хро­ноло­гі­ч­но та­кий пе­рі­од не має на­у­ко­вої мо­ти­ва­ції. По-­пер­ше, тут, за за­ду­мом ав­то­ра, має роз­г­ля­да­ти­ся пе­рі­од ста­но­в­лен­ня ін­шо­мо­в­ної пе­рі­о­ди­ки на укра­їн­сь­ких зе­м­лях. Оскіль­ки у цей пе­рі­од пре­са ви­хо­ди­ла не тіль­ки ро­сій­сь­кою, а й ін­ши­ми мо­ва­ми (фра­н­цу­зь­кою, ні­ме­ць­кою, поль­сь­кою, угор­сь­кою, ру­мун­сь­кою, єв­рей­сь­кою та ін.), то на­зва пе­рі­о­ду не від­по­ві­дає дій­с­но­с­ті. Зміст пер­шої кни­ги ав­то­ра за­свід­чує, що мо­ва йде не про іс­то­рію жу­р­на­лі­с­ти­ки, а ра­д­ше про іс­то­рію ін­шо­мо­в­них пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань.

Як­що ав­тор ви­ко­ри­с­тав не мо­в­ний, а те­ри­то­рі­аль­но-­дер­жа­в­ний прин­цип, то по­трі­б­но бу­ло б про­ана­лі­зу­ва­ти не тіль­ки ро­сій­сь­ко­мо­в­ні ви­дан­ня, а й пе­рі­о­ди­ку ін­ши­ми мо­ва­ми. Ана­ліз по­да­них у кни­зі ви­дань зро­б­ле­но ав­то­ром зі знан­ням спра­ви. Од­нак чи мо­ж­на аль­ма­на­хи од­но­зна­ч­но від­но­си­ти до пе­рі­о­ди­ки — це пи­тан­ня дис­ку­сій­не.

Дру­гий пе­рі­од ав­тор про­по­нує на­зва­ти “Австрійсько-українсь­кий” або “Галицько-український”. За ло­гі­кою іс­то­ри­ч­но­го роз­ви­т­ку, то в іс­то­рії укра­їн­сь­кої пре­си ма­ли бу­ти й поль­сь­ко-, ру­мун­сь­ко-, че­хо­с­ло­ва­ць­ко-­ук­ра­їн­сь­кі пе­рі­о­ди. І. Михайлин ре­ко­мен­дує вра­ху­ва­ти та­кі яви­ща, як “створення пер­шо­го все­ук­ра­їн­сь­ко­го “товстого” жу­р­на­лу “Літературно-Науковий Ві­с­т­ник” (1898), який кон­со­лі­ду­вав Схід і За­хід Укра­ї­ни. Од­нак то­ді ви­па­да­ють з по­ля зо­ру пер­ша укра­їн­сь­ка що­ден­на га­зе­та “Діло” (1880–1939), ча­со­пис “Буковина” (1885–1918) та ін­ші ви­дан­ня, які слу­гу­ва­ли цій же спра­ві. Про­по­ну­є­ть­ся зве­р­ну­ти ува­гу на ді­я­ль­ність по­лі­тич­них пар­тій та об’єд­нань, їх дру­ко­ва­ні ор­га­ни. Об­ме­жу­ва­ти цей етап у роз­ви­т­ку укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки пар­тій­ною пре­сою — це озна­чає від­ки­да­ти де­ся­т­ки не­за­а­н­га­жо­ва­них пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань.

Дис­ку­сій­ною є хро­ноло­гія тре­тьо­го пе­рі­о­ду — це “три де­ся­ти­літ­тя XX ст. і че­т­вер­то­го” — “1930–1980 рр.”

За­про­по­но­ва­на пе­рі­о­ди­за­ція свід­чить, що по­за ува­гою до­слі­д­ни­ка за­ли­ша­ть­ся ці­лі пе­рі­о­ди в роз­ви­т­ку укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки, окре­мі пла­с­ти пре­си, не бу­де вра­хо­ва­на спе­ци­фі­ка ста­но­в­лен­ня і роз­ви­т­ку ре­гі­о­наль­ної пе­рі­о­ди­ки. Дис­ку­сій­ни­ми є пи­тан­ня, що іс­то­рія жу­р­на­лі­с­ти­ки, на пе­ре­ко­нан­ня ав­то­ра, по­вин­на охо­п­лю­ва­ти са­ме та­кі скла­до­ві: вла­с­не іс­то­рію пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань, кри­ти­ки, пу­б­лі­ци­с­ти­ки, до­ку­мен­та­лі­с­ти­ки, лі­те­ра­ту­ри і на­у­ки (15; 24). І. Михайлин про­по­нує не “принижува­тись” до біб­ліо­г­ра­фії пре­си. Од­нак, як­що ми не бу­де­мо зна­ти, хто, ко­ли, де і що ви­да­вав, то чи змо­же­мо на­пи­са­ти спра­в­ж­ню “історію укра­їн­сь­кої пре­си” чи “історію укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки” без суб’є­к­ти­в­них оці­нок і вла­с­них упо­до­бань?

Ма­є­мо ще од­ну про­б­ле­му — це не­ви­ро­б­ле­ність тер­мі­но­ло­гії, що від­би­ває і пе­в­ну ло­гі­ч­ну плу­та­ни­ну, від­су­т­ність чі­т­ко­го роз­ме­жу­ван­ня по­нять “преса” і “жур­налістика”, “історія пре­си” і “історія жу­р­на­лі­с­ти­ки” ча­с­то-­гу­с­то при­зво­дять до то­го, що на­у­ко­в­ці на­зи­ва­ють свої пра­ці за­ле­ж­но не від за­вдань, які ви­рі­шу­ють, а від ви­бо­ру то­го чи ін­шо­го тер­мі­на. На­при­к­лад, В. Владимиров, до­слі­ди­в­ши іс­то­рію пре­си До­не­ць­ко­го ре­гі­о­ну за 1917–1997 рр., на­звав ро­бо­ту “Історія укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки (1917–1997 рр.)” (2).

По­шу­ку­вач Іван До­бош свою “Історію укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки За­кар­пат­тя 20–30-х ро­ків XX ст.” на­пи­сав на ос­но­ві ана­лі­зу во­сь­ми лі­те­ра­ту­р­но-­ми­с­те­ць­ких пе­рі­о­ди­ч­них ви­да­нь (6). Не­аде­к­ва­т­не ви­ко­ри­с­тан­ня тер­мі­нів “преса” і “журналістика” зу­стрі­ча­є­мо у за­го­лов­ках ба­га­тьох ста­тей, в опу­б­лі­ко­ва­них ма­те­рі­а­лах кон­фе­ре­н­цій то­що. Од­нак це не си­но­ні­ми, а два рі­з­но­ви­ди, при­чо­му пре­са вва­жа­є­ть­ся окре­ми­ми те­о­ре­ти­ка­ми та іс­то­ри­ка­ми скла­до­вою ча­с­ти­ною жу­р­на­лі­с­ти­ки (32). Спо­сте­рі­га­ю­ть­ся два рі­з­ні під­хо­ди і до фор­му­ван­ня са­мої на­зви на­у­ки про жу­р­на­лі­с­ти­ку: у ву­зь­ко­му ро­зу­мін­ні — іс­то­рія укра­їн­сь­кої пре­си, у ши­ро­ко­му — іс­то­рія укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки.

От­же, рі­з­на тер­мі­но­ло­гія по­вин­на ди­к­ту­ва­ти і рі­з­ні за­вдан­ня: в од­но­му ви­пад­ку в цен­т­рі ува­ги по­вин­на бу­ти іс­то­рія ви­ни­к­нен­ня, ви­дан­ня та зміст га­зе­т­но-­жу­р­наль­ної пе­рі­о­ди­ки; в ін­шо­му — іс­то­рія за­со­бів ма­со­вої ін­фор­ма­ції у зв’яз­ку з іс­то­рі­єю по­лі­тич­ної, еко­но­мі­ч­ної й су­с­пі­ль­но-­по­лі­ти­ч­ної, ес­те­ти­ч­ної ду­м­ки, іс­то­рі­єю пу­б­лі­ци­с­ти­ки, лі­те­ра­ту­р­ної кри­ти­ки, ми­с­те­ц­т­ва. То­му, ко­ли до­слі­д­ни­ки ото­то­ж­ню­ють по­нят­тя “історія пре­си” і “історія жу­р­на­лі­с­ти­ки”, ма­є­мо спра­ву з тер­мі­но­ло­гі­ч­ною не­то­ч­ні­с­тю: ото­то­ж­ню­ва­ти мо­ж­на яви­ща од­но­го по­ряд­ку, а в цьо­му ви­пад­ку йде­ть­ся про рі­з­ні ка­те­го­рії, хо­ча й без­по­се­ре­д­ньо по­в’я­за­ні од­на з од­ною.

Жо­ден з ар­хі­те­к­то­рів не під­дає су­м­ні­ву оче­ви­д­ний факт: бу­ді­в­ни­ц­т­во роз­по­чи­на­є­ть­ся з фун­да­мен­ту. То­му і ве­ли­ч­ну спо­ру­ду під на­звою “історія укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки” вар­то роз­по­чи­на­ти з “історії пе­рі­о­ди­ки”, яку ще тре­ба опра­цю­ва­ти. До­свід пе­ре­ко­нав нас в то­му, що до­слі­джу­ва­ти пе­рі­о­ди­ку вар­то. Роз­по­чи­на­ти з опу­б­лі­ко­ва­них ме­му­а­рів, ли­с­тів, ар­хі­в­них до­ку­мен­тів та ма­те­рі­а­лів, аж по­тім пе­ре­хо­ди­ти до вивчен­ня ар­хі­в­них дже­рел. У ро­бо­ті з іс­то­ри­ч­ни­ми дже­ре­ла­ми не­об­хід­но по­слу­го­ву­ва­ти­ся та­ки­ми прин­ци­па­ми, як об’єк­ти­в­ність, ком­п­ле­к­с­ність, іс­то­ризм і до­сто­ві­р­ність. Не­має змо­ги зу­пи­ня­ти­ся на ана­лі­зі цих прин­ци­пів. Хо­чу на­зва­ти ще та­кі на­у­ко­ві під­хо­ди до вивчен­ня пе­рі­о­ди­ки: 1) за­галь­но­а­на­лі­ти­ч­ний, за­вдан­ня яко­го охо­п­лю­ють вивчен­ня іс­то­рії ви­ни­к­нен­ня і фун­к­ці­о­ну­ван­ня пе­в­но­го ви­дан­ня чи гру­пи ви­дань, 2) кон­к­ре­т­но-­ана­лі­ти­ч­ний, що має на ме­ті до­слі­джен­ня пе­в­ної про­б­ле­ми за ма­те­рі­а­ла­ми пе­рі­о­ди­ч­ної пре­си. Оби­д­ва під­хо­ди пе­ре­дба­ча­ють, за­зви­чай, змі­с­то­во-­опи­со­вий ана­ліз пре­си на ос­но­ві фро­н­таль­но­го чи ком­п­ле­к­с­но­го ме­то­ду її вивчен­ня. Сьо­го­д­ні з ме­тою під­ви­щен­ня ін­фор­ма­ти­в­ної від­да­чі дже­ре­ла за­сто­со­ву­є­ть­ся змі­с­то­во-­кіль­кі­с­ний ана­ліз пре­си, го­ло­в­ним чи­ном кон­тент-­ана­ліз, суть яко­го зво­ди­ть­ся до то­го, аби ви­яви­ти лег­ко під­ра­хо­ва­ні озна­ки, ри­си, характеристики, дже­ре­ла (на­при­к­лад, ча­с­то­та ви­ко­ри­с­тан­ня пе­в­них тер­мі­нів, га­зе­т­них ру­б­рик, ви­сві­т­лю­ва­них про­б­лем та­ ­ін.), які б ві­до­бра­жа­ли іс­то­т­ні ас­пе­к­ти йо­го змі­с­ту. То­ді які­с­ний зміст стає ви­мі­р­ним, при­да­т­ним для то­ч­них об­чи­с­лю­валь­них опе­ра­цій, а ре­зуль­та­ти ана­лі­зу — об’єк­ти­в­ні­ши­ми. Ав­тор кни­ги “Чорно-біла “відлига” у дзе­р­ка­лі пре­си” Ю. Ганжуров від­зна­чив: “Якщо кіль­кі­с­ні ме­то­ди ви­сту­па­ють ді­йо­вим ін­ст­ру­мен­том ви­яв­лен­ня пе­в­них за­ко­но­мі­р­но­с­тей су­с­пі­ль­них про­це­сів і че­рез це ма­ють ве­ли­ку си­лу до­ка­зо­во­с­ті, опи­со­ві (в кра­що­му ро­зу­мін­ні) ме­то­ди спри­я­ють іді­о­г­ра­фі­ч­но­му ві­до­бра­жен­ню в те­ма­ти­ч­них до­слі­джен­нях окре­мих кон­к­ре­т­но-­іс­то­ри­ч­них явищ” (3; 11).

От­же, вва­жа­є­мо за до­ці­ль­не ви­ді­ли­ти три най­ча­с­ті­ше вжи­ва­ні кон­к­ре­т­но-­на­у­ко­ві ме­то­ди до­слі­джен­ня, які за­без­пе­чу­ють все­бі­ч­не й об’єк­ти­в­не від­т­во­рен­ня жу­р­на­лі­ст­сь­ко­го про­це­су.

Пер­ший ме­то­ди — це біб­ліо­г­ра­фі­ч­но-­опи­со­вий, ха­ра­к­те­р­ний для по­ча­т­ко­вої ста­дії на­у­ко­во­го опра­цю­ван­ня пе­рі­о­ди­ки. Зро­зу­мі­ло, що біб­ліо­г­ра­фі­ч­ні опи­си пе­рі­о­ди­ч­ної пре­си не в змо­зі за­мі­ни­ти іс­то­ри­ко-­жу­р­на­лі­ст­сь­кий ана­ліз пре­си і жу­р­на­лі­ст­сь­кий про­цес за­га­лом. Од­нак це фун­да­мент для на­у­ко­вої бу­ді­в­лі, при­чо­му та­кий фун­да­мент, який про­дов­жує по­по­в­ню­ва­ти­ся но­ви­ми фа­к­ти­ч­ни­ми да­ни­ми про укра­їн­сь­ку пе­рі­о­ди­ку. То­му не мо­ж­на по­го­ди­тись із твер­джен­ням на­у­ко­в­ця І. Михайлина, який на­зи­ває “факти біб­ліо­г­ра­фії” ма­ло­зна­ч­ни­ми іс­то­ри­ко-­жу­р­на­лі­ст­сь­ки­ми яви­ща­ми, які “мають ре­гі­о­наль­не зна­чен­ня, ло­каль­ні за ча­со­вим про­між­ком іс­ну­ван­ня” (15; 22). Дру­гий ме­тод — комп­ле­к­с­но-­ана­лі­ти­ч­ний. Це по­єд­нан­ня рі­з­них ме­то­дів: си­с­те­м­но-­хро­но­ло­гі­ч­но­го, іс­то­ри­ко-­опи­со­во­го й ана­лі­ти­ч­но­го, про­б­ле­м­но-­те­ма­ти­ч­но­го, жа­н­ро­во­го, біо­гра­фі­ч­но­го, біб­ліо­г­ра­фі­ч­но­го. Тре­тій ме­тод, менш вжи­ва­ний, але, зва­жа­ю­чи на спе­ци­фі­ч­ні осо­б­ли­во­с­ті фун­к­ці­о­ну­ван­ня пе­рі­о­ди­ки в умо­вах “розірваності Укра­ї­ни між рі­з­ни­ми дер­жа­ва­ми”, ду­же пер­с­пе­к­ти­в­ний — це мо­но­гра­фі­ч­не до­слі­джен­ня пре­си пе­в­них ре­гі­о­нів, окре­мих ви­дань, що по­сі­ли чі­ль­не мі­с­це в іс­то­рії укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки. За­ле­ж­но від ти­пу ви­дань чи поста­в­ле­них за­вдань з ус­пі­хом мо­жуть пра­к­ти­ку­ва­ти­ся та­кі кон­к­ре­т­но-­на­у­ко­ві ме­то­ди до­слі­джен­ня, як стру­к­ту­р­но-­ти­по­ло­гі­ч­ний, жа­н­ро­во-­ви­до­вий, мо­в­но­сти­лі­с­ти­ч­ний. Їх за­сто­су­ван­ня бу­ває са­мо­стій­ним і ко­м­бі­но­ва­ним, при­чо­му вмі­ле по­єд­нан­ня рі­з­них спо­со­бів ана­лі­зу пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань чи пу­б­лі­ци­с­ти­ч­них тво­рів і ма­те­рі­а­лів ін­ших жа­н­рів до­зво­ляє до­слі­д­ни­ко­ві ро­би­ти ва­го­мі на­у­ко­ві ви­снов­ки, да­ва­ти пра­к­ти­ч­ні ре­ко­мен­да­ції та по­ра­ди.

Дру­гий на­прям до­слі­джень — іс­то­ри­ч­ний. Він має осо­б­ли­ве зна­чен­ня, оскіль­ки здо­бу­т­ки по­пе­ре­дни­ків не від­по­ві­да­ють на­зрі­лим за­вдан­ням укра­їн­сь­ко­го жу­р­на­лі­с­ти­ко­з­нав­с­т­ва. Пе­ред іс­то­ри­ч­ною на­у­кою від­кри­в­ся ма­ло­зна­ний, за­кри­тий ра­ні­ше пе­ле­ною по­лі­тич­ної це­н­зу­ри ма­те­рик на­ці­о­наль­но-­па­т­рі­о­ти­ч­ної пе­рі­о­ди­ки; зня­то та­бу з ді­я­ль­но­с­ті за­бо­ро­не­них у свій час жу­р­на­лі­с­тів, ре­да­к­то­рів і ви­да­в­ців. Йде­ть­ся тут про на­гро­ма­джен­ня зу­сил­ля­ми су­ча­с­них на­у­ко­в­ців-­пре­со­ло­гів ра­ні­ше не ві­до­мо­го і май­же не до­слі­дже­но­го фа­к­то­ло­гі­ч­но­го ма­те­рі­а­лу, що має ста­ти ос­но­вою іс­то­ри­ко-­мо­но­г­ра­фі­ч­но­го ана­лі­зу й на­у­ко­вих уза­галь­нень.

Без су­м­ні­ву, у цій спра­ві не до­ці­ль­но від­мо­в­ля­ти­ся від до­слі­джень по­пе­ре­дни­ків, од­нак ми кри­ти­ч­но оці­ни­ли та зва­жи­ли на те­ре­зах су­ча­с­но­с­ті їх­ні здо­бу­т­ки й про­ра­хун­ки.

Пра­ці ра­дян­сь­ких іс­то­ри­ків пре­си, як зна­є­мо, бу­ли за­по­лі­ти­зо­ва­ні, а це впли­ва­ло на об’єк­ти­в­ну ін­фор­ма­ти­в­ність що­до пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань. За­ру­бі­ж­ні до­слі­д­ни­ки не зу­мі­ли ство­ри­ти фун­да­мен­таль­них на­у­ко­вих дже­рел, в яких би укра­їн­сь­ка пре­са бу­ла про­ана­лі­зо­ва­на з ура­ху­ван­ням та­ких ва­ж­ли­вих фа­к­то­рів, як спе­ци­фі­ка ви­дань, умо­ви фун­к­ці­о­ну­ван­ня в тій чи ін­шій кра­ї­ні, вплив на чи­та­ць­ку ау­ди­то­рію, вза­є­мо­дія з ін­ши­ми за­со­ба­ми ма­со­вої ко­му­ні­ка­ції.

Од­ним із най­ва­ж­ли­ві­ших ар­гу­мен­тів що­до своє­ча­с­но­с­ті ство­рен­ня но­вої мо­но­гра­фі­ч­ної пра­ці з іс­то­рії укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки є оче­ви­д­на не­аде­к­ва­т­ність до­слі­джень ми­ну­ло­го, які ви­су­ва­ю­ть­ся на но­во­му іс­то­ри­ч­но­му ета­пі роз­ви­т­ку. Дру­гий мо­тив — це, вла­с­не, їх не­від­по­ві­д­ність на­зрі­лим за­вдан­ням іс­то­ри­ч­ної на­у­ки, пе­ред якою від­кри­в­ся ра­ні­ше ма­ло­зна­ний ма­те­рик пре­си на­ці­о­наль­но-­па­т­рі­о­ти­ч­но­го спря­му­ван­ня. Йде­ть­ся тут про на­гро­ма­джен­ня зу­сил­ля­ми су­ча­с­них уче­них ра­ні­ше не ві­до­мо­го і май­же не до­слі­дже­но­го фа­к­то­ло­гі­ч­но­го ма­те­рі­а­лу, що має ля­г­ти в під­ґрун­тя іс­то­ри­ко-­мо­но­г­ра­фі­ч­но­го ана­лі­зу й на­у­ко­вих уза­галь­нень.

На пи­тан­ні “нагромадження ма­те­рі­а­лу”, на за­без­пе­чен­ні на­у­ко­вої ба­зи для май­бу­т­ньої “Історії...” по­трі­б­но зу­пи­ни­тись окре­мо. Ця ро­бо­та по-­сп­ра­в­ж­ньо­му роз­по­ча­ла­ся з по­ча­т­ку 90-х рр., а на­бу­ла си­с­те­м­но­го ха­ра­к­те­ру з 1993 р., ко­ли за­пра­цю­вав НДЦ пе­рі­о­ди­ки. За шість ро­ків, що ми­ну­ли, за­ре­є­с­т­ро­ва­но ни­з­ку ці­ка­вих і ко­ри­с­них ви­дань для іс­то­ри­ків жу­р­на­лі­с­ти­ки. Зо­кре­ма, ви­да­но ма­те­рі­а­ли ше­с­ти Все­ук­ра­їн­сь­ких на­у­ко­во-­те­о­ре­ти­ч­них кон­фе­ре­н­цій “Українська пе­рі­о­ди­ка: іс­то­рія і су­ча­с­ність”, сім ви­пу­с­ків “Збірника праць На­у­ко­во-­до­с­лі­д­но­го цен­т­ру пе­рі­о­ди­ки”, в яких опу­б­лі­ко­ва­но по­над ші­ст­сот на­у­ко­вих до­слі­джень з іс­то­рії жу­р­на­лі­с­ти­ки. Ви­й­ш­ли з дру­ку мо­но­гра­фії про укра­їн­сь­ку пе­рі­о­ди­ку Пі­в­ні­ч­ної Бу­ко­ви­ни (1870–1940) (26), (27), пре­су Во­ли­ні, По­ліс­ся, Хо­л­м­щи­ни та Під­ля­ш­шя (1917–1939) (20), на­ці­о­наль­но-­па­т­рі­о­ти­ч­ну жу­р­на­лі­с­ти­ку Укра­ї­ни (дру­га по­ло­ви­на XIX — пер­ша по­ло­ви­на XX ст.) (13) та іс­то­рію і су­ча­с­ність вій­сь­ко­вої пре­си на­шої дер­жа­ви (4).

На ос­но­ві га­зе­т­них пу­б­лі­ка­цій та ар­хі­в­них ма­те­рі­а­лів на­пи­са­на мо­но­гра­фія “Українська куль­ту­ра в Ге­не­раль­ній гу­бе­р­нії (1939–1944 рр.)” (1). Упер­ше ви­да­но фун­да­мен­таль­не до­слі­джен­ня що­ден­ної га­зе­ти “Діло” (1880–1939)” — ав­тор Ю.Ша­повал.

У 1999 році ви­й­шов з дру­ку пер­ший том хре­с­то­ма­тії “Українська пре­са”, яким роз­по­чи­на­є­ть­ся се­рій­не ви­дан­ня іс­то­ри­ко-­жу­р­на­лі­ст­сь­ких ма­те­рі­а­лів дру­гої по­ло­ви­ни XIX ст. ― пер­шої по­ло­ви­ни XX ст.

За остан­ні ро­ки укра­їн­сь­ке пре­со­з­нав­с­т­во ак­ти­в­но роз­ви­ва­є­ть­ся у ви­щих на­вчаль­них за­кла­дах Ки­є­ва, Льво­ва, Лу­ган­сь­ка, Хар­ко­ва та Дні­п­ро­пе­т­ров­сь­ка. У біб­ліо­г­ра­фі­ч­но­му по­ка­ж­чи­ку “Українське жу­р­на­лі­с­ти­ко­з­нав­с­т­во” ві­до­бра­же­ний до­ро­бок на­у­ко­в­ців Ін­сти­ту­ту жу­р­на­лі­с­ти­ки Ки­їв­сь­ко­го на­ці­о­наль­но­го уні­вер­си­те­ту ім. Т. Шевченка (31). Іс­то­ри­ків пре­си за­ці­ка­в­лять до­слі­джен­ня А. Москаленка (16), Б. Чернякова (39), В. Шкляра (40). Укра­їн­сь­ку пе­рі­о­ди­ку в Іта­лії (1905–1995) до­слі­ди­ла Н. Сидоренко (28), пре­су США і Ка­на­ди (1991–1995) — О. Гри­цен­ко (5).

На­у­ко­в­ці фа­куль­те­ту жу­р­на­лі­с­ти­ки Львів­сь­ко­го на­ці­о­наль­но­го уні­вер­си­те­ту ім. І. Франка до­слі­джен­ня з іс­то­рії укра­їн­сь­кої пре­си пу­б­лі­ку­ють у що­рі­ч­но­му “Віс­нику Львів­сь­ко­го уні­вер­си­те­ту. Се­рія жу­р­на­лі­с­ти­ка”, збі­р­ни­ках праць ка­федр укра­їн­сь­кої пре­си (9), за­ру­бі­ж­ної пре­си та ін­фор­ма­ці­ї (23), ра­діо­мо­в­лен­ня і те­ле­ба­чен­ня (29) та в ін­ших ви­дан­ня­х (32). За­слу­го­ву­ють на ува­гу збі­р­ник пу­б­лі­ци­с­ти­ч­них те­к­с­тів “Преса бо­ро­ть­би та ідей” (укла­дач С. Кость) (22), “Нариси з іс­то­рії укра­їн­сь­кої вій­сь­ко­вої пре­си” (12), навчаль­ний по­сі­б­ник О. Кузнецової “Основи ма­со­вої ко­му­ні­ка­ції” (14) та мо­но­гра­фія М. Присяжного “Преса укра­їн­сь­кої емі­г­ра­ції в Ні­ме­ч­чи­ні” (21). Під час ро­бо­ти над май­бу­т­ньою “Історією...” мо­жуть бу­ти ви­ко­ри­с­та­ні під­ру­ч­ни­ки з іс­то­рії укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки І. Михайлина (кни­га пер­ша) (15) та навчаль­ний по­сі­б­ник В. Владимирова “Історія укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки (1917–1997 рр.)” (2). За остан­ні де­сять ро­ків та­кож за­хи­ще­но чи­ма­ло кан­ди­дат­сь­ких і до­к­тор­сь­ких ди­сер­та­цій, у яких до­слі­джу­ю­ть­ся ті чи ін­ші ас­пе­к­ти пре­си.

За на­ши­ми під­ра­хун­ка­ми, тіль­ки впро­довж 90-х років уче­ні-­пре­со­з­на­в­ці опу­б­лі­ку­ва­ли май­же пів­то­ри ти­ся­чі на­у­ко­вих ста­тей, два­на­д­цять мо­но­гра­фій, по­над де­сять навчаль­них по­сі­б­ни­ків, два­д­цять чо­ти­ри збі­р­ни­ки праць, ші­с­т­на­д­цять ма­те­рі­а­лів на­у­ко­вих кон­фе­ре­н­цій, які є ва­го­мим під­ґрун­тям у фун­да­мен­ті май­бу­т­ньої “Іс­то­рії укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки”. Де­які пра­ці вже за­раз мо­жуть бу­ти вклю­че­ні до змі­с­ту за­ду­ма­ної ба­га­то­то­м­ної мо­но­гра­фії, де­які тіль­ки ча­с­т­ко­во, пі­с­ля до­да­т­ко­вої ре­да­к­ції, те­о­ре­ти­ч­но­го по­гли­б­лен­ня, дис­ку­сій­но­го об­го­во­рен­ня. По­ки що пе­ред­ча­с­но го­во­ри­ти про ха­ра­к­тер ав­торсь­кої чи ре­да­к­тор­сь­кої ро­бо­ти над окре­ми­ми те­к­с­та­ми. Зро­зу­мі­ло од­не: щоб ре­а­лі­зу­ва­ти за­ду­ма­ний план на­сту­п­но­го ви­дан­ня, тре­ба роз­ро­би­ти де­таль­ний про­спект кни­ги на ос­но­ві єди­ної на­у­ко­вої кон­це­п­ції до­слі­джен­ня, єди­ної пе­рі­о­ди­за­ції жу­р­на­лі­ст­сь­ко­го про­це­су, єди­ної ме­то­до­ло­гії та ме­то­ди­ки.

Кіль­кість опра­цьо­ва­но­го фа­к­ти­ч­но­го ма­те­рі­а­лу, ви­дан­ня мо­но­гра­фій, збі­р­ни­ків праць, ма­те­рі­а­лів кон­фе­ре­н­цій за­свід­чує, що ми сто­ї­мо на по­ро­зі не­об­хід­но­с­ті ство­ри­ти ред­ко­ле­гію для ви­ро­б­лен­ня кон­це­п­ції май­бу­т­ньої ба­га­то­то­м­ної “Історії укра­їн­сь­кої жу­р­на­лі­с­ти­ки”.

Ви­сло­в­люю впе­в­не­ність, що вивчен­ня іс­то­рії укра­їн­сь­ких пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань, ана­ліз пе­рі­о­ди­ки епо­хи то­та­лі­та­ри­з­му, ча­сів пе­ре­бу­до­ви та су­ча­с­но­го ста­ну і пер­с­пе­к­тив роз­ви­т­ку є вкрай не­об­хід­ни­ми й ак­ту­аль­ни­ми. До­слі­джен­ня пе­рі­о­ди­ки укра­їн­сь­кої емі­г­ра­ції, ін­шо­мо­в­них пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань, що ви­хо­ди­ли на те­ре­нах Схі­д­ної і За­хі­д­ної Укра­ї­ни у XIX — на по­ча­т­ку XX ст., під­го­тов­ка фун­да­мен­таль­ної пра­ці з іс­то­рії укра­їн­сь­кої пре­си, по­в­ної біб­ліо­г­ра­фії укра­їн­сь­ких пе­рі­о­ди­ч­них ви­дань, ен­ци­к­ло­пе­ди­ч­но­го сло­в­ни­ка “Українська жу­р­на­лі­с­ти­ка в іме­нах” та хре­с­то­ма­тій укра­їн­сь­кої пре­си — за­вдан­ня не­лег­кі, але ві­рю, що спі­ль­ни­ми зу­сил­ля­ми їх мо­ж­на ви­рі­ши­ти.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-09-06; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 282 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2258 - | 2106 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.