Мозжечковая атаксия - порушення координації рухів, у зв'язку з що вони стають невправними і нерозмірними. У цьому спостерігається розлад цілеспрямованих рухів - ходьби (атаксическая хода). Хворий при ходьбі широко розставляє ноги, йде зигзагами, що нагадує ходу п'яної людини, часто падає; важко стояти, особливо у однієї нозі. При спробі взяти який-небудь предмет хворий промахується, простягаючи руку задалеко або доводячи до предмета.
При закриті моторика істотно не погіршується. Одночасно можна спостерігати з початок дрібне, а з наближенням руки до предмета дедалі більше велике тремтіння (интенционное тремтіння). Йдеться засмучується, втрачає плавність. Ударения розставляються хворим за змісту, а розділені рівномірними інтервалами (скандована мова).
Сенситивная атаксия обумовлена порушенням глибокої чутливості з випаданням афферентных імпульсів, які направляються по заднім канатикам спинного мозку. Під контролем зору руху поліпшуються. При закриті сенситивная атаксия посилюється.
При лабіринтової атаксії розлади координації поєднуються з вестибулярными симптомами - запамороченням, горизонтальним нистагмом, відхиленням при ходьбі під бік враженого лабіринту. Дифференциальную діагностику полегшують спеціальні дослідження.
Корковая атаксия виникає якщо верхніх відділів лобової частки і нижніх відділів потиличної і скроневих часткою, і навіть корково-мозжечковых шляхів, що з'єднують ці відділи КГМ з корою мозочка. На відміну від мозжечковой, сенситивной і лабіринтової атаксії, порушення координації рухів спостерігаються за протилежному боці поразки.
Атаксия то, можливо провідним симптомом захворювання. Сімейна атаксия Фридрейха розвивається у дитячому віці; основними симптомами є розлади координації рухів - мозжечковая атаксия із елементами сенситивной атаксії, і навіть відсутність сухожильных рефлексів. Спадкова мозжечковая атаксия розвивається пізніше, ніж атаксия Фридрейха. З'являються пірамідні симптоми, й прогресуюче зниження інтелекту разом із провідним ознакою хвороби - мозжечковой атаксией.
При інфекційних хворобах (пневмонія, черевної і сипний тифы, дифтерія та інших.) може розвиватися гостра атаксия. Порушення координації рухів у таких випадках є висоті інфекційних процесів.
Симптоми атаксії можуть бути також за різних интоксикациях (алкоголь, харчові отруєння, ртуть та інших.), і навіть при порушеннях мозкового кровообігу і за пухлинах мозку.
Методика дослідження
Исследуют функції: координацію, плавність, чіткість і содружественность рухів, м'язовий тонус. Розрізняють статичну атаксию, статико-локомоторную і динамічну.
Проби на виявлення динамічної атаксії.
Пальценосовая проба. Хворій пропонують з заплющеними очима доторкнутися вказівним пальцем до кінчика носа.
Пяточно-коленная проба: хворому, лежачому на спині, пропонують з заплющеними очима потрапити п'ятою однієї ноги на на коліно іншої і започаткувати нею по гомілки вниз. У цьому звертають уваги те що, точно чи потрапляє хворий в намічену область і чи нема у своїй интенционного тремору.
Пальце-пальцевая проба: хворому пропонують кінчиками вказівних пальців торкнутися кінчиків пальців исследующего, який сідати навпаки.
Проби на виявлення статичної і статико-локомоторной атаксії.
Спостерігається характерне перекручення ходи: хворий ходить, широко розставивши ноги, хитаючись з боку убік й порушуючи лінії ходьби «хода п'яного». Відхилення убік при ходьбі, а виражених випадках і падіння спостерігаються убік поразки мозочка.
Проба Ромберга: хворому пропонують стояти, зрушивши носочки й п'яти, з заплющеними очима і звертають уваги те що, у який бік відхиляється хворий.
Проба на адиадохокинез (неможливість швидко виконувати що чергуються. Протилежні в напрямі руху): хворому пропонують поперемінно зробити швидкі руху пензлями - пронацию і супинацию.
Асинергия Бабинского. Хворій пропонують сісти зі схрещеними на грудях руками. При поразку мозочка сісти вдається без допомоги рук. У цьому хворий починає здійснювати ряд допоміжних рухів: починає качатися з боку убік, піднімає обидві ноги, ц.р. в нього відбувається ізольоване скорочення самих тільки згиначів стегна.
Йдеться хворих на мозжечковыми ураженнями змінюється: стає уповільненій, розтягнутої і як толчкообразной - «скандована мова».
Нистагм - мимовільні ритмічні двухфазные (із швидкою і медленнофазами) руху очних яблук - то, можливо горизонтальним, вертикальним і ротаторным. Нистагм сприймається як прояв интенционного тремтіння очних яблук.
Расстройство почерку є наслідком порушення координації тонких рухів і тремтіння. Почерк стає нерівним, лінії - зигзагоподібними, хворий не порівнює літер: одні дуже великі, інші занадто маленькі.
Гипотония м'язів проявляється млявістю, дряблостью м'язів, надлишкової екскурсією в суглобах. Обнаруживается при пасивних рухах. Може бути знижено сухожильные рефлекси. Гипотонией м'язів і порушенням антагоністичної іннервації пояснюється симптом відсутності «зворотного поштовху»: хворий тримає руку зігнутою в ліктьовому суглобі, у яких йому виявляється опір. При раптовому припинення опору рука хворого на силою вдаряється в груди. У здорової людини цього немає, т.к. швидке включення м'язів антагоністів запобігають удар (проба Стюарта-Холмса).
Для поразки хробака характеру атаксия тулуба, порушення статики, падіння хворого уперед, чи тому, атаксия при ходьбі. Поразка півкуль мозочка призводить до зміни виконання локомоторных проб (пальценосовой, пяточно-коленной), интенционному тремору в кінцівках за поразки, гіпотонії. Поразка ніжок мозочка супроводжується розвитком клінічних симптомів, обумовлених поразкою відповідних зв'язків. При поразку нижніх ніжок спостерігається ністагм, миоклонии м'якого неба, якщо середніх ніжок - порушення локомоторных проб, якщо верхніх ніжок - поява хореоатетоза, рубрального тремору.
Література
1.М.С. Суботіна. Лекції по неврології 2009-2010 рік
.А.А.Скоромец «Нервові хвороби» 2005 рік.
3.<http://www.4medic.ru/page-id-262.html>